هیچ خودروسازی حق واردات قطعه تولید داخل را ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کرد آنلاین
  4. اقتصادی

هیچ خودروسازی حق واردات قطعه تولید داخل را ندارد

کرد آنلاینخبرگزاری کرد آنلاین |

بزرگنمایی:

عصر کرد - ایرنا – وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وارد کردن هر کالایی اعم از خودرو و سایر در هر بخشی که در داخل به اندازه نیاز کشور تولید می‌شود ممنوع است و با این موضوع هیچگونه مماشاتی نخواهیم داشت و با متخلفان برخورد خواهد شد.

به گزارش ایرنا، رضا رحمانی شامگاه پنجشنبه در نشست با فعالان اقتصادی استان کرمان با اشاره به اینکه هیچ خودرو ساز داخلی حق ورود قطعه خودرویی که در داخل تولید می‌شود را ندارد گفت: از ابتدای سال جاری وارد کردن ۱۴۲ قلم کالا و در سال گذشته نیز ۱۳۹ قلم کالا را که در کشور تولید می‌شد ممنوع اعلام کردیم و این روند ادامه خواهد داشت.

وی افزود: طبق قانون برای اجرای راحت‌تر و سریع‌تر کارها در تمامی حوزه‌های زیر مجموعه اداره صنعت، معدن و تجارت هر کجا که بتوانیم تفویض اختیارات خواهیم کرد و این کار را تا آنجا که بتوانیم با تمام توان انجام می‌دهیم چرا که به دنبال آن هستیم که در نقش حاکمیتی و سیاستگذاری عمل کنیم.

رحمانی همچنین با توجه به وضعیت اکتشافات در سطح کشور و استان کرمان تدوین طرح اکتشافی تفصیلی استان کرمان در مقیاس ۵۰ درصدی را تا یک ماه آینده مثبت اعلام کرد و گفت: با ارائه این طرح، اعتباری از سوی سازمان ایمیدرو به بخش اکتشافات و تکمیل آن به استان کرمان اختصاص خواهیم داد.

وی سیاست امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت در سطح کشور را اکتشاف در سطوح ۱۰۰ هزار کیلومتر پهنه خطی اعلام کرد و گفت: استان کرمان بهشت معادن کشور است و امسال کار متفاوتی نسبت به سال‌های قبل در این حوزه انجام خواهد گرفت.

رحمانی در پاسخ به انتقاد رییس اتاق اصناف کرمان مبنی بر صدور مجوزهای متعدد گفت: مطلب شما در مورد صنوف منطقی است اما با توجه به ماده ۷ قانون رقابت در مورد مجوزها هیچ وزارتخانه‌ای به دلیل اشباع بازار حق ندارد که مجوز صادر نکند.

وی اضافه کرد: البته این قانون مشکلات فراوانی را ایجاد کرده که اصلاحیه‌ای برای آن از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در آینده نزدیک به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به چرایی افزایش قیمت‌ها در سال جاری پرداخت و گفت: افزایش قیمت‌ها دلایل متعددی داشته که گاهی از دست ما خارج بوده است مثلا افزایش قیمت ماکارونی یکی از موارد اختلافی بود که ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشتیم که نهایتا ۶۸ درصد از سوی سازمان افزایش قیمت آن پذیرفته شد.

رحمانی در ادامه با بیان دلایل افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت ماکارونی گفت: افزایش آرد گندم مصرفی از ۹۰۰ تومان به یکهزار و ۸۵۰ تومان و همچنین افزایش ۳۶ درصدی حقوق نیروی کار و افزایش ۵۰ درصدی حمل و نقل از جمله عواملی بودند که سبب افزایش قیمت ماکارونی شد که این موضوع مورد توافق ما نبود و از سود تولید کنندگان کم کردیم و بهره وری را بالا بردیم و این افزایش را از ۱۰۰ درصد به ۶۸ درصد کاهش دادیم.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی همچنین با اشاره به نیاز ۲۰۰ هزار تن مصرف سالیانه ماهی تن در کشور که از طریق واردات و آب‌های کشور تامین می‌شود گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از ابتدای سال جاری از واردات ۱۰۰ هزار تن ماهی جلوگیری شد و ۱۰۰ هزار تن ماهی تن داخلی نیز به ما تحویل داده نشد و همین امر سبب بی رویه افزایش قیمت ماهی تن شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به افزایش قیمت روغن موتور و دیگر کالاهای کشور گفت: متاسفانه دیدگاه جامعه به این سمت معطوف شده است که همه می‌گویند اصناف گران فروشی می‌کند در حالی که اصناف عموما مراعات می‌کنند و دلایل افزایش قیمت‌ها چیز دیگری است.

