شبکه نمایش خانگی به جیب مردم ضرر زده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
شبکه نمایش خانگی به جیب مردم ضرر زده است

شبکه نمایش خانگی به جیب مردم ضرر زده است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
ایرنا نوشت: رئیس سابق شبکه نمایش خانگی، گفت سفارش و کنترل محتوا در این شبکه رها شده است و مدیران راهبردی برای تولید محتوا ندارند.

محمدرضا عباسیان گفت: آنچه این روزها ما از خروجی سریال‌های نمایش خانگی می‌بینیم نوعی بی برنامه‌گی در این حوزه و کنترل محتوا در آن به نوعی رها شده است. البته این موضوع فقط درباره نمایش خانگی نیست؛ بلکه در سینما هم همین مسائل دیده می‌شود.

وی اظهار داشت: در خصوص محتوای با برنامه آثار مثالی می‌زنم. در شش ماه گذشته شبکه نمایش خانگی برای اهداف دولت چه کرده است؟ در جواب باید بگوییم هیچ. بزرگترین دستاورد دولت روحانی برجام بوده است. نمایش خانگی در این باره چه کرده است؟ باز هم باید بگوییم هیچ. درحیطه سریال سازی چه قدمی بر داشته شده است؟ دوباره باید بگوییم هیچ. سریال سازی را هم کنار می‌گذاریم آیا مدیران و مسئولان در حیطه مستند سازی موفق عمل کردند؟ متأسفانه پاسخ همه این سوال‌ها هیچ است. حال باید بررسی کرد چرا چنین اتفاقاتی در عرصه هنر می‌افتد.

شبکه خانگی با این عملکرد، سینمای ارزشمند را زمین زد

وی عنوان کرد: سینمای ایران در یک سال ۱۰۰ فیلم تولید می‌کند. از میان این فیلم‌ها فقط ده درصد پیروز گیشه هستند و ده درصد دیگر نیز زیان ده نیستند. پس می‌توان گفت هشتاد درصد فیلم‌ها گیشه خوبی نداشته و زیان‌ده بودند که اتفاقا فیلم هایی با محتوای خوب و فاخر جزو همین هشتاد درصد هستند. قرار بود این فیلم‌های ناموفق در گیشه در سبد خرید مردم قرار بگیرد و مخاطبان برای دیدن فیلم هایی که خوب بودند اما خوب فروش نرفتند در شبکه خانگی هزینه کنند تا این چرخه جریان داشته باشد.

عباسیان ادامه داد: زمانی که ما این سبد را پر کنیم از سریال‌ها انگار سعی داریم سینمای ارزشمند را زمین بزنیم و راه تنفس فیلم‌های سینمایی خوبی را بستیم که در فروش موفق نبودند در شبکه نمایش خانگی می‌خواست نفس بکشند.

رقابت اشتباه با تلویزیون

رئیس اسبق مؤسسه رسانه‌های تصویری، گفت: تولید و پخش حجم زیاد سریال خیانت به سینمای خوب و با محتوا است. گفته شده است که این نگاه سیاسی مدیران است و می‌خواهند اینگونه می‌خواهند رقابت کنند با تلویزیون اما من عقیده دارم انتخاب این راه یک رقابت اشتباه است. اگر سریال سازی در نمایش خانگی محدود شود صنعت سریال سازی درایران دچار اختلال نمی‌شود چون محل پخش آن تلویزیون است اما اگر فیلم‌های خوب سینما برای عرضه دچار مشکل جدی شوند دیگر جایی در هیچ کجا ندارد.

عباسیان اظهار داشت: تولیدسریال با این حجم در شبکه نمایش خانگی یک آفت جدی برای سینمای ما است. اگردر دنیا سریال گیم اف ترونز ساخته می‌شود برای نمایش به صورت دی وی دی و اینترنتی ساخته نمی‌شود؛ بلکه برای پخش در شبکه‌های تلویزیونی ساخته می‌شود. تاکید می‌کنم در مهد اصلی سریال سازی که امریکاست هم سریال برای پخش به صورت دی وی دی و اینترنتی ساخته نمی‌شوند.

رئیس سابق صنف شبکه نمایش خانگی، افزود: نکته دیگر که این روزها باعث عملکرد ضعیف شبکه نمایش خانگی شده اینکه هر روز تعداد تهیه کنندگان بیشتر از پیش می‌شود. هر وقت هر تهیه کننده‌ای با هر پولی وارد این حیطه نمایش خانگی کردیم وضعیت می‌شود همین که می‌بینیم. باید دید چرا حتی کارهای خوب نیمه راه رها می‌شوند قهوه تلخ، ابله و … همه سریال‌هایی بودند که سرنوشتشان معلوم نشد. دراین میان فقط مخاطب ضربه خورد.

