ظرفیت‌های ایران و تاجیکستان برای همگرایی؛ ریشه‌های مشترک بسترساز همکاری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
ظرفیت‌های ایران و تاجیکستان برای همگرایی؛ ریشه‌های مشترک بسترساز همکاری

ظرفیت‌های ایران و تاجیکستان برای همگرایی؛ ریشه‌های مشترک بسترساز همکاری

فارسخبرگزاری فارس |
کارشناس سیاسی تاجیک ابراز امیدواری کرد با سفر رئیس جمهور ایران به تاجیکستان مرحله سردی روابط 2 کشور به پایان خواهد رسید.

«طلب‌شاه سلام» روزنامه‌نگار و کارشناس سیاسی تاجیک در یادداشتی که در اختیار خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه قرار داد، به نتایج احتمالی سفر رئیس جمهور ایران به تاجیکستان اشاره کرد.

در این یادداشت آمده است: اقداماتی که طی ماه‌های اخیر در روابط میان تاجیکستان و ایران انجام شده نشان می‌دهد دولت‌های دو کشور تصمیم به تغییر مثبت روابط گرفتند.

علاوه بر انتصاب معاونین وزرای امور خارجه تاجیکستان و ایران برای پست سفارت در دو کشور، سفر اخیر «سراج الدین مهرالدین» به «تهران» و تصمیم رئیس جمهور ایران برای حضور در اجلاس تعامل و اعتمادسازی آسیا در «دوشنبه» دلیل روشن تمایل متقابل «دوشنبه» و تهران برای بهبود و گسترش روابط می‌باشد.

اگر به تاریخ روابط ایران و تاجیکستان نظر کنیم خواهیم دید که ایران در زمره معدود کشورهایی است که در تقویت استقلال تاجیکستان سهم گرفته است.

جدا از اینکه ایران به عنوان یک کشور همزبان و هم‌دین، استقلال تاجیکستان را در نخستین روزهای اعلام آن به رسمیت شناخت، در تقویت استقلال این کشور نیز تاثیری بسزایی داشته است.

به عنوان نمونه می‌توان گفت در استراتژی توسعه ملی تاجیکستان موضوعاتی نظیر تامین استقلال انرژی، رهایی از بن بست ارتباطاتی و امنیت غذایی از مهم‌ترین اهداف اعلام شده است.

جمهوری اسلامی ایران با ساخت نیروگاه برق آبی «سنگتوده ۱» در اجرایی شدن بخش مهمی از این استراتژی نقش ایفا کرد.

احداث تونل «استقلال» با کمک و همکاری‌های مالی و مهندسی ایران زمینه ارتباط شمال و جنوب تاجیکستان را طی ۴ فصل سال فراهم کرد که گامی مهم در رهایی کشور از بن‌بست ارتباطی بود.

«رضا اردکانیان» وزیر نیرو و رئیس بخش ایرانی کمیسیون‌ مشترک همکاری‌های اقتصادی ۲ کشور طی دیدار اخیر خود با وزیر امور خارجه تاجیکستان ضمن یادآوری حضور شرکت‌های ایرانی در ساخت سد و نیروگاه در تاجیکستان، بر امکان توسعه این نوع همکاری‌ها و آمادگی ایران برای در اختیار تاجیکستان قرار دادن راه ترانزیت انرژی اشاره کرد.

این نکته نیز دلیل دیگری بر آمادگی دولت روحانی جهت سهم گرفتن در تامین استقلال و گسترش نفوذ انرژی تاجیکستان می‌باشد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

این رویکرد را در بحث دسترسی تاجیکستان به آب‌های آزاد و بهره برداری از امکانات بنادر دریایی ایران و از جمله چابهار می‌توان مشاهده کرد که با استراتژی ملی تاجیکستان در بخش‌های انرژی و ارتباطی همخوانی دارد.

همزبانی تاجیک‌ها و ایرانی‌ها را هیچ گاه و در هیچ شرایطی کسی تکذیب نکرده و نخواهد کرد. با این حال تاجیکستان طی دو سال اخیر نسبت به توسعه گردشگری توجه بالایی نشان می‌دهد و از سوی دیگر هم مردم ایران گردشگری را بسیار دوست دارند.

