تعلیق دوازده ساله اجرای دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

تعلیق دوازده ساله اجرای دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
­بیش از ۱۲ سال است که اجرای توافق وزارت بهداشت برای آموزش دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپیست‌ها معلق مانده است

پرهام پارسانژاد در حاشیه همایش فیزیوتراپی و در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: علاوه بر توافق دوازده سال پیش وزارت بهداشت در سال ۸۸، مصوبه دکترای حرفه‌ای این رشته را گرفتیم و امضای سه وزیر پای مصوبه دکترای حرفه‌ای نیز آمده است، اما تاکنون نتوانستیم این مصوبه را اجرایی کنیم و تا زمانیکه این رشته شرایط بین المللی و جهانی را پیدا نکند ارائه خدمات هم به جامعه و بیماران مطلوب نخواهد بود.

وی در ادامه به پوشش بیمه‌ای فیزیوتراپی اشاره کرد و گفت:: پوشش بیمه‌ای فیزیوتراپی با توجه به وضع رفاهی فیزیوتراپ‌ها مطلوب نیست این در حالیست که در نظام سلامت به توانبخشی توجهی نشده است هرچند سطح کیفیت زندگی کسانی که دچار آسیب‌های اسکلتی عضلانی و مرتبط با مسائل توانبخشی می‌شوند، پایین می‌آید.

دبیر همایش فیزیوتراپی افزود: کسی که دچار آسیب‌های عصبی اسکلتی عضلانی می‌شود مورد مداوا قرار می‌گیرد، اما برای اینکه به زندگی طبیعی برگردد رها می‌شود اینجا نقش پررنگ فیزیوتراپیست‌ها نادیده گرفته می‌شود.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

پارسا نژاد گفت: سومین کنگره بین المللی و سی امین کنگره سالیانه انجمن فیزیوتراپی ایران با شعار دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی نیاز سلامت جامعه از ۲۲ خرداد در سالن همایش‌های برج میلاد آغاز شده است و فردا به کار خود پایان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه کاهش درد، بازیابی عملکرد و حفظ کیفیت زندگی محور‌های اصلی برگزاری این همایش است افزود: در کنگره امسال موضوعاتی همچون درمان‌های دستی، فیزیوتراپی در ضایعات ورزشی، کمر دردها، ستون فقرات و سالمندان در قالب ۶۰ مقاله به صورت سخنرانی و ۱۰۰ مقاله در قالب پوستر مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظاتی هولناک از رانش زمین و سیل در چین

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
تصاویری هولناک از سیل و رانش زمین در چین می‌بینید. شمار تلفات این حادثه به ۶۱ نفر رسید و ۳۵۰ هزار نفر محل زندگی خود را ترک کردند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
نرگس آبیار در «شبی که ماه کامل شد» به شکلی هنرمندانه قصه تغییر یک انسان و مرگ تدریجی انسانیت را به تصویر می‌کشد. عشق، انتظار، التهاب، افراط، تروریسم و جنایت کلید واژه‌هایی هستند که درباره ادامه قصه «شبی که ماه کامل شد» به ذهن می‌رسد؛ فیلمی که به معنای واقعی سینماست. اما حکایت شبی که ماه کامل شد با حکایت دیگر آثار آبیار فرق می‌کند. یکی از نقاط قوت «شبی که ماه کامل شد» انتخاب درست بازیگران است. در روز‌هایی که نشانی از فیلم سینمایی روی پرده نقره‌ای نیست، این فیلم با استاندارد‌های سینمایی نگاه‌ها را به خود جلب کرده است.
ایسناایسنا17 ساعت قبل
موضوع دفاع از تصمیم رامبد جوان نیست، موضوع این تب کردن‌ها و سرد کردن‌های ماست. سعید معروف و یکی دو بازیکن تیم ملی والیبال در اعتراض به لباس‌های کاروان اعزامی در هتل ماندند و به مراسم رژه افتتاحیه نرفتند. این چند روز فقط نقدهای پیرامون اقدام رامبد جوان و نگار جواهریان برای به دنیا آوردن فرزندشان در کانادا را می‌خوانم. کار آن قدر بالا گرفته که احتمالا برخی به کمتر از دستگیری و محاکمه رامبد جوان راضی نیستند. این که رامبد جلوی دوربین «ایران، ایران» می‌کند و بعد تلاش می‌کند بچه‌اش را کانادا به دنیا بیاورد و…به جای سعید معروف و رامبد جوان می‌شود ده‌ها و صدها اسم دیگر را گذاشت.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه رویان؛ استفاده از سلول‌های بنیادی القایی رویکردی مهم در سلول درمانی و مدل سازی بیماری‌هاست. سلول بنیادی القایی در واقع یک سلول تمایز یافته از بدن فرد بالغ است که با روش‌های ژنتیکی در شرایط آزمایشگاهی به سلولی بنیادی تبدیل می‌شود. با این روش می‌توان از سلول بنیادی پرتوان خود فرد برای درمان بیماری هایش استفاده کرد. از آنجا که بیماری‌های فرسایشی (degenerative) در کهن سالی بیشترین شیوع را دارند، تولید سلول‌های پرتوان القایی در افراد مسن اهمیت بیشتری دارد؛ اما تولید این سلول‌ها در افراد مسن، حتی اگر موفقیت آمیز باشد، کارآمد نیست، زیرا قدرت تقسیم، پذیرش دستکاری‌های ژنتیکی و بازبرنامه‌ریزی در سلول‌های افراد مسن به شکل چشمگیری کاهش می‌یابد. با این روش جدید، سلول‌های بنیادی القایی به شکلی کارآمد و موثر از سلول‌های بالغ افراد بین ۱۰۵ تا ۱۰۷ سال در محیط کشت فاقد سلول‌های تغذیه کننده و با استفاده از ویروس سندای (Sendai-Virus) تولید شدند.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمود حجتی در مراسم رونمایی از آثار فرهنگی اداره کل امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به مرحوم شدن تعدادی از نسل اول انقلاب که در جبهه‌های جنگ علیه باطل حضور داشتند افزود: باید فداکاری‌های این ایثارگران برای نسل‌های آینده باقی بماند. وی حضور جانانه ملت ایران در دوران دفاع مقدس را به عنوان یکی از اقدامات ملی یاد کرد و گفت: نباید گذاشت آن ایثارگری‌ها به فراموشی سپرده شود. حجتی تصریح کرد: متاسفانه در جبهه فرهنگی آسیب پذیری زیادی داشتیم و داریم و در این بخش آنطور که باید نتوانستیم فضای دوران دفاع مقدس و ایثارگری‌ها را منتقل کنیم. وی گفت: امروز جامعه ما از نظر فرهنگی از این مسائل فاصله گرفته است و باید در این زمینه کار فرهنگی بیشتری انجام داد.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
سلول‌های بنیادی مزانشیمی، به عنوان گزینه‌ای برای سلول درمانی ضایعات مختلف، همواره مطرح و مورد استفاده بوده اندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه رویان؛ سلول‌های بنیادی مزانشیمی، به عنوان گزینه‌ای برای سلول درمانی ضایعات مختلف، همواره مطرح و مورد استفاده بوده‌اند. با توجه به توان تمایزی این سلول‌ها، می‌توان انتظار داشت که پیوند سلول‌های بنیادی مزانشیمی به محل ضایعات استخوانی منجر به تمایز آنان به رده سلولی دلخواه و بهبود ضایعه شود، اما تا کنون ساختار ایدئالی که ترمیم ضایعات استخوانی به‌وسیله سلول‌های بنیادی مزانشیمی را ممکن کند وجود نداشته است. پس از این سلول‌های بنیادی مزانشیمی به درون داربست انتقال یافته، داربست‌ها به محل ضایعه ایجاد‌شده در استخوان رادیال (یکی از دو استخوان ساعد) حیوان مدل آزمایشگاهی پیوند زده شد. بررسی‌ها نشان داد، ضایعه استخوانی ایجاد شده در حیوانات مدل، ۴ تا ۱۲ ماه پس از پیوند داربست حاوی سلول بهبود یافته و سلول‌های مزانشیمی به محل ضایعه مهاجرت کرده بودند. نتایج این پژوهش نشان داد کانادیبیول باعث تسهیل مهاجرت سلول‌های مزانشیمی به محل ضایعات استخوانی و تمایز آنان به استخوان می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر