چارچوب طرح حیات شبانه مشخص نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اجتماعی

چارچوب طرح حیات شبانه مشخص نیست

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
جانشین فرمانده نیروی انتظامی از متولیان امور شهر تهران خواست به صورت شفاف طرح حیات شبانه را ارائه دهند البته طرحی که مراحل خود را طی کرده و تاییدیه‌های لازم آن گرفته شده باشد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سردار «ایوب سلیمانی» در گفتگو با پایگاه خبری پلیس درباره طرح «حیات شبانه»، اظهار داشت: این طرح، نیاز به تبیین بیشتری دارد و یک جایی بایستی به آن پرداخته شود.

وی به اجرای این طرح در تهران اشاره و بیان کرد: قبل از ماه مبارک رمضان، یک مسئله‌ای مطرح شد که مردم مؤمن روزه دار در طول روز کمتر فرصت بیرون آمدن از خانه را دارند و شب‌ها به هیئت‌های قرآنی می‌روند بر همین اساس زمینه‌های خدمات مضاعفی در سطح شهر را برای آن‌ها مهیا کنیم.

وی به آماده باش مجموعه پلیس تهران بزرگ در این ایام اشاره و بیان کرد: نیرو‌های پلیس در تمام طول شب تا هنگام سحر، در همه معابر و خیابان‌ها حضور و وظیفه تأمین نظم، امنیت و آرامش مردم را برعهده داشتند؛ همچنین به برخی از صنوف اجازه فعالیت داده بودیم تا اگر شهروندان نیاز به خرید داشتند، بتوانند مایحتاج خود را تهیه کنند البته این هدف توجیه پذیر بود به گونه‌ای که شلوغی خیابان‌های تهران در شب‌های ماه رمضان تا سحر، تفاوت چندانی با معابر در طول روز نداشت.

این مقام عالی انتظامی به حضور گسترده مردم در مساجد و حسینیه‌ها به ویژه در مناسبت‌های خاص ماه رمضان اشاره و بیان کرد: این حضور امسال، ۱۰۰ درصد بیشتر از سال گذشته بود با توجه به چنین حضوری باید به مردم خدمت ارائه شود.

جانشین فرمانده ناجا به اظهارات برخی از اعضای شورای شهر تهران مبنی بر اینکه چرا طرح حیات شبانه پس از ماه رمضان ادامه پیدا نکرد، اشاره و تصریح کرد: ماه رمضان، ماه ویژه‌ای است و شب زنده داری و مناجات شبانه مورد تاکید دین ما است؛ برهمین اساس به غیر از این ماه، چرا باید طرح مزبور را انجام دهیم؟

سردار سلیمانی تصریح کرد: برای اینکه پاسخگوی نظم و امنیت باشیم نمی‌توانیم مجموعه نیرو‌های ناجا را در طول سال، هر روز در آماده باش نگه داریم و از سوی دیگر نمی‌توانیم به مردم بگوییم در نیمه‌های شب در خیابان‌ها حضور داشته باشند، اما نظم و امنیت آن‌ها به ما ربطی ندارد؛ به خصوص در نیمه‌های شب که اراذل و اوباش، سارقان و مجرمان تلاش می‌کنند با استفاده از چنین موقعیت زمانی که کمترین نظارت در آن وجود دارد و حتی دوربین‌های شهری نیز کمتر فعال است، اقدامات مجرمانه خود را انجام دهند.

این مقام عالی انتظامی کشور خاطرنشان کرد: ابتدا بایستی روشن شود که طرح حیات شبانه به چه علتی در طول سال ادامه پیدا کند؛ در صورتی که قصد تقلید از کشور‌های اروپایی را داریم باید بدانیم در چنین کشور‌هایی سر ساعتی مشخصی صنوف فعالیت خود را در شب تعطیل می‌کنند؛ برهمین اساس بایستی مشخص شود از کجا می‌خواهیم اقتباس بگیریم و با چه ضرورتی این کار را انجام دهیم و علت اینکه برخی از مغازه‌ها و صنوف تا صبح باز باشد، چیست؟

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه عقلا و متولیان امور شهر بایستی برای این موضوع استدلال منطقی و اصولی داشته باشند، گفت: یک بخش از طرح مزبور، پیوست امنیتی است که نیروی انتظامی متولی آن می‌باشد؛ تاکنون رسما کسی از ما در این رابطه چیزی درخواست نکرده است.

در خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

این مقام ارشد انتظامی با عنوان این مطلب که طرح حیات شبانه، در کجا، چه وسعت، حجم و یا میزان نیرو، اجرا شود و همچنین الزامات آن را چه کسی برای ما تهیه می‌کند و پلیس قرار است محافظ چه کسانی باشد؟ گفت: علاوه بر اینکه طرح مزبور نامفهوم است، نقش و جایگاه آن را نمی‌دانیم و اینکه قرار است در چه گستره‌ای اجرا شود تا برای آن جایگاهی تعریف کنیم.

جانشین فرمانده ناجا به اشکالات طرح حیات شبانه اشاره کرد و گفت: طرح مزبور باید قبل از اینکه بیان، تبیین و تدوین شود در جلسات کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد و پس از مشخص شدن جوانب آن، رسانه‌ای شود.

وی با اشاره به اظهارنظر‌های مطرح شده درباره این طرح، گفت: برخی عنوان می‌کنند که مشکلات مربوط به آن را مرتفع کرده‌اند و عده‌ای دیگر آن را نفی می‌کنند؛ در حالیکه اگر شما هوشمندانه هدف گذاری کرده بودید که در ۵۰ نقطه از سطح شهر این طرح اجرا شود چرا به یکباره تعداد آن را به ۵ نقطه تقلیل دادید؛ علت این تغییر برچه اساس و استدلالی صورت گرفته؟، در صورتی که اگر استدلال شما بر سر عدد ۵۰ محکم بود، بایستی پای آن می‌ایستادید.

وی با بیان اینکه در موضوعات اجتماعی، سازمان‌ها، مسئولیت‌های مختلف دارند و نیروی انتظامی نیز بخشی از این مسئولیت‌ها را برعهده دارد، اعلام کرد: نیروی انتظامی قرار نیست به جای کسی کار کند یا مانع انجام وظایف قانونی دیگران شود؛ ما فقط می‌توانیم درباره نقش و جایگاه خود حرف بزنیم.

سردار سلیمانی از متولیان امور شهر تهران خواست تا به صورت شفاف طرح را ارائه دهند البته طرحی که مراحل خود را طی کرده و تاییدیه‌های لازم آن اخذ شده باشد؛ همچنین الزامات امنیتی آن نیز مشخص و تصمیم‌های لازم در این زمینه از سوی متولیان آن گرفته شود.

این مقام عالی انتظامی کشور ادامه داد: نیروی انتظامی وظیفه دارد تا زمینه آرامش، امنیت، شادی، نشاط و کسب و کار مردم را مهیا کند، اما باید بداند در چه محیط و فضایی و برای چه موضوع و در چه بازه زمانی و با چه حجمی از کاربری و … این کار انجام شود که این نیازمند برنامه ریزی برای مجموعه‌ای است که داعیه دار نظم و امنیت مردم و جامعه است.

وی خاطرنشان کرد: انتظار داریم تا زمانی که مراحل این طرح طی نشده است، بی مورد فضای جامعه ملتهب نشود به گونه‌ای که کسی آن را تایید یا تکذیب کند.

جانشین فرمانده ناجا گفت: نیروی انتظامی وظیفه خود را به جد و جهد تا آن جایی که تعیین شود و مراجع قانونی به ما اعلام کنند با قدرت و قاطعیت و بدون هیچ اغماضی انجام خواهد داد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خرسی که از سقوط جان به در برده بود، توسط مردم کشته شد!

تابناکتابناک12 ساعت قبل
درست در زمانی که توله خرس مجروح برای مداوا به سمسکنده منتقل شده و بر اثر جراحات وارده جان باخته بود و همزمان، فیلمی در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های محلی دست به دست می‌شد که نشان می‌داد چه بلا‌هایی بر سرش آمده است. خرسی که در عبور از لبه پرشیب کوه ناکام مانده، سقوط کرده و البته جان به در برده بود، گرفتار بلایی بزرگ‌تر شد تا رویداد دردناک دیگری در حافظه محیط زیستی ایرانیان درج شود. فاجعه‌ای از جنس دیده شدن توله خرس توسط چند رهگذر و بارش باران سنگ‌های ریز و درشت بر سر و بدن این حیوان نگون بخت. سنگساری به قصد کشتن این توله خرس که احتمالا رهگذران هم متمایل به آزارش بودند و هم خوف داشتند به سمت شان حمله ور شود و از این رو حکم به مرگش دادند! درست در زمانی که توله خرس مجروح برای مداوا به سمسکنده منتقل شده و بر اثر جراحات وارده جان باخته بود و همزمان، فیلمی در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های محلی دست به دست می‌شد که نشان می‌داد چه بلا‌هایی بر سرش آمده است.

نازی‌ها در ایران؛ داستان طرفداران هیتلر از دوره پهلوی تا امروز (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری یک قاب عکس بزرگ از «آدولف هیتلر» در کاخ صاحبقرانیه، نشانی از یک دوستی قدیمی است؛ دوستی میان ایران دوره رضاشاه با آلمان دوره هیتلر. این قاب عکس و برخی دیگر از هدایای هیتلر به ایران، در زمانی به ایران رسیده که آلمان‌ها در ایران در حال سرمایه‌گذاری‌های کلان در بخش صنعت ایران بودند؛ از ساخت راه‌آهن و پل و صنایع سیمان و قند‌ گرفته تا بنای ساختمان‌های دولتی در مراکز استان‌ها و هتل‌سازی‌ها در مازندران. آلمان که تا پنج سال قبل از آغاز جنگ، چهارمین شریک تجاری ایران بود، در مراحل آغازین جنگ رتبه اول تجارت خارجی ایران را از آن خود می‌کند. هیتلر هم به ایران نگاه ویژه‌ای داشت و می‌دانست که به دست آوردن این کشور، پلی است برای پیروزی در جنگ. در این فیلم مروری کرده‌ایم بر این بخش از تاریخ کم‌تر پرداخته شده ایران؛ یعنی نازیسم در ایران.

دردسرهای پس از سیل در لرستان آغاز شد؛ زمین به رانش افتاده‌است (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل

فیلم | اولین تیزر «زهرمار» با بازی متفاوت سیامک انصاری

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
الفالف1 روز قبل
پرستو گلستانی: با هیچ آقایی نباید خندید، چون بی‌ظرفیت و بی‌جنبه هستندگروه اجتماعی الف، ۲۵ خرداد ۱۳۹۸، ۱۷:۳۵ ۳۹۸۰۳۲۵۱۷۳پرستو گلستانی با انتشار متنی در اینستاگرام، درباره مردان نوشت: «کم کم دارم به این نتیجه می‌رسم که با هیچ آقایی نباید خندید، یا صمیمانه رفتار کرد، بس که این موجودات بی‌ظرفیت، بی جنبه و نادان هستند. پیر و جوان هم نداره.»

جوی آرام و پایدار همراه با افزایش نسبی دما

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: بر اساس نقشه‌های هواشناسی امروز شرایط ناپایدار جوی در بخش‌هایی از شمال غرب، دامنه‌ها و ارتفاعات البرز، سواحل شمالی و شمال شرق کشور حاکم می‌شود. در بخش‌هایی از آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل و تا حدی استان زنجان گیلان و بخش‌هایی از استان مازندران، ارتفاعات شمالی استان قزوین، خراسان شمالی، بخش‌هایی از گلستان و شمال استان خراسان رضوی در ساعات بعدازظهر شاهد رگبار و باران همراه با رعد و برق و وزش باد شدید لحظه‌ای خواهیم بود. وی گفت: شرایط ناپایدار همچنان در نوار شمالی کشور ادامه دارد، اما شدت ناپایداری‌ها کم و پراکنده خواهد بود. احمدی افزود: وزش باد در بخش‌هایی از شرق و جنوب شرق بخصوص در مناطق شمالی سیستان و بلوچستان و زابل با گردوخاک همراه است. در بخش‌هایی از جنوب غرب کشور از جمله استان‌هایی مثل خوزستان و ایلام شرایط برای وزش باد و گرد و خاک مهیاست. وی گفت: طبق نقشه‌های هواشناسی بخش‌های مرکزی و شمالی خلیج فارس مواج و متلاطم خواهد بود. به لحاظ شرایط دمایی هم روند افزایش نسبی دما بین یک تا ۲ درجه در بیشتر مناطق کشور روی می‌دهد. احمدی افزود: امروز آسمان تهران صاف، همراه با وزش باد در برخی ساعات می‌باشد و دما به ۳۶ درجه می‌رسد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

نامه فسخ قرارداد برانکو، جنب و جوشی در باشگاه پرسپولیس برپا کرد

خبری17 ساعت قبل

اعضای هیئت رئیسه کمیسیون‌های مجلس انتخاب شدند

خبری18 ساعت قبل

حل مسئله مهم زباله باید در اولویت باشد اما همچنان معضل است

خبری20 ساعت قبل

عطریانفر: نجفی کل راه‌های ارتباطی‌اش را با ما بسته بود‌

افتصادنیوزچند ثانیه قبل

موتورسواری سام درخشانی همراه همسرش در خیابان‌های تهران +فیلم

افتصادنیوزچند ثانیه قبل

رئیس قرارگاه عمار: اقدامات ترامپ در جهت منافع ملت ایران است/ توضیح درباره کاغذ جنجالی همراه با شینزو آبه در دیدار با رهبری

افتصادنیوزچند ثانیه قبل

آزادترین و بسته‌ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۹

افتصادنیوزچند ثانیه قبل

ترکیب و گرایش سیاسی هیئت‌رئیسه کمیسیون‌های مجلس +جدول

افتصادنیوزچند ثانیه قبل

ارز ۴۲۰۰ تومانی چه زمانی تعیین تکلیف می‌شود؟

افتصادنیوزچند ثانیه قبل

فیلم | سبک اروپایی تیم ملی با مارک ویلموتس

خبرآنلاین2 دقیقه قبل