رصد توصیه‌های مقام معظم رهبری در سال «رونق تولید» (۸)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

رصد توصیه‌های مقام معظم رهبری در سال «رونق تولید» (۸)

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
نام گذاري سال 1398 به عنوان" رونق توليد" را مي توان عصاره نام گذاري سال هاي اخیر دانست. چرا که " رونق توليد" به عنوان پايه و اساس پيشرفت و توسعه اقتصاد كشور برای مقابله با تهدید و تحریم دشمنان ،همواره در بيانات مقام معظم رهبري برجسته بوده است.

پژوهش خبری صدا وسیما: اقتصاد ایران از دوره‌های گذشته با تلاطم‌های فراوانی مواجهه بوده که در برخی از مقاطع تاریخی، با موفقیت از آن عبور کرده و در برخی دیگر، شکست هایی را تجربه کرده است. تجربه اقتصاد ملی در دوره تشدید تحریم‌ها و آشکار شدن برخی از عملکردهای نامطلوب اقتصادی موجب شد تا مقام معظم رهبری در یک آینده نگری و ژرف اندیشی مقاوم سازی اقتصاد ملی را در چارچوب «اقتصاد مقاومتی» مسیر تداوم آینده اقتصاد کشور اعلام نمایند. بنابراین لازمه اجرایی شدن اهداف اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری که طی چند سال اخیر در مراسم‌ها و مناسبات مختلف و در سخنانی مبسوط بدان تاکید فراوان داشته‌اند استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود به منظور ارتقاء و رونق تولید ملی و افزایش بهره وری در بخش‌های مختلف تولیدی کشور است.

بر همین اساس نام گذاری سال ۱۳۹۸ به عنوان «رونق تولید» را می‌توان عصاره نام گذاری سال‌های اخیر (سالهای ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷) دانست. چرا که «رونق تولید» به عنوان پایه و اساس پیشرفت و توسعه اقتصاد کشور برای مقابله با تهدید و تحریم دشمنان، همواره در بیانات مقام معظم رهبری برجسته بوده است.

تاکیدات اقتصادی مقام معظم رهبری بر «حمایت از تولید» در سال‌های اخیر و به طور اخص «رونق تولید» در سال ۹۸ با توجه به تشدید تحریم‌های آمریکا و هدف قرار دادن اقتصاد و معیشت مردم، اهمیت بیشتری پیدا کرده است تا جائیکه می‌توان به استناد به بیانات ایشان در سالگرد چهلمین سال پیروزی انقلاب (اعلام گام دوم انقلاب) و سخنرانی نوروزی معظم له و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی؛ پایداری و توسعه اقتصاد کشور را در دو کلمه خلاصه کرد؛ «رونق تولید».

براساس فرمایش مقام معظم رهبری شعار امسال برای حل مشکلات کشور، مخاطب گسترده‌تری را در برمی گیرد؛ که هم مسئولین و هم مردم می‌باشند. در تایید و اهمیت این موضوع نیز، معظم­له در سال ۱۳۹۸ می­فرمایند:

«…. اگر تولید شد، آن وقت در بخش‌های مختلفی تحول ایجاد خواهد شد؛ اگر رونق تولید وجود داشته باشد، هم تأثیر میگذارد در اشتغال، هم تأثیر میگذارد در کم کردن تورم، هم حتی تأثیر میگذارد در وضع توازن بودجه، هم تأثیر میگذارد در بالا رفتن ارزش پول ملی …. ببینید این باید انجام بگیرد و در برنامه قرار بگیرد؛ هم در برنامه‌ی دولت، هم در برنامه‌ی مجلس، هم در برنامه‌ی آحاد مردمی که توانایی ورود در وادی تولید را دارند ….»

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

از این رو، برای آنکه نظام اسلامی بتواند با نقشه‌های دشمن هوشمندانه برخورد کند، می­ بایست گره‌های اصلی مشکلات اقتصادی کشور را شناسایی کرده و اقدام به برطرف کردن آنها نماید؛ به اذعان بسیاری از کارشناسان گره‌های اصلی اقتصادی کشور، «رکود تولید»، «بیکاری» و «نقدینگی» است و راهکار باز کردن این گره­‌ها نیز در تقویت و حمایت همه جانبه از تولید ملی نهفته است. لذا می‌توان با شناخت گره‌ها و استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی به جای استفاده از منابع بیشتر و با بهره گیری از همان منابع موجود، با رونق بیشتر تولید به افزایش تولید ملی و توان رقابت پذیری و افزایش صادرات غیر نفتی و ایجاد اشتغال دست یافت که در نهایت افزایش قدرت مقاومت اقتصادی کشور سبب رشد پایدار اقتصادی و بهبود معیشت مردم و تقویت فرهنگ و الگوی مصرف در حمایت از کالای ایرانی خواهد شد.

