راز اقتصادی سفر سامورایی‌ها به ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
راز اقتصادی سفر سامورایی‌ها به ایران

راز اقتصادی سفر سامورایی‌ها به ایران

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
تحلیلگران اقتصادی معتقدند اگر سیاست و اقتصاد را عرصه نسبیت و منفعت بدانیم و باور داشته باشیم برای توسعه اقتصادی هیچ راهی به جز بین‌المللی شدن وجود ندارد، از این رو، دستاوردهای سفر پس از پایان سفر رسمی آغاز خواهد شد و فرصتی برای نزدیکی بیشتر دو کشور ژاپن و ایران در عرصه اقتصاد، حالا ایجاد شده است.

مریم فکری: شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در نودمین سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک این کشور با ایران، به ایران سفری دو روزه داشت؛ سفری که تحت تاثیر سیاست و البته وقایعی که در منطقه رخ داده، صورت گرفت. سفر آبه به تهران در حالی اتفاق افتاد که ترامپ آمادگی را خود برای افزایش فشار اقتصادی بر این کشور و تحریم استفاده‌کنندگان از کانال ویژه تجارت با ایران اعلام کرده است. ژاپن که چندین دهه ارتباط خوبی با ایران داشته، از این کشور درخواست کرده تا همچنان به تعهدات خود به برجام پایبند باشد.

ژاپن یکی از اصلی‌ترین خریداران نفت ایران و سومین خریدار نفت در جهان بعد از آمریکا و چین است. این کشور به‌طور قابل توجهی واردات نفت خام از ایران را کاهش داده و انرژی مورد نیاز خود را از سوی کشورهای خلیج‌فارس یعنی عربستان، امارات متحده عربی و کویت و دیگر متحدان آمریکا تامین می‌کند، بنابراین افزایش تنش‌ها در خاورمیانه می‌تواند بر میزان واردات نفت این کشور تاثیرگذار باشد. در این شرایط، تحلیلگران اقتصادی معتقدند سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران می‌تواند فرصتی مناسب برای گفت‌وگوهای اقتصادی و توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور در شرایط کنونی تحریم‌ها به خصوص در حوزه خرید نفت و انرژی در آینده باشد.

براساس آمار منتشر شده از سوی گمرک ژاپن، در سال ۲۰۱۸ صادرات ژاپن به ایران ۲۰ درصد کاهش داشته و به ۷۰۱ میلیون و ۶۸۰ هزار دلار رسید. از طرف دیگر، واردات ژاپن از ایران نیز ۲٫۷ درصد کاهش داشته و به ۳ میلیارد و ۴۶۱ میلیون دلار رسیده است. همچنین آمار منتشر شده نشان می‌دهد میزان خودرو صادر شده از ژاپن به ایران ۴۳٫۸ درصد افت کرده و از ۳۱۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷ به ۱۷۴ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ رسیده است.

آمارها حاکی از آن است که از ماه نوامبر ۲۰۱۸ که به طور جدی تحریم‌های آمریکا آغاز شد، صادرات ژاپن به ایران کاهش شدیدی داشت. ۹۷ درصد واردات ژاپن از ایران به نفت و فرآورده‌های نفتی بر می‌گردد. در سال ۲۰۱۸ حدود ۳ میلیارد و ۳۷۰ میلیون دلار واردات نفت ژاپن از ایران بوده که این مقدار نسبت به سال گذشته ۳٫۷ درصد کاهش داشته است.

موج خوش‌بینی در فضای اقتصاد

تحلیلگران اقتصادی معتقدند اگر سیاست و اقتصاد را عرصه نسبیت و منفعت بدانیم و باور داشته باشیم برای توسعه اقتصادی هیچ راهی به جز بین‌المللی شدن وجود ندارد، از این رو دستاوردهای سفر پس از پایان سفر رسمی آغاز خواهد شد و فرصتی برای نزدیکی بیشتر دو کشور ایران و ژاپن در عرصه اقتصاد، حالا ایجاد شده است.

بهرام شکوری، رییس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن در این خصوص در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین می‌گوید: به نظر می‌رسد حضور شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در راس یک هیات بلندپایه که بعد از انقلاب برای نخستین‌بار صورت گرفته، می‌تواند نقطه عطفی باشد هم در روابط دیپلماتیکی که بین ایران و ژاپن وجود دارد و هم این‌که نقطه عطفی برای توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور خواهد بود.

وی می‌افزاید: به طور طبیعی آنچه که آقای شینزو آبه را برای حضور در ایران و در بازی کردن نقش میانجی بین ایران و آمریکا وادار کرده، به لحاظ این است که ژاپنی‌ها از عدم وجود روابط ایران و آمریکا ضرر می‌کنند؛ چراکه ایران یکی از منابع تامین نفت ژاپن است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

رییس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن عنوان می‌کند: روابط دیپلماتیک و اقتصادی ما به ۹۰ سال پیش بازمی‌گردد که جشن ۹۰ سالگی آن نیز برگزار شد. حالا با توجه به سفر رسمی نخست وزیر این کشور، می‌تان در سطح دیگر رایزنی و مذاکرات برای ایجاد روابط اقتصادی را آغاز کرد.

شکوری تصریح می‌کند: با وجود ظرفیت‌هایی که در ژاپن در حوزه نوآوری‌ها، تجهیزات، ماشین‌آلات و … وجود دارد و در عین حال، با توجه به نیاز کشور ما در حوزه‌های مختلف مثل معدن، توریسم، آب، کشاورزی و سایر بخش‌های اقتصادی، می‌توان از ظرفیت‌های ژاپن استفاده کرد و هم این همکاری‌ها در قالب مشارکت، تامین سرمایه، تامین ماشین‌آلات و تجهیزات و نهایتا انتقال خدمات فنی و مهندسی به کشور صورت گیرد. ما نیز می‌توانیم صادرات خوبی را در حوزه‌های مختلف به ژاپن داشته باشیم.

وی با بیان این‌که کل حجم تجارت ایران و ژاپن در حال حاضر نزدیک به ۲ میلیارد دلار است، متذکر می‌شود: به نظر می‌رسد با توجه به ظرفیت‌هایی که بین دو کشور وجود دارد، این رقم می‌تواند تا نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

رییس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن با بیان این‌که نگاه تجار این است که این روابط بهبود پیدا کند، می‌گوید: بر این اساس، روابط دیپلماتیک با کشورهای منطقه و دیگر کشورهای دنیا برای تجار اهمیت بسیاری دارد. اگر روابط ما با منطقه و دنیا بهبود پیدا کند، فعالان اقتصادی در منطقه می‌توانند هاب صادرات باشند.

شکوری می‌افزاید: ۱۲ درصد اقتصاد دنیا و ۸ درصد از جمعیت دنیا در اطراف ایران قرار گرفته‌اند که به اعتقاد من فرصت بسیار مناسبی است که می‌تواند زمینه توسعه همکاری‌ها با ژاپن و منطقه شود. همچنین قابلیت‌هایی که در کشور وجود دارد، می‌تواند زمینه توسعه را برای همکاری با ژاپن که کشوری پیشرفته و صنعتی است، فراهم کند.

وی یادآور می‌شود: به نظر می‌رسد سفر نخست‌وزیر ژاپن نقطه عطفی در توسعه مناسبات باشد و نشان‌دهنده علاقه‌مندی دولت و مردم ژاپن است که بتوانیم این روابط را توسعه دهیم.

رییس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن به همکاران خود در اتاق بازرگانی توصیه کرد: امیدواریم از حضور نخست‌وزیر ژاپن در ایران، در آینده اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی استفاده کنند. به نظر می‌رسد دولت باید بتواند این سفر را به یک تغییری در روابط دیپلماتیک با دنیا و به خصوص ژاپن و نیز توسعه اقتصادی بین دو کشور تبدیل کند.

اثر سفر ژاپنی‌ها به ایران

سعید اشتیاقی، عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران می‌گوید: این که این سفر می‌تواند آثار مثبتی در اقتصاد ایران داشته باشد یا خیر، نظر من مثبت است و این‌که به عینه این موضوع را می‌توان حس کرد.

وی می‌افزاید: از زمانی که این خبر پیچید، سیر نزولی کاهش نرخ ارز را در بازار شاهد بودیم. البته عده‌ای عوامل دیگری را نیز در این موضوع اثرگذار می‌دانند، اما از اثر روانی این خبر را نمی‌شود چشم‌پوشی کرد.

این فعال اقتصادی با بیان این که ما نباید امروز منتظر اتفاقی باشیم و جهت گیری‌ها و سیاست‌های بعد از یک سفر اهمیت دارد، تصریح می‌کند: در حال حاضر با توجه به رفت و آمدی که صورت گرفته، دولت و فعالان اقتصادی و تجار می‌توانند از این فرصت برای بهبود روابط اقتصادی استفاده کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل
خانه ملتخانه ملت17 ساعت قبل
ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، بر لزوم مقابله با احتکار مسکن در کشور تأکید کرد و گفت: در شرایط کنونی بیش از ۳ و نیم میلیون واحد مسکن در کشور تحت عنوان خانه‌های خالی از سکنه، توسط مالکان احتکار شده است. ساماندهی خانه‌های خالی از سکنه اولویت نخست و کوتاه مدت دولتنماینده مردم نجف‌آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به نظر من اولویت نخست و کوتاه مدت دولت باید ساماندهی خانه‌های خالی از سکنه در کشور باشد، زیرا اجرای طرح هایی مانند تولید انبوه مسکن در مدت زمان کم امکان پذیر نیست. با ساماندهی خانه‌های خالی در گام نخست، بخشی از نیاز جامعه به مسکن جدید رفع می‌شود و پس از آن دولت می‌تواند طرح هایی مانند طرح تولید انبوه مسکن را عملیاتی کندوی گفت: با ساماندهی خانه‌های خالی در گام نخست، بخشی از نیاز جامعه به مسکن جدید رفع می‌شود و پس از آن دولت می‌تواند طرح هایی مانند طرح تولید انبوه مسکن را عملیاتی کند. بخشی از احتکار خانه‌های خالی توسط بانک‌ها صورت می‌گیردوی با اعلام اینکه بخشی از احتکار خانه‌های خالی توسط بانک‌ها صورت می‌گیرد، افزود: متأسفانه به علت آنکه سود بانک‌ها در وضعیت فعلی است، آن‌ها تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تصویب و اجرای قوانین جدید برای ساماندهی خانه‌های خالی انجام می‌دهند. فعالیت بانک‌ها در حوزه مسکن قطعا اقدامی غیرقانونی استعضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس ادامه داد: فعالیت بانک‌ها در حوزه مسکن قطعا اقدامی غیرقانونی است و این نهادها نباید در این مسائل ورود کنند، بنابراین بانک مرکزی باید جلوی بانک‌ها برای فعالیت اقتصادی را بگیرد. /پایان پیام
افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از چرخان، مسافران اما مشتریان همیشگی شرکت‌های اجاره خودرو هستند. از همه این قوانین که بگذریم بد نیست نگاه به خودروهایی که می‌توان تا ۶۰ دلار در آلمان اجاره کرد، بیاندازیم. بطور مثال هزینه اجاره یک شبانه‌روز BMW i۳ در آلمان، چیزی در حدود ۲۵ دلار خواهد بود، در حالی که برای ارزان‌ترین خودروی بنزینی باید چیزی در حدود ۴۰ دلار هزینه کرد. Fiat ۵۰۰شما برای اجاره یکروزه فیات ۵۰۰، باید ۵۰ دلار هزینه کنید. Opel Adamمشتریان برای اجاره آدام باید از ۵۰ تا ۵۷ دلار هزینه کنند.
رکنارکنا20 ساعت قبل
وی ادامه داد: خروج شرکای خارجی صنعت خودرو سبب شد تا در کوتاه‌مدت ادامه تولید خودروهای پرتیراژ قدیمی در دستور کار قرار گیرد. از سوی دیگر برنامه‌ سه ساله طراحی شده تا بتوان به طراحی پایه خودرو جدید دست پیدا کرد. در این میان مقرر شده تولید ال ۹۰ با موتور دیگری ادامه یابد. زیرا نمی‌خواهیم با سایر کشورها قهر کنیم و اگر شرایط را بپذیرند دوباره همکاری خواهیم کرد. اعتمادی با بیان اینکه واردات خودروی کامل به صورت CBU مشمول تحریم‌ها نیست، گفت: هرچند مخالف این موضوع نیستیم اما به دلیل ارزبری و سخت کردن شرایط برای تولید داخل محدودیت‌هایی برای آن در نظر گرفته شده است.
وانانیوزوانانیوز21 ساعت قبل
پس از آن بود که با دستور دادستانی، در کنار حذف قیمت مسکن از سایت‌ها، دستور حذف قیمت خودرو نیز صادر شد تا ابزار تبلیغاتی دلالان از دسترس خارج شده و آرامش به بازار خودرو باز گردد. اگر چه در روزهای آغازین این طرح، همچنان قیمت خودرو بالا بود اما با حساس‌شدن معاونت اول ریاست‌جمهوری و مجلس به موضوع قیمت خودرو و تذکرهای پی‌درپی به وزارت صمت در این باره، به نظر می‌رسد گشایش‌هایی در اصلاح قیمت خودرو ایجاد شده است. کاهش قیمت خودرو که به صورت هفتگی رخ می‌داد اکنون فاصله زمانی این تغییر را کمتر کرده و به صورت روزانه و گاه چند ساعته، اتفاق می‌افتد. یک کارشناس صنعت خودرو معتقد است به زودی قیمت خودرو به کف می‌رسد. این شرکت نیز در پاسخ اعلام کرد که افزایش قیمت صورت‌گرفته ناشی از افزایش قیمت بیش از ۲۵درصدی نرخ ارز نیمایی، افزایش قیمت خرید قطعات تولید داخل، افزایش هزینه‌های دستمزد و افزایش هزینه‌های حمل بوده است.
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش ایبنا به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن، محمد حسن علمداری مدیر اداره امور اعتباری بانک عامل بخش مسکن با اشاره به جدیدترین آمار عملکردبانک مسکن در حوزه تسهیلات دهی به حوزه مسکن، عنوان کرد: در دو ماه نخست امسال تمرکز بانک مسکن بر تسهیلات دهی بر بخش مسکن متمرکز بوده است. به طوریکه مطابق با گزارش عملکرد بانک مسکن طی دو ماه ابتدایی امسال معادل یک هزار و ۴۴۶ فقره تسهیلات مشارکت مدنی به حوزه مسکن به ارزش ۱۷۷ میلیارد و ۶۶۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان اعطا کرده است. وی ادامه داد: تسهیلات مشارکت مدنی اعطایی به بخش مسکن متناسب با نوع تسهیلات گیرنده به پنج بخش مختلف تقسیم شده است. به گفته وی در این مدت ۴۲۹ فقره تسهیلات مشارکت مدنی انفرادی بدون نیاز به سپرده گذاری و ۲۹۷ فقره تسهیلات مشارکت مدنی انفرادی در حوزه روستایی پرداخت شده است. وی تاکید کرد: بانک مسکن با تمامی توان در حوزه تسهیلات‌دهی به بخش مسکن حرکت می‌کند تا از این طریق به ایجاد تعادل و ساماندهی این بازار به طور موثر فعالیت داشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

