امام جمعه زنجان: سخنان ‌رهبر معظم انقلاب ‌بسیار دیپلماتیک بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
امام جمعه زنجان: سخنان ‌رهبر معظم انقلاب ‌بسیار دیپلماتیک بود

امام جمعه زنجان: سخنان ‌رهبر معظم انقلاب ‌بسیار دیپلماتیک بود

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
نماینده ولی فقیه در زنجان گفت: سخنان دیروز رهبر معظم انقلاب اظهارات نخست وزیر ژاپن بسیار دیپلماتیک بود سخنانی که که به زودی تحلیل‌های مختلفی از سوی کشورهای مختلف درباره‌اش ارائه می‌شود.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، آیت الله علی خاتمی شامگاه پنجشنبه در بیست و ششمین مجمع پیشکسوتان با بیان اینکه جمعی زیادی از جمعیت کشور را در سال‌های ابتدای پیروزی انقلاب جوانان تشکیل می‌دادند که همان‌ها نیز به جبهه‌های جنگ رفتند، اظهارداشت: امروز بسیاری از جوان‌ها که دوران دفاع مقدس را درک نکرده‌اند می‌خواهند بدانند ما برای چه جنگ کرده‌ایم، برای چه ۲۵۰ هزار شهید، چند هزار جانباز داده‌ایم و یا اینکه اصلا آیا جنگ را خوب می‌دانیم یا نه و این حق آنها است که ما به سوالاتشان جواب دهیم.

وی با اشاره به اینکه جوانان باید بدانند که ما آغاز کننده جنگ نبودیم چرا که تازه انقلاب کرده و از زیر ستم طاغوت در آمده بودیم، افزود: مردم ما در سال ۵۷ با حرکت پشت سر امام (ره) علیه طاغوت قیام کرده و به پیروزی رسیدند.

نماینده ولی فقیه در زنجان با بیان اینکه به محض پیروزی انقلاب اسلامی غایله‌های قومیتی مانند خلق عرب، بلوچ، ترکمن و غیره در کشور آغاز شد، گفت: این افراد می‌گفتند ما علیه ظلم قیام کرده‌ایم در حالیکه به تازگی در کشور انقلاب شده بود و آنها اگر می‌خواستند چنین کاری انجام دهند باید در زمان طاغوت این کار را می‌کردند.

وی بیان کرد: همزمان با اتفاقات کردستان و شوروش‌های قومیتی دشمن به کشور ما حمله کرده و مرزهای آبی و خاکی ما را اشغال کرد به گونه‌ای چندین شهر ما در تیررس مستقیم دشمن بوده و بسیاری از روستاها و شهرها نیز به دلیل بمباران‌های متعدد نابود شدند.

خاتمی با تاکید براینکه دشمن از سال‌ها قبل بر اساس طراحی‌های مختلف در تلاش بود کشور ایران را به بخش‌های مختلف تقسیم کند، مطرح کرد: امیرالمومنین (ع) در یکی از خطبه‌های خود که مربوط به جنگ صفین است پس از بسته شدن آب توسط دشمن، اصحابشان را جمع کرده و به آنها گفتند شما دو راه بیشتر ندارید، یا اینکه به ذلت اقرار کرده و زیر پرچم معاویه بروید و یا اینکه شمشیر به دست گرفته و با خون دشمن شمشیر خود را سیراب کنید تا بتوانید به آب برسیم.

وی با تاکید براینکه در جنگ تحمیلی کشور عراق به همراه آمریکا و ۳۸ کشور دیگر جنگ جهانی سوم را علیه ما آغاز کرد، عنوان کرد: ما مطابق فرمورده حضرت امیر (ع) راه دوم که مقاومت بود را انتخاب کردیم یعنی اگر قرار بود زیر بار ذلت رفته و در برابر دشمن سر خم کنیم انقلاب نمی‌کردیم آنهم انقلابی که تنها در یک روز خود چند هزار شهید را تقدیم کرده است.

