استفاده از آزمایشات هسته‌ای قرن بیستم برای تشخیص اصالت آثار هنری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دیجیاتو
  4. تکنولوژی
استفاده از آزمایشات هسته‌ای قرن بیستم برای تشخیص اصالت آثار هنری

استفاده از آزمایشات هسته‌ای قرن بیستم برای تشخیص اصالت آثار هنری

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو |

محققان دانشگاه ETH زوریخ موفق به بهینه سازی روشی شده‌اند که به کمک اندازه گیری میزان ایزوتوپ‌های کربن ۱۴ تقلبی بودن یک نقاشی را مشخص می‌کند؛ این ایزوتوپ‌ها در جریان آزمایشات هسته‌ای قرن بیستم در اتمسفر منتشر شدند. میزان ماده مورد نیاز برای انجام آزمایش کربن ۱۴ در این روش جدید بسیار کمتر از قبل است، به طوری که دانشمندان قادر به تشخیص تقلبی بودن یک نقاشی با استفاده از مقادیر ناچیزی رنگ هستند؛ چقدر ناچیز؟ کمتر از ۲۰۰ میکروگرم.روش جدید به کمتر از ۲۰۰ میکروگرم ماده نیاز دارد

قبل از امضای توافقنامه محدودیت آزمایش‌های اتمی، صدها نمونه از این بمب ها در اتمسفر زمین منفجر شدند. این اتفاقات منجر به دو برابر شدن سطح ایزوتوپ کربن ۱۴ در اتمسفر زمین شد. در نتیجه مقدار کربن ۱۴ در هر ماده ارگانیکی در زمین که بعد از این سال‌ها تولید شده به طور قابل توجهی زیاد است.

تشخیص تقلبی بودن آثار هنری با استفاده از آزمایش کربن ۱۴ روش جدیدی نیست، اما قبل از کشف روش جدید انجام آن به دلیل میزان بالای ماده‌ای که نیاز داشت آسان نبود. در عین حال تشخیص تقلبی بودن آثار به کمک این روش روز به روز سخت‌تر می‌شود، زیرا نه تنها برخی برای نقاشی‌های تقلبی قاب‌های کهنه چوبی تهیه می‌کنند؛ برخی دیگر پا را از این هم فراتر گذاشته و رنگ را از روی نقاشی‌های قدیمی روی نقاشی تقلبی می‌کشند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه تکنولوژی و فناوری

یک نقاشی که در امضای زیر آن آمده متعلق به «سارا هون» و سال ۱۸۶۶ است، در حالی که بعد از آزمایش کربن ۱۴ معلوم شد سال ۱۹۸۰ توسط یکی از جعل کننده‌های معروف به نام «رابرت تروتر» کشیده شده است

در گذشته برای تشخیص تقلبی بودن یک نقاشی به کمک این روش، به چیزی بین ۱۰۰ میلی گرم تا چندین گرم ماده نیاز بود؛ تهیه این مقدار رنگ از یک نقاشی طبیعتا منجر به آسیب دیدنش می‌شد.

آثار هنری تنها اجناسی نیستند که به کمک این روش بررسی می‌شوند. سال ۲۰۱۶ هم گروهی از دانشمندان به آزمایش عاج هایی پرداختند که از آفریقا صادر می‌شدند. سال ۱۹۹۰ قانونی تصویب شد که خرید و فروش عاج هایی که بعد از سال ۱۹۷۶ به دست آمده بودند را ممنوع می‌کرد. اما به کمک همین روش مشخص شد بیش از ۹۰ درصد عاج هایی که بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴ فروخته شده بودند به هیچ عنوان عتیقه نبوده و در همان سال‌ها به دست آمده بودند.

البته این روش محدودیت‌های خودش را هم دارد؛ به عنوان مثال مشخص شده سطح ایزوتوپ‌های کربن ۱۴ به سرعت در حال برگشتن به نرمال است، در نتیجه این روش تنها تا چند دهه آینده قابل استفاده خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از چرخان، مسافران اما مشتریان همیشگی شرکت‌های اجاره خودرو هستند. از همه این قوانین که بگذریم بد نیست نگاه به خودروهایی که می‌توان تا ۶۰ دلار در آلمان اجاره کرد، بیاندازیم. بطور مثال هزینه اجاره یک شبانه‌روز BMW i۳ در آلمان، چیزی در حدود ۲۵ دلار خواهد بود، در حالی که برای ارزان‌ترین خودروی بنزینی باید چیزی در حدود ۴۰ دلار هزینه کرد. Fiat ۵۰۰شما برای اجاره یکروزه فیات ۵۰۰، باید ۵۰ دلار هزینه کنید. Opel Adamمشتریان برای اجاره آدام باید از ۵۰ تا ۵۷ دلار هزینه کنند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد9 ساعت قبل
چندی پیش بود که اخبار متعددی مربوط به تصمیم دولت‌های مختلف برای همکاری و عدم همکاری با هوآوی منتشر شد که نشان می‌داد کشورهای جهان تحت تاثیر تشدید نگرانی‌های امنیتی و همچنین اعمال تحریم و محدودیت‌های جدید آمریکا علیه این شرکت چینی، تصمیم گرفتند قراردادهای همکاری خود را برای توسعه شبکه اینترنت ۵G لغو کنند. اما حالا تازه‌ترین اخبار و گزارش‌ها در راشا تودی حاکی است که اپراتور وودافون در اسپانیا با همکاری هوآوی قصد دارد به توسعه زیرساخت‌های لازم برای برقراری شبکه ۵G در ۱۵ شهر این کشور اروپایی بپردازد. وودافون که دومین اپراتور مخابراتی بزرگ و فعال در جهان به‌شمار می‌رود، به شهروندان و مشترکان اسپانیایی خود وعده داده بود که علاوه بر مادرید، پایتخت این کشور، شبکه پرسرعت اینترنت ۵G را در ۱۵ شهر دیگر اسپانیا نیز توسعه داده و راه‌اندازی کند. به عقیده کارشناسان درخصوص ادامه همکاری و فعالیت‌های مخابراتی هوآوی در دولت کشورهای مختلف اختلاف‌نظر شدید و پررنگی وجود دارد که به‌طور کلی می‌توان درحال‌حاضر جهان را به دو قطب تقسیم کرد که برخی از آنها تحت‌تاثیر نگرانی‌های امنیتی و احتمال جاسوسی هوآوی از اطلاعات و حریم خصوصی کاربران قطع همکاری با این غول تکنولوژی را بر توسعه فناوری شبکه نسل پنجم اینترنت ۵G ترجیح داده‌اند و برخی دیگر از کشورها نیز توجه زیادی به اتهامات وارده علیه هوآوی نشان نداده و ترجیح می‌دهند که زیرساخت‌های مخابراتی و ارتباطی شبکه ۵G آنها هرچه سریع‌تر توسط شرکت هوآوی برقرار و راه‌اندازی شود، چراکه اولا این شرکت بزرگ‌ترین توسعه‌دهنده تجهیزات مخابراتی در جهان است و دوما اینکه فعالیت سایر اپراتورهای مشابه صرفه اقتصادی برای دولت‌ها نخواهد داشت.
دیجیاتودیجیاتو14 ساعت قبل
شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که شب‌ها خیلی سخت به خواب می‌روید و صبح‌ها هم به زور از خواب بیدار می‌شوید. به بیان ساده‌تر اپ خواب Pzizz طراحی شده تا برای یک چرت کوتاه یا به خواب رفتن، به شما کمک کند. اگر این‌ها هم کافی نبود و از خواب بیدار نشدید آلارمی هم در انتها به صدا در می‌آید تا خواب نمانید. اگر این‌ها هم کافی نبود و از خواب بیدار نشدید آلارمی هم در انتها به صدا در می‌آید تا خواب نمانید. البته برای بیدار شدن از خواب، Pzizz به شما پیشنهاد می‌کند که از آلارم گوشی خودتان استفاده کنید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 ساعت قبل
ساعت۲۴ -سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت که سایپا و ایران خودرو باید با توجه به میزان زیان انباشه‌شان اعلام ورشکستگی کنند. سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت که سایپا و ایران خودرو باید با توجه به میزان زیان انباشه‌شان اعلام ورشکستگی کنند. قانون در باب پیش فروش این است که باید قطعات را داشته باشند تا بتوانند این کار را انجام بدهند. همچنین چند ۱۰ هزار میلیارد تومان پول پیش فروش دست خودروسازهاست که معلوم نیست با این پول چه کار می‌کنند. وی با بیان این‌که «ایران خودرو و سایپا طبق قانون باید واگذار شوند»، اظهار کرد: یکی از مشکلات این شرکت‌ها این است که خصوصی‌سازی نشدند و بخش دولتی هستند.

نظرها

اخبار بیشتر