حج از مسائل سیاسی جدا باشد/ تأکید بر پرهیز از بازارگردی حجاج
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. فرهنگ
حج از مسائل سیاسی جدا باشد/ تأکید بر پرهیز از بازارگردی حجاج

حج از مسائل سیاسی جدا باشد/ تأکید بر پرهیز از بازارگردی حجاج

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: عربستان سعودی مایل است مسائل حج از مسائل سیاسی جدا باشد و واقعاً هم باید جدا باشد تا مشکلی در امور حج پیدا نشود.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار حجت الاسلام سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تبریک انتصاب وی ابراز داشت: انتخاب شما را که تجربه فراوانی در امور حج دارید بسیار مفید می‌دانم و امیدواریم در این مسئولیت موفق باشید.

وی با بیان توصیه‌هایی مهم خطاب به نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، خاطرنشان کرد: عربستان سعودی مایل است مسائل حج از مسائل سیاسی جدا باشد و واقعا هم باید جدا باشد تا مشکلی در امور حج پیدا نشود.

این مفسر قرآن کریم گفت: آن‌ها باید حجاج ما را کاملا محترم بشمارند ما هم باید مقدسات آن‌ها را کاملا محترم بشماریم؛ نکته دیگر اینکه روحانیون حج باید آموزش‌های لازم را دیده باشند؛ به اعضای کاروان گوشزد کنند که اهانتی به مقدسات دیگران نکنند و به گونه‌ای رفتار کنند که در شأن زائر ایرانی باشد؛ هنگامی که از منزل به مسجد یا به خیابان می‌آیند، لباس مناسب، تمیز و در شأن ایرانی داشته باشند.

وی افزود: مسائل حج را کاملا برای حجاج تببین کنند تا مبادا با یک حرکت نابجا حج آنها باطل شود و مجبور شوند سال آینده به حج بیایند که این امری است عملا غیر ممکن و این مساله نیاز به آموزش‌های قبلی دارد.

آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر اینکه حج باید انسان را متحول کند، اظهار داشت: انسان وقتی از حج یا زیارت برمی‌گردد باید با قبل متفاوت باشد، اگر هیچ تغییری ایجاد نشود دلیل بر این است که مقبول نشده است.

وی ابراز داشت: نکته دیگری که حتما باید رعایت شود و می‌شود این است که یک هماهنگی بین روحانیون کاروان‌ها باشد؛ اینکه با پاسخ‌های مختلف حجاج را سرگردان کنند درست نیست.

استاد سطوح عالی حوزه با تأکید بر اینکه در مسائل مربوط به حج حتما باید موضوع آموزش حجاج را به صورت ویژه مدنظر داشت، گفت: برخی قبل از اینکه به مکه بروند هیچ گونه آشنایی با مسائل حج ندارند، باید به آنها آموزش داده شود؛ آنهایی که مدینه قبل هستند فرصت خوبی دارند تا به صورت کامل آشنا بشوند ولی مدینه بعدی‌ها فرصت کمتری دارند که آموزش‌های لازم را ببینند و ای بسا یک کار کوچک باعث شود حج را بهم بزند و حتی در بعضی جاها مجبور شوند سال آینده به فتوای آقایان دوباره مکه بروند.

خبری: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

وی با تأکید بر لزوم پرهیز از بازار گردی حجاج ایرانی و بهره‌گیری حداکثری از فرصت معنوی حج، گفت: البته با توجه به بالا رفتن قیمت ارز کمتر کسی به فکر خرید و بازارگردی می‌افتد، اما باز هم باید توصیه کرد و مراقب بود؛ روحانیون کاروان در این زمینه نقش مهمی دارند که هم خودشان رعایت کنند و هم مردم را توصیه کنند.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به نقش مهم روحانیان کاروان در سفر حج، ابراز داشت: روحانیون کاروان‌ها باید حال و شرایط حجاج که از وطن و خانواده دور شده‌اند را درک کنند و با سعه صدر و مدارا برخورد کنند و در این زمینه الگو باشند.

وی همچنین بر لزوم دقت و حساسیت در گزینش و انتخاب روحانیان کاروان‌های حج تأکید و تصریح کرد که این کار هم باید روی حساب و کتاب باشد.

مرجع تقلید شیعیان گفت: آموزش‌ها به کاروان‌ها چند قسم است، یک بعد آموزش عمومی است که کاروان‌ها را جمع می‌کنند و مسائل لازم درباره موضوعات مختلف از جمله دعای ندبه و کمیل را به آنها گوشزد می‌کنند، یک جنبه دیگر آموزش خصوصی است که هر کاروان برای خودش دارد؛ یک بعد دیگر آموزش هم آموزش اخصی است که اگر روحانی کاروان احساس کند افرادی در کاروان ضعفی دارند آنها را دعوت کند و راهنمایی لازم را انجام دهد.

وی در پایان با ضمن آرزوی توفیق برای حجت الاسلام نواب در مسئولیتی مهمی که عهده‌دار شده است، ابراز امیدواری کرد که حجاج جهان اسلام و بویژه حجاج ایرانی حج امسال را به خوبی پشت سر بگذارند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
گزارش کیمسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه شنبه) پارلمان توسط میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرائت شد. طبق جمع‌بندی این گزارش، دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان کارفرما و متولی امور حمل و نقل دانشجویان در واحد علوم و تحقیقات و شرکت مهران گشت در این حادثه و در مواردی که ذکر شد مقصر هستند. همچنین با بررسی صورت گرفته مشخص شد که استفاده از تله‌کابین برای جابه‌جایی حدود ۴۰ هزار دانشجوی این واحد و با توجه به قرارگیری ساختمان‌های دانشگاه در محل‌های مختلف این مجموعه امکان منطقی ندارد. همچنین براساس این گزارش موارد متعددی از سهل‌انگاری مدیران دانشگاه آزاد و رؤسا و معاونان واحد علوم تحقیقات در خصوص بی‌تدبیری در این حادثه وجود دارد که این موارد شامل قبل از حادثه (نظیر عدم رعایت موارد ایمنی راه و عدم نظارت بر پیمانکار) و بعد از حادثه (نظیر باقی ماندن موارد عدم ایمنی) است که از سوی کمیسیون در حال پیگیری از مقامات قضائی و نتیجه آن متعاقبا به اطلاع خواهد رسید.
الفالف4 ساعت قبل
زبان و ادبیات فارسی، بخشی از شیرینی و روانی‌اش را مدیون همین ضرب‌المثل‌هاست که از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. زبان و ادبیات فارسی، بخشی از شیرینی و روانی‌اش را مدیون همین ضرب‌المثل‌هاست که از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. به بهانه حضور یک کودک شش ساله در برنامه عصر جدید که تعداد زیادی از ضرب‌المثل‌های فارسی را آموخته بود، در ادامه بیشتر از ضرب‌المثل‌ها می‌خوانید. بهره‌گیری سعدی از شعر فردوسیگلستان سعدی، شاهکار نثر سعدی شیرازی، منبع حدود ۴۰۰ ضرب المثل فارسی است؛ اما جالب است بدانید بسیاری از ضرب‌المثل‌های این کتاب، ریشه در آثاری مانند شاهنامه فردوسی، کلیله و دمنه، مرزبان‌نامه و … دارند. دکتر مهدی محقق، استاد برجسته ادبیات فارسی، در مقاله‌ای، به ۵۰ ضرب‌المثل مشترک در سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی اشاره کرده است.
تسنیمتسنیم14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، برنامه تلویزیونی «مل مل» همراه با تغییراتی از اول تیرماه روزهای زوج ساعت ۱۶ به صورت زنده از شبکه نهال پخش خواهد شد. این برنامه در فصل تابستان با رویکرد مهارت‌آموزی، دست‌ورزی، ارزش کار و فعالیت با نگاهی به اقتصاد مقاومتی جهت ترویج فرهنگ کار برای کودک روی آنتن خواهد رفت. همچنین در نظر دارد برای تشویق کودکان به آموختن و یادگرفتن فعالیت‌های فنی بازارچه‌های دانش‌آموزی برگزار کند. از آیتم‌های جدید این برنامه می‌توان به: آیتم عروسک‌سازی، کاشت و نگه‌داری گل و گیاه و آموختن مهارت‌های مناسب سن کودک اشاره کرد. این برنامه به تهیه‌کنندگی «محمود سلامیان» با اجرای «فاطمه امینی» از شنبه اول تیرماه، روزهای زوج ساعت ۱۶ و بازپخش روز بعد ساعت ۱۹ روی آنتن شبکه نهال می‌رود.
مهرمهر20 ساعت قبل
ایما استمراری عضو هیأت مدیره انجمن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان سینما در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برگزاری کارگاه یک روزه نرم افزار «shotpro» در خانه سینما گفت: این کارگاه آموزشی با حضور حامد پوراسفندیانی امروز سه شنبه ۲۸ خرداد ماه ساعت ۱۵:۳۰ در خانه سینما شماره یک برگزار می‌شود. وی بیان کرد: در واقع نرم افزار «shotpro» در حال حاضر جزو نرم افزارهای قابل توجه در حوزه فیلمسازی به خصوص در بخش فیلمبرداری است. با این نرم افزار می‌توان پیش فرض کارگردان نسبت به صحنه‌هایی که می‌خواهد فیلمبرداری کند، طراحی کرد و برای عوامل فیلم ارسال کرد. وی ادامه داد: از این کارگاه علاوه بر اعضای انجمن، دیگر صنوف سینمایی مانند طراحان صحنه، کارگردانان، فیلمبرداران می‌توانند استفاده کنند. تاکید می‌کنم که این کارگاه به همت مریم هژیروند رئیس هیأت مدیره انجمن برگزار شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
اکنون به نظر می‌رسد تصمیم دولتمردان تلفیق دو سند و انتشار یک سند به جای هر دو است. بررسی این سند بیانگر آن است که کار شایسته تنها در تیتر و قسمت اندکی از مقدمه این سند جای دارد و مساله مورد بحث تنها اشتغال است. به این اعتبار نمایندگان کارگری این سند را سند کار شایسته نمی‌دانند. متاسفانه دیدگاه معاونت اشتغال بر این مبنا است که هر چه کارگران تضعیف شوند، اشتغال بیشتر می‌شود. به این اعتبار چنین سندی مطالبه کارگران را حداقل پاسخ نمی‌دهد و باید همچنان مطالبه تنظیم این سند را با حضور طرفین اجتماعی عنوان کرد.
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور13 ساعت قبل
آیین افتتاحیه نخستین جشنواره ملی قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با حضور ۵۶ کتابدار کار خود را آغاز کردبه گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مازندران؛ اختتامیه اولین جشنواره ملی قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با حضور هادی آشتیانی مدیرکل امور فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و سکینه خاتون مهدیان پور مشاور معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتاب‌خوانی نهاد کتاب‌خانه‌های کشور، آرزو ولی پور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مازندران، کتابداران منتخبین جشنواره و دانش‌آموزان کار خود را ۹ صبح در ساری آغاز کرد. در ابتدای مراسم افتتاحیه جشنواره ملی قصه‌گویی مراسم آرزو ولی پور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران ضمن خیرمقدم به داوران، قصه‌گویان، کتابدار و سفیران کتاب، ترویج قصه‌گویی را به‌عنوان ابزاری تربیتی و فرهنگی در کتابخانه‌ها دانست، گفت: شناسایی کتابداران قصه‌گو و ارزیابی میزان توانمندی و مهارت‌های آنان، سنجش مهارت‌ها و کارآمدی کتابداران در امر قصه‌گویی و همچنین توسعه و ترویج فرهنگ قصه‌گویی از اهداف جشنواره است. مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران به‌ضرورت آموزش و تقویت مهارت‌های قصه‌گویی اشاره کرد، افزود: قصه‌گویی در انتقال مفاهیم آموزشی و تربیتی در کودکان و نوجوانان به‌منظور توسعه و ترویج این واسطه فرهنگی اصیل مؤثر است. ولی پور از حامیان جشنواره نیز تقدیر کرد و گفت: همه در کنار ما ایستادند تا جشنواره به‌خوبی اجرا شود. گفتنی است نخستین جشنواره قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور روز سه‌شنبه ۲۸ خردادماه با مراسم افتتاحیه در مجمتع رفاهی- اقامتی بهزیستی واقع در فرح آباد ساری کار خود را آغاز کرد و روز پنج شنبه ۳۰ خردادماه با معرفی و تقدیر از برگزیدگان به کار خود پایان خواهد داد.

نظرها

اخبار بیشتر