اسپانیا، کشور جشن‌های عجیب +عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
اسپانیا، کشور جشن‌های عجیب +عکس

اسپانیا، کشور جشن‌های عجیب +عکس

اسپانیا کشور جشن "Fiesta" است. کمتر شهر و روستایی را در این کشور می‌توان یافت که جشن‌های ویژه خود را نداشته باشد. در این میان جشن‌های عجیب و غریب هم کم نیستند.

به گزارش اقتصادآنلاین، دست‌چینی از جشن‌های عجیب اسپانیایی‌ها را در ادامه می‌خوانید؛

جشن «پریدن از روی کودکان»

به گزارش دویچه وله، جشن «Salto de Colacho» از سال ۱۶۲۱ میلادی در ماه ژوئن در روستای «Castrillo de Murcia» برگزار می‌شود. مردی با لباس زرد و قرمز که نقش شیطان را ایفا می‌کند در خیابان‌ها به راه می‌افتد تا اینکه به محلی می‌رسد که در آنجا کودکان بر روی تشک قرار گرفته‌اند. او آنگاه برای راندن ارواح خبیثه و حفظ سلامتی از روی کودکان می‌پرد. سپس جشن با رقص، غذا و نوشیدنی آغاز می‌شود.

جشن سال نو در تابستان

اسپانیایی‌ها قبل از آغاز سال نو با هر ضربه ناقوس یک حبه انگور می‌خورند و یک آرزو می‌کنند. در سال ۱۹۹۴ در شهر «برچولس» (Bérchules) برق قطع شد و ناقوس کلیسا به صدا درنیامد. از آن سال به بعد مردم شهر به اعتراض هر سال در اولین شنبه ماه اوت «سال نو» را در تابستان جشن می‌گیرند.

نبرد با آرد و تخم مرغ

روز ۲۸ دسامبر در شهر «ایبی» (Ibi) شهردار خلع ید شده، شورش «آرد پاشی» (Els Enfarinats) به پا می‌شود و گروهی با لباس‌های نظامی دوران گذشته با آرد و تخم مرغ با هم نبرد می‌کنند. آن‌ها سپس برای کمک به امور خیریه از مغازه‌ها و بانک‌ها پول جمع‌ می‌کنند. به روی کسی که از پرداخت کمک مالی خودداری کند آرد می‌پاشند.

جشن «شته مو- انگور»

در شهر «سان سادورنی» جشن «شته مو- انگور» (La fiesta de la Filoxera) روز هفتم سپتامبر با ورود عروسک‌هایی شبیه «شته مو» به شهر آغاز می‌شود. این جشن تا روز هشتم سپتامبر با آتش بازی و آتش‌گرفتن شته‌ها به همراه موزیک، رقص، غذا و نوشیدنی ادامه می‌یابد. این جشن یادآور پیروزی کشاورزان و تاکستان‌داران بر «شته مو» است که هر سال آسیب جدی به محصول انگور وارد می‌کرده است.

کارناوال زمستانی

در اولین یکشنبه سال جشن (La Vijanera) برگزار می‌شود که در آن نمادهای گوناگونی حضور دارند. ۱۵ تا ۲۰ مرد جوان با زنگوله در گردن در نقش «زاراماکو» در خیابان‌ها به راه می‌افتند تا بدی‌ها را از مردم دور نگه‌ دارند. اوج جشن «کشتن نمادین خرس» در مقابل کلیسا است که نمایشگر پیروزی خوبی بر بدی است.

رقصمردگان

رقص مردگان (Dansa de la Mort) بخشی از مراسم مذهبی «پنجشنبه سبز» در روستای «ورگاس» در کاتالونیا است. با این رقص یاد مردگان گرامی داشته می‌شود.

جشن طبل زنان (La Tamborrada)

از نیمه شب ۲۰ ژانویه شهر سان سباستین به مدت ۲۴ ساعت به کنترل هزاران طبل‌زن درمی‌آید. ریشه این جشن برمی‌گردد به دوران ناپلئون. وقتی ناپلئون شهر را تصرف کرد، سربازان فرانسوی طبل‌زنان از میان خیابان‌های شهر عبور می‌کردند. مدتی بعد زنان خانه‌دار هنگام خرید یا آوردن آب از چاه برای تمسخر اشغالگران فرانسوی شروع به ریتم گرفتن و طبل زدن بر روی دیگ‌هایشان کردند که تبدیل به یک رسم شد.

خبری: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

جشن «فالاس»

در جشن بهاری «Las Fallas» که در شامگاه ۱۹ مارس برگزار می‌شود مجسمه‌های بزرگی که در طول سال ساخته‌ شده‌اند در محلات شهر والنسیا به آتش کشیده می‌شوند. اعضای هیئت داوران یکی از این مجسمه‌ها را به عنوان بهترین «فالاس» انتخاب می‌کند و از روی آن مجسمه مینیاتور کوچکی برای نگهداری در موزه «فالاس» ساخته می‌شود.

جشن کسانی که تا آستانه مرگ رفته‌اند

در روز ۲۹ ژوئیه در شهر «آس نوس» (As Neves) همه افرادی که از یک تصادف یا یک بیماری جان سالم بدر برده‌اند را درون تابوت می‌گذارند و در خیابان‌ها حمل‌ می‌کنند. این مراسم با موزیک زنده، صرف غذا و نوشیدنی همراه است.

نبرد گوجه فرنگی

شهر بونول در استان والنسیا در آخرین چهارشنبه ماه اوت شاهد جشن گوجه فرنگی است. ده‌ها هزار نفر در مرکز این شهر بیش از ۱۴۰ تن گوجه فرنگی را بسوی هم پرتاب می‌کنند. سال ۲۰۱۲ تعداد شرکت‌کنندگان به ۵۰ هزار نفر رسید و هزینه شست و شوی در و دیوار، شهرداری را مجبور کرد که ورودیه ۱۲ یورویی برای این مراسم در نظر بگیرد.

برج انسانی

در آغاز ماه اکتبر شهر تاراگونا به مدت دو روز شاهد جشن عظیم «برج‌ انسانی» است که ارتفاع آن به ده متر نیز می‌رسد. این جشن که ریشه آن به قرن هجدهم میلادی بازمی‌گردد در سال ۲۰۱۰ در لیست میراث معنوی بشریت یونسکو به ثبت رسیده است.

جشن کوتاه‌ترین شب سال

شامگاه ۲۴ ژوئن، درست وقتی شش ماه از آغاز سال می‌گذرد، «کوتاه‌ترین شب سال» (Noche de San Joan) در سراسر اسپانیا با آداب و رسوم گوناگونی جشن گرفته می‌شود. در جزیره مایورکا مردم در نیمه شب پایشان را داخل آب کرده و یک آرزو می‌کنند تا برآورده شود.

فستیوال سن فرمین

فستیوالی تاریخی است که از سال ۱۵۹۱ میلادی بین روز ۶ ژوئیه تا نیمه‌ شب ۱۴ ژوئیه در شهر پامپلونا در ایالت نابارای اسپانیا برگزار می‌شود. جشن دویدن گاوهای خشمگین در کوچه‌های شهر، هر روز ساعت ۸ صبح شروع می‌شود و حدود پنج دقیقه ادامه پیدا می‌کند، اما جشن و شادی تا ساعات آغازین روز بعد ادامه دارد. با جهانی شدن این فستیوال بر تعداد افرادی که زخمی می‌شوند نیز افزوده شده است.

فستیوال نبرد با خامه و کیک

در ماه اوت در شهر «سان سباستین» به مدت یک هفته برنامه‌های گوناگونی با عنوان «Semana Grande» اجرا می‌شود. این برنامه‌ها از آتش‌بازی و والیبال ساحلی گرفته تا نبرد با «خامه و کیک» هستند که در سطح شهر به اجرا در‌می‌آیند

جشن «لومیناریاس»

در سالروز گرامیداشت «آنتونیوس مقدس» در جشن «لومیناریاس» (Las Luminarias) آتش بزرگی افروخته می‌شود و سوارکاران به همراه اسب از میان آن عبور می‌کنند. روستاییان بر این باورند که اسب‌ها با عبور از میان آتش «تطهیر» می‌شوند و برای سال آینده «محفوظ» می‌مانند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از چرخان، مسافران اما مشتریان همیشگی شرکت‌های اجاره خودرو هستند. از همه این قوانین که بگذریم بد نیست نگاه به خودروهایی که می‌توان تا ۶۰ دلار در آلمان اجاره کرد، بیاندازیم. بطور مثال هزینه اجاره یک شبانه‌روز BMW i۳ در آلمان، چیزی در حدود ۲۵ دلار خواهد بود، در حالی که برای ارزان‌ترین خودروی بنزینی باید چیزی در حدود ۴۰ دلار هزینه کرد. Fiat ۵۰۰شما برای اجاره یکروزه فیات ۵۰۰، باید ۵۰ دلار هزینه کنید. Opel Adamمشتریان برای اجاره آدام باید از ۵۰ تا ۵۷ دلار هزینه کنند.
الفالف1 روز قبل
قیمت ارز، متأثر از متغیرهای مختلف اقتصادی و سیاسی است. اما متغیرهای سیاسی هم هستند که در تعیین قیمت ارز موثرند و گاه تاثیرشان بیش از متغیرهای اقتصادی است؛ از جمله عوامل سیاسی که باعث ثبات بازار ارز و حفظ ارزش پول ملی یک کشور می‌شود، اقتدار سیاسی و ثبات یک حکومت است. ایشان همواره بر عدم مذاکره با آمریکا به‌عنوان یک اصل عقلانی و انقلابی و منطبق بر صلاح کشور و مردم تاکید ورزیده‌اند. اما متاسفانه یک جریان مشخص، طی دو هفته گذشته، با ارائه تصویری غیرمنطقی از این سفر، چنان تبلیغ کردند که گویا قرار است با این سفر، گشایشی غیرمنتظره در مشکلات اقتصادی کشور رخ دهد. پیش‌بینی می‌شود که همین گروه، پس از سفر شینزو آبه و دیدار وی با رهبری، سعی کنند تا مشکلات اقتصادی کشور و برخی ضعف‌های مدیریتی را به این دیدارها گره بزنند و برای اثبات تحلیل‌های پیشینی خود، بر بی‌ثباتی اقتصاد اصرار ورزند.

