آیا اروپارتبه‌بندیFATF را قبول دارد؟ /رفتارهای دوگانه درقبال ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
آیا اروپارتبه‌بندیFATF را قبول دارد؟ /رفتارهای دوگانه درقبال ایران

آیا اروپارتبه‌بندیFATF را قبول دارد؟ /رفتارهای دوگانه درقبال ایران

مهرخبرگزاری مهر |
چندی پیش کمیسیون اروپایی، لیستی از کشورهای پرریسک در زمینه پولشویی و تأمین مالی تروریسم را منتشر کرد که نام ۴ جزیره آمریکایی و عربستان هم در این لیست بود.

به گزارش خبرنگار مهر، چندی پیش کمیسیون اروپایی، لیستی از کشورهای پرریسک در زمینه پولشویی و تأمین مالی تروریسم را منتشر کرد که نام ۴ جزیره آمریکایی و عربستان هم در این لیست بود. این اقدام اروپا چه پیامی برای حامیان FATF در ایران دارد؟

یکی از استدلال‌های طرفداران FATF برای لزوم همکاری با این نهاد و اجرای همه عناصر برنامه اقدام، وجهه بین‌المللی داشتن رتبه‌بندی FATF است. طرفداران FATF معتقدند تا زمانی که نام ایران در لیست سیاه FATF قرار داشته باشد، «همه دنیا» ما را کشوری پرریسک تلقی کرده و همکاری‌های مالی خود را با ما قطع می‌کنند و ایران در جامعه جهانی، منزوی می‌شود. این ادعا به زبان‌های مختلف در اظهارات آنان مطرح شده است. به عنوان نمونه رئیس‌جمهور در ۱۶ آذر ۹۷ در جمع دانشجویان سمنان گفته بود: «همه کشورهای دنیا به جز ایران و کره شمالی عضو FATF هستند». همتی، رئیس کل بانک مرکزی نیز عنوان می‌کند: «توصیه‌های FATF جز استانداردهای بانکداری بین‌المللی است». میرلوحی، عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان نیز در مصاحبه‌ای می‌گوید: «اگر FATF تصویب نشود، ما در انجام مبادلات بانکی منزوی می‌شویم».

از سوی دیگر برخی مقامات کشورهای اروپایی نیز بر تنور این ادعاها دمیده و چنین القا می‌کنند که گویی رتبه‌بندی FATF فصل‌الخطاب تصمیم‌گیری کشورها در تعاملات مالی آنهاست و حضور ایران در لیست سیاه FATF مانع همکاری بانک‌ها و نهادهای مالی دنیا با ایران است. به عنوان نمونه رابماکر، سفیر انگلیس در تهران می‌گوید: «اگر ایران به سایر کشورها در مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم و قوانین بانکداری جهانی نپیوندد، مشکل بزرگی بر سر روابط بانکی خود با سایر نقاط جهان خواهد داشت». در همین راستا، کشورهای اروپایی، شرط اجرایی کردن ابزار پشتیبان تجاری (INSTEX) را اجرای تمامی عناصر برنامه اقدام FATF از سوی ایران معرفی کرده‌اند.

اما رتبه‌بندی کشورها توسط FATF چقدر پشتوانه فنی داشته و از چه میزان وجهه بین‌المللی برخوردار است و آیا همه کشورها رتبه‌بندی FATF را مبنای تصمیم‌گیری خود قرار می‌دهند؟

رتبه‌بندی کمیسیون اروپایی از کشورهای پرریسک

مهدی مظهر، کارشناس حوزه دیپلماسی اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سوال می‌گوید: برای یافتن پاسخی واقع‌بینانه به این پرسش‌ها، کافی است به اقدام اخیر کمیسیون اروپایی در اعلام لیست کشورهای پرریسک و واکنش‌هایی که این اقدام برانگیخت، نگاهی بیندازیم. در بهمن سال گذشته کمیسیون اروپایی لیستی از ۲۳ کشور و منطقه پرریسک در زمینه پولشویی و تأمین مالی تروریسم را منتشر کرد که در میان آنها نام عربستان و ۴ جزیره آمریکایی نیز به چشم می‌خورد!

این اقدام کمیسیون اروپایی با واکنش مارشال بلینگزلی، رئیس آمریکایی FATF و اعتراض وزارت خزانه‌داری آمریکا روبرو شد. عربستان هم کشورهای اروپایی را تهدید کرد که اگر نام این کشور را از لیست اعلامی خود خارج نکنند، تعاملات اقتصادی خود را با اروپا کاهش خواهد داد. بالاخره فشارهای آمریکا و عربستان مؤثر واقع شد و اروپا از موضع قبلی خود عقب‌نشینی کرد.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

این اقدام کمیسیون اروپایی و واکنش‌هایی که برانگیخت، در دل خود چند پیام واضح به حامیان داخلی FATF دارد:

رتبه‌بندی FATF، فصل الخطاب نیست

مظهر معتقد است: اقدام کمیسیون اروپایی در اعلام لیست کشورهای پرریسک آن هم مستقل از رتبه‌بندی FATF در دل خود این پیام را دارد که لیست اعلام شده از سوی FATF، فصل الخطاب تعیین کشورهای پرریسک نبوده و بر خلاف ادعای طرفداران FATF، این رتبه‌بندی وجهه بین‌المللی ندارد و مورد پذیرش «همه دنیا» نیست.

