یک دلیل جدید و عجیب برای چاق شدن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. سلامت
یک دلیل جدید و عجیب برای چاق شدن

یک دلیل جدید و عجیب برای چاق شدن

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصاد نیوز:به‌گفته‌ دانشمندان مؤسسه ملی سلامت، خوابیدن در اتاقی که دارای نور مصنوعی یا نور تلویزیون است، می‌تواند احتمال ابتلای فرد را به افزایش وزن و چاقی، افزایش دهد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از زومیت، پژوهشی که به‌تازگی در مجله‌ی JAMA Internal Medicine منتشر شده است، نخستین مطالعه‌ای است که به احتمال وجود یک ارتباط بین مواجهه با نور مصنوعی در هنگام خواب شبانه و افزایش وزن در زنان اشاره می‌کند. بر این اساس، خاموش کردن چراغ‌ها در هنگام خواب، می‌تواند شانس چاق‌شدن را کاهش دهد.

پژوهشگران از اطلاعات پرسش‌نامه‌ای ۴۳٬۷۲۲ زن استفاده کرده‌اند که با هدف بررسی عوامل خطرساز سرطان سینه و دیگر بیماری‌ها جمع‌آوری شده بود. شرکت‌کنندگان دارای محدوده‌ی سنی ۳۵ تا ۷۴ سال بودند؛ اما سابقه‌ای از ابتلا به سرطان یا بیماری قلبی عروقی نداشتند. همچنین هیچ‌کدام از افراد درنظر گرفته شده جزو کارمندان شیفتی (که گاهی شب‌ها بیدار می‌ماندند و روزها می‌خوابیدند) نبوده و نیز هیچ‌کدام از این زنان در هنگام آغاز مطالعه باردار نبودند.

شرکت‌کنندگان با استفاده از پرسش‌نامه‌ها، وضعیت خواب خود را توضیح داده بودند: خوابیدن در اتاق تاریک، خوابیدن زیر نور چراغ خواب یا نور تلویزیون یا نور مصنوعی دیگر. اندازه‌گیری‌های مربوط‌به وزن نیز درنظر گرفته شد.

نتایج این مطالعه نشان می‌داد که چاقی و افزایش وزن، با مواجهه با نور مصنوعی در هنگام خواب شب ارتباط دارد. درحالی‌که استفاده از یک چراغ خواب کوچک با افزایش وزن ارتباطی نداشت، احتمال داشتن ۵ کیلوگرم افزایش وزن در زنانی که زیر نور مصنوعی یا نور تلویزیون می‌خوابیدند، ۱۷ درصد بیشتر بود. ارتباط اضافه وزن با نوری که از خارج از اتاق خواب می‌آمد، متوسط بود. پژوهشگران اثر احتمالی عدم استراحت کافی را نیز درنظر گرفتند. دیل سندلر نویسنده‌ی این مطالعه می‌گوید: اگرچه خواب ضعیف به‌خودی‌خود با چاقی و افزایش وزن مرتبط بود ولی این عامل ارتباطات بین مواجهه با نور مصنوعی هنگام خواب و افزایش وزن را توضیح نمی‌داد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت روز دنیا

چاندرا جکسون دیگر نویسنده‌ی مطالعه به این نکته اشاره می‌کند که برای بسیاری از افراد که در محیط‌های شهری زندگی می‌کنند، مواجهه با نور در هنگام خواب شب معمول است و این مطلب باید درنظر گرفته شود. نورهای موجود در شب مثلا چراغ‌های خیابان‌ها، نورهای جلوی فروشگاه‌ها و دیگر منابع نور ممکن است موجب سرکوب هورمون ملاتونین و برهم خوردن چرخه‌ی طبیعی ۲۴ ساعته نور و تاریکی ریتم‌های شبانه‌روزی شود. جکسون توضیح می‌دهد:

انسان‌ها ازلحاظ ژنتیکی با محیط‌های طبیعی متشکل از نور خورشید در هنگام روز و تاریکی در هنگام شب عادت دارند. مواجهه با نور مصنوعی در هنگام شب ممکن است موجب تغییر هورمون‌ها و دیگر فرایندهای بیولوژیکی شود آن چنان که موجب افزایش خطر بروز مشکلات سلامتی نظیر چاقی شود.

پژوهشگران با درنظر گرفتن این نکته که شاید عوامل دیگری در ارتباط بین نور مصنوعی و افزایش وزن نقش داشته باشند، عوامل تأثیرگذار دیگری مانند سن، داشتن همسر یا فرزند در خانه، نژاد، وضعیت اجتماعی‌اقتصادی، میزان مصرف کالری و فعالیت جسمی را درنظر گرفتند؛ اما نتیجه تغییری نکرد. در این مطالعه مردان مشارکتی نداشتند. مارک پارک، نویسنده‌ی مقاله با اشاره به این نکته که پژوهش آن‌ها پیشنهادکننده‌ی یک استراتژی سلامتی عمومی پایدار برای کاهش شیوع چاقی در زنان است، می‌گوید:

رژیم غذایی ناسالم با کالری زیاد و سبک زندگی بی‌تحرک، از معمول‌ترین عوامل ذکرشده‌ی مؤثر در زمینه‌ی چاقی هستند. این مطالعه بر اهمیت نقش نور مصنوعی در شب تأکید می‌کند و روشی را برای بهبود سلامتی پیش روی زنانی می‌گذارد که شب‌ها زیر نور می‌خوابند. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴13 ساعت قبل
آزمایش‌های مربوط به طول عمر قبلا هم انجام می‌شدند، اما این آزمایش جدید دقت بسیار بالایی دارد. دانشمندان به این نتیجه رسیدند که سن بیولوژیکی زنان در اکثر موارد کمتر از سن واقعی آنهاست و در مردان برعکس پیری زودتر فرا می‌رسد. نحوه پیش بینی میزان طول عمر یک فرددانشمندان اکنون می‌توانند بطور دقیق طول عمر یک انسان را پیش‌بینی کنند. افرادی که سن زیستی آن‌ها بزرگتر از سن واقعی‌شان بود، بیشتر احتمال داشت که زودتر از افرادی که دارای سن زیستی و واقعی مشابه بودند، بمیرند. اما به گفته محققان، در حال حاضر مشخص نیست که چه شیوه زندگی یا عوامل ژنتیکی بر سن زیستی انسان تاثیر می‌گذارد.
برنابرنا1 روز قبل
دبیر علمی هفتمین سمپوزیوم ملی خودمراقبتی با اشاره به اینکه خودمراقبتی راهکاری برای پیشگیری از بیماری‌ها و کاهش هزینه‌های ناشی از بستری و توانبخشی به شمار می‌رود گفت بنابراین این موضوع ارتباط مستقیمی با موضوع اقتصاد سلامت دارد. در این سمپوزیوم جدیدترین دستاوردها و مباحث علمی در حوزه خودمراقبتی با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته مورد بحث قرار خواهد گرفت. توانمند کردن افراد و جامعه به خودمراقبتی می‌تواند نتایج موثری را در پیشگیری از بیماری‌ها و ارتقای سلامت داشته باشد. با تغییر الگوی بیماری‌ها به بیماری‌های مزمن و غیرواگیر، خودمراقبتی اهمیت دوچندانی یافته است. علاقمندان برای اطلاعات بیشتر به سایت www. scpe. tums. ac. ir مراجعه و یا با شماره تلفن ۴۲۹۱۰۳۱۰ تماس حاصل نمایند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
دو شریان کرونری (چپ وراست) نسبتا کوچک بوده و هر کدام فقط ۳ یا ۴ میلیمتر قطر دارند (۱). این شریان‌ها، باعث خونرسانی به قسمت بیشتر عضله بطن چپ می‌شوند. بطن چپ دارای عضلات بیشتری نسبت به بطن راست است زیرا وظیفه آن، تلمبه کردن خون به تمام قسمت‌های بدن است. شریان‌های کرونری راست، معمولا کوچکتر بوده و قسمت زیرین قلب و بطن راست را خونرسانی می‌کند. برخی اختصاصات فردی، اجتماعی و رفتاری به عنوان عوامل افزایش‌دهنده خطر بیماری‌های قلبی عروقی شناخته شده‌اند، این اختصاصات را عوامل خطر می‌نامند؛ در مورد بیماریهای قلبی عروقی دو دسته عوامل خطر ذکر شده که اولی آن عوامل خطر غیرقابل اصلاح و تعدیل مانند سن و جنس و یا وجود سابقه بیماری در خانواده است که این عوامل بخشی از ساختار ژنتیکی هر انسانی به شمار می‌روند یا مانند بالا رفتن سن که با گذشت زمان حادث می‌شود غیر قابل اجتناب است اما دومین دسته از عوامل خطر، عوامل خطر قابل اصلاح و تعدیل هستند.
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
اما برای بهره‌مندی از فواید نوشیدن آب، مصرف آن در دمای اتاق و پرهیز از مصرف آب یخ یا به اصلاح تگری توصیه شده است. گلودردیکی دیگر از دلایل آشکار برای پرهیز از نوشیدن آب یخ افزایش احتمال ابتلا به گلودرد و گرفتگی بینی است. نوشیدن آب یخ، به ویژه پس از یک وعده غذایی، می‌تواند به تجمع مخاط اضافه در دستگاه تنفسی منجر شود. برخی افراد دردی مزمن در معده به واسطه مصرف آب یخ پس از انجام ورزش را گزارش کرده‌اند. نوشیدن آب یخ موجب انسداد مسیرهای هوایی و بینی می‌شود که به طور خودکار محرکی برای میگرن است.
تابناکتابناک9 ساعت قبل
به گزارش «تابناک»، ماجرا از کلیپی آغاز شد که خبر از واردات دارویی جعلی برای درمان بیماری سالک (لیشمانیوز) و منجر به مرگ شدن مصرف این دارو برای دو تن از هموطنانمان دارد. توضیحی که ظاهرا حجت را بر همه تمام می‌کند که این دارو، جعلی است و می‌بایست از مصرف آن خودداری کرد. اما بشنوید از ادامه ماجرا و واکنش هلال احمر کشورمان به این کلیپ هراس آور که امروز در قالب اطلاعیه‌ای منتشر شد. دیگرانی که ممکن است یکی یا چندتایشان به واردات دارویی اقدام کرده باشند که در گزارش WHO، جعلی نامیده شده است. وارداتی که تایید یا تکذیب آن از عهده وزارت بهداشت و زیر مجموعه این وزارت خانه یعنی سازمان غذا و دارو ممکن است و بس.
رکنارکنا18 ساعت قبل
اگر چه مقدار آن‌ها در یک فنجان زیاد نیست، تقریبا همه مردم بیش از یک فنجان قهوه در روز می‌نوشند. برخی مطالعات نشان دادند، مصرف قهوه خطر ابتلا به دیابت نوع II را کمتر می‌کند. بعضی مطالعات اخیر نوشیدن قهوه را با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های ذهنی مرتبط می‌دانند. در دو مطالعه، مصرف قهوه با ۲۶٪ کاهش خطر مرگ زودرس در زنان و ۲۰٪ کاهش خطر مرگ زودرس در مردان ارتباط داشت این کاهش خطر مرگ به نظر می‌رسد در افراد مبتلا به دیابت نوع II بسیار قوی است. کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و ضعفیکی دیگر از مزایای نوشیدن قهوه کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل است.

نظرها

اخبار بیشتر