بیش از نیمی از صادرات غیرنفتی به مقصد کشورهای همسایه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سعید زرندی در نشست خبری از توسعه صادرات غیرنفتی به عنوان یکی از هفت برنامه و محور اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در فضای سخت تحریم‌ها اشاره کرد افزود: در سال ۹۸ توسعه صادرات غیرنفتی با تمرکز بر صادرات به کشور‌های همسایه در اولویت برنامه‌های وزارتخانه قرار گرفته است. زرندی همچنین از برنامه ریزی برای توسعه سرمایه گذاری با جذب سرمایه‌های سرگردان مردمی خبر داد و افزود: در این راستا، هلدینگ‌های سرمایه گذاری در سه استان کشور به صورت آزمایشی راه اندازی می‌شود. زرندی افزود: مطالعات نشان داده هر ۱۰۰ درصد افزایش نرخ ارز حدود ۸۹٫۵ درصد افزایش در هزینه کالا‌های وارداتی حوزه تولید را به همراه داشته است. وی گفت: تغییرات نرخ ارز، بی ثباتی سیاست‌ها، کمبود نقدینگی واحدها، مشکلات بیمه تامین اجتماعی، مالیات و گمرکات، سایر دغدغه‌های تولیدکنندگان را تشکیل می‌دهد. زرندی، تقسیط ۶۰ ماهه مالیات برای بنگاه‌های در حال احیا و توسعه را از جمله برنامه‌ها برای حمایت از رونق تولید و کمک به بنگاه‌ها در شرایط کنونی برشمرد.

همایش ایران و روسیه

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
گزارش اختصاصیهمایش ایران و روسیهاز موضوعات مهم مطرح شده در این همایش بر سرراه توسعه تجارت بین ایران و روسیه وجود موانعی همچون نبود شناخت کافی از ظرفیت‌های دو کشور و کامل نبودن مسیر تردد کالاها است. رفع کامل این مسائل به معنی تحقق اهداف تعیین شده در این دو رویداد مهم است
مهرمهر1 ساعت قبل
وی با اشاره به سیاست‌های متفاوت بانک مرکزی در بازار ارز طی دو سال گذشته گفت: اصرار برای کاهش نرخ ارز با تزریق آن به بازار، انکار بازار آزاد و پذیرش بازار آزاد، ورود بانک مرکزی و کنترل نرخ ارز از جمله این سیاست‌ها در ۲ سال اخیر بود. شاکری با اشاره به تفاوت‌های بازار متشکل ارزی با بازارهای نیما و سنا گفت: اینکه محل تعیین نرخ ارز در دبی باشد بسیار بد است و بازار متشکل ارزی می‌خواهد این موضوع را تغییر دهد و نرخ‌ها در تهران تعیین شود. شاکری گفت: صراف‌ها بازیگران اصلی بازار متشکل ارزی هستند و سامانه نیما سامانه ثبت معاملات حواله است و نرخی در آن کشف نمی‌شود. شاکری با بیان اینکه بازار متشکل ارزی نیاز به زمان دارد تا به عمق و کارایی لازم برسد، اضافه کرد: زیرساخت فنی بازار متشکل ارزی، آماده و آزمایش و فراخوان برای نام نویسی صرافان هم انجام شده است. رحمانی گفت: با تشکیل بازار متشکل ارزی، عوامل بنیانی نرخ ارز تغییر نمی‌کند و بانک مرکزی با این کار می‌خواهد در این بازار شفافیت ایجاد کند.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
وی با اشاره به سیاست‌های متفاوت بانک مرکزی در بازار ارز گفت: اصرار برای کاهش نرخ ارز با تزریق آن به بازار، انکار بازار آزاد و پذیرش بازار آزاد، ورود بانک مرکزی و کنترل نرخ ارز از جمله این سیاست‌ها در ۲ سال اخیر بود. شاکری با اشاره به تفاوت‌های بازار متشکل ارزی با بازارهای نیما و سنا گفت: اینکه محل تعیین نرخ ارز در دبی باشد بسیار بد است و بازار متشکل ارزی می‌خواهد این موضوع را تغییر دهد و نرخ‌ها در تهران تعیین شود. شاکری گفت: صراف‌ها بازیگران اصلی بازار متشکل ارزی هستند و سامانه نیما سامانه ثبت معاملات حواله است و نرخی در آن کشف نمی‌شود. شاکری با بیان اینکه بازار متشکل ارزی نیاز به زمان دارد تا به عمق و کارایی لازم برسد، اضافه کرد: زیرساخت فنی بازار متشکل ارزی، آماده و آزمایش و فراخوان برای نام نویسی صرافان هم انجام شده است. رحمانی گفت: با تشکیل بازار متشکل ارزی، عوامل بنیانی نرخ ارز تغییر نمی‌کند و بانک مرکزی با این کار می‌خواهد در این بازار شفافیت ایجاد کند.

نظرها

اخبار بیشتر