بازار جهانی نفت آماده افزایش بیشتر قیمت‌ها می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
بازار جهانی نفت آماده افزایش بیشتر قیمت‌ها می‌شود

بازار جهانی نفت آماده افزایش بیشتر قیمت‌ها می‌شود

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
صبح امروز دو تانکر حامل نفت ژاپنی که از امارات متحده می آمدند در آبهای دریای عمان مورد حمله قرار گرفتند و بر اساس آخرین اخبار ۴۴نفر از خدمه آنها توسط نیروهای ایرانی نجات پیدا کردند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از اسکای نیوز، انفجار در این دو تانکر حامل نفت در آبهای دریای عمان باعث رشد ۴درصدی قیمت نفت گردید.

سخنگوی نخست وزیر انگلیس در این باره می‌گوید: ‌ «انگلیس فورا حقایق را افشا می‌کند و نیروی دریایی سلطنتی انگلستان در حال تحقیق بر روی موضوع اند.»

حمله به تانکر‌های حامل نفت ژاپن درست زمانی رخ داد که «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن برای دیدار با حسن روحانی و آیت الله خامنه‌ای و ایجاد روابط دوستانه با ایران به ایران آمده بود.

در این گزارش آمده است که حتی کلمه مشکوک هم اتفاق پیش آمده را توصیف نمی‌کند و باید فهمید که امروز صبح دقیقا چه اتفاقی در آب‌های عمان افتاده است. عبارتی با این معنا را ظریف، وزیر خارجه ایران نیز در توصیف انچه رخ داده، توییت کرده است. اتفاقات امروز صبح در تغییر قیمت نفت در بازار جهانی بی تاثیر نخواهد بود همانگونه که تاکنون قیمت نفت ۴درصد رشد پیدا کرده است.

نیروی دریایی امریکا نیز درحال آماده سازی برای امداد رسانی به خدمه این دو کشتی است و این حملات را " هشداری برای هشیاری " نامیده است.

تحلیل خبرگزاری اسکای نیوز از اتفاق امروز این است که حملاتی که به تانکرهای حامل نفت شده است می‌تواند به دنبال حملاتی باشد که در بندر فجیره در ماه گذشته به چهار نفتکش شده بود.

قیمت نفت بالا پرید

حالا بازار جهانی نفت که مدتهاست تحت تاثیر بحران ناشی از تحریم ایران از سوی آمریکا و تحولات ونزوئلا و … قرار دارد، با شرایط ویژه‌تری روبرو شده است. افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی امروز قابل توجه بود و تحلیلگران و ناظران بین المللی بر این اعتقادند که احتمال افزایش دوباره قیمت‌ها در روزهای آاتی بالاست.

همه چیز حالا بستگی به وضعیت پیش رو دارد، افزایش تنش‌ها یا کاهش آن. باوجودی که قیمت نفت‌خام سبک شیرین آمریکا در پایین‌ترین محدوده پنج ماه اخیر خود در نوسان بود، پس از این حادثه با جهشی قابل توجه به ۵۲ دلار و ۲۵ سنت رسید. هربشکه نفت‌خام برنت دریای شمال نیز با افزایشی ۲٫۴ درصدی به ۶۱ دلار و ۳۷ سنت رسیده است. افزایش قیمت نفت فشاری مضاعف بر اقتصاد جهانی وارد خواهد ساخت. پیش از این صندوق بین المللی پول در گزاارشی اعلام کرده بود که رشد اقتصادی جهان کمتر از انتظارات است. رئیس صندوق بین المللی پول گفت: «پس از دو سال توسعه بی وقفه، رشد اقتصاد جهان آهسته‌تر از حد انتظار شده و خطرات رو به افزایش است». افزایش قیمت نفت و تداوم تنش‌ها می‌تواند زمینه تشدید این خطرات را فراهم نماید.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

به گزارش خبرگزاری گاردین، تنش‌های ایجاد شده در دریای خلیج فارس و عمان با توجه به فشارهایی که امریکا به ایران آورده است روز به روز در حال افزایش است و در حال حاضر به حداکثر خود رسیده است.

سخنگوی دولت انگلیس درباره اتفاق امروز صبح گفته است: «ما کاملا در جریان اتفاقاتی که در دریای عمان در حال رخ داده است هستیم و با مقامات این ناحیه برای تحقیقات بیشتر در ارتباطیم.»