عادی سازی روابط در این زمینه منافع اقتصادی و اجتماعی هر دو کشور را تامین کرده و از این طریق در قرابت دو ملت برادر نقش خواهد داشت.

مسافرت ایرانی‌ها به تاجیکستان با توجه به پائین بودن قیمت کالا و خدمات در این کشور هزینه کمتری دارد و همچنین گردشگران ایرانی نیازمند خدمات شرکت‌های گردشگری و مترجم نخواهند بود.

از طرف دیگر سفر ایرانی‌ها به تاجیکستان به عملیاتی شدن برنامه تاجیکستان در زمینه توسعه گردشگری مساعدت خواهد کرد از این رو اگر تسهیلاتی در صدور روادید برای اتباع تاجیک و ایرانی در نظر گرفته شود گام مثبت دیگری خواهد بود.

ایران و تاجیکستان دو کشور فارسی زبان در جهان هستند.

از آنجا که تاجیکستان سیاست خارجی درهای باز را برگزیده و با اکثریت کشورهای همکار ایران روابط حسنه دارد، می‌تواند در معرفی ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای و دارای ظرفیت‌های بالای اقتصادی، ارتباطی، علمی، گردشگری و پزشکی سهم بگیرد.

همچنین تاجیکستان می‌تواند در مسئله ورود ایران به برخی از سازمان‌های منطقه‌ای که بیشتر اعضای آنها را کشورهای شوروی پیشین تشکیل می‌دهند، نقش ایفا کند.

با توجه به موارد فوق و همچنین ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فراوان اقتصادی و فرهنگی ۲ کشور، امید است سفر «حسن روحانی» به تاجیکستان مرحله‌ای جدید در روابط میان دوشنبه و تهران را رقم بزند.

