آغاز رقابت داوطلبان در نوبت صبح آزمون کارشناسی ارشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. فرهنگ

آغاز رقابت داوطلبان در نوبت صبح آزمون کارشناسی ارشد

خبرگزاری میزان- آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی دولتی و غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی در صبح جمعه ۲۴ خرداد ۲۷۳ هزار و ۳۱۰ داوطلب در ۳۶ کدرشته آغاز شد.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ به همراه اولین مرحله المپیاد علمی دانشجویی کشور در ۶ گروه آموزشی و ۱۳۱ کدرشته برای تمامی دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی با حضور ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب در روز‌های ۲۳ و ۲۴ خرداد ۹۸ برگزار می‌شود.

در آزمون صبح پنجشنبه ۲۳ خرداد ۲۹۹ هزار و ۵۶۴ داوطلب در ۳۲ کدرشته، در بعدازظهر پنجشنبه ۲۳ خرداد ۸۲ هزار و ۶۷۸ داوطلب در ۶۳ کدرشته و در صبح جمعه ۲۴ خرداد ۲۷۳ هزار و ۳۱۰ داوطلب در ۳۶ کدرشته به رقابت پرداختند.

از تعداد ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب این آزمون تعداد ۳۰۸ هزار و ۵۴ نفر معادل ۵۰٫۱۰ درصد داوطلبان زن و تعداد ۳۰۶ هزار و ۸۲۹ نفر معادل ۴۹٫۹۰ درصد داوطلبان مرد هستند.

تعداد داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ نسبت به آمار داوطلبان سال ۹۷ این آزمون ۱۲۱ هزار و ۵۰۲ نفر کمتر است.

در گروه علوم انسانی ۳۸۵ هزار و ۶۴۰ داوطلب در ۴۵ کدرشته، در گروه علوم پایه ۳۳ هزار و ۶۷۸ داوطلب در ۱۷ کدرشته، در گروه فنی و مهندسی ۱۳۰ هزار و ۴۰۶ داوطلب در ۲۴ کدرشته، در گروه کشاورزی و منابع طبیعی ۱۷ هزار و ۸۵۱ داوطلب در ۲۳ کدرشته، در گروه هنر ۴۵ هزار و ۹۱۳ داوطلب در ۱۳ کدرشته و در گروه دامپزشکی یک هزار و ۳۹۵ داوطلب در ۹ کدرشته به رقابت می‌پردازند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

از میان ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب شرکت کننده، تعداد ۴۰ هزار و ۶۶۹ داوطلب نیز در کدرشته‌های دوم (شناور) شرکت کرده‌اند که با توجه به مجموع داوطلبان در کدرشته‌های اول و کدرشته‌های شناور در مجموع تعداد ۶۵۵ هزار و ۵۵۲ کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ صادر شده است.

کارنامه نتایج اولیه در نیمه دوم تیرماه منتشر می‌شود و دفترچه راهنمای انتخاب رشته پس از انتشار کارنامه در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. مجازین به انتخاب رشته می‌توانند در تیرماه نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ در اواخر شهریورماه اعلام می‌شود و ظرفیت پذیرش در مجموع همه دانشگاه‌ها حدود ۳۵۰ هزار نفر است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دوئت گیتار و ویولن ترومپت

تابناکتابناک19 ساعت قبل
«ویولن ترومپت / Violin trumpet» یکی از سازهای ترکیبی است که همانگونه که از نامش مشخص است، ترکیبی از ویولن و ترومپت است. در این ساز، پژواک صدای ساز توسط شیپور ترومپت تقویت می‌شود و طنین متفاوتی را شکل می‌دهد. اکنون یک دوئت گیتار و ویولن ترومپت را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.
سینماپرسسینماپرس21 ساعت قبل
سینماپرس: ستار چمنی‌گل کارگردان فیلم سینمایی «گل نسا» عنوان کرد که هرچند به صورت مستقل به ساخت این فیلم اقدام کرده اما نسبت به «گل نسا» بی‌مهری می‌شود و اجازه اکران پیدا نکرده است. «گل نسا» ماجرای زندگی زن و مردی افغان بە نام‌های گل محمد و گل نسا را روایت می‌کند کە بعد از مهاجرت غیرقانونی بە ایران در کورە آجرپزی مشغول بە کار شدە و زندگی آن‌ها دست خوش اتفاقاتی می‌شود. چمنی‌گل در این گفتگو ضمن مرور موفقیت‌های جهانی فیلم «گل نسا» از عدم حمایت از این فیلم برای اکران مناسب در داخل کشور انتقاد می‌کند. * خودتان دلیل موفقیت فیلم «گل نسا» در سطح بین‌المللی و استقبال جشنوارەهای جهانی از این فیلم را چه می‌دانید؟ چە ویژگی‌ای «گل نسا» را متفاوت نشان می‌دهد؟ به نظر من مهمترین بخش دیده شدن «گل نسا» داستان و قصه آن است. * فیلم «گل نسا» در جشنوارەهای بین‌المللی زیادی پذیرفتە شدە، در جشنوارە لس‌آنجلس آمریکا بە عنوان نمایندە ایران شرکت می‌کنید؟ متاسفانه ما همیشه به عنوان نماینده ایران در این جشنواره شرکت کرده‌ایم.
فراروفرارو7 ساعت قبل
چند روزی است که پیغامی در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود که در آن مدیر مدرسه برخی دانش‌آموزان را تهدید به اخراج کرده است. آنها از مسئولان آموزش و پرورش پرسیدند که آیا مدیر این اختیار را دارد که دانش‌آموزی را به دلایل اینچنینی اخراج کند. موضوعی که زهرا مظفر، سرپرست اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات اینچنین به ایران پاسخ می‌دهد: «اخبار مبنی بر اخراج دانش‌آموزان کذب است. ما هم اصلا گزارشی مبنی بر اخراج دانش‌آموزان از مدرسه به خاطر این موضوع نداشتیم. مدیر باید عذر موجه برای ثبت‌نام نکردن دانش‌آموزانش داشته باشد؛ اخراج دانش‌آموزان به این آسانی نیست کمیته‌ای در منطقه آموزش و پرورش تشکیل می‌شود و اعضا به تخلف دانش‌آموز رسیدگی می‌کنند.
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
گزارش کیمسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه شنبه) پارلمان توسط میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرائت شد. طبق جمع‌بندی این گزارش، دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان کارفرما و متولی امور حمل و نقل دانشجویان در واحد علوم و تحقیقات و شرکت مهران گشت در این حادثه و در مواردی که ذکر شد مقصر هستند. همچنین با بررسی صورت گرفته مشخص شد که استفاده از تله‌کابین برای جابه‌جایی حدود ۴۰ هزار دانشجوی این واحد و با توجه به قرارگیری ساختمان‌های دانشگاه در محل‌های مختلف این مجموعه امکان منطقی ندارد. همچنین براساس این گزارش موارد متعددی از سهل‌انگاری مدیران دانشگاه آزاد و رؤسا و معاونان واحد علوم تحقیقات در خصوص بی‌تدبیری در این حادثه وجود دارد که این موارد شامل قبل از حادثه (نظیر عدم رعایت موارد ایمنی راه و عدم نظارت بر پیمانکار) و بعد از حادثه (نظیر باقی ماندن موارد عدم ایمنی) است که از سوی کمیسیون در حال پیگیری از مقامات قضائی و نتیجه آن متعاقبا به اطلاع خواهد رسید.
ایرناایرنا14 ساعت قبل
رضا میر کریمی فیلم‌هایی مانند زیر نور ماه، یک حبه قند، به همین سادگی و قصر شیرین را کارگردانی کرده است، او همچنین دبیر کنونی جشنواره بین المللی فیلم فجر است. بیست و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم شانگهای از ۲۵ خرداد آغاز شده است و تا ۳ تیر با نمایش آثار بیش از ۱۰ فیلمساز ایرانی در بخش‌های مختلف ادامه دارد. این فیلمساز ایرانی گفت باید مکانیسمی مانند همکاری جشنواره‌های آسیایی وجود داشته باشد که از طریق آن بتوانیم یکدیگر را بشناسیم به همین جهت طرح تشکیل آکادمی آسیایی را آماده کرده‌ام تا سینماگران کشورهای آسیایی در آن عضو شوند و با یکدیگر بیشتر آشنا شوند. او ادامه داد: دو کشور ایران و چین به دلیل داشتن تنوع اقلیمی و آب و هوایی، از نظر مکان‌های فیلمبرداری برای همکاری مشترک، بسیار جذاب هستند. این کارگردان ایرانی در پایان به منظور آشنایی بیشتر سینماگران چینی با سینمای ایران، به ارائه تاریخچه‌ای از روند رشد صنعت سینما در ایران پرداخت.

نظرها

اخبار بیشتر