وابستگی بودجه به نفت به یک‌سوم رسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
وابستگی بودجه به نفت به یک‌سوم رسید

وابستگی بودجه به نفت به یک‌سوم رسید

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به ۳۲ هزار میلیارد تومان اعتبارات اشتغالزایی در سال رونق تولید، گفت: از ۱۴۸ هزار میلیارد تومان میزان وابستگی نفت، حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان را تقلیل دادیم، یعنی تنها یک سوم از منابع نفتی را در بودجه قرار دهیم و دو سوم را خارج کردیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدباقر نوبخت پنجشنبه در حاشیه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان خراسان رضوی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: برنامه‌ریزی استان در دو بخش انجام می‌شود، یک بخش در محدوده جغرافیایی خراسان رضوی صورت می‌گیرد و بخش دیگر نیز برنامه‌های ملی است که برای استان در نظر می‌گیریم.

وی با بیان اینکه سفرهایی که رئیس‌جمهور انجام می‌دهد، نوعی برنامه‌ریزی برای تکمیل توسعه استان است، عنوان کرد: رئیس‌جمهور در این سال‌ها دو سفر کاری برای توسعه به این استان داشتند. در سفر نخست حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های مختلف تعهد شده بود که باید صورت گیرد، تا این تاریخ برای آن ۲ هزار میلیارد تومان، بالغ بر ۲,۴۰۰ میلیارد تومان پرداخت شد، البته برخی طرح‌ها نیازمند مساعدت‌های مالی هستند تا پیشرفت آن‌ها کامل شود.

نوبخت افزود: غیر از این سفر، سفر دیگری در اردیبهشت سال قبل داشتند که حدود ۱,۷۰۰ میلیارد تومان جزو تفاهمات و توافقاتی بود که باید برای توسعه به استان کمک می‌شد که تا این تاریخ حدود ۹۴۶ میلیارد تومان پرداخت شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: خوشبختانه استان غیر از برنامه‌های توسعه ملی، برنامه‌های ویژه‌ای توسط استاندار در ارتباط با منابع آب و صیانت از آن و نیز طرح توسعه سه وجهی دارد. مجموعه اتفاقات در استان حکایت از این دارد که با همه مضایق و محدودیت‌ها دستگاه‌های اجرایی در راستای توسعه کمک خواهند کرد.

وی در خصوص اعتبارات اشتغالزایی در سال رونق تولید، گفت: حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان به صورت ویژه در آخرین مصوبه ابلاغی در نظر گرفته شد و حدود ۹۸۸ هزار میلیارد تومان فرصت شغلی برای هشت برنامه در سازمان برنامه و بودجه بین دستگاه‌ها توافق شد. اکنون هر استان یک برنامه اشتغال دارد که در این جلسه برنامه اشتغال استان و تسهیلات و کمک‌های بلاعوض در نظر گرفته شده از سوی دولت برای استان، منعکس گردید.

نوبخت خاطرنشان کرد: ما از این ارقام برای اعتبارات ۲۰ درصد را در قسط اول به همه هشت دستگاهی که برنامه‌ها را انجام می‌دهند، پرداخت کردیم، اکنون منتظر هستیم تا گزارشات کار خود را اعلام کنند، در نهایت به میزان پیشرفت، اقساط بعد را دریافت خواهند کرد. این رقم برای استان بالغ بر ۲,۳۰۰ میلیارد تومان است. در سال گذشته برای طرح جاری ۸ درصد بیش از سال گذشته و در اعتبارت عمرانی ۸۰ درصد افزایش پرداخت وجود داشته است.

در سایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه برای پیشرفت کار نمی‌توانیم از روش متمرکز گذشته استفاده کنیم، تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه اعلام آمادگی کرد تا تمام اختیاراتی که استان‌ها می‌خواهند تا کارها را در داخل خود انجام دهند، جزو یکی از مصوبات این جلسه بود. سازمان برنامه و بودجه اختیارات خود را به استان‌ها واگذار کرد.

وی در خصوص عدم وابستگی بودجه به نفت، بیان کرد: از ۱۴۸ هزار میلیارد تومان میزان وابستگی نفت، حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان را تقلیل دادیم، یعنی تلاش کردیم که تنها یک سوم از منابع نفتی را در بودجه قرار دهیم و دو سوم را خارج کردیم. در این صورت هم بودجه خود را از نفت مستقل می‌کنیم و هم نسبت به نوسانات و تحریم مصون می‌شویم. می‌توانیم انتظار داشته باشیم با برنامه فعلی و اصلاح ساختاری ظرف سال‌های آینده به صورت مستقیم از نفت و بودجه استفاده نکنیم.