نامه فسخ قرارداد برانکو، جنب و جوشی در باشگاه پرسپولیس برپا کرد

خبری17 ساعت قبل

اعضای هیئت رئیسه کمیسیون‌های مجلس انتخاب شدند

خبری18 ساعت قبل

حل مسئله مهم زباله باید در اولویت باشد اما همچنان معضل است

خبری20 ساعت قبل

تئاتر شهر و پارک دانشجو؛ فضای فرهنگی یا لیان‌شامپو/ نظر کاربران خبرآنلاین

خبرآنلاین1 دقیقه قبل

فروش ماهی‌های مسموم در بازار چابهار دردسر ساز شد

رکنا1 دقیقه قبل

عطریانفر: نجفی کل راه‌های ارتباطی‌اش را با ما بسته بود‌

افتصادنیوز1 دقیقه قبل

بیماری افسردگی ثمره بی خوابی

رکنا1 دقیقه قبل

موتورسواری سام درخشانی همراه همسرش در خیابان‌های تهران +فیلم

افتصادنیوز2 دقیقه قبل

بسته‌های حمایتی صندوق نوآوری برای شرکت‌های فناور/رفع نیازهای صنایع در گرو تقویت دانش‌بنیان‌ها

ایسنا3 دقیقه قبل

رئیس قرارگاه عمار: اقدامات ترامپ در جهت منافع ملت ایران است/ توضیح درباره کاغذ جنجالی همراه با شینزو آبه در دیدار با رهبری

افتصادنیوز4 دقیقه قبل