مرگ ۷ نفر در دز از ابتدای امسال/تجهیزات نجات غریق افزایش یابد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
مرگ ۷ نفر در دز از ابتدای امسال/تجهیزات نجات غریق افزایش یابد

مرگ ۷ نفر در دز از ابتدای امسال/تجهیزات نجات غریق افزایش یابد

مهرخبرگزاری مهر |
دزفول - گردمای زودرس و بسیار شدید این روزهای خوزستان، زنگ خطر را برای غرق شدن در این استان به صدا درآورده است به گونه ای که فقط از اول سال تاکنون در رودخانه دز هفت نفر غرق شده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالحسین معظم فر مدیرعامل سازمان آتش نشانی دزفول شامگاه پنجشنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان دزفول در سالن جلسات فرمانداری اظهار کرد: سال گذشته ۱۲ نفر بر اثر غرق شدن در رودخانه دز و کانال‌های آبیاری شهرستان جان خود را از دست دادند. در حالیکه از ابتدای امسال تاکنون شمار فوتی‌های ناشی از غرق شدگی در شهرستان هفت نفر بوده که از این تعداد یک نفر در کانال آبیاری و مابقی در رودخانه دز غرق شده‌اند.

وی، بوستان‌های ساحلی علی کله و دووه، زیر پل شریعتی، بالادست پل باستانی و حدفاصل بیمارستان نبوی تا پل قدیم را پنح نقطه بحرانی رودخانه دز برشمرد و افزود: سال گذشته عمق آب در زیر پل باستانی چهار متر بود در حالی که از بعد سیلاب سال جاری این عمق به ۱۸ متر رسیده که این امر خطر غرق شدگی در این نقطه را بیش از پیش کرده است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دزفول با اشاره به تخریب برخی کانال‌های تعبیه شده توسط شهرداری در اطراف رودخانه و تغییر موانع طبیعی و غیر طبیعی رودخانه دز از پس از سیلاب، گفت: لازم است هرچه زودتر بازسازی کانال تعبیه شده در بوستان ساحلی رعنا که عمق کمی دارد انجام شود تا مردمی که به این تفریحگاه می‌روند برای شنا از این کانال استفاده کرده و از بستر رودخانه فاصله بگیرند.

معظم فر با بیان اینکه تمیزی آب رودخانه دز و گرمای طاقت فرسای هوا موجب هجوم مردم به سمت رودخانه دز طی روزهای اخیر شده، عنوان کرد: شهرداری دزفول از سال‌ها پیش اقدام به نصب تابلوهای هشدار و مشخص کردن نقاط بحرانی در مسیر رودخانه دز کرده، اما لازم است فرهنگ سازی به عنوان اصلی‌ترین برنامه در راستای آگاه کردن مردم نسبت به رعایت ایمنی و عدم شنا در نقاط حادثه خیز در دستور کار تمام متولیان قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه در زیر پل جدید امکان استقرار نجات غریق وجود ندارد، اضافه کرد: به عنوان مثال همین امر باید اطلاع رسانی شود. سازمان آتش نشانی دزفول از نظر امکانات نجات و غواصی در محدودیت و مضیقه است؛ بنابراین می‌طلبد تمامی ادارات در زمینه کاهش تلفات غرق شدگی و افزایش ایمنی رودخانه با ما همکاری کنند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی دزفول با اشاره به استقبال و حضور بی شمار مردم در کت‌ها و منطقه چال کندی در این ایام اظهار کرد: عمده ادارات شهرستان دارای کت هستند؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود هر کدام از ادارات در برخی روزها قایق هایی مجهز به افراد نجات غریق را در اطراف کت خود مستقر کنند تا در صورت بروز هر گونه حادثه امداد رسانی لازم انجام بگیرد.

معظم فر، خواستار توجه فرماندار و سایر متولیان در راستای افزایش تجهیزات سازمان آتش نشانی دزفول شد و تاکید کرد: اگر امکانات مورد نیاز این سازمان که هرساله نسبت به این مهم هشدار داده‌ایم تامین نشوند قطعا آمار تلفات انسانی رودخانه دز در سال جاری به بالای ۲۰ نفر خواهد رسید ضمن اینکه تلاش می‌کنیم از طریق رسانه‌ها به امر فرهنگ سازی و آگاه کردن کردن مردم نسبت به خطرات ناشی از نزدیکی به بستر رودخانه دز و لزوم رعایت موارد ایمنی بپردازیم.

لزوم تقویت تیم‌های غواصی

دبیر پدافند غیرعامل و ستاد مدیریت بحران شهرداری دزفول نیز در این خصوص اظهار کرد: لازم است با مساعدت مسئولان شهرستان پایگاه امداد هلال احمر در ساحل رودخانه دز فعال شود ضمن اینکه مکانی نیز در ضلع غربی رودخانه دز برای این پایگاه در نظر گرفته شده که نیازمند امکانات و اعتبار است.

جلال دزفولی در ادامه تقویت تیم غواصی و پایگاه‌های امداد مستقر در حاشیه رودخانه دز، توجه گسترده به مقوله فرهنگ سازی از طریق تبلیغات شهری و رسانه‌ها در راستای افزایش آگاهی مردم نسبت به استفاده بهینه از رودخانه و رعایت ایمنی، استفاده از ظرفیت پیمانکاران شخصی مستقر در حاشیه رودخانه دز که دارای امکانات خوبی هستند و لایروبی را از جمله ضرورت هایی دانست که در صورت اجرا موجب کاهش آمار غرقیات رودخانه دز و حفاظت از جان مردم در هنگام حضور در سواحل رودخانه خواهد شد.

لزوم فعالیت گشت‌های سیار

مدیر امور آب شمالغرب خوزستان نیز در این جلسه اظهار کرد: رودخانه دز دارای شرایط زمین شناسی خاص، بافت ویژه و فرسایش قاشقی شکل است که این امر باعث چرخش آب و ایجاد گرداب می‌شود در نتیجه فردی که در فنون شنا مهارت نداشته باشد قطعا با کوچکترین سهل انگاری دچار حادثه شده و جان خود را از دست می‌دهد.

سید محمد سجادیان با تاکید بر لزوم فعالیت گشت‌های سیار مجهز به افراد نجات غریق در رودخانه دز در راستای حفاظت از مردم و جلوگیری از بروز هرگونه حادثه، افزود: در بالا دست سد تنظیمی قایق‌های تفریحی بیشماری وجود دارد که تحت مدیریت شهرداری هستند. این قایق‌ها علاوه بر اینکه ترددشان توسط صاحبانشان ایجاد مشکل می‌کند بلکه متصدیان آنها فاقد گواهینامه مخصوص هستند و هر لحظه ممکن است برای افرادی که برای تفریح سوار این قایق‌ها می‌شوند حادثه‌ای جبران ناپذیر رخ دهد.

وی تصریح کرد: لازم است علاوه بر مدیریت و ساماندهی این قایق‌ها که به صورت شخصی و با مدیریت شهرداری فعالیت می‌کنند، توسط متولیان امر گواهینامه و آموزش‌های لازم نیز به صاحبان برخی قایق‌ها که دارای صلاحیت هستند، ارایه شود.

آمار غرق شدن باید کاهش یابد

سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان دزفول اظهار کرد: همه مسئولان شهرستان در قبال کسانی که قصد استفاده از رودخانه دز به عنوان یک ظرفیت خدادادی را دارند مسئول هستند؛ بنابراین باید با تمام تلاش از طریق تقویت امکانات، افزایش تجهیزات و آگاهی بخشی به مردم آمار غرق شدگی را به حداقل برسانیم.

محمد حیدری با اشاره به وجود پنج نقطه بحرانی رودخانه دز، خواستار اتخاذ تمهیدات مناسب در راستای مدیریت این پنج نقطه از سوی متولیان به ویژه شهرداری، آتش نشانی و هلال احمر شد و افزود: آمار غرق شدگان در رودخانه دز در سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال ۶۰ درصد افزایش یافته است..

وی با بیان اینکه فقدان امکانات و تجهیزات توجیه مناسبی برای از دست رفتن جان شهروندان و مسافران نیست، گفت: شهرداری دزفول در اطراف و بستر رودخانه دز ساخت و سازهای فراوانی کرده به گونه‌ای که بر اثر سیلاب فروردین ماه ۲۲ میلیارد تومان خسارت به زیرساخت‌های شهرداری در سواحل دز وارد شده، از سویی از چند روز پیش ساخت و سازهای جدید در بوستان ساحلی علی کله مشاهده شده که طبیعتا در صورت تکرار سیلاب فروردین ماه شاهد افزایش خسارات به زیر ساخت‌های شهرداری خواهیم بود.

سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان دزفول خواستار توقف طرح‌های غیرکارشناسی در بستر رودخانه توسط شهرداری شد و افزود: در حالی که باید تلاش شود تا مردم از بستر رودخانه فاصله بگیرند، شهرداری با ایجاد این زیرساخت‌ها و برخی طرح‌های غیرکارشناسی مردم را به کف رودخانه سوق می‌دهد که بسیار خطرناک است. بنابراین برای کاهش آمار تلفات رودخانه دز فرهنگ سازی صرفا کافی نیست بلکه زمانی این فرهنگ سازی جواب خواهد داد که نوک پیکان آن به سمت صیانت از جان و مال مردم باشد.

حیدری با انتقاد از عملکرد شهرداری در سواحل رودخانه دز، اضافه کرد: شهرداری یا باید تمام مسئولیت‌های ناشی از عملکردش در رودخانه دز را عهده دار شود و یا مدیریت رودخانه دز از شهرداری سلب و به نهادهای دیگر داده شود.

وی با تقدیر از تلاش‌های سازمان آتش نشانی و هلال احمر در راستای نجات برخی غرق شدگان، عنوان کرد: نقاط بحرانی رودخانه دز و تیم‌های غواصی باید مدیریت شوند.

حیدری با اشاره به قایق‌های تفریحی مستقر در رودخانه دز، گفت: باید کار کارشناسی صورت بگیرد که آیا صاحبان این قایق‌ها دارای مهارت حرفه‌ای برای قایق سواری هستند و یا در مقابل جان و مال مردمی که بر قایق آنها سوار می‌شود چه تعهدات ایمنی و قانونی دارند. بنابراین لازم است شهرداری دزفول به سمت مجوز دار کردن و ساماندهی این قایق‌ها حرکت کند.

لزوم ایجاد سازمان ساماندهی ساحل دز

حیدری در ادامه عنوان کرد: در وزارت کشور سازمانی تحت عنوان سازمان ساماندهی سواحل و رودخانه‌های کشور وجود دارد که این سازمان برای ساماندهی سواحل رودخانه دز اعتباری را تعیین کرد اما متاسفانه از سوی مسئولان متولی پیگیری برای تخصیص این اعتبار صورت نگرفت در حالیکه اگر از طریق این سازمان پیگیری‌های لازم برای دریافت اعتبار انجام شود می‌توان علاوه بر افزایش تجهیزات در راستای ایمنی رودخانه و کاهش تلفات ناشی از غرق شدگی، در زمینه‌های گردشگری، حفظ منابع طبیعی و حفظ حریم رودخانه نیز از این اعتبار استفاده کرد.

وی با بیان اینکه لازم است یک سازمان تابعه شهرداری دزفول تحت عنوان سازمان ساماندهی ساحل دز شکل گیرد، افزود: شهرداری، آتش نشانی و هلال احمر شهرستان باید با همکاری یکدیگر تلاش کنند تا روند غرق شدن شهروندان در رودخانه دز در اولویت اول متوقف شود و در اولویت دوم کاهش چشمگیری داشته باشد چرا که در مقابل جان افرادی که غرق می‌شوند و خانواده‌های آنها شرعا و قانونا مسئول هستند.

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول با بیان اینکه مسئولیت کت‌های رودخانه دز از نظر ایمنی و رعایت شئونات اسلامی بر عهده تمام ادارات است، تصریح کرد: مسئول اصلی کت‌های رودخانه دز شهرداری است بنابراین شهرداری باید آمار تمام کت‌های شخصی و دولتی را ارائه دهد و مسئولیت‌ها مشخص شود چرا که نباید اجازه دهیم کت‌ها به کانون مشکلات اخلاقی و ناهنجاری توسط عده‌ای تبدیل شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به افزایش دمای هوا در استان خوزستان گردشگران از نقاط مختلف استان و استان‌های همجوار برای فرار از گرما به شهر دزفول آمده و در پارک‌های ساحلی این شهر و بستر رودخانه دز به تفریح و شنا می‌پردازند که گاه به دلیل بی توجهی به هشدارها و عدم رعایت ایمنی همچون نداشتن جلیقه مخصوص و عدم آگاهی به فنون شنا اسیر موج‌های خروشان رودخانه دز می‌شوند و جان خود را از دست می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا1 روز قبل
به گزراش روز دوشنبه روزنامه ایندیپندنت، وزرای مزبور که در لوکزامبورگ تشکیل جلسه داده‌اند، همچنین خواستند تا مدارک بیشتری در این زمینه ارائه شود. این خبر تکمیل می‌شود… /

