سفرتاریخی و انتظار ما از توکیو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
سفرتاریخی و انتظار ما از توکیو

سفرتاریخی و انتظار ما از توکیو

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
ایران میزبان نخست‌وزیر کشور آفتاب تابان، ژاپن است. ژاپن، با قدمتی تاریخی و پیشینه‌ای چند هزارساله در شرق قاره کهن از مهم‌ترین تمدن‌های تاریخ و تأثیرگذارترین کشورهای جهان در حوزه‌های مختلف محسوب می‌شود.

ایران میزبان نخست‌وزیر کشور آفتاب تابان، ژاپن است. ژاپن، با قدمتی تاریخی و پیشینه‌ای چند هزارساله در شرق قاره کهن از مهم‌ترین تمدن‌های تاریخ و تأثیرگذارترین کشورهای جهان در حوزه‌های مختلف اقتصادی، صنعتی و به‌خصوص فناوری‌های مدرن و نوآوری در عرصه‌های علمی و فنی محسوب می‌شود. ایران نیز صاحب تمدنی ستبر، فرهنگی سترگ و دارای موقعیت ژئوپلتیکی وزین، قرینه تاریخی، جغرافیایی و تمدنی ژاپن در غرب آسیا محسوب می‌شود. موازنه میان این دو وزنه بزرگ و مهم تاریخی، فرهنگی، اقتصادی و راهبردی همواره محور توازن و سبب تعادل در حوزه عمومی شرق و غرب آسیا شده است.

جناب آقای آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن در نودمین سالگرد برقراری مناسبات سیاسی و دیپلماتیک فیمابین ۲ کشور، در صدر هیأتی عالی‌رتبه وارد تهران شده و میهمان مقامات عالیه جمهوری اسلامی ایران است.

دیداری مهم و تاریخی که در طول ۴ دهه گذشته، در چنین سطح و با چنین حساسیت و اهمیتی بی‌سابقه بوده است. لذا برای هر دو ملت و کشور ایران و ژاپن از اهمیت خاص و تاریخی برخوردار است.

ایران و ژاپن درگذر اعصار و به‌ویژه دریک قرن اخیر، با تحولات و رخدادهای بنیادین و تاریخ‌سازی مواجه شده‌اند: وقوع یک انقلاب بزرگ مردمی و اسلامی در ایران و تحول و چرخش تاریخی از نظام‌های سلطنتی مستبد و ظالم به نظامی مردم‌سالار بر مبنای آموزه‌های دین مبین اسلام از یک سو و تلاطم‌ها و نابسامانی‌های عظیم در سمت مقابل و شکل‌گیری یک نظام دمکراتیک و صلح‌جو و بین‌الملل‌گرا در ژاپن حاصل این تغییر و تحولات بوده است.

اما آنچه در بستر مناسبات دوجانبه تهران – توکیو قبل و به‌خصوص پس از برقراری مناسبات رسمی در ۹۰ سال گذشته بیش از هرچیزی به چشم می‌خورد، ثبات در روابط، استمرار همکاری‌ها، احترام متقابل و نبود سابقه و ذهنیت منفی نسبت به یکدیگر است.

همین احترام و اعتماد متقابل و وجود ذهنیت مثبت فیمابین، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین سرمایه رهبران در راه ارتقا و تحکیم مناسبات ۲ کشور است.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

ایران و ژاپن به مدد ظرفیت‌های عظیم انسانی، اقتصادی و خدادادی خود همواره مکمل یکدیگر در مسیر رشد اقتصادی و توسعه اجتماعی و انسانی بوده‌اند.

ایران، همواره شریکی مطمئن در تأمین حیاتی‌ترین نیازهای ژاپن یعنی انرژی، در دنیای پرآشوب کنونی بوده است به‌گونه‌ای که در سخت‌ترین و بحرانی‌ترین شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی ظرف ۴۰ سال اخیر و حتی در بحبوحه جنگ تحمیلی، ایران تکیه‌گاهی مطمئن و پایدار برای ژاپن بوده است.

در سوی مقابل، ژاپن نیز همواره با رعایت اعتدال در سیاست خارجی و توازن در میان شرکای اقتصادی، به ایفای نقش مثبت و سازنده درعرصه تعاملات اقتصادی پرداخته است.

لذا از کشوری با وزن اقتصادی، اعتدال سیاسی و اعتبار بین‌المللی مانند ژاپن انتظاری جز استمرار همکاری‌های سازنده و عدم‌تأثیرپذیری از قدرت‌های سلطه‌گر و زورگو نمی‌رود.

سفر عالی‌ترین مقام سیاسی ژاپن به تهران، در شرایط جنگ اقتصادی ظالمانه مستکبران و تروریسم اقتصادی علیه ملت بزرگ ایران، درصورتی که با رعایت توازن و اعتدال همراه باشد می‌تواند تأثیرات خوب و مثبتی در مناسبات و همکاری‌های دوجانبه و فراتر از آن درکاهش تنش‌های منطقه‌ای و تثبیت صلح و ثبات در منطقه حساس غرب آسیا و خلیج‌فارس به دنبال داشته باشد.

ژاپن می‌تواند با رعایت الزامات و اقتضائات و با استفاده درست از ظرفیت بین‌المللی خود، به تقویت دوستی‌ها و تحکیم همکاری‌های منطقه‌ای در حوزه‌های مختلف کمک کند.

از مهم‌ترین این الزامات، برقراری آرامش و ثبات درحوزه حساس غرب آسیا به‌خصوص خلیج‌فارس و خاورمیانه، تن دادن به قواعد و تعهدات و توافقات بین‌المللی (ازجمله اجرای بدون تنازل برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام) از سوی همه طرف‌های ذیربط، به کارگیری مساعی به‌منظور پایان دادن به تروریسم اقتصادی علیه ملت بزرگ ایران و کنار زدن همه عناصر مخرب است. جمهوری اسلامی ایران، صداقت را با صداقت و احترام را با احترام پاسخ می‌دهد.

سید عباس موسوی/ سخنگوی وزارت امور خارجه

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین تصاویر از حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش در سوریه

مهرمهر22 ساعت قبل

رونمایی از رقیب ترامپ

همشهریهمشهری1 روز قبل

انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار

الفالف1 روز قبل
گروه سیاسی الف، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۵۳ ۳۹۸۰۳۲۷۲۵۷به گزارش فارس، ۱۷ خردادماه سال ۱۳۹۶ و در یک روز گرم بهاری حملات تروریستی تهران اتفاق افتاد. پس از اتمام عملیات تروریستی و در همان روز ۱۷ خردادماه، سپاه پاسداران با صدور بیانیه‌ای وعده انتقام از این عملیات تروریستی را به ملت ایران داد و تاکید کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ثابت کرده است ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون انتقام نمی‌گذارد. در این عملیات تعداد ۶ فروند موشک بالستیک میان‌برد زمین به زمین که از پایگاه‌های موشکی نیروی هوافضای سپاه در استان‌های کردستان و کرمانشاه شلیک شد، پس از عبور از آسمان عراق، به صورت دقیق به اهداف خود در دیرالزور اصابت کرد. فرمانده نیروی هوافضای سپاه همچنین تاکید کرد: شناسایی و احاطه اطلاعاتی این تروریست‌ها به خودی خود یک دنیا مسئله است و شلیک این موشک‌ها از فاصله ۷۰۰ کیلومتری و نشاندن روی یک ساختمان کوچک، خودش یک پیام است و آنها می‌فهمند عیار ایرانی‌ها کجاست. اکنون و در دومین سالگرد این عملیات غرورآفرین، تصاویری از محل برخورد موشک‌های سپاه به مقر تروریست‌های تکفیری منتشر شده است که در آن به خوبی موقعیت قبل و بعد از برخورد مشخص شده است.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشصلاح خاشقجی، فرزند جمال خاشقجی در این پیام توییتری که مصادف با «روز جهانی پدر» منتشر کرده است، تنها به نوشتن این پیام اکتفا کرده است: «خاشقجی … روز پدر مبارک». صلاح آخرین پیام خود را ماه آوریل منتشر کرد که نوشته بود: هر کسی که مشارکتی یا ارتباطی با جنایت قتل پدرم دارد، دادگاهی شده و به جزای عملش می‌رسد. جمال خاشقجی دوم اکتبر ۲۰۱۸ به دست تیم تروری در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به قتل رسید. اواسط ماه نوامبر دادستانی کل عربستان اعلام کرد، رئیس تیم مذاکره با خاشقجی دستور قتل او را صادر کرده است. این در حالی است که سازمان اطلاعات آمریکا در گزارشی که پس از ارتکاب این جنایت منتشر کرد، آورده است، ولیعهد عربستان دستور قتل این روزنامه‌نگار را صادر کرده است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
حجت‌الاسلام احمد سالک در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا درباره عملکرد نیروی انتظامی در مسئله حجاب و برخورد با بی‌حجابی اظهار کرد: هر دستگاهی بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، مأموریت برخورد با ولنگاری فرهنگی و بی‌بند و باری را برعهده دارد. نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: تا جایی که ما کنترل کردیم و اطلاع داریم، نیروی انتظامی در حد توان، وسع و منابع مالی در زمینه عفاف و حجاب خوب برخورد کرده و باید تقویت شود. وی با بیان اینکه فقط یک دستگاه نمی‌تواند در برخورد با ولنگاری فرهنگی پاسخگو باشد، متذکر شد: برخورد با این ولنگاری فرهنگی نیاز به عزم ملی دارد و تمام دستگاه‌ها اعم از حاکمیتی، قضایی، مقننه، مجریه و نهادهای مربوطه باید دست به دست هم دهند و نیاز به فرهنگ‌سازی قوی در زمینه عفاف و حجاب داریم. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی درباره اختصاص سامانه‌هایی برای معرفی متخلفان در زمینه حجاب به دادستانی و پلیس، یادآور شد: این اقدام خوب و یک نوع نظارت ملی است، با انجام این کار، امور در این رابطه به مردم واگذار می‌شود که تخلفات نیز از این طریق به دستگاه‌های مربوطه منعکس می‌شود. انتهای پیام/

مصوبات مجلس شورای اسلامی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
نمایندگان مجلس تردد حمل بار و مسافر توسط وسائط نقلیه موتوری پس از رسیدن به سن فرسودگی در کلانشهر‌ها را ممنوع کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما نمایندگان مجلس تردد حمل بار و مسافر توسط وسائط نقلیه موتوری پس از رسیدن به سن فرسودگی در کلانشهر‌ها را ممنوع کردند.

نظرها

اخبار بیشتر