ممکن است چنین تصور شود که معیارهای اروپا در رتبه‌بندی کشورهای پرریسک، کمی سخت‌گیرانه‌تر از معیارهای FATF بوده است و به همین دلیل کشورهای بیشتری در لیست کمیسیون اروپایی قرار گرفته‌اند؛ بنابراین این اقدام اروپا، به معنای بی‌اعتبار دانستن لیست FATF نیست. اما مهدی مظهر معتقد است که این تصور نادرست است. زیرا برخی کشورهای پرریسک از نظر FATF همچون صربستان و کامبوج، در لیست کشورهای پرریسک اعلام شده از سوی کمیسیون اروپایی وجود ندارند. بر این اساس روشن می‌شود اقدام اروپا در اعلام لیست کشورهای پرریسک، کاملا مستقل از FATF و بر اساس استانداردهایی متفاوت از آن بوده است.

رتبه‌بندی کشورهای پرریسک کاملا سیاسی است

اقدام کمیسیون اروپایی و حواشی پس از آن به خوبی نشان می‌دهد این گونه رتبه‌بندی‌ها بیش از آنکه از پشتوانه فنی برخوردار باشد، نوعی اعلام موضع سیاسی است و با هدف اعمال فشار به کشورهای خاص صورت می‌گیرد. به همین جهت است که بدون ذره‌ای اصلاح در نظام مالی، بلکه با اعمال نفوذ و تهدید، نام برخی کشورها از چنین لیست‌هایی خارج می‌شود. بر این اساس معلوم می‌شود آنچه سبب خروج نام ایران از لیست سیاه FATF می‌شود، نه اصلاحات ساختاری در نظام مالی، بلکه پیروی کردن از سیاست‌های کشورهای صاحب‌نفوذ در این نهاد بین‌الدولی یا استفاده از اهرم‌های فشار سیاسی است.

رفتارهای دوگانه اروپا در قبال ایران

نکته دیگری که از اقدام اروپا می‌توان دریافت، رفتارهای مزورانه اروپا در قبال ایران است. اروپا از یک سو چنین وانمود می‌کند که همه دنیا تابع رتبه‌بندی FATF هستند و بدون اجرای استانداردهای FATF تمام راه‌های تعاملات مالی ایران قطع خواهد شد و از سوی دیگر خودش به لیست کشورهای پرریسک FATF اعتقادی نداشته و مستقلا کشورها را رتبه‌بندی می‌کند. این رفتار دوگانه به خوبی نشان می‌دهد اروپا اگرچه از استفاده ابزاری آمریکا از FATF برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود، آگاه است و تلاش می‌کند نهادی با کارکردهای FATF اما تحت نفوذ خود ایجاد کند، اما برای ایجاد اهرم‌های فشار جدید علیه ایران، FATF را گزینه مناسبی می‌داند و به همین دلیل به ایران توصیه می‌کند استانداردهای آن را اجرا کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان امروز سه شنبه بی اشاره به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت توسط آمریکا اعلام کرد که عدم پایبندی به توافق هسته‌ای پیامدهایی را برای ایران به همراه خواهد داشت.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
این تحرکات نگرانی‌های محافل منطقه‌ای در خصوص ارتباط استان غربی عراق با معامله قرن را افزایش می‌دهد. وی تاکید کرد که این تحولات می‌تواند در آینده خاستگاه تشکیل کانون گروه‌های مسلح باشد که در ادامه از الرقه و ادلب و حسکة ودیرالزور به این مناطق کشانده می‌شوند و این اتفاقات می‌تواند دلیلی برای ارتباط عراق با طرح آمریکایی معامله قرن باشد. وی در توضیح بیشتر این طرح آمریکایی گفت که احتمالا غرب عراق به عنوان میهن جایگزین فلسطینیان، سرنوشتی مشابه اردن و کرانه باختری خواهد داشت. نکته عجیب‌تر همزمانی این اتفاقات با زمزمه‌ها و تلاش‌های پشت پرده مطرح شده برای احیای پروژه نیروهای الصحوة و جریان‌های مسلح خودمختار در استان الانبار است که متحد واشنگتن خواهند بود. در سایه این تحولات، نگرانی‌های عمده‌ای در رابطه با ارتباط پروژه آمریکایی در عراق با معامله قرن وجود دارد، چرا که ممکن است استان الانبار بر اساس این پروژه بستر مناسبی برای جایگزین‌های مطرح شده در چارچوب معامله قرن لحاظ شود.
تسنیمتسنیم10 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، منابع ارشد دولت انگلیس فاش کردند که فیلیپ هاموند وزیر دارایی این کشور به خاطر اختلاف نظر با ترزا می‌نخست وزیر بر سر طرح و برنامه‌های بودجه دولت، آماده استعفا شده است. منابع آگاه دولت انگلیس افزودند: تنش‌ها بین مقام‌های وزارت دارایی انگلیس و دفتر نخست وزیر به نقطه جوش و انفجار رسیده است و این مساله به خاطر اختلاف نظر دو طرف بر سر هزینه‌های بودجه است. استعفای هاموند در شرایطی است که تنها چند هفته به دوره نخست وزیری ترزا می‌فرصت باقی مانده است. ترزا می‌اوایل ماه ژوئن از رهبری حزب محافظه کار انگلیس کناره گیری کرد و اکنون به طور موقت نخست وزیر باقی مانده است تا جانشینش مشخص شود. به نظر می‌رسد بوریس جانسون وزیر خارجه سابق و جرمی هانت وزیر خارجه فعلی انگلیس جدی‌ترین گزینه‌ها برای جانشینی ترزا می‌هستند.
جام نیوزجام نیوز7 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیوز، «مقتدی صدر» رئیس جریان صدر عراق برای تکمیل فرآیند تشکیل کابینه عبدالمهدی مهلت ۱۰ روز تعیین کرد. به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، رئیس جریان صدر عراق به عادل عبدالمهدی ۱۰ روز فرصت داد تا تشکیل کابینه خود را تکمیل کند. از سوی دیگر، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق به گروه‌های سیاسی و فراکسیون‌های پارلمانی تا بیستم ماه جاری میلادی مهلت داده است تا اسامی نامزدهای خود برای تصدی چهار پست وزارتی باقی‌مانده را ارائه کنند. هنوز هم درباره نامزدهایی که نخست‌وزیر عراق برای تکمیل کابینه خود به پارلمان پیشنهاد کرده اختلاف‌هایی وجود دارد. جریان‌های سیاسی درباره فالح الفیاض نامزد وزارت کشور و نامزدهای وزارت دفاع و دادگستری اختلاف دارند.

انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار

الفالف20 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۵۳ ۳۹۸۰۳۲۷۲۵۷به گزارش فارس، ۱۷ خردادماه سال ۱۳۹۶ و در یک روز گرم بهاری حملات تروریستی تهران اتفاق افتاد. پس از اتمام عملیات تروریستی و در همان روز ۱۷ خردادماه، سپاه پاسداران با صدور بیانیه‌ای وعده انتقام از این عملیات تروریستی را به ملت ایران داد و تاکید کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ثابت کرده است ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون انتقام نمی‌گذارد. در این عملیات تعداد ۶ فروند موشک بالستیک میان‌برد زمین به زمین که از پایگاه‌های موشکی نیروی هوافضای سپاه در استان‌های کردستان و کرمانشاه شلیک شد، پس از عبور از آسمان عراق، به صورت دقیق به اهداف خود در دیرالزور اصابت کرد. فرمانده نیروی هوافضای سپاه همچنین تاکید کرد: شناسایی و احاطه اطلاعاتی این تروریست‌ها به خودی خود یک دنیا مسئله است و شلیک این موشک‌ها از فاصله ۷۰۰ کیلومتری و نشاندن روی یک ساختمان کوچک، خودش یک پیام است و آنها می‌فهمند عیار ایرانی‌ها کجاست. اکنون و در دومین سالگرد این عملیات غرورآفرین، تصاویری از محل برخورد موشک‌های سپاه به مقر تروریست‌های تکفیری منتشر شده است که در آن به خوبی موقعیت قبل و بعد از برخورد مشخص شده است.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، مراسم تشییع و تدفین پیکر جوان‌ترین آزاده دفاع مقدس شهید قنبرعلی بهارستانی صبح امروز ابتدا بر روی دستان مردم شهیدپرور شهرستان داران تشیع و سپس برای خاکسپاری به گلستان شهدای اصفهان بدرقه و توسط مردم ولایت مردار اصفهان به خاک سپرده شد. مراسم بزرگداشت این جانباز و آزاده سرافراز روز پنجشنبه ۳۰ خردادماه در خیمه گلستان شهدای اصفهان از ساعت ۱۶:۳۰ الی ۱۹:۳۰ برگزار خواهد شد. این معنویت در شهرها هم بود و تقریبا همه مردم به هر نحوی در اوضاع سخت جنگ به رزمنده‌ها کمک می‌کردند. لحظه لحظه پایداری پرشکوه آزادگان در دوران اسارت، موجب اجر مضاعف الهی است. عزت، قدرت و صدرنشینی هر ملت در تاریخ به مجاهدت فرزندانش بستگی دارد و استقامت پیروز عزیزان آزاده، ملت ایران را در صدر نشانده است».

نظرها

اخبار بیشتر