در ادامه علیرضا رزم‎حسینی، استاندار خراسان رضوی، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: باید فضای کسب و کار استان را افزایش دهیم، برای این کار دو روز گذشته توافقی با دستگاه قضا صورت گرفت. چند پروژه بسیار مهم در شهر مشهد تعطیل شده بود و با توجه به اینکه امسال سال رونق تولید است، با دستگاه قضا توافق کردیم تا هیچ پروژه‌ای در سطح استان تعطیل نشود، مگر اینکه با هماهنگی مسئول استان باشد.

وی ادامه داد: این پروژه‌ها باید طبق مقررات جاریه دولت و حکومت کار انجام دهند. قرار شد هم مجریان سرمایه‌گذار و هم بخش دولتی همکاری کنند تا هیچ پروژه‌ای در سطح استان به دلیل مسائل قضائی تعطیل نشود که در این صورت رونق اشتغال در استان ایجاد می‌شود.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا1 روز قبل
جزئیات این یادداشت به این شرح است: زمانی که پای صحبت سازندگان داخلی صنعت ماشین‬‌سازی می‌نشینیم، مهمترین دغدغه‬ آنها عدم نظارت صحیح بر واردات است. بررسی آمار گویا است که همواره واردات ماشین‌آلات بیش از صادرات بوده و تراز تجاری آن منفی است. ۴۰ برابر شدن واردات ماشین‌آلات صنعتی نسبت به صادرات آن در بهترین سال‌ها نیز مؤید این مطلب است که عدم مدیریت صحیح، موجب ورود بی‌رویه ماشین‌آلات به کشور شده و عواقب منفی زیادی به دنبال خواهد داشت. آیا واردات همان انتقال فناوری است؟ یکی از دیدگاه‌های سنتی در سطح مدیریت کلان صنعت کشور این است که واردات، موجب انتقال فناوری می‌شود و به توسعه صنعت کمک می‌کند، اما واردات لزوما به معنی انتقال فناوری نیست! چه باید کرد؟ آیا منع واردات چاره مشکلات صنعت کشور است؟ نکته مهم این است که مدیریت واردات، صرفا به معنای منع آن نیست!
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
لحظاتی که گذشت راننده تغییر مسیر داد و در برابر اعتراضم ترافیک را بهانه کرد. شکایت‌های سریالیبا شکایت زن جوان تحقیقات آغاز شد و کارآگاهان اداره شانزدهم پلیس آگاهی پایتخت با شماره‌هایی که زن جوان در اختیارشان قرار داده بود، به بررسی برای شناسایی خودروی مورد نظر پرداختند. در تمامی شکایت‌ها راننده خودروی پراید دختران و زنان جوان را تحت عنوان مسافر سوار کرده و با کشاندن به محلی خلوت آنها را مورد آزار و اذیت قرار داده بود. با توجه به مشخصاتی که قربانیان در اختیار پلیس قرار دادند مشخص شد که نقشه آزار و اذیت‌ها از سوی یک نفر اجرا شده است. همین مسأله باعث شد از زنان و دختران کینه به دل بگیرم و به فکر انتقام از آنها بیفتم.
ایرناایرنا17 ساعت قبل
میثم میارعباسی افزود: به‌عبارت دیگر تخریب جنگل فرایندی است که در آن ثروت زیست‌شناختی یک منطقه جنگلی به‌طور دائم با برخی عوامل یا ترکیبی از عوامل کاهش می‌یابد. به گفته وی، دلایل غیرمستقیم برای تخریب جنگل‌ها، مانند فقر، سیاست‌های نامناسب و حقوق مالکیت نامشخص نیز از عوامل تخریب جنگل‌ها است. کارشناس ارشد جنگل گفت: تخریب جنگل اغلب منجر به جنگل‌زدایی کامل می‌شود، ازجمله آنکه جنگل‌های ضعیف به‌راحتی به زمین‌های کشاورزی تبدیل می‌شوند. تخریب جنگل معضلی جهانی است و باید در تمامی بخش‌های محلی و ملی و بین‌المللی موردتوجه قرار گیرد. این مسئول گفت: در پی آن، هیأت وزیران بر اساس مصوبه ۱۶/۱۰/۱۳۹۲ با عنوان «برنامه بهینه‌سازی پایش، حفظ، بهره‌برداری و مدیریت جنگل‌ها» رویکرد جدید مدیریت جنگل‌های کشور را ابلاغ نمود.
ایلناایلنا23 ساعت قبل
مهدی رحمانیان (مدیرمسئول روزنامه