مطالعه و استعدادیابی حاشیه رود ارس آغاز می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. حوادث
مطالعه و استعدادیابی حاشیه رود ارس آغاز می‌شود

مطالعه و استعدادیابی حاشیه رود ارس آغاز می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از آغاز مطالعه و استعدادیابی حاشیه‌های رود ارس خبر داد و گفت: کار مطالعه و استعداد یابی حاشیه های رود ارس از شهرستان اصلاندوز تا شهر تازه کند و در ۴ محور آغاز می‌شود.

- اخبار استانها -

شهامت هدایت در گفت‌وگو با خبرنگار پارس‌آباد اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین عملیات‌های منابع طبیعی آبخیزداری در ایستگاه تولید بذر نهال پارس آباد، تولید نهال و بذر مرتعی است که به منظور اجرای هرچه بهتر طرح‌های منابع طبیعی، نیاز مشارکت مردم در پروژه‌های منابع طبیعی و افزایش سرانه فضای سبز انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه نهال‌های تولیدی همه ساله در هفته منابع طبیعی توزیع می‌شود افزود: بذر‌های تولیدی ایستگاه نیز با هدف افزایش تولید در سطح مراتع، اصلاح و احیای مراتع، جلوگیری از فرسایش خاک و سیل در میان دامداران به صورت رایگان پخش می‌شود.

هدایت افزایش سرانه فضای سبز استان را یکی از ماموریت‌های اصلی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دانست و تصریح کرد: امسال برای اولین بار در راستای افزایش سرانه فضای سبز استان در ایستگاه تولید بذر نهال شهرستان پارس آباد در سطح ۲۳ هکتار نهال کاشته شده است که شامل درختانی همچون صنوبر، ون، افرا، اقاقیا، بادام و سنجد است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از تولید یک میلیون و ۷۰۰ اصله نهال صنوبر برای اولین بار در سطح کشور و شهرستان پارس آباد خبر داد و بیان کرد: این تعداد نهال‌ها در هفته منابع طبیعی به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد تا با هدف افزایش سطح فضای سبز و تامین مواد اولیه صنایع چوب در مزارع و زمین‌های کشاورزی کاشته شود.

وی گفت: برای نخستین بار در ایستگاه تولید بذر و نهال شهرستان پارس آباد مغان به کشت محصول بادام درختی نیز اقدام کرده‌ایم که تمامی این اقدامات می‌توانند در راستای اقتصادی کردن پروژه‌های حوزه منابع طبیعی، اشتغالزایی و افزایش سرانه فضای سبز می‌تواند موثر باشد.

وی به اشتغال زایی روزانه برای ۱۱ تا ۳۰ نفر در این ایستگاه تاکید کرد و افزود: منطقه مغان استعداد خوبی برای تولید نهال و بذر را به خود اختصاص داده است و ما نیز این توانایی را داریم که این میزان تولید را اگر شرایط خوبی فراهم شود به ۳ میلیون اصله نهال برسانیم.

استان اردبیل کمترین میزان آتش سوزی مراتع و زمین‌های کشاورزی را به خود اختصاص داد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: استان اردبیل در سال گذشته کمترین میزان آتش سوزی مراتع، جنگل‌ها و زمین‌های کشاورزی را توانست کسب کند که نشان از فرهنگ مردم و قدرت ناوگان یگان حفاظتی منابع طبیعی است

در وبسایت خبری بخوانید: حوادث واقعی و تکان دهنده در ایران

شهامت هدایت با بیان اینکه در سال گذشته استان اردبیل کمترین میزان آتش سوزی در مراتع، جنگل‌ها و زمین‌های کشاورزی را به خود اختصاص داد، اظهار داشت: این میزان کم آتش سوزی نشان از فرهنگ مردم و قدرت ناوگان یگان حفاظتی منابع طبیعی است

وی با تاکید بر تجهیز ناوگان حفاظتی منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل افزود: اخیرا با ورود ۶ دستگاه فوتون به یگان حفاظتی و ترابری منابع طبیعی آبخیزداری این یگان برای مقابله با خطری به ویژه برای اطفاء حریق تجهیز شده است.