رحمانی با توجه به افزایش نظارت سازمان گفت: سال گذشته جریمه‌های وصولی ۲ برابر و پرونده‌های تخلف ۱۰ تا ۱۲ برابر افزایش پیدا کرده است و از اصناف توقع ما این است که ابتدا از آبروی خودمان محافظت کنیم و بدانند که اولین حلقه نظارت ما اتحادیه‌ها هستند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به موضوع افزایش قیمت شکر و اینکه بیشترین مشکل مربوط به استان کرمان است گفت: وزارت جهاد کشاورزی این موضوع را به عهده دارد، گزارشی که در این خصوص از باب تنظیم بازار ارایه داده‌اند این است که اعتقاد دارند مشکلی وجود ندارد و حتی ذخائر شکر در کشور بیش از حد معمول است بنابراین دنبال این هستیم که ببینیم مشکل کار کجاست؟

وی در ادامه گفت: قیمت‌ها در سطح کشور کاملا مشخص است و در سامانه ۱۲۴ که مرجع رسمی قیمت کالاهاست درج می‌شود و در آینده نزدیک از یک اپلیکیشن رونمایی می‌شود که در آن اعلام قیمت ۱۰۰ کالای پرمصرف واساسی به صورت روزانه اعلام خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت روز گذشته بمنظور بازدید و افتتاح چندین کارخانه و طرح اقتصادی و صنعتی وارد استان کرمان شد و امروز (جمعه) و در پایان سفر دو روزه خود از مناطق اقتصادی و صنعتی زرند بازدید خواهد داشت.

۹۸۸۹/‏۵۰۵۴

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان مردم نباید تخلفات را نادیده بگیرند، گفت: شهروندان هرگونه تخلف صنفی را گزارش کنند تا با متخلفان در چهارچوب قانون برخورد شود. وی افزود: مردم هنگامی که تخلفی را از سوی واحد صنفی مشاهده می‌کنند، باید آن را گزارش دهند تا بازرسان سازمان صنعت با این متخلفان در چهارچوب قانون برخورد کنند. رحمانی زاده عنوان کرد: بهترین راه برای بیان شکایات و گزارش تخلفات واحدهای صنفی، سامانه ۱۲۴ است. مردم با مشاهده هرگونه تخلف صنفی در بازار می‌توانند با سامانه ۱۲۴ تماس بگیرند و موضوع را پیگیری کنند. بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان، بازرسی اصناف و انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان سه مرجع رسیدگی به شکایات مردم هستند و مردم می‌توانند با مراجعه به آن‌ها نسبت به شکایات خود اقدام کنند.

قیمت لبنیات

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
گزارش اختصاصیقیمت لبنیاتبا توجه به اهمیت نقش لبنیات در سلامت جامعه باید دولت با دادن یارانه کاری کند که قیمت این محصولات افزایش پیدا نکند اما حالا که به هردلیلی قمیتها افزایش پیدا کرده است باید نظارت را بر بازار بیشتر کرد تا افزایش قیمتها بیشتر از نرخ مصوب نباشد
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
بااین همه و حتی با افت صادرات نفت ونزوئلا در بازار نفت کمبود جدی دیده نمی‌شود. سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز در تازه‌ترین گزارش خود گفته است که در ماه مه تولید نفت ایران باز هم کاهش یافته و به دو میلیون و ۳۷۰ هزار بشکه رسیده است. کشورهایی مانند چین و ترکیه و هند در ماه مه برای آخرین بار از ایران نفت تحویل گرفته‌اند. تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، تولید نفت اوپک را کاهش داد. اما با وجود افت تولید اوپک، قیمت نفت نه تنها افزایش نیافته، بلکه کاهش نیز داشته است. ایران می‌گوید می‌تواند با استفاده از روش‌های گوناگون به هرمیزان که بخواهد نفت خام صادرکند.
خبر فوریخبر فوری20 ساعت قبل
زرندی گفت: حدود ۲۳٫۴ میلیارد دلار از مجموع ۴۶ میلیارد دلار کل صادرات کشور در سال ۹۷ مربوط به ۱۵ کشور هم مرز به کشور است. زرندی افزود: از ۴۲ میلیارد دلار واردات سال ۹۷ حدود ۳۵ میلیارد دلار آن مربوط به بخش صنعت است. ۵۵ کد تعرفه‌ای به ارزش ۱۲ میلیارد دلار، بیشترین سهم را در واردات این بخش داشته است. معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در موضوع صادرات غیر نفتی صادرات به ۱۵ کشور را در دستور کار داریم. حدود ۲۳٫۴ میلیارد دلار از مجموع ۴۶ میلیارد دلار کل صادرات کشور در سال ۹۷ مربوط به این ۱۵ کشور هم مرز یا نزدیک به ما است.

طرح جدید راه‌اندازی سقف کعبه +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
به گزارش خبرانلاین، سکه طرح جدید در بازار امروز به قیمت ۴ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. در عین حال هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز امروز با ۸۰ هزار تومان افزایش قیمت به ۴ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان رسید. هر ربع سکه نیز در محدوده یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان و سکه گرمی یک میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. نرخ طلا در بازارهای جهانی به ۱۳۴۱ دلار در هر اونس رسیده است. هر گرم طلا در بازار تهران به قیمت ۴۲۵ هزار تومان فروخته می‌شود که نسبت به روز گذشته افزایشی ۱۰ هزار تومانی را نشان می‌دهد.

نظرها

اخبار بیشتر