پاییزی آشفته در شرق آلمان در انتظار ائتلاف بزرگ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
پاییزی آشفته در شرق آلمان در انتظار ائتلاف بزرگ

پاییزی آشفته در شرق آلمان در انتظار ائتلاف بزرگ

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
نتایج جدیدترین نظر سنجی نشان می‌دهد که در انتخابات محلی در سه ایالت شرقی آلمان که در پاییز برگزار می‌شود شکستی تلخ در انتظار احزاب دولت ائتلافی آلمان است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه «اشپیگل»، در شرق آلمان بر اساس جدیدترین نظر سنجی انجام گرفته پاییزی آشفته در انتظار دولت ائتلافی آلمان است.

در سه ایالت شرقی آلمان در پاییز سال جاری میلادی انتخابات پارلمانی ایالتی برگزار می‌شود و سه دولت محلی حاکم در این ایالات در آستانه سقوط قرار دارند.

نتایج جدیدترین نظر سنجی موسسه «اسپون» نشان می‌دهد که احزاب سوسیال دموکرات و دموکرات مسیحی در این انتخابات‌ها با ریزش آراء شدیدی مواجه شده و سبزها و حزب افراطی «جایگزینی برای آلمان» هم پیروزی چشمگیری را تجربه می‌کنند.

از زمان برگزاری انتخابات اروپایی در اواخر ماه می، احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات در ترس و نگرانی شدیدی گرفتار شده‌اند. ریزش آراء شدید این احزاب در انتخابات پارلمانی اروپا این احزاب و رهبری آن‌ها را ناآرام کرده است. پیامد این شکست‌ها «آندره ناهلس»، رئیس حزب سوسیال دموکرات چندی پیش از سمت خود کناره گیری کرد. در اتحادیه احزاب متحد مسیحی هم تردیدها درباره اینکه آیا «آنگرت کرامپ- بائر» به عنوان رئیس حزب دموکرات مسیحی نامزد مناسبی برای صدر اعظمی آلمان است بالا گرفته است.

به زودی انتخابات‌های محلی دیگری هم در آلمان برگزار می‌شود. در ایالت‌های زاکسن، براندنبورگ و تورینگن در پاییز انتخابات پارلمانی ایالتی جدید برگزار می‌شود.

نتیجه نظر سنجی هفته نامه «اشپیگل» که در همکاری با موسسه سیوی و اسپون انجام گرفته است نشان می‌دهد که احزاب بزرگ ملی آلمان نباید انتظار چرخشی در مسیر موفقیت را داشته باشند و برنده این انتخابات‌ها بخصوص حزب سبز و حزب افراطی «جایگزینی برای آلمان» خواهند بود.

در ایالت زاکسن آلمان در اول سپتامبر انتخابات ایالتی برگزار می‌شود. در حال حاضر «مایکل کرتشمر»، از حزب دموکرات مسیحی آلمان به عنوان نخست وزیر همراه با حزب سوسیال دموکرات در این ایالت حکومت می‌کند. بر اساس نظر سنجی‌ها اینکه این ائتلاف بعد از این انتخابات ایالتی بتواند به کار خود ادامه دهد بعید به نظر می‌رسد.

نتایج نظر سنجی موسسه اسپون نشان می‌دهد که اگر یکشنبه آینده انتخابات ایالتی در زاکسن انجام شود در مقایسه با نظر سنجی قبلی که در ماه آوریل انجام گرفته است حزب افراطی جایگزینی برای آلمان با سه درصد صعود ۲۳٫۵ درصد آراء شهروندان را کسب خواهد کرد. حزب دموکرات مسیحی هم بدون تغییر ۲۹ درصد آراء را بدست خواهد آورد. حزب سوسیال دموکرات به عنوان شریک ائتلافی در این ایالت هم با ریزش شدید آراء مواجه شده و تنها ۱۰ درصد آراء شهروندان را کسب خواهد کرد. این برای ائتلاف حاکم در این ایالت به معنای فروپاشی است. سبزها هم در این نظر سنجی موفقیت چشمگیری داشته و ۱۰٫۹ درصد آراء را کسب خواهند کرد.

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

در ایالت براندنبورگ آلمان هم در اول سپتامبر انتخابات ایالتی برگزار می‌شود. آینده ائتلاف حاکم در این ایالت هم نامشخص است و «دیتمار وودکه»، نخست وزیر این ایالت از حزب سوسیال دموکرات تنها در صورتی می‌تواند به حکومت ادامه دهد که سبزها را با خود همراه سازد.

نتایج این نظر سنجی نشان می‌دهد که اگر یکشنبه آینده انتخابات ایالتی در براندنبورگ برگزار شود حزب سوسیال دموکرات با ریزش آراء قابل توجه ۲۱٫۴ درصد آراء را کسب می‌کند. حزب دموکرات مسیحی هم با ریزش آراء حدودا ۴ درصدی نسبت به ماه آوریل ۱۶ درصد آراء را کسب خواهند کرد.

حزب سبز پیشرفت قابل توجهی داشته و ۱۲ درصد آراء شهروندان را کسب می‌کند و حزب افراطی جایگزینی برای آلمان هم کم‌تر از ۲۰ درصد آراء شهروندان را کسب خواهد کرد.

