کارگزاران و لاریجانی ائتلاف انتخاباتی کردند؟ / محمد عطریانفر پاسخ می‌دهد + فیلم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سیاسی

کارگزاران و لاریجانی ائتلاف انتخاباتی کردند؟ / محمد عطریانفر پاسخ می‌دهد + فیلم

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
فعال سیاسی اصلاح طلب درباره اظهارنظر عارف که گفته «راه خود را از فرصت طلبان جدا می کنیم» یادآور شد: این صحبت آقای عارف را باید یک نظر شخصی قلمداد کرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

گروه سیاست نامه نیوز: تا انتخابات مجلس شورای اسلامی قریب به ۸ ماه زمان باقی است و گمانه زنی‌ها درباره ائتلاف‌های انتخاباتی نیز شروع شده، گمانه این روزها در برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود، درباره توافق کارگزاران با علی لاریجانی است. موضوعی محمد عطریانفر آن را رد می‌کند.

محمد عطریانفر درباره ائتلاف انتخاباتی کارگزاران و علی لاریجانی به نامه نیوز گفت: فعالیت‌های انتخاباتی کارگزاران حتما، قطعا و مسلما در چارچوب فعالیت‌های مشترک اصلاح طلبان شکل خواهد گرفت. این تصور که برخی به آن دامن می‌زنند و می‌گویند «ممکن است کارگزاران یک حرکت و رویکرد تکروی از خود بروز دهد»، سخن ناصوابی است.

وی افزود: قطعا کارگزاران به اعتبار رکن اصیل و موثری که در جبهه اصلاحات دارد نمی‌تواند مأموریت مستقلی خارج از اراده و همفکری و همدلی با دیگر بخش‌های اصلاح طلبی در پیش بگیرد. ما همچنان روی موازین و مبادی اولیه خودمان پایداریم. محور حرکت اصلاح طلبی ما آقای خاتمی است و نظریات، ارشادات و دکترین توسعه گرای مرحوم آقای هاشمی همچنان بر ما درس آموز و ملاک حرکت آینده ما خواهد بود.

وی ادامه داد: آنچه برخی تصویر می‌کنند، اگر خوشبینانه بنگریم بیشتر بر عدم درک روشن از شرایط دلالت دارد، در واقع این افراد دوست دارند کارگزاران مسیر مستقلی برای خودش تعریف کند. در مقابل از نگاه بدبینانه بر می‌آید که هدف تخریب و به هم زدن تعادل سیاسی بین نیروهای موثر درون جبهه اصلاحات است.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران درباره اصطکاک‌های اخیر پیش آمده بین آقایان کرباسچی و سایر سلیقه‌های اصلاح طلب، به طور مشخص در موضوع انتخاب آقای نجفی برای شهرداری تهران و نوع رویکرد فراکسیون امید در انتخابات هیأت رئیسه مجلس یادآور شد: گفتگو و نقدهای متقابلی که رخ می‌دهد و بعضا در رسانه‌ها شاهدش هستیم، باید در محدوده خود افراد آنها را ارزیابی کنیم. این موارد نسبتی با جریان سیاسی درون اصلاحات ندارد.

وی افزود: آقای کرباسچی از گذشته‌های دور درباره اداره شهرداری تهران حس خیرخواهی داشت و معتقد است «باید رویکرد ما خدمت به شهروندان باشد نه تصمیم گیری براساس نشست و برخاست‌ها و دسته بندی‌های سیاسی درون شورای شهر» بنابراین ایشان با انتخاب آقای نجفی مخالف بود. بعد از این حادثه غم انگیز و فاجعه بسیار پرغصه‌ای که برای آقای نجفی رخ داد، آقای کرباسچی از سر دلسوزی تعریضی را به دوستانی که مصر به انتخاب آقای نجفی برای شهرداری تهران بودند، وارد کرد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب اظهار کرد: متأسفانه به این تعریض آقای کرباسچی سریع واکنش نشان داده شد و در این واکنش‌ها برخی از تندی‌ها رخ داد اما جفا در حق اصلاح طلبان این است که برخی بخواهند این تندی‌ها را به کل وضعیت سیاسی جریان اصلاحات تعمیم دهند. در مجموع گرچه وجود پاره‌ای اختلافات در لایه‌های زیرین یک جبهه سیاسی طبیعی به نظر می‌رسد اما اصلاحات همچنان در مبانی خودش دارای اتحاد و میثاق‌های محکم است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

وی افزود: نقدها به آقای عارف مربوط به امروز نیست. از روز نخستی که مجلس شورای اسلامی شکل گرفت، از موضع واقع بینانه می‌گفتیم «ما اقلیتی در کنار دو اقلیت دیگر هستیم و هیچ گاه به طور مستقل اصلاح طلبان نمی‌توانند به مناصب مدیریتی پارلمان دست پیدا کنند بنابراین باید واقع بین بود و اقلیت اصلاح طلب با نزدیک‌ترین اقلیت به خود از لحاظ مواضع سیاسی توافق کند».

عطریانفر اضافه کرد: بنا بر این استدلال می‌بایست فراکسیون امید با اقلیت عقلانی و معتدل اصولگرایی حداقل در بحث هیأت رئیسه به توافق می‌رسید، در این توافق طبیعی بود که یک بده بستانی رخ دهد. قطعا از آنجاکه اصلاح طلبان نمی‌توانستند ریاست مجلس را به دست آورند باید به کسب کرسی‌های نواب رئیس و ریاست چند کمیسیون بسنده می‌کردند.

وی افزود: در دو مقطع دوستان فراکسیون امید گام مستقل برداشتند و شکست خوردند همان زمان به آنها گفته شد که «نباید از ظرفیت معتدل و عاقلانه آقای لاریجانی خود را محروم کنید. اگر خلاف این اتفاق رخ دهد این ظریفت همراه ما به سمت نیروهای تندرو و جبهه پایداری شیفت می‌کند»، اما دوستان فراکسیون امید این توصیه را گوش نکردند و نتیجه شکست خود را هم دیدند.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران تأکید کرد: مشکل ما در حوزه مجلس این است که متأسفانه رابطه پشتیبانی و ربط تشکیلاتی فراکسیون امید با احزاب اصلاح طلب یک رابطه منطقی، پایدار، موثر و درازمدت نیست. شاید یک رابطه فردی وجود داشته باشد اما متأسفانه رابطه تشکیلاتی و ساختاری اش قطع است. به همین علت فراکسیون امید براساس درک غیرواقع بینانه و آرمانخواهی تدابیری را تعریف می‌کند، حال آنکه از پیش هم مشخص است این تدابیر به نتیجه نمی‌رسد و شکست می‌خورند.

وی ادامه داد: وقتی فراکسیون امید مجلس به توصیه‌های احزاب پیشتیبان خود گوش نمی‌کنند و مصلحت سنجی انجام نمی‌دهند، نیروهای موثر در جریان اصلاح طلبی از جمله آقای کرباسچی نقد و ایراد خود را بیان می‌کنند و در مقام آسیب شناسی متذکر می‌شوند که این روند، روند رو به رشدی نیست.

فعال سیاسی اصلاح طلب درباره اظهارنظر عارف که گفته «راه خود را از فرصت طلبان جدا می‌کنیم» یادآور شد: این صحبت آقای عارف را باید یک نظر شخصی قلمداد کرد. ایشان باید منظور خود را از بیان تعبیر «فرصت طلبان» شفاف کنند. در جریان و فرایند عمومی اصلاح طلبی، سخنگو و پرچمدار آقای خاتمی است، ایشان اگرچه ممنوع التصویر است اما پیام شان به راحتی به بدنه اصلاحات منتقل می‌شود.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظاتی هولناک از رانش زمین و سیل در چین

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
تصاویری هولناک از سیل و رانش زمین در چین می‌بینید. شمار تلفات این حادثه به ۶۱ نفر رسید و ۳۵۰ هزار نفر محل زندگی خود را ترک کردند.

ورود روحانی به محل برگزاری نشست سران کنفرانس «سیکا» +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل

یک تمرین و چند حاشیه

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ برخلاف انتقاداتی که سال گذشته به بازی‌های تدارکاتی تیم ملی می‌شد، اما امسال سه تورنمنت پرتغال، یونان و روسبه برای این تیم قبل از جام جهانی چین در نظر گرفته شده است.
تابناکتابناک23 ساعت قبل
این مقام آمریکایی بیان کرده که قبل از حمله این پهپاد قایق‌های ایرانی را رصد کرده که به سمت کشتی‌های ژاپنی حرکت میکنند اما بیان نکرده که این قایق‌ها مسئول حمله به کشتی‌ها بوده‌اند. خبرگزاری سی ان ان گفته که هیچ تصویری از قایق‌های ایرانی که از سوی این پهپاد ضبط شده باشد را دریافت نکرده است. دم خروس آمریکایی‌ها دیروز و از زبان کاپیتان ژاپنی تانکر نفتی که در دریای عمان مورد حمله قرار گرفته است بیرون زده. من فکر نمیکنم که این حمله توسط یک بمب ساعتی یا شی متصل به بدنه کشتی صورت گرفته باشد». نکته جالب توجه دیگر این است که به گفته گزارش این شرکت، این کشتی دوبار مورد حمله قرار گرفته است و شی مذکور منجر به ایجاد یک حفره در بدنه کشتی شده است.
صدا و سیماصدا و سیما41 دقیقه قبل
جبرائیلی گفت: این موضوع، فراز و نشیب‌هایی داشت و در این کتاب اثبات می‌شود حضرت امام (ره) که مرجع تقلید و مجتهد جامع الشرایطی بودند که مردم ایشان را به رهبری انتخاب کردند با رأی و خواست مردم، در نظام جمهوری اسلامی به رهبری رسید. جبرائیلی گفت: یک منطق و الگویی بر رویداد‌های این کتاب حاکم است که من اسمش را می‌گذارم مناسبات و اسلامیت در تعیین ولی فقیه، یعنی شما عالی‌ترین تجلی مناسبات جمهوریت و اسلامیت را می‌بینید. دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب اسلامی در ایام سالگرد انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری در سال ۱۳۶۸، کتاب «روایت رهبری» را منتشر و روانه بازار کرد. این کتاب در سه فصل و ۶۲۰ صفحه، تدوین شده و حاصل سه سال کار و تلاش محققانه مؤلف است. کتاب «روایت رهبری؛ مناسبات جمهوریت و اسلامیت در انتخاب ولی فقیه» را انتشارات انقلاب اسلامی منتشر کرده است.
انتخابانتخاب13 ساعت قبل
ماجرای نامه همراه «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن در دیدار روز پنجشنبه وی با رهبر معظم انقلاب اسلامی در تهران آنقدر خبر ساز شد که «کونو تارو» وزیر خارجه این کشور مجبور شد به آن واکنش نشان دهد. به گزارش ایرنا، کونو روز شنبه با انتشار توئیتی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «اشتباه است، آنچه نخست وزیر در دست داشت حاوی نکات صحبتش بود؛ نه پیام ترامپ!» «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن روز پنجشنبه گذشته در دومین روز سفر خود به تهران با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کرد. انتشار تصویری از دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب که در آن یادداشت یا دست نوشته «آبه شینزو» ابتدا روی میز جلوی وی و سپس در کنار پایش روی مبل قرار گرفته است موجب توجه و تفسیرهای مختلف رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی قرار گرفته بود. این رسانه‌ها از یادداشت همراه نخست وزیر ژاپن به عنوان پیام مکتوب ترامپ نام برده، بودند.

نظرها

اخبار بیشتر