ایران بارها گفته است که تکنولوژی غنی کردن انرژی هسته‌ای را در اختیار ندارد و دستور حمله به هیچ کشتی ای در دریاهای عمان و خلیج فارس را صادر نمی کند. نخست وزیر ژاپن که به ایران آمده است روابط نسبتا خوبی با امریکا دارد و همزمان یکی از طرفداران محکم توافق هسته‌ای است که امریکا از آن خارج شد وی هنگام آمدن به ایران تاکید کرد کههیچ پیغامی از طرف امریکا نیاورده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حمله به نفتکش‌های حامل نفت در دریای عمان درست در فردای روز حملاتی که در فرودگاه عربستان سعودی اتفاق افتاد رخ داده است، حملاتی که موجب مجروح شدن ۲۰تن شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چالش‌های گاز سوز کردن خودرو‌ها

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل

ورود روحانی به محل برگزاری نشست سران کنفرانس «سیکا» +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بحث و بررسی پیرامون «اعلامیه سده» در کنفرانس بین المللی کار خبر داد و گفت: با هدف جلوگیری از اقدامات یک جانبه، کشورمان پیشنهادی مبنی بر تقویت سه جانبه گرایی به ویژه در شکل دهی آینده کار و در مواجهه با چالش‌های جهان کار برای درج در مقدمه اعلامیه ارائه داد. " علی حسین شهریور" در حاشیه کنفرانس بین المللی کار که در ژنو در حال برگزاری است، گفت: کشور‌های بولیوی، نامیبیا، مکزیک، پاناما، چین، لبنان، مالزی، اندونزی، فیلیپین و سوریه از این پیشنهاد حمایت کردند. وی با تاکید بر این که گروه کارفرمایی بین المللی نیز حمایت کاملی از این اعلامیه داشته است و گروه کارگری نیز با پیشنهاد اصلاحی کشور ما همراهی کرد و علیرغم مخالفت امریکا؛ اجماع حاصل شد و این اصلاحیه مورد تصویب کمیته قرار گرفت. مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه تصریح کرد: هم اکنون دنیای کار از اقدامات یک جانبه و غیر قانونی برخی کشور‌ها از جمله ایالات متحده آمریکا رنج می‌برد و با تحریم‌های صورت گرفته به خصوص در حوزه اقتصادی، کار و کارگر و محیط کار و آینده کار با مشکل مواجه خواهد شد که در تناقض با اساسنامه سازمان بین المللی کار است. شهریور افزود: تحریم ها‌ی اقتصادی باعث می‌شود که کار شایسته و عدالت اجتماعی که از اهداف اساسی سازمان بین المللی کار است، تحقق پیدا نکند و توسعه پایدار کشور‌ها را به مخاطره می‌اندازد. شهریور همراهی جامعه جهانی با کشور‌های تحت تحریم را از طریق تقویت چند جانبه گرایی ضروری و اجتناب ناپذیر دانست. وی همراهی جامعه جهانی با کشور‌های تحت تحریم را از طریق تقویت چند جانبه گرایی ضروری و اجتناب ناپذیر دانست.
انتخابانتخاب17 ساعت قبل
به گزارش جماران، دکتر مؤمنی با تأکید بر این که اقتصاد ایران مسیری ضد علم اقتصاد را دنبال می‌کند، به تحلیل دیدگاه‌ها و راه حل‌های رابینسون، عجم اوغلو، توماس پیکتی، گروه مشاورین هاروارد، و در نهایت راهبرد مصدق برای اقتصاد ایران پرداخت و تأکید کرد دنبال کردن این راهبرد منجر به لغو تحریم‌ها می‌شود. چقدر غم انگیز است که نظام تصمیم‌گیری ما تا امروز نشان داده تا حدود زیادی فریب فریبکاران بزرگ را خورده است. و مسئله‌ی اساسی اینکه در ایران تولید را به محملی برای کسب رانت تبدیل می‌کنند. از منظر اقتصادی هم درباره‌ی سلطه‌ی مناسبات رانتی در اقتصاد ایران اتفاق نظر وجود دارد. آن‌ها به قدری در این زمینه هیاهو می‌کنند که نظام تصمیم‌گیری ما به گونه‌ای رفتار می‌کند که گویی حافظه‌ی تاریخی ندارد.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
حجتی ابراز امیدواری کرد: با توجه به ظرفیت‌های ایجاد شده در خصوص کشت­ و منابع آبی موجود بتوانیم رشد تولیدی خوبی را داشته باشیم. وی در خصوص وضعیت تولید محصولات کشاورزی به ویژه محصولات راهبردی گفت: در سال‌های اخیر به ویژه سال ۹۶ -۹۷ در خصوص بارش‌ها سال استثنائی داشتیم چرا که در ۵۰ سال گذشته چنین­ خشکسالی­ حادی را نداشتیم. حجتی افزود: در عین حال توانستیم با وجود محدودیت‌های موجود رشد و افزایش تولید را داشته باشیم. وزیر جهاد کشاورزی همچنین با تبریک چهلمین سال تاسیس جهاد سازندگی گفت: قشر‌های مختلف مردم و دانشگاهیان با ندای امام راحل به روستا‌ها گسیل شدند. وزیرجهاد کشاورزی بر­ایجاد ظرفیت‌ها و انتقال اسناد­ و آثار دفاع مقدس به نسل‌های بعدی تاکید کرد.

نظرها

اخبار بیشتر