از اجاره ۲۰ ساله شیلات بحر خزر توسط فردی روسی تا طرح تحریم همزمان ایران و روسیه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

از اجاره ۲۰ ساله شیلات بحر خزر توسط فردی روسی تا طرح تحریم همزمان ایران و روسیه

تابناکخبرگزاری تابناک |
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و چهارمین روز خرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه‌ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه‌های تاریخی بسیاری از واقعیت‌های امروز ایران و جهان است. موضوع «اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان» در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و چهارمین روز خرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۲۴ خرداد ۱۲۹۸، شیلات بحر خزر به ضمانت تجارتخانه توماینانس به یک نفر روسی به نام گریگور پطروویچ به مدت ۲۰ سال اجاره داده شد که همه ساله نصف عایدات خالص مطابق دفتر مستاجر به دولت ایران پرداخت شود.

۲۴ خرداد ۱۳۰۱، مشیرالدوله وزیران کابینه را به شرح زیر معرفی کرد: مصدق السلطنه وزیر خارجه، سردار سپه وزیر جنگ، حکیم‌ الملک وزیر عدلیه، ذکاءالملک وزیر مالیه، حکیم ‌الدوله وزیر معارف، فهیم ‌الدوله وزیر پست و تلگراف، اعلاءالسلطنه کفیل وزارت داخله.

۲۴ خرداد ۱۳۰۴، لایحه استخدام مستشاران بلژیکی در اداره گمرکات کشور به تصویب مجلس شورای ملی رسید. بررسی این لایحه د ر۲۱ خرداد آغاز شده بود.

۲۴ خرداد ۱۳۱۱، از طرف اداره کل تجارت با موافقت وزارت مالیه مبلغی اعتباری برای انتخاب ماموران تفتیش برای گمرکات ولایات منظور شده است و چون بودجه تفصیلی اداره کل تجارت مورد تصویب واقع شده، در نظر دارند یک عده مفتش و مامور برای تفتیش دفاتر و ادارات گمرکات ولایات از نظر مراقبت در اجرای مقررات قانون انحصار تجارت و نظامات مربوط به آن اعزام کنند.

۲۴ خرداد ۱۳۱۳، یک مریضخانه صد تخت خوابی به نام بیمارستان رازی در تهران افتتاح شد.

۲۴ خرداد ۱۳۱۷، به دنبال اعلام کتبی شرکت «آمریکا-ایران» مبنی بر انصراف از ادامه قرارداد نفتی مصوب ۱۸ بهمن ۱۳۱۵ مجلس شورای ملی این قرارداد را ملغی اعلام کرد.

۲۴ خرداد ۱۳۱۸، انتخابات دوره دوازدهم قانون‌ گذاری در تمام کشور شروع شد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

۲۴ خرداد ۱۳۳۰، دولت انگلیس تهدید کرد اگر ایران از حضور در دادگاه لاهه برای رسیدگی به اختلافات دو کشور بر سر نفت امتناع ورزد بریتانیا در آبادان نیرو پیاده خواهد کرد.

۲۴ خرداد ۱۳۴۰، عبدالحسین بهنیا، وزیر دارایی به نمایندگی دائمی ایران در بانک بین ‌المللی ترمیم و توسعه انتخاب شد. همچنین در این روز کنسرسیوم نفت اعلام کرد که اصل دریافت ۵۰ درصد منافع استخراج نفت از طرف دولت ایران در مورد بهای نفت تصفیه شده از این پس رعایت خواهد شد.

۲۴ خرداد ۱۳۴۳، موافقتنامه مبادله کالا بین ایران و شوروی براساس قرارداد بازرگانی دو کشور به مدت سه سال امضا شد.

۲۴ خرداد ۱۳۹۲، حسن روحانی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی با کسب بیش از ۱۸ میلیون رای در انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران پیروز شد.

۲۴ خرداد ۱۳۹۴، محسن جلال‌ پور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، ‌معادن و کشاورزی ایران شد.

۲۴ خرداد ۱۳۹۶، خبری منتشر شد مبنی بر اینکه بنا بر گزارش‌های در دست از مقامات آگاه و مذاکره‌کنندگان در سنا در مورد طرح تحریم همزمان روسیه و ایران، به نظر می‌رسد این طرح به اتفاق آرا در سنای آمریکا، رای لازم را به‌دست آورد. طرح تحریم روسیه که در واقع الحاقیه‌ای به طرح تحریم غیرهسته‌ای ایران است، شامل پیشنهادهایی برای قانونی کردن و به شکل قانون درآوردن تحریم‌های فعلی روسیه به‌خاطر اقدامات این کشور در اوکراین، خشونت این کشور در سوریه، اقدامات سایبری و همچنین اقدامات این کشور در شبه جزیره کریمه است و همچنین این اختیار را به قانون‌گذاران آمریکایی می‌دهد که هرگونه اقدام دولت آمریکا برای کاهش تحریم‌ها را قبل از اجرایی شدن بررسی کنند.

منابع: آرشیو روزنامه دنیای اقتصاد، موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک5 ساعت قبل
همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۹۸۲ واحدی معادل ۱٫۴۲ درصد به رقم ۱۷۰ هزار و ۱۹۴ واحد رسید. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۲۵۰ واحدی معادل ۰٫۶۳ درصد به رقم ۳۹ هزار و ۸۴۰ واحد رسید. همین اظهارنظرها باعث شده تا بازار نفت نسبت به شرایط خاورمیانه واکنش نشان دهد و قیمت نفت برنت به بالای ۶۵ دلار در هر بشکه بازگردد. نفت شاخص آمریکا نیز یک دلار بالا رفت و ۵۸ دلار و ۸۶ سنتی شد. این رقم نسبت به روز سه شنبه، ۱۵۰ تومان کاهش داشته است.
رکنارکنا1 روز قبل
ملانیا ترامپ همسر رئیس‎جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری از معرفی «استفانی گریسهام» (Stephanie Grisham) مشاور ارشد خود به عنوان سخنگوی جدید کاخ سفید خبر داد. به این ترتیب، استفانی که در حال حاضر معاونت ریاست بخش ارتباطات و کارکنان بانوی اول کاخ سفید را برعهده دارد، جانشین سارا سندرز می‎شود که مدتی پیش از این سمت استعفا داد و روزهای پایانی ماموریت خود را می‎گذراند. پرسیدم چه‎کسی را دوست دارید و خیلی‎ها جواب دادند «استفانی». استفانی قرار است هفته آتی ترامپ را در سفر به ژاپن و کره جنوبی همراهی کند. او همزمان نقش مدیر ارتباطات را که از ماه میلادی مارس خالی مانده، ایفا خواهد کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
فارسفارس22 ساعت قبل
سیاستمدار فلسطینی تاکید کرد، اصرار ترامپ بر مذاکره از این جهت است که او خوب می‌داند عدم موافقت ایران با مذاکره، شکست او را در انتخابات ۲۰۲۰ رقم خواهد زد. ترامپ چیزی از ایران جز آغاز کردن مذاکرات را نمی‌خواهد و معتقد است که می‌تواند همان‌گونه که می‌خواهد و با دستور کار خود و نه دستور کار ایران وارد مذاکره شود. رای الیوم نوشت: ترامپ برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آتی آمریکا نیاز به موافقت ایران دارد. نتیجه اینکه ترامپ با همه ماشین حساب‌هایش آینده خود را در دست ایران قرار داده است. با این حساب، حمایت ایران از جبهه مقاومت و مخالفت با عادی سازی با اسرائیل تجاوز محسوب می‌شود.
فارسفارس23 ساعت قبل