در ایالت «تورینگن» هم چند هفته بعد از انتخابات‌های ایالتی در زاکسن و براندنبورگ انتخابات محلی برگزار می‌شود. شهروندان در ۲۷ اکتبر انتخابات محلی جدیدی را در این ایالت برگزار می‌کنند که نتایج نظر سنجی موسسه اسپون در این ایالت هم شکستی تلخ را در انتظار احزاب دولتی آلمان می‌بیند.

برنده انتخابات ایالتی بر اساس این نظر سنجی حزب سبز خواهد بود که با صعودی چشمگیر ۱۰ درصد آراء شهروندان را کسب خواهد کرد. حزب دموکرات مسیحی هم بازنده انتخابات ایالتی در تورینگن خواهد بود و با ریزش آراء قابل توجهی ۲۶٫۵ درصد آراء شهروندان را کسب می‌کند. حزب افراطی جایگزینی برای آلمان هم با صعودی چشمگیر ۲۲٫۵ درصد آراء شهروندان را کسب خواهد کرد.

احزاب ائتلاف بزرگ در آلمان (احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات) در انتخابات پارلمانی اخیر در اروپا با ریزش آراء شدیدی مواجه شده و شکست تاریخی تلخی را تجربه کردند.

«پیر اشتاین بروک»، نامزد صدر اعظمی سابق آلمان از حزب سوسیال دموکرات بر این عقیده است که ائتلاف بزرگ در آلمان تا پایان سال جاری میلادی از بین می‌رود.

ائتلاف بزرگ به ویژه بعد از انتخابات پارلمانی اخیر اروپا و شکست سخت احزاب دولتی در این انتخابات گویا در سراشیبی سقوط قرار گرفته است.

دولت ائتلافی جدید در آلمان از همان آغاز تشکیل، با چالش‌های فراوانی روبه‌رو بود و بعد از شکست مذاکرات ائتلاف موسوم به جامائیکا (حزب لیبرال دموکرات، اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سبزها) و در نهایت پس از یک دوره طولانی مذاکرات مجدد برای تشکیل ائتلاف بزرگ روی کار آمد.

اما روند طولانی مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی جدید در آلمان از همان ابتدا تأثیر بدی روی محبوبیت این دولت بین شهروندان گذاشته و اتفاقات و چالش‌های بعدی هم به تشدید اوضاع دامن زد، به‌طوری که چهارمین دوره صدراعظمی مرکل به کام او تلخ شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

توییت علی علیزاده درباره هک شدن تلویزیون عربستان توسط یمنی‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
به گزارش مشرق، علی علیزاده تحلیلگر مسائل سیاسی در توئیتر به هک شدن تلویزیون عربستان توسط یمنی‌ها واکنش نشان داد. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود
الفالف1 روز قبل
با این حال؛ آنها که طی این سال‌ها بارها نتیجه اقدامات شرورانه خود در تقابل با جبهه حق را آزموده و طعم شکست نقشه‌های شیطانی خود را چشیده‌اند، اینبار نیز در رفتاری حقیرانه شاید برای آخرین بار شانس خود برای تحمیل خواسته‌هایشان به ایران اسلامی را با فرستادن پیغام و بسته‌های پوچ محک زدند. گویا چنان در جهل و جاه‌طلبی خود غرق شده‌اند که پایانی بر سیاست‌های شکست‌خورده آنها متصور نیست و هنوز واقعیت این ضرب‌المثل معروف ایرانی را که می‌گوید؛ «آزموده را آزمودن خطاست» باور نکرده‌اند. ۲- متهم‌سازی ایران به جنگ‌افروزی و القای ناامنی به کشورهای منطقه و فراهم نمودن شرایط برای طرح دعوای جدید در سازمان‌های بین‌المللی، هدف دیگری است که نمی‌تواند، دور از انتظار باشد. ۳- همچنین این اقدام می‌تواند تاکتیکی باشد برای فراهم نمودن شرایط حضور پررنگ‌تر در منطقه، به بهانه تأمین امنیت تردد شناورها و در واقع حفظ منافع و تأمین اهدافی که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند. ۵- بی‌شک تشدید سیاست پوسیده ایران‌هراسی و گرم کردن بازار فروش تسلیحات بیشتر به کشورهای مرعوب منطقه و دوشیدن مجدد گاوهای عربی، یکی دیگر از اهداف آمریکایی‌ها برای سناریوسازی‌ اتفاقات اخیر محسوب می‌شود.

پهپادهای یمن علیه عربستان

همشهریهمشهری18 ساعت قبل
جام نیوزجام نیوز18 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیوز، رژیم سعودی روز نهم ماه مبارک رمضان (بیست و پنجم اردیبهشت ماه) را به خوبی به خاطر دارد. اتاق‌های کنترل و هدایت پرواز هواپیما‌های بدون خلبان در جیزان در این عملیات هدف حمله قرار گرفت. این عملیات نیز سومین عملیات علیه فرودگاه ابها طی ماه کنونی میلادی است. پس از حمله موشکی هم پهپاد‌های قاصف کا-۲ به این فرودگاه حمله کردند. این سخنگو، رژیم سعودی را به مواجه شدن با روز‌هایی دردناکتر در صورت ادامه تجاوز و محاصره تهدید کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر