بررسی گزارش مالی مرکز گسترش به روایت یک مستندساز
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
بررسی گزارش مالی مرکز گسترش به روایت یک مستندساز

بررسی گزارش مالی مرکز گسترش به روایت یک مستندساز

ایسناخبرگزاری ایسنا |
بابک بهداد معتقد است: گزارش مالی مرکز گسترش باید از این منظر بررسی شود که اختصاص بودجه به تولید مستند، فقط برای تولید هر فیلمی است یا تولید فیلم‌های تاثیرگذار.

به دنبال شفاف‌سازی‌هایی که در زیرمجموعه‌های سازمان سینمایی صورت گرفته عملکرد مالی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در سال ۹۷ هم منتشر شد که بابک بهداد _مستندساز _ در این باره به ایسنا گفت: من به طور کلی با قضیه موافق هستم. اما این مسئله باید نقد و بررسی شود. این نقد و بررسی هم می‌تواند توسط خود مستندسازها و یا صنف کارگردانان و تهیه‌کنندگان سینمای مستند انجام شود.

او افزود: بر اساس این گزارش برخی دوستان مستندساز نسبت به سابقه خود و پروژه‌ای که دارند، بودجه بیشتری از مرکز دریافت کرده‌اند، این موضوع تا زمانی مشکل ندارد که خروجی کار خوب باشد اما زمانی که خروجی آن پروژه خوب نباشد، اختصاص بودجه بیشتر به آن قابل قبول نیست.

این مستندساز اضافه کرد: برای مثال به پروژه‌ای ۴۰۰ میلیون پرداخت شده است اما خروجی آن خوب نبوده و برعکس پروژه‌ای هم بوده که بودجه کمی دریافت کرده اما کار تأثیرگذاری بوده است. من با این مسئله مشکلی ندارم اما باید دید خروجی فیلم‌ها متناسب با بودجه‌هایشان چگونه است. باید این گزارش مالی از این منظر بررسی شود که ما فقط می‌خواهیم یک سری فیلم تولید کنیم یا قصد داریم فیلم‌های تأثیرگذاری تولید شود.

بهداد با بیان اینکه «در حقیقت باید بودجه درست برای تولید فیلم در اختیار فیلم‌ساز خوب قرار گیرد» افزود: چراکه تولید برخی مستندهای خوب یک سال یا بیشتر زمان می‌برد و فیلم‌ساز باید تمام انرژی و پول خود را در این مدت صرف مراحل تولید و مونتاژ مستندش کند و یک بودجه درست می‌تواند در این کار به او کمک کند.

کارگردان مستند «بهارستان؛ خانه ملت» ادامه داد: برای مثال گاهی اوقات در جشنواره حقیقت فیلم‌های تولیدی تلویزیون جایزه‌های اصلی را دریافت می‌کنند. این در حالی‌ست که تلویزیون متولی فیلم‌های جشنواره‌ای و خاص نیست ولی فیلمسازان جدی را که دغدغه مستندسازی دارند، جذب می‌کنند. فکر می‌کنم این مسائل باید در این گزارش بررسی شود و ببینیم که این فیلم‌ها چه اتفاقاتی برایشان می‌افتد.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

بهداد در بخش دیگری از صحبت‌هایش به انتظارات خود از رئیس سازمان سینمایی اشاره کرد و توضیح داد: سینمای مستند مشکلات زیادی دارد که باید این مشکلات تا حدی رفع شود. دو انجمن صنفی کارگردانان و تهیه‌کنندگان و مستندسازانی هم به عنوان نمایندگانی از انجمن‌های دیگر جلساتی با آقای انتظامی داشتند و مشکلاتی را که در حوزه تولید و پخش وجود دارد، با ایشان در میان گذاشتند و درخواست حمایت کردند.

او افزود: اما حالا زمان عمل کردن است و باید توجه بیشتری به سینمای مستند شود و برای پخش آن فکر اساسی شود، فقط پخش هنر و تجربه برای فیلم مستند کافی نیست، الان در سینمای مستند فیلم‌هایی داریم که به مراتب خیلی بهتر از سینمای داستانی است که در سینماها پخش می‌شود و حتی در حوزه طنز به لودگی رسیده است اما مستندهایی در حوزه طنز است که به خوبی ساخته شده است.

این مستند ساز در ادامه بیان کرد: آقای انتظامی و دیگر همکارانشان باید موقعیتی را که برای سینمای داستانی وجود دارد، برای سینمای مستند هم فراهم کنند. متأسفانه در حال حاضر تفکر غلطی درباره سینمای مستند وجود دارد مبنی بر اینکه این نوع سینما مخاطب وجود ندارد در صورتیکه اینگونه نیست و اگر امکان پخش برای سینمای مستند فراهم شود قطعا مخاطب برای آن پیدا می‌شود مانند کشورهای دیگری که سالن‌های سینما برای فیلم مستند دارند و مخاطبانی آن فیلم‌ها را می‌بینند و فروش خوبی هم دارند. همچنین تبلیغات خوب مخاطبین سینمای مستند را پیدا می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اجراى متفاوت دو برادر دوملیتى در عصر جدید

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
علیرضا و على یعقوبى دو برادر دوملیتى افغانستانى و ایرانى بود که با اجراى متفاوتی رای مثبت داوران را دریافت کردند. باشگاه خبرنگاران جوان: علیرضا و على یعقوبى دو برادر دوملیتى افغانستانى و ایرانى بود که با اجراى متفاوتی رای مثبت داوران را دریافت کردند. در این قسمت مراسم عقد این زوج را به در برنامه پخش کردند. البته همسر علی یعقوبی روی صحنه حضور پیدا کرد و علیخانی درباره شرایط زندگی آن‌ها سوال کرد و او گفت: در این دوماه از ۱۰ خواسته‌ای که من می‌خواستم فقط به دو مورد آن عمل کرده است. همین صحبت باعث شد داوران عکس العمل نشان بدهند.

این ستاره‌های هالیوود پیر نمی‌شوند + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل

شمارش معکوس ۱۰ روزه برای ثبت ۳۰۰ کیلو اورانیوم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبر در حال بروزرسانی است …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشستی خبری به تشریح آخرین اقدامات فنی این سازمان در راستای اجرای بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات برجامی پرداخت. شمارش معکوس ۱۰ روزه برای ثبت ۳۰۰ کیلو اورانیومسازمان انرژی اتمی ایران براساس تصمیات مسئولان نظام اقدام خواهد کرد
تسنیمتسنیم1 روز قبل
حجت‌الاسلام احمد سالک در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا درباره عملکرد نیروی انتظامی در مسئله حجاب و برخورد با بی‌حجابی اظهار کرد: هر دستگاهی بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، مأموریت برخورد با ولنگاری فرهنگی و بی‌بند و باری را برعهده دارد. نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: تا جایی که ما کنترل کردیم و اطلاع داریم، نیروی انتظامی در حد توان، وسع و منابع مالی در زمینه عفاف و حجاب خوب برخورد کرده و باید تقویت شود. وی با بیان اینکه فقط یک دستگاه نمی‌تواند در برخورد با ولنگاری فرهنگی پاسخگو باشد، متذکر شد: برخورد با این ولنگاری فرهنگی نیاز به عزم ملی دارد و تمام دستگاه‌ها اعم از حاکمیتی، قضایی، مقننه، مجریه و نهادهای مربوطه باید دست به دست هم دهند و نیاز به فرهنگ‌سازی قوی در زمینه عفاف و حجاب داریم. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی درباره اختصاص سامانه‌هایی برای معرفی متخلفان در زمینه حجاب به دادستانی و پلیس، یادآور شد: این اقدام خوب و یک نوع نظارت ملی است، با انجام این کار، امور در این رابطه به مردم واگذار می‌شود که تخلفات نیز از این طریق به دستگاه‌های مربوطه منعکس می‌شود. انتهای پیام/

کارگاه سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
کارگاه بین المللی سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری با حضور منصور غلامی وزیر علوم و ۲۰ اندیشمند خارجی برگزار شدکارگاه سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوریکارگاه سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوریبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ کارگاه بین المللی سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری با حضور منصور غلامی وزیر علوم و ۲۰ اندیشمند خارجی برگزار شد.

حکایت ادامه دار مدارس استیجاری پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آموزش و پرورش می‌گوید برای خرید ۷۰ مدرسه استیجاری پایتخت ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که در بودجه دیده نشده است و اگر تامین اعتبار نشود مشکل مدارس استیجاری پایتخت همچنان ادامه خواهد داشت.

نظرها

اخبار بیشتر