نماینده ولی فقیه در زنجان با اشاره به جایگاه مهم دفاع مقدس در حفظ انقلاب اسلامی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب فرمودند عاشورا تنها در یک نیم روز رخ داد و توانست تا امروز اسلام را حفظ کند و این یعنی دفاع مقدس ما باید بتواند تا ۸۰۰ سال انقلاب اسلامی را بیمه کند.

وی ابراز کرد: در دوران دفاع مقدس مردم فرزندانشان را راهی جبهه‌ها جنگ کردند و چون صداقت داشتند نصرت الهی نیز نصیب آنها شد یعنی بعد از ۸ سال دیدیم صدام و حامیانش کجا بودند و ما کجا قرار گرفتیم، موضوع مهمی که باید برای نسل جوان تبیین شود.

خاتمی تصریح کرد: امروز پس از دوران دفاع مقدس، دشمن به این نتیجه رسید که نمی‌تواند با جنگ نظامی انقلاب اسلامی را شکست دهد به همین دلیل تصمیم گرفت با سست کردن اعتماد مردم نسبت به نظام اسلامی آنهم با استفاده از دروغ و تهمت به هدف خود برسد به همین دلیل نیز رهبری فرمودند: «جنگ امروز جنگ اراده‌ها است».

خبری: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

وی با اشاره به مواضع مقتدرانه رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخست وزیر ژاپن گفت: معتقدم از ۳۰ سال پیش تا کنون هیچ کسی به اندازه رهبر معظم انقلاب به راه امام (ره) و گفتمان انقلاب اسلامی معتقد نبوده و هیچ کس نیز به اندازه ایشان از این مسیر شناخت ندارد.

نماینده ولی فقیه در زنجان با بیان اینکه دشمن هر آنچه که می‌توانسته انجام داده تا ما را سرنگون کند، ابراز کرد: قدرت مقاومت و ایمان بیشتر است یا بمب اتم؟ تا همین چد روز پیش بود که وزیر امور خارجه آمریکا می‌گفت ما برای اینکه بخواهیم سخنان ایران را بشنویم ۱۲ شرط داریم و یا اینکه چندین ناو جنگی خود را به خلیج فارس فرستادند تا ما رابترسانند اما وقتی بی اعتنایی ما را دیدند از مواضع خود عقب نشینی کردند.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها پس از بی‌اعتنایی ما به رفتارشان گفتند ما برای حفظ منافع خود در آب‌های خلیج فارس حضور یافتیم، در حالیکه منافع یک کشور در درون مرزهای داخلی‌اش تعریف می‌شود، مطرح کرد: سخنان دیروز رهبر معظم انقلاب اظهارات نخست وزیر ژاپن بسیار دیپلماتیک بود سخنانی که که به زودی تحلیل‌های مختلفی از سوی کشورهای مختلف درباره‌اش ارائه می‌شود.

خاتمی با بیان اینکه عقب‌نشینی امروز دشمن در نتیجه مقاومت، ایمان و شجاعت ماست، گفت: امروز دشمن با پیچیدگی‌های فراوان جلو می‌آید تا به اهداف خود دست یابد آنهم در شرایطی که رهبر انقلاب در سخنرانی ۱۴ خرداد خود ضمن تبیین گفتمان انقلاب اسلامی و دیگر مسائل راهبردی، تحقق بیانیه گام دم انقلاب را مطالبه کرده‌اند.

وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اگرچه هنگام صدور بیانیه گام دوم انقلاب بار اصلی این کار را به دوش جوانان گذاشتند اما بدانید این شما هستید که باید با تشریح این بیانیه فضا را برای ریل گذاری جوانان در این عرصه مهیا سازید.

نماینده ولی فقیه در زنجان با بیان اینکه وضعیت کنونی ما در جبهه مقاومت نیز به دلیل ایستادگی ما است، ابراز کرد: اگر دقت کرده باشید مردم سوریه امروز شهید همدانی را کمتر از ما نمی‌شناسند فرمانده‌ای که با اقدامات خود و شهادت در راه خدا برای همیشه فرماندهی خود را جاودانه کرد.