عباسیان اظهار داشت: سریالی پروانه ساخت می‌گیرد به نام ممنوعه، با همان پروانه ساخت تولید می‌شود و در نهایت ۳۰۰ دقیقه از سریال سانسور می‌شود. باز هم تنها بیننده جور این مشکل را کشید. خریدار هزینه‌ای برای خرید یک قسمت از سریال را پرداخت می‌کند. یک قسمتی که بیشتر زمانش برای آنچه در گذشته خواهید دید و آنچه در آینده خواهید دید می‌رود و به تازگی هم کلیپ موسیقی با تصاویر تکراری می‌گذراند تا زمان پر کنند و در قسمت‌های مختلف یک سریال این کلیپ‌ها پخش می‌شود. با این توصیفات بیننده فقط ۱۵ دقیقه مفید و صحنه‌های جدید در این یک قسمت می‌بیند. ۱۷۱۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آغاز تمرینات پرسپولیس

صدا و سیماصدا و سیما33 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پرسپولیسی‌ها فعلا بدون سرمربی و با برنامه کریم باقری تمرینات خود را شروع کرده‌اند؛ آن‌ها قرار است بعد از ۱۰ روز تمرین در تهران راهی ترکیه شوند و ادامه تمرینات آماده سازی خود را در کمپ تمرینی فنرباغچه ترکیه پیگیری کنند.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به این علت بارها در ماه‌های گذشته سعی کردند بندهای گوناگون معامله قرن را بیان و اطلاع رسانی کنند. اکبری تصریح کرد: بحث معامله قرن چیزی ورای مسئله فلسطین است و رویکردی منطقه‌ای دارد. او ادامه داد: یکی از نشانه‌های شکست این نشست و معامله این است که قبل از شروع نشست، ​نام این گردهمایی از معامله قرن به فرصت قرن تغییر کرد. اکبری هم گفت: تاکنون آمریکاییها ۵ مرتبه اعلام رونمایی از معامله قرن کرده‌اند و هر بار به دلیلی عقب افتاد. روی هم رفته با توجه به شرایط نامطلوب و نابسامان فعلی آمریکا​، ​ اسرائیل و عربستان آنچه به نظر می‌رسد این است که نتیجه نشستهای معامله قرن به نفع مسلمین خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در این مراسم مردم با پیکر مطهر ۷۲ شهید وداع کردند البته این تعداد شهید از مجموع ۱۵۰ شهیدی است که قرار است امروز پنجشنبه در تهران تشییع شود. از این ۱۵۰ شهید ۳۴ شهید شناسایی شده‌اند دو شهید مربوط به شهدای مدافع حرم و بقیه گمنام هستند. این ۱۵۰ شهید مربوط به شهدای دفاع مقدس هستند این شهدای گرانقدر در عملیات تفحص در مناطق عملیاتی سال‌های دفاع مقدس در جنوب کشور شناسایی شدند. مراسم تشییع صبح امروز ساعت ۹ از دانشگاه تهران آغاز می‌شود. این ۱۵۰ شهید متعلق به ۱۷ استان است.

مسئله حجاب در جامعه

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ «صریح درباره فرهنگ» سراغ وضعیت حجاب و عفاف در جامعه و علل و عوامل شکل دهنده آن رفته است. وضعیت حجاب و عفاف در جامعه، آسیب شناسی آن، نقش دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در این خصوص از جمله موضوعاتی است که در این قسمت «صریح درباره فرهنگ» به آن‌ها پرداخته شده است.

نقش پترو پالایشگاه‌ها در آینده صنعت نفت ایران

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
این فعال صنعت نفت معتقد است احداث پترو پالایشگاه‌ها می‌تواند سود حاصل از پالایش نفت را تا دو برابر افزایش دهد و این حاشیه سود فراوری نفت عامل مهمی است که توجه به پترو پالایشگاه‌ها را ضروری می‌سازد. درهمین رابطه سعید ساویز کارشناس حوزه نفت و انرژی معتقد است تقاضا برای نفت خام در جهان رو به کاهش است و تا چند سال آینده نفت خام بازاری نخواهد داشت. از دیگر سو تاسیس پترو پالایشگاه‌ها و تنوع بخشی به محصولات و فرآورده‌های نفتی و پتروشیمیایی می‌تواند نقش مهمی در مقابله با تحریم‌های نفتی و مقاوم سازی صنعت نفت ایران ایفاکند. برای این مشکل نیز دولت می‌تواند با فروش اوراق مشارکت و جذب سرمایه‌های سرگردان، منابع مالی مورد نیازبرای احداث پترو پالایشگاه‌ها را تامین کند. اما ضروری است در احدث پترو پالایشگاه‌ها و توسعه صنعت پالایشی کشور، به تمامی ابعاد موضوع توجه شود.

صعود

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر