تمامی بانک‌ها باید بخشودگی سود و جرایم وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان را اجرایی کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خانه ملت
  4. اقتصادی
تمامی بانک‌ها باید بخشودگی سود و جرایم وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان را اجرایی کنند

تمامی بانک‌ها باید بخشودگی سود و جرایم وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان را اجرایی کنند

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت |

احمد انارکی محمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مصوبه مجلس در قانون بودجه سال ۹۸، درباره بخشودگی سود و جرایم دیرکرد وام های زیر 100 میلیون تومان، گفت: مشمولان بخشودگی این وام‌ها افرادی هستند که کسب و کارهای خرد و کوچک داشته و بیشتر آنها کشاورز و دامپرور هستند.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مجلس برای سومین سال متوالی است که در بودجه سالانه بخشودگی سود و جرایم دیرکرد وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان را مصوب می‌کند، افزود: مصوبه مجلس درباره این تبصره ابلاغ شده است، اما برخی بانک‌ها می‌گویند که ما منابعی نداریم که جریمه دیرکرد این وام‌ها را ببخشیم.

بانک‌ها می‌گویند برای بخشودگی جریمه دیرکرد بودجه و منابع نداریم

وی ادامه داد: براساس مصوبه مجلس هزینه سود را دولت پرداخت می‌کند و بانک‌ها باید تنها هزینه دیرکرد را بانک می‌بخشند و اصل تسهیلات نیز توسط وام گیرنده پرداخت می‌شود، اما وام دهنده عنوان می‌کند که برای بخشودگی جریمه دیرکرد بودجه و منابع نداریم.

حجم زیادی از وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان با مصوبه بخشودگی سود و جریمه دیرکرد طی ۳ سال گذشته تسویه شد

انارکی محمدی با بیان اینکه در حال حاضر برخی بانک‌ها همانند بانک کشاورزی مصوبه بخشودگی سود و جرایم دیرکرد وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان اجرا می‌کنند، تاکید کرد: برخی بانک‌ها با بهانه تراشی‌های متفاوت همچون اینکه این مصوبه شامل ما نمی‌شود یا اینکه سقف آن پر شده از عملیاتی کردن آن امتناع می‌ورزند، همانند موضوعی که در امهال وام‌های خسارت دیدگان کشاورزی رخ داد که البته با پیگیری‌های انجام شده کمتر بانکی بوده که موضوع امهال را انجام نداده باشد.

در وبسایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان | جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

دامنه شمول بخشودگی سود و جرایم دیرکرد وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تمامی بانک‌های دولتی و خصوصی هستند

وی با تاکید بر اینکه تمامی بانک‌ها و موسسات باید بخشودگی سود و جرایم دیرکرد وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان را انجام دهند، چراکه دامنه شمول این مصوبه تمامی بانک‌های دولتی و خصوصی هستند، افزود: بانک‌ها نمی‌گویند که قانون مجلس را اجرا نمی‌کنیم، بلکه عنوان می‌کنند که منابع نداشته و نمی‌توانیم اجرایی کنیم، اما در هر حال مجلس پیگیر است که تمامی بانک‌ها این مصوبه را اجرایی کنند و اجازه نمی‌دهد اجرای آن به آخر سال موکول شود تا زمان عملیاتی شدن قانون تمام شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: حجم زیادی از وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان با مصوبه بخشودگی سود و جریمه دیرکرد طی ۳ سال گذشته تسویه شد، اما ظاهرا در سال ۹۸ برخی بانک‌ها حاضر به همکاری در این زمینه نیستند که این موضوع در کمیسیون اقتصادی و صحن علنی مجلس پیگیری می‌شود. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، «حمید بعیدی نژاد»، سفیر ایران در لندن در حساب کاربری خود در توئیتر از مسدودسازی مسیر ورود به سفارت ایران در انگلیس خبر داد. سفیر ایران در این ارتباط نوشت که چند معترض روز شنبه با مسدود کردن تنها درب ورودی سفارت ایران در لندن، مانع ورود دیپلمات‌های ایرانی به ساختمان سفارت شدند. دیپلمات ارشد ایران در انگلیس همچنین دلیل حضور کارکنان سفارت در روزهای شنبه و یکشنبه را به هماهنگی کارها با تهران در این دو روز اعلام کرد که در ایران به عنوان روزهای کاری به شمار می‌روند.
فارسفارس19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری فارس، مقامات ژاپنی اعلام کردند براساس قانونی که در این کشور وضع شده هر شخصی که اقدام به فروش بلیت بازی‌های المپیک بالاتر از قیمت مصوب کند به یک سال حبس محکوم خواهد شد. این موضوع توسط مقامات ژاپنی قبل از شروع بازی‌های المپیک و پارالمپیک اعلام شده است. این قانون توسط مجلس ملی ژاپن به تصویب رسیده و فروش بلیت بازی‌های المپیک و پارالمپیک را بالاتر از قیمت‌های اورجینال ممنوع کرده است. ممنوعیت فروش بلیت‌ها با قیمت بالاتر شامل فروش آنلاین نیز می‌شود. نتایج قرعه‌کشی بلیت المپیک روز پنجشنبه اعلام شد.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی, به سبب افزایش درگیری‌های نظامی بین ارتش رژیم صهیونیستی با ساکنان نوار غزه, فرار شهرک نشینان صهیونیست از شهرکهای اطراف غزه شدت گرفته است. برخی خانواده‌های (اسرائیلی) ساکن اطراف غزه در چند روز گذشته از محل سکونت خود فرار کرده‌اند. با اینکه فضای حاکم در منطقه آرام است, نیروهای ارتش هر روز در کوچک‌ترین بخش‌های زندگی ساکنان و شهرک‌ها حضور دارند. یکی از ساکنان منطقه اطراف غزه گفت: «اینکه همیشه در حالت فوق العاده زندگی و با هر بار صدای آژیر برای یافتن پناهگاه فرار کنی, موضوع خوشایندی نیست. اما برخی اینجا معتقدند تا زمانی که ساکنان غزه از محاصره و فشار اسرائیل رنج می‌برند, زندگی اسرائیلی‌ها در آن سوی غزه با وجود همه تسهیلات سخت خواهد بود.
کجاروکجارو21 ساعت قبل
کانادا قصد دارد به‌منظور کاهش آلودگی‌های پلاستیکی که عامل جراحت یا مرگ حیوانات هستند، استفاده از پلاستیک یک‌بار مصرف را از سال ۲۰۲۱ ممنوع کند. جاستین ترودو، وزیرخارجه‌ی کانادا، اعلام کرد که این کشور به‌طرح ممنوعیت استفاده از پلاستیک یک‌بار مصرف اتحادیه‌ی اروپا پیوسته است و آن را از سال ۲۰۲۱ اجرا خواهد کرد؛ باتوجه به اینکه کانادا طولانی‌ترین خط ساحلی و یک‌چهارم آب شیرین دنیا را دارد، موظف است که در این راه پیشگام باشد، به‌این‌ترتیب، پلاستیک‌های یک‌بار مصرف نظیر کیسه‌های پلاستیکی، نی، کارد و چنگال، بشقاب و … از سال ۲۰۲۱ در کل کشور ممنوع می‌شود. دولت کانادا در کنار تدوین سیاست‌های مربوط به پلاستیک، متعهد شده است که قبل از ممنوعیت رسمی استفاده از پلاستیک، آن را به مشورت عمومی بگذارد. مردم کانادا از ما انتظار اقدام عملی دارند، به‌همین دلیل دولت به‌دنبال ممنوعیت آن‌دسته از تولیدات پلاستیکی یک‌بار مصرف است که ضررشان ازنظر علمی ثابت شده است و درهمین راستا درحال همکاری با شرکای خود در سراسر کانادا و دنیا هستیم تا آلودگی پلاستیکی را کاهش دهیم. ماه گذشته پارلمان اروپا دستورالعمل مشابهی را تصویب کرد که طبق آن، برخی تولیدات پلاستیکی یک‌بار مصرف تا سال ۲۰۲۱ با محدودیت‌های جدیدی روبه‌رو می‌شوند.

پاسخ مردم به آمریکایی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وانانیوزوانانیوز20 ساعت قبل
پس از آن بود که با دستور دادستانی، در کنار حذف قیمت مسکن از سایت‌ها، دستور حذف قیمت خودرو نیز صادر شد تا ابزار تبلیغاتی دلالان از دسترس خارج شده و آرامش به بازار خودرو باز گردد. اگر چه در روزهای آغازین این طرح، همچنان قیمت خودرو بالا بود اما با حساس‌شدن معاونت اول ریاست‌جمهوری و مجلس به موضوع قیمت خودرو و تذکرهای پی‌درپی به وزارت صمت در این باره، به نظر می‌رسد گشایش‌هایی در اصلاح قیمت خودرو ایجاد شده است. کاهش قیمت خودرو که به صورت هفتگی رخ می‌داد اکنون فاصله زمانی این تغییر را کمتر کرده و به صورت روزانه و گاه چند ساعته، اتفاق می‌افتد. یک کارشناس صنعت خودرو معتقد است به زودی قیمت خودرو به کف می‌رسد. این شرکت نیز در پاسخ اعلام کرد که افزایش قیمت صورت‌گرفته ناشی از افزایش قیمت بیش از ۲۵درصدی نرخ ارز نیمایی، افزایش قیمت خرید قطعات تولید داخل، افزایش هزینه‌های دستمزد و افزایش هزینه‌های حمل بوده است.

نظرها

اخبار بیشتر