حباب بازار دلار در حال شکسته شدن است/ دولت و نهادهای نظارتی هرچه سریع‌تر وارد عمل شوند/ نباید اجازه دهیم دلالان دوباره وارد عمل شوند/ رسیدن به ثبات اقتصادی کار پیچیده‎ای نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اقتصادی
حباب بازار دلار در حال شکسته شدن است/ دولت و نهادهای نظارتی هرچه سریع‌تر وارد عمل شوند/ نباید اجازه دهیم دلالان دوباره وارد عمل شوند/ رسیدن به ثبات اقتصادی کار پیچیده‎ای نیست

حباب بازار دلار در حال شکسته شدن است/ دولت و نهادهای نظارتی هرچه سریع‌تر وارد عمل شوند/ نباید اجازه دهیم دلالان دوباره وارد عمل شوند/ رسیدن به ثبات اقتصادی کار پیچیده‎ای نیست

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
نائب‎رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: کاهش قیمت دلار و ارز در طی روزهای اخیر به دلیل شکسته شدن حباب‎های موجود در بازار ارز است از این رو دولت باید هرچه سریع‌تر برای مدیریت این وضعیت وارد عمل شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی سایت خبر فوری، از یک سو در ابتدای سال ۱۳۹۸ کشور با تهدیدهای خارجی روبه رو شد و ایالات متحده آمریکا فشار تحریم‌ها را به ایران بیشتر کرد و از دیگر سو در داخل کشور نیز بی نظمی، بی برنامگی و عدم درک شرایط مشکلات را مضاعف کرد به گونه‎ای عدم ثبات قیمت بسیاری از کالاها از خودرو گرفته تا ارز و طلا مردم را شرایط بحرانی بسیاری قرار داد روندی که این روزها با شکسته شدن حباب بازار بوی امید را در فضای کشور پخش کرده است و به زعم برخی از کارشناسان اقتصادی تأثیر اخبار سیاسی بر قیمت‌ها، خالی شدن حباب‌ها، بهتر شدن انتظارات مردم از آینده کشور موجب این وضعیت شده ولی برای تداوم این وضعیت نیازمند این هستیم که دولت و نهادهای نظارتی با دقت بیشتری وارد عمل شوند.

سیدحسن حسینی شاهرودی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی سایت خبر فوری درباره نوسانات بازار ارز در طی روزهای اخیر اظهار کرد: اتفاقی که این روزها ما در بازار ارز و کاهش قیمت آن روبه رو هستیم روندی قابل پیش‎بینی بود چرا که شاهدیم حبابی که از زمستان سال گذشته در این حوزه ایجاد شده بود در حال سپری کردن آخرین روزهای خود است.

وی با اشاره به اینکه شاهد بهبود و حل بسیاری از مسائل در حوزه‎های اقتصادی کشور هستیم، افزود: دید و نگرش مردم در سال ۹۸ برحسب آمارها و اطلاعاتی که ارائه‎ می‎شود در راستای مراجعه به منظور خرید دلار کاهش پیدا کرده و این روند به خودی خود سبب شده تا ما شاهد کاهش و پایین آوردن قیمت ارز در کشور باشیم.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما اگر بتوانیم نگاه مردم را برای خرید ارز در راستای کسب پشتوانه مالی و البته سرمایه‎ای در مقطع فعلی که جنگ اقتصادی سختی از سوی آمریکا علیه کشورمان روبه رو شده است تغییر دهیم بدون شک گام بسیاری بزرگی برداشتیم چرا که همانطور که پیش‎بینی می‎شد ملت ایران در مواجهه با تحریم‏های آمریکا رویکردی قابل قبولی را داشتند که به طورحتم این رویه باید ادامه پیدا کند.

شاهرودی با بیان اینکه حباب بازار ارز و طلا در حال از بین رفتن است، خاطرنشان کرد: اگر در مقطع فعلی دولت و به خصوص بانک مرکزی که متولی تنظیم نظام پولی و مالی است در جهت مدیریت این وضعیت وارد عمل شود ما بعد از مدت‎ها شاهد ثبات در بازار ارز و طلا خواهیم بود.

وی تاکید کرد: در شرایط امروز بازار ارز نکته مهم دیگری که باید آن را مورد توجه قرار دهیم مقابله با دلالان و سودجویان است که در بالا و پایین کردن قیمت‎ها تاثیرگذاز هستند.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از دلایل اصلی نابسامانی بازار ارز در کشورمان وجود حباب‎ است که این روند متاسفانه با عدم نظارت دقیق بر بازار ارز، ترس مردم از پیامدهای تحریم و موضوعاتی از این دست شکل می‎گیرد از این رو لازم است که تمام نهادهای نظارتی و اجرایی با یک وحدت رویه مشخص در جهت مقابله با این حباب‎ها وارد عمل شوند و اقدامی را که لازم است انجام دهند چرا که در مقطع فعلی فرصت مناسبی برای مقابله با این رویه وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

کمیسیون بلایای طبیعی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
گزارش اختصاصیکمیسیون بلایای طبیعیسالانه بین ۸ تا ۱۰ درصد درآمد ناخالص ملی صرف هزینه‌های ناشی از بلایای طبیعی می‌شود رقمی که شاید بشود با پرداخت تخصصی‌تر به موضوع مدیریت بحران و ایجاد ساز و کارهای جدید در سالهای پیش رو آن را کاهش داد.

کارگروه مشترک استانی و منطقه‌ای ایران و روسیه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در تهران؛ کارگروه مشترک استانی و منطقه‌ای ایران و روسیهبرگزاری کمیسیون‌های مشترک ایران و روسیه می‌تواند علاوه بر ارتقاء همکاری‌های اقتصادی، دستیابی به حجم مبادلات تجاری تا سقف ۱۰ میلیارد دلار را که چند وقت پیش روسای جمهور ایران و روسیه سند آنرا امضا کردند محقق کند؛ میزان مبادلات تجاری دو کشور هم‌اکنون حدود ۲ میلیارد دلار است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رحمانی فضلی در حاشیه بیست و هفتمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در جمع خبرنگاران افزود: به طور طبیعی درباره مسائل مختلف کشور به ویژه موضوع روز همچون مسائل اقتصادی سوالات و ابهاماتی در جامعه به وجود می‌آید که بر این اساس در جلسه ستاد مقرر شد هر یک از دستگاه‌های مسئول در حوزه مربوط به خود نسبت به پاسخگویی به این سوالات و ابهامات اقدام کنند. وی همچنین با اشاره به وضعیت کاغذ در کشور نیز گفت: در جلسه امروز مقرر شد دستگاه‌های مسئول به گونه‌ای تدبیر کنند تا در ماه‌های آینده به ویژه آغاز فصل بازگشایی مدارس مشکلی در این زمینه به وجود نیاید. وزیر کشور همچنین به گزارش وزارت جهاد کشاورزی درباره وضعیت خرید تضمینی گندم اشاره کرد و افزود: ​ خوشبختانه گزارش‌ها نشان می‌دهد که ما در خرید گندم از کشاورزان شاهد اقدامات خوبی هستیم به گونه‌ای که میزان خرید نسبت به سال گذشته افزایش هم یافته است. رحمانی فضلی همچنین با اشاره به شرایط خودرو سازی کشور و نیاز متقاضیان خاطر نشان کرد: باید در این زمینه علاوه بر مقابله با فضاسازی‌ها و بازار سازی‌های کاذب که قیمت‌ها را دچار نوسان می‌کند نیاز مردم را نیز مدیریت و تامین کرد که در این زمینه وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه ستاد گزارش مبسوطی ارائه کرد.