انتهای پیام/ح

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
این تحرکات نگرانی‌های محافل منطقه‌ای در خصوص ارتباط استان غربی عراق با معامله قرن را افزایش می‌دهد. وی تاکید کرد که این تحولات می‌تواند در آینده خاستگاه تشکیل کانون گروه‌های مسلح باشد که در ادامه از الرقه و ادلب و حسکة ودیرالزور به این مناطق کشانده می‌شوند و این اتفاقات می‌تواند دلیلی برای ارتباط عراق با طرح آمریکایی معامله قرن باشد. وی در توضیح بیشتر این طرح آمریکایی گفت که احتمالا غرب عراق به عنوان میهن جایگزین فلسطینیان، سرنوشتی مشابه اردن و کرانه باختری خواهد داشت. نکته عجیب‌تر همزمانی این اتفاقات با زمزمه‌ها و تلاش‌های پشت پرده مطرح شده برای احیای پروژه نیروهای الصحوة و جریان‌های مسلح خودمختار در استان الانبار است که متحد واشنگتن خواهند بود. در سایه این تحولات، نگرانی‌های عمده‌ای در رابطه با ارتباط پروژه آمریکایی در عراق با معامله قرن وجود دارد، چرا که ممکن است استان الانبار بر اساس این پروژه بستر مناسبی برای جایگزین‌های مطرح شده در چارچوب معامله قرن لحاظ شود.
ایسناایسنا8 ساعت قبل
فروش ۱۴۵ هزار میلیارد تومان اموال عمومی در ۱۴ سالبه گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی از زمان تأسیس سازمان خصوصی سازی تاکنون بیش از ۱۴۵ هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی واگذار شده که در این میان ۲۶ هزار میلیارد تومان مربوط به سهام عدالت و ۳۰ هزار میلیارد تومان هم بابت رد دیون دولت بوده و باقی سهام هم به صورت تدریجی، ترجیحی و بلوکی به عموم متقاضیان واگذار شده است. اگر ۳۰ هزار میلیارد تومان را از کل سهام واگذار شده بابت رد دیون دولتی یا بدهکاری‌های دولت کسر کنیم حدود ۱۱۵ هزار میلیارد تومان از سهام دولتی به بخش خصوصی واگذار شده است. اما چرا این جا به جایی عظیم نتوانسته است موفق باشد سوالی است که بسیاری از کارشناسان پاسخ آن را علاوه بر مسائل مربوط به برگزاری مزایده، در عدم «اهلیت» خریداران این سهام دولتی جستجو می‌کنند. در این شرایط است که طرف خریدار سهام دولتی می‌تواند به نحو احسن کارخانه واگذار شده را اداره کند تا در نهایت به بهره‌وری موردنظر برسد. در غیر این صورت خریداران سهام دولتی می‌توانند از امتیازاتی که با قیمت بسیار کمتر از ارزش واقعی خریداری کرده‌اند سرخوش شده و به سوءاستفاده از آن در جهت اهداف شخصی یا زد و بندهای مالی و سفته‌بازانه بپردازند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، منابع لبنانی اعلام کردند که هیأتی از مجلس مشورتی عربستان، فردا وارد بیروت خواهد شد. این منابع بیان کردند: این اولین سفر هیأت سعودی در این سطح است و مورد استقبال تمام سلام رئیس کمیته دوستی پارلمانی سعودی- لبنانی قرار می‌گیرد و قرار است که با میشل عون رئیس جمهور لبنان در روز چهارشنبه دیدار کنند. همچنین در ساعت دوازده و نیم ظهر چهارشنبه این هیأت سعودی با کمیته دوستی پارلمانی لبنانی-سعودی به ریاست تمام سلام و در ساعت ۲ بعد از ظهر روز چهارشنبه نیز با نبیه بری رئیس پارلمان لبنان در عین التینه و پنج و نیم بعد از ظهر چهارشنبه با سعد حریری نخست وزیر لبنان دیدار و گفتگو خواهند کرد. اعضای این هیأت همچنین در صبح پنجشنبه با مفتی لبنان در دارالفتوی لبنان دیدار خواهند کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
ماه فوریه آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از گرت روزنتال، یک دیپلمات گواتمالایی خواست درباره عملکرد داخلی سازمان ملل در بحران میانمار تحقیق کند. سازمان ملل در آن زمان این اتهامات را رد کرد. وی خاطرنشان کرد ضروری است کانال‌های ارتباطی شفافی وجود داشته باشد، به نحوی که تصمیمات اخذ شده در سطوح عالی از سوی همه اعضای سازمان ملل که در این پرونده دست دارند، درک شود. وی افزود سازمان ملل باید شیوه جمع آوری و به اشتراک گذاری اطلاعات، داده‌ها و تحلیل‌ها را بهبود بخشد. استفان دوژاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد، روز دوشنبه درخصوص این گزارش گفت دبیرکل سازمان ملل با این توصیه‌ها موافق است و خواهان اجرای آنهاست.
مهرمهر3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان امروز سه شنبه بی اشاره به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت توسط آمریکا اعلام کرد که عدم پایبندی به توافق هسته‌ای پیامدهایی را برای ایران به همراه خواهد داشت.
جام نیوزجام نیوز7 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیوز، «مقتدی صدر» رئیس جریان صدر عراق برای تکمیل فرآیند تشکیل کابینه عبدالمهدی مهلت ۱۰ روز تعیین کرد. به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، رئیس جریان صدر عراق به عادل عبدالمهدی ۱۰ روز فرصت داد تا تشکیل کابینه خود را تکمیل کند. از سوی دیگر، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق به گروه‌های سیاسی و فراکسیون‌های پارلمانی تا بیستم ماه جاری میلادی مهلت داده است تا اسامی نامزدهای خود برای تصدی چهار پست وزارتی باقی‌مانده را ارائه کنند. هنوز هم درباره نامزدهایی که نخست‌وزیر عراق برای تکمیل کابینه خود به پارلمان پیشنهاد کرده اختلاف‌هایی وجود دارد. جریان‌های سیاسی درباره فالح الفیاض نامزد وزارت کشور و نامزدهای وزارت دفاع و دادگستری اختلاف دارند.

نظرها

اخبار بیشتر