وی با تاکید بر اینکه ترویج نام و یاد شهدا، انقلاب را بیمه کرده و روح مقاومت را در مردم تقویت می‌کند، تصریح کرد: امروز علاوه بر ترویج نام و راه شهدا باید برنامه‌هایی مانند مجمع فرماندهان و پیشکسوتان جهاد و شهادت نیز با برجستگی بیشتری در جامعه برگزار شوند.

خاتمی با بیان اینکه درمان درد ما در مقابل دشمن، حفظ و ترویج نام شهدا است، افزود: از جمله شهدای مظلوم دوران دفاع مقدس، شهدای جهاد سازندگی هستند چرا که برای انجام وظیفه خود مجبور بودند در تیررس مستقیم دشمن اقدام به سنگر سازی، پل سازی و یا جاده سازی کنند.

وی با تاکید بر اینکه از جمله افتخارات رزمندگان استان همدان در عرصه جهاد سازندگی در منطقه حساس و بسیار مهم بازی دراز شکل گرفت، اظهار داشت: ما در این منطقه نیازمند احداث جاده‌ای به طول دو کیلومتر بودیم اما این کار به دلیل در تیررس بودن منطقه تقریبا ناممکن بود هرچند رزمندگان همدان با پذیرفتن این مسئولیت ظرف مدت ۴۸ ساعت این جاده را احداث کردند.

نماینده ولی فقیه در زنجان عنوان کرد: دیروز دست در دست هم پشت سر امام (ره) حرکت کرده و انقلاب را به پیروزی رساندیم امروز نیز باید مانند همان دوران دست در دست هم پشت سر رهبری حرکت کنیم تا انقلاب را حفظ کنیم و بدانیم که پیروزی از جانب خدای متعال است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کودکی که داوران عصر جدید را شگفت زده کرد

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
امین حیایی، رویا نونهالی، آریا عظیمی نژاد و سید بشیر حسینی داوران برنامه عصر جدید از کودکان بستری در بیمارستان مفید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عیادت کردند.

پاسخ رضا رفیع به حمایت سلبریتی‌ها از رامبد جوان

برترین‌هابرترین‌ها22 ساعت قبل
پاسخ جالب رضا رفیع، شاعر و طنزپرداز، به حمایت سلبریتی‌ها از رامبد جوان، کاری که رامبد جوان کرده مثل اینه که سالار عقیلی بره کانادا بگه وطنم ای شکوه پابرجا!
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت۲۴ - تصویری از نیوشا ضیغمی، نفیسه روشن و المیرا عبدی، دختر اکبر عبدی، را مشاهده می‌کنید. تصویری از نیوشا ضیغمی، نفیسه روشن و المیرا عبدی، دختر اکبر عبدی، را مشاهده می‌کنید.

نشر فراصوتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
یکی از شرکت‌های فعال در برج فناوری دانشگاه امیرکبیر در بخش دانش فراصوت و عیب یابی و رصد نشت مخازن سیالات فعال شده استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ یکی از شرکت‌های فعال در برج فناوری دانشگاه امیر کبیر در بخش دانش فراصوت و عیب یابی و رصد نشت مخازن سیالات فعال شده است.

ماجرای مدارس استیجاری پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پلمپ مدارس استیجاری پایتخت با تعطیل شدن مدارس؛ مشکلی که پارسال گریبان ۷ مدرسه مناطق ۲، ۳ و ۱۱ تهران را گرفت و امسال نیز برای ۲ مدرسه در منطقه ۶ تهران دردسرساز شده استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بیش از ۷۰ مدرسه از ۱۱۰ مدرسه استیجاری شهر تهران در آستانه تخلیه و پلمپ شدن قرار دارند که اگر آموزش و پرورش برای این مشکل آن‌ها اقدامی نکند به سرنوشت این مدارس دچار خواهند شد.

خانه خوبان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
تلاش برای حفظ و استمرار عزم ملی حمایت از سیل زدگان و جمع آوری کمک به سبک هنرمندانبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ علاقه‌مندان برای مشارکت در نمایشگاه خیرخواهانه «خانه خوبان» و خرید آثار یا حتی مشاهده آثار تجسمی هنرمندان کشورمان تا پایان خرداد فرصت دارند به پردیس سینمایی ملت مراجعه کنند.

نظرها

اخبار بیشتر