هدایت در خصوص مقابله با آفت‌های که به جنگل‌های استان وارد می‌شوند بیان کرد: سال گذشته آفتی به نام دم قهوه‌ای وارد جنگل‌های جنوب استان ویژه شهرستان خلخال شد که کل مناطق جنوبی استان اردبیل را مورد تهدید قرار می‌داد که با خروج این آفت جنگل‌ها شاهد تلفاتی در حوزه کشاورزی اعم از زراعت و باغات می‌شدیم که با تلاش یگان حفاظتی معدوم شدند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با بیان اینکه معدوم سازی این آفت کاری بی نظیر بود تصریح کرد: این آفت خطرناک که جنگل‌های شهرستان خلخال را دربرگرفته بود با ورود ۱۳ دستگاه روتفایر در عرض ۱۰ روز اقدام به معدوم سازی شد که کاری بی نظیر بود.

وی در ادامه از آغاز مطالعه و استعدادیابی حاشیه‌های رود ارس خبر داد و گفت: کار مطالعه و استعداد یابی حاشیه‌های رود ارس از شهرستان اصلاندوز تا شهر تازه کند و در ۴ محور آغاز می‌شود.

هدایت با اشاره به محورهای اصلی این تحقیقات اظهار کرد از جمله محورهای این مطالعات می‌‌توانیم به استعداد یابی تولید آبزیان، گردشگری، فضای سبز، جنگل کاری و تولید نهال‌های صنوبر اشاره کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل میزان اراضی حاشیه‌های رود ارس را بالای ۱۰ هزار هکتار دانست و افزود: در اراضی حاشیه‌های رود ارس که بالای ۱۰ هزار هکتار می‌باشد و شامل اراضی ملی و زراعی است که حدود ۱۰۰۰ هکتار از جنگل را در خود جای داده است و با تکمیل این طرح کار احیای این جنگل‌ها را شروع خواهیم کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف20 ساعت قبل
مهدی پورحیدر فرمانده آتش نشانان اعزامی در این باره گفت: یک دستگاه خودرو پژو ۲۰۶ به علت نامشخصی پس از انحراف از مسیر اصلی خود با جدول و نرده‌های وسط بلوار برخورد کرد وسپس بر روی نرده‌ها ی فلزی وسط بلوار بر روی سقف واژگون شد. این فرمانده آتش نشانی افزود: هر دو سرنشین خودرو که یک زن ۳۲ ساله و یک مرد ۲۷ ساله بودند به شکل معجزه آسایی از این حادثه جان سالم بدر برده و قبل از رسیدن آتش نشانان از داخل خودرو خارج شده بودند. وی تصریح کرد: آتش نشانان پس از بازدید و بررسی و با رعایت موارد ایمنی اقدام به چیدمان علائم هشدار ترافیکی کرده و با ایجاد ترافیک مصنوعی جهت ایمن سازی محل حادثه، خطرآتش سوزی براثر نشت سوخت خودرو را برطرف کردند. پورحیدر ادامه داد: با حضور جرثقیل در محل حادثه این خودرو به حالت اول بازگردانده شد و همچنین آتش نشانان بی درنگ محل حادثه را از وجود بقایای به جا مانده از صحنه تصادف پاکسازی کرده و این وسیله نقلیه را به عوامل پلیس راهور تحویل دادند. گفتنی است: علت این حادثه توسط کارشناسان پلیس راهور مشخص خواهد شد.
ایسناایسنا20 ساعت قبل
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان از تصادف مرگبار خودرو سواری پژو ۲۰۶ با کامیون کشنده ماک خبر داد. وی با اشاره به اینکه این تصادف در کمربندی مریانج اتفاق افتاده است، عنوان کرد: متأسفانه راننده که نوجوان ۱۵ ساله فاقد گواهینامه بوده است، همراه با سرنشین خود که یک نوجوان ۱۷ ساله بود، به علت شدت آسیب جان خود را از دست دادند. فکری تصریح کرد: متأسفانه نظارت و کنترل خانواده‌ها بر روی نوجوانان به ویژه پسران به شدت کم بوده وهیچ کنترلی بر روی اقدامات فرزندان خود از جمله رانندگی بدون گواهینامه ندارند. رئیس پلیس راه استان همدان با اشاره به اینکه صحنه تصادف کاملا بیانگر عدم توانایی راننده در کنترل خودرو بوده است، یادآور شد: شدت برخورد خودرو با کامیون پارک شده به قدری بوده است که هر دو سرنشین در همان لحظه اول جان خود را از دست می‌دهند. وی در پایان از خانواده‌ها درخواست کرد: به هیچ عنوان به فرزندان خود که توانایی رانندگی را ندارند و همچنین اقدامی برای دریافت گواهینامه نکرده‌اند، اجازه رانندگی ندهند و بر روی آنها نظارت داشته باشند.