طرح تغییر ساعات اداری که ناشی از رشد مصرف برق طی روزهای گذشته به دلیل افزایش دما و استفاده بیشتر از وسایل سرمایشی در ۲۹ استان اجرایی شده است اما این طرح هنوز مورد موافقت استانداری تهران قرار نگرفته است. یکی از این گزینه‌ها که از قبل هم عملیاتی شدن آن اعلام شده بود، طرح تغییر ساعات اداری است که بر اساس آن قرار است ادارات یک ساعت زودتر تعطیل شوند. در چنین شرایطی برای تامین پایدار برق به مورد در استان‌های گرمسیر کشور، بیش از هر زمان دیگر به مدیریت مصرف برق نیازمندیم. *راهکارهای ساده برای کاهش مصرف برق- درکولرهای آبی تا حد امکان از دور کند استفاده شود. -خاموش کردن لامپ‌های اضافی و استفاده از روشنایی طبیعی در روز، ساده‌ترین راه صرفه‌جویی در مصرف برق است.
موجموج1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری موج، ارتش آمریکا از کشته شدن دو عضو سرویس در افغانستان خبر داد اما این گزارش به جزئیات مربوط به چگونگی مرگ آنها اشاره‌ای نگرده است. در بیانیه ارتش آمریکا آمده است که این اتفاق روز چهارشنبه رخ داد، یعنی درست روزی که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، سریعا به کابل پایتخت افغانستان سفر کرد و در سخنانی گفت که واشنگتن امیدوار است که قبل از ۱ سپتامبر معاهده صلح با طالبان را امضا کند. لازم به ذکر است هنوز روشن نیست که دلیل مرگ این دو عضو ارتش آمریکا ناشی از درگیری نظامی بوده است یا نه؛ جنگی که ۱۸ سال از آغاز آن می‌گذرد و طولانی‌ترین جنگ در تاریخ آمریکا است. ایالات متحده مدعی است که مذاکرات مستقیم با نیروهای طالبان را برای تامین یک معاهده صلح دائمی بین طرفین درگیر پیگیری میکند. در بیانیه ارتش ایالات متحده آمده است که هویت سربازان تا زمانی که به خانواده‌های آنها اطلاع داده نشود، منتشر نخواهد شد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
سرپرست سابق کمیته امور اقتصادی فدراسیون رزمی گفت: کمیت و کیفیت انجمن‌ها و سبک‌های تحت پوشش فدراسیون ورزش‌های رزمی به عنوان یکی از امتیازات قابل توجه این فدراسیون قابل ملاحظه است. در خصوص آخرین تغییر و تحولات و روند مثبت ایجاد شده در فعالیت‌های فدراسیون ورزش‌های رزمی، علی قاسمی سرپرست سابق کمیته امور اقتصادی و جذب اسپانسر این فدراسیون اعتقاد دارد فدراسیون رزمی می‌تواند برترین فدراسیون ورزشی کشور باشد. وی در این‌خصوص گفت: کمیت و کیفیت انجمن‌ها و سبک‌های تحت پوشش فدراسیون ورزش‌های رزمی به عنوان یکی از امتیازات قابل توجه این فدراسیون قابل ملاحظه است. قاسمی تاکید کرد: اینجانب در مدت زمان کوتاه مسئولیتم در فدراسیون ورزش‌های رزمی تلاش کردم تا برنامه‌های مشخصی در حوزه توسعه زیرساخت‌ها و ارتقاء شاخص‌های کمی و کیفی سبک ووکوتورین ایران ایفا کنم که متاسفانه برخی افراد با کارشکنی مشهود مشکل ساز شدند. سرپرست سابق کمیته اقتصادی و مارکتینگ فدراسیون ورزش‌های رزمی در پایان تاکید کرد: مجموعه سبک‌ها و کارکنان اداری فدراسیون باید با همدلی در جهت ایجاد تحولات مثبت، همکاری مناسب با سرپرست فدراسیون داشته تا اهداف مشخص شده، حاصل شود.

نظرها

اخبار بیشتر