برانکو در آستانه جدایی از پرسپولیس؟

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آنچه که از باشگاه پرسپولیس مشخص است این است که مدیران این تیم همچنان تاکید دارند که برانکو گزینه اول و آخر آن‌ها برای نشستن روی نیمکت این تیم برای لیگ نوزدهم است، اما هنوز سرمربی پرسپولیس پاسخ مشخصی به ابهاماتی که در روز‌های اخیر اتفاق افتاده، نداده است.
طرفداریطرفداری17 ساعت قبل
طرفداری- فیلیپه کوتینیو پس از سپری کردن یک فصل ناامیدکننده در بارسلونا و زیر نظر ارنستو والورده، شروع فوق العاده‌ای همراه با تیم ملی برزیل در کوپا آمریکا داشت و در پیروزی ۳-۰ سلسائو مقابل بولیوی، دو گل تیمش را به ثمر رساند. زیزو الیزیدی با کاریکاتور زیر به شرایط متفاوت کوتینیو در تیم ملی برزیل و بارسلونا اشاره کرده است:

اپل می‌خواهد جایزه اسکار را به ویترین افتخاراتش اضافه کند

دیجیاتودیجیاتو19 ساعت قبل
سرویس استریم اپل رقبای قدری نظیر نتفلیکس، آمازون و دیزنی پلاس را کنار خود می‌بیند اما از همین حالا برنامه هایی را نه فقط برای کنار زدن رقبا، بلکه با هدف کسب جایزه اسکار در سر دارد. اپل حین معرفی سرویس استریم خود تاکید کرد که به نمایش محتوا بسنده نکرده و با همکاری ستارگانی نظیر اپرا وینفری و استیون اسپیلبرگ به تولید برنامه نیز دست خواهد زد. یکی از انگیزه‌های اپل در این راه کسب جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی توسط فیلم «رما» به کارگردانی «آلفونسو کوارون» است که توسط نتفلیکس تولید و منتشر شده است. این فیلم درخشان برای ۱۰ جایزه اسکار از جمله بهترین بازیگر زن و بهترین کارگردان نامزد شده بود. فیلم هایی منتشر شده در سرویس‌های استریم تنها در صورتی اجازه رقابت برای کسب اسکار را دارند که حداقل در یک سینما برای مدتی محدود نمایش داده شده باشند.
رکنارکنا1 روز قبل
وی افزود: بسیج ملی کنترل فشار خون اقدام بسیار مهمی است که در کشورهای دنیا در این زمینه هزینه نشده است. وی تصریح کرد: یک پنجم مرگ و میرهای دنیا به دلیل فشار خون است و ۹۷ هزار نفر در سال گدشته در کشور بخاطر بیماری فشار خون جان خود را از دست داده‌اند. اکبری افزود: ساختارهای بخش صنعتی باید به کاهش نمک در موادغذایی بپردازند و خانواده‌ها باید به مصرف حبوبات و سبزی و میوه بپردازند و برگرداندن خانواده‌ها به مصرف حبوبات (ماش و عدس و نخود و لوبیا) باید مورد توجه قرار گیرد. وی تاکید کرد: ریختن سبوس بر روی نان بسیار غلط است که اصلا قابل جذب در نان نیست. مشاور عالی وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: سطح بندی خدمات سلامت در خانواده شروع می‌شود و به جامعه تعمیم پیدا می‌کند.
طرفداریطرفداری19 ساعت قبل
طرفداری - فردی لیونبرگ مهاجم سوئدی سابق آرسنال، به عنوان دستیار اونای امری، به تیم اصلی توپچی‌ها راه پیدا کرد. اسطوره آرسنالی‌ها که سال گذشته هدایت تیم زیر ۲۳ ساله‌های این تیم را بر عهده گرفته بود، جای خود را با استیو بولد، در کادر فنی توپچی‌ها عوض خواهد کرد و بولد از این پس سرمربی تیم زیر ۲۳ ساله خواهد بود. او پس از رسمی شدن انتصابش به عنوان دستیار امری، عنوان کرد از این که قرار است با این سرمربی اسپانیایی همکاری کند، بسیار هیجان زده است. وینگر سوئدی پیشین توپچی‌ها، فعالیتش در دنیای مربیگری را با هدایت تیم زیر ۱۶ ساله‌های آرسنال آغاز کرد. از طرفی دیگر استیو بولد که پیش از پیوستن به کادر فنی آرسنال در سال ۲۰۱۲، به مدت ۱۱ سال در آکادمی این تیم فعالیت می‌کرد، دوباره در تیم زیر ۲۳ ساله‌ها فعالیت خواهد کرد.

نظرها

اخبار بیشتر