خبر فوریخبر فوری18 ساعت قبل
مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد از آتش‌سوزی در هتل قصر مشهد و مهار آن خبر داد. امیر عزیری با اعلام این خبر، اظهار کرد: ساعت ۱۶:۱۴ دقیقه وقوع آتش‌سوزی در هتل قصر مشهد به آتش‌نشانی اعلام شد و نیروهای آتش‌نشانی دو دقیقه پس از اعلام حریق به محل حادثه رسیدند. وی ادامه داد: بیش از ۳۰ آتش‌نشان و ۴ خودروی آتش‌نشانی در محل حادثه حضور پیدا کردند و با اقدام به موقع تمامی مسافران هتل اکثرا از درب اصلی هتل خارج شدند. عزیزی با اشاره به حجم دود بالا در محل حادثه، تصریح کرد: سه نفر دچار تنگی نفس شدند که توسط مأموران اورژانس در محل تحت درمان قرار گرفتند. وی خاطرنشان کرد: این آتش‌سوزی جدی بود که با حضور به موقع نیروهای آتش‌نشانی مهار شد.
الفالف1 روز قبل
شکیبایی و آرامش از اصول اولیه‌ای است که پلیس آموزش دیده پیش از ورود به یک عملیات و در مواقع بحرانی و حساس باید داشته باشد. دومین مسأله بحث جلوگیری از ترویج خشونتی است که مجموعه پلیس و بخصوص پلیس پیشگیری سال‌ها برای تحقق آن تلاش کرده است. نکته سوم هم برخوردهای محتاطانه مدیران بخش‌های مختلف نیروی انتظامی با رسانه‌هاست. از فرمانده نیروی انتظامی تا معاونت اجتماعی هیچ‌کدام حاضر به گفت‌و‌گو نشدند و حتی رئیس پلیس پیشگیری هم که چند ثانیه‌ای صحبت کرد ما را تنها به توضیحات مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ ارجاع داد! آیا پلیس همانند حالا که فیلم دست به دست و با واکنش‌های منفی جامعه هم روبه‌رو شده است، با مأمور خاطی برخورد می‌کرد؟!
همشهریهمشهری12 ساعت قبل
سید جلال ملکی در گفت و گو با ایسنا درباره این حادثه گفت: ساعت ٢۶ دقیقه بامداد امروز، چهارشنبه ۵ تیر، یک مورد حادثه تصادف در مسیر جنوب به شمال اتوبان تهران-قم، مقابل تیر شماره ٣٢۵ به سامانه ١٢۵ سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اعلام شد. وی با بیان اینکه محدوده وقوع این تصادف خارج از حوزه استحفاظی آتش نشانی تهران بود اما ایستگاه شماره ۵٠ به عنوان نیروی کمکی به محل حادثه اعزام شد گفت: طی تصادفی که رخ داده بود دو دستگاه پژو ۴٠۵ و یک دستگاه پرشیا با یکدیگر برخورد کرده بودند و یکی از خودروهای پژو ۴٠۵ کاملا شعله ور شده بود. اطلاعات اولیه نیز حاکی از آن بود که فردی در خودرو شعله ور گرفتار شده است. ملکی در ادامه نیز با بیان اینکه ۶ مرد که از سرنشینان دیگر خودروها بودند پیش از رسیدن آتش نشانان از داخل خودروها خارج شده بودند، گفت: این افراد نیز دچار مصدومیت شده بودند که عوامل اورژانس با حضور در صحنه به وضعیت آن‌ها رسیدگی کردند. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه خودروها به محل امن منتقل شدند گفت: محل برای بررسی علت حادثه به عوامل انتظامی تحویل داده شد و ساعت ١ و ٢١ دقیقه بامداد آتش نشانان محل حادثه را به مقصد ایستگاه‌های خود ترک کردند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
نامزد جمال خاشقچی تاکید دارد رهبران گروه بیست در نشست پایان هفته بر عربستان برای انتشار اطلاعات بیشتری درباره قتل این منتقد آل سعود فشار آورند. این در حالیست که کمپینی برای عدالت به جریان افتاده و او آن را به نهاد حقوق بشری عالی سازمان ملل کشانده است. پس از این جلسه او در مصاحبه‌ای گفت مقام‌های سعودی باید بابت قتل خاشقچی مجازات شوند. جامعه بین‌المللی باید فشار وارد کند تا اطمینان حاصل شود این پرونده فراموش نشده است و سازمان ملل باید این را یک گام جلوتر ببرد. به گفته او، گزارش کالامارد نشان می‌دهد دولت سعودی شواهد مرتبط با قتل خاشقچی را حین تحقیقات از بین برده است.

نظرها

اخبار بیشتر