بررسی موضوع اصلاح ساختار بودجه تا اقدامات مجلس در مقابل مشکلات اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
او ادامه داد: البته­ نباید از سیاست‌های بانک مرکزی متاثر از تصمیمات دولت و همین طور اثر گذاری آگاهی مردم بر بازار بر حذر بود. تاجگردون تصریح کرد: با اینکه بانک مرکزی بسیار­ محتاطانه­ عمل می‌کند اما حرکت رو به جلو خوبی را پیش گرفته و در آینده شاهد اتفاقات بهتری خواهیم بود. اما اگر چنین طرحی مصوب شود می‌توانیم فشار بر بازار ارز را کاهش و تفاوت ریالی کالاها را­ در جیب مردم واریز کنیم. متاسفانه موضوعاتی که در برنامه اصلاح ساختاری بودجه طرح شده چندان هم سنگ نیست به این ترتیب نمی‌توان بخوبی مورد ارزیابی و اجرا قرار بگیرد. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در پایان گفت: اصلاح بودجه سال ۹۸ طرحی برای افزایش هزینه آب و برق دیده نشده دولت هم باید به سمتی برود که افزایش قیمت را برای مصرف کنندگان حجم بالا در نظر بگیرد.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
استاندار گلستان افزود: به بخش کشاورزی تاکنون ۲۴ میلیارد تومان کمک بلاعوض پراخت شده است و تا هفته آینده ۳۲ میلیارد تومان بلاعوض دیگر هم پرداخت خواهد شد. حق شناس درباره پرداخت تسهیلات به کشاورزان خسارت دیده نیز گفت: بانک‌ها نیز تاکنون ۵۴ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند. استاندار گلستان همچنین وعده داد که تا هفته آینده مشکل صدور پروانه رفع خواهد شد. عزیز الله مهدیان معاون بنیاد مسکن نیز گفت: در استان گلستان ۹۶۰۰ خانوار به بانک‌ها معرفی شده‌اند که تعداد ۱۲۰۰ فقره عقد قرار داد برای پرداخت تسهیلات تشکیل شده است. معاون بنیاد مسکن نیز خواستار تسریع در روند پرداخت تسهیلات و تقویت ساختار و نیروی انسانی بانک‌ها شد و افزود: همه پرونده‌ها آماده ارسال به بانک‌ها هستند منتهی بانک‌ها ظرفیت پذیرش یکجای آنها را ندارند.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمدرضا عارف در مجمع وزیران ادوار که با حضور وزرای دولت‌های بعد انقلاب برگزار شد، سه محور اصلی را اهداف عمده این مجمع بیان کرد و افزود: شناسایی موانع توسعه کشور و ارائه راهکار برای رفع آن، استفاده از ظرفیت‌های انسانی و مدیریتی در راستای حل مشکلات و معضلات اجتماعی، فرهنگی و مدیریتی و هم افزایی و هم اندیشی نخبگان مدیریتی و علمی در زمینه ارائه راهکارها برای تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت سه هدف اصلی است. وی با بیان اینکه ما اعلام کرده‌ایم که آماده همکاری با دولت‌ها هستیم اضافه کرد: برای انتقال تجربیات به نسل‌های بعدی و دولت‌های بعد، بحث‌های زیادی صورت گرفته است. عارف با اشاره به شرایط خاص کشور در حال حاضر و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران گفت: برای حل این مشکل باید جدی‌تر عمل کنیم. وی افزود: همچنین برای حل مسائلی از جمله بیکاری، محیط زیست، فساد اقتصادی و اداری، دستیابی به رشد اقتصادی، نظام بانکی، بحران صندوق‌های تأمین اجتماعی،، تعاملات بین‌المللی و سیاست خارجی باید هم افزایی بیشتری داشته باشیم. عارف گفت: ما برای همکاری با همه نهادها و قوای کشور اعلام آمادگی کرده‌ایم.

نظرها

اخبار بیشتر