چگونگی و الزامات راهکارهاي رونق توليد بدرستي  در بیانات حضرت آيت الله خامنه اي در اجتماع زائران و مجاوران حرم رضوي در سال 98 تبیین و مشخص شده است و بر همين اساس ، گروه اقتصادي اداره پژوهش ­های خبری معاونت سياسي، در راستای رسالت رسانه ­ای خود تلاش دارد با رصد اقدامات مسئولان و راهکارهاي کارشناسان و به استناد فرمايشات مقام معظم رهبري، در خصوص حمايت از رونق و توليد  کالاهاي ایرانی، در قالب گزارش­های هفتگی درهشت محور که در دو سال اخير ( 1397 -1398 )استخراج شده است، مخاطبان را در جریان فعالیت­ ها و نیازهای تحقق شعار سال قرار دهد:

۱-تولید مبتنی بر دانش و فناوری

۲-مدیریت واردات

۳-رقابت پذیری در تولید و تولید کالاهای صادرات محور

۴-سرمایه گذاری در تولید

۵-تقویت بنگاه‌های کوچک و متوسط

۶-رفع موانع و بهبود کیفیت تولید

۷-مبارزه با قاچاق

۸-شکل گیری فرهنگ جهادی تولید

متن کامل این مطلب در اینجا قابل دریافت است.

پژوهش خبری// گروه اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پاسخ مردم به آمریکایی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

توییت علی علیزاده درباره هک شدن تلویزیون عربستان توسط یمنی‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
به گزارش مشرق، علی علیزاده تحلیلگر مسائل سیاسی در توئیتر به هک شدن تلویزیون عربستان توسط یمنی‌ها واکنش نشان داد. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود
الفالف1 روز قبل
با این حال؛ آنها که طی این سال‌ها بارها نتیجه اقدامات شرورانه خود در تقابل با جبهه حق را آزموده و طعم شکست نقشه‌های شیطانی خود را چشیده‌اند، اینبار نیز در رفتاری حقیرانه شاید برای آخرین بار شانس خود برای تحمیل خواسته‌هایشان به ایران اسلامی را با فرستادن پیغام و بسته‌های پوچ محک زدند. گویا چنان در جهل و جاه‌طلبی خود غرق شده‌اند که پایانی بر سیاست‌های شکست‌خورده آنها متصور نیست و هنوز واقعیت این ضرب‌المثل معروف ایرانی را که می‌گوید؛ «آزموده را آزمودن خطاست» باور نکرده‌اند. ۲- متهم‌سازی ایران به جنگ‌افروزی و القای ناامنی به کشورهای منطقه و فراهم نمودن شرایط برای طرح دعوای جدید در سازمان‌های بین‌المللی، هدف دیگری است که نمی‌تواند، دور از انتظار باشد. ۳- همچنین این اقدام می‌تواند تاکتیکی باشد برای فراهم نمودن شرایط حضور پررنگ‌تر در منطقه، به بهانه تأمین امنیت تردد شناورها و در واقع حفظ منافع و تأمین اهدافی که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند. ۵- بی‌شک تشدید سیاست پوسیده ایران‌هراسی و گرم کردن بازار فروش تسلیحات بیشتر به کشورهای مرعوب منطقه و دوشیدن مجدد گاوهای عربی، یکی دیگر از اهداف آمریکایی‌ها برای سناریوسازی‌ اتفاقات اخیر محسوب می‌شود.

پهپادهای یمن علیه عربستان

همشهریهمشهری18 ساعت قبل
جام نیوزجام نیوز19 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیوز، رژیم سعودی روز نهم ماه مبارک رمضان (بیست و پنجم اردیبهشت ماه) را به خوبی به خاطر دارد. اتاق‌های کنترل و هدایت پرواز هواپیما‌های بدون خلبان در جیزان در این عملیات هدف حمله قرار گرفت. این عملیات نیز سومین عملیات علیه فرودگاه ابها طی ماه کنونی میلادی است. پس از حمله موشکی هم پهپاد‌های قاصف کا-۲ به این فرودگاه حمله کردند. این سخنگو، رژیم سعودی را به مواجه شدن با روز‌هایی دردناکتر در صورت ادامه تجاوز و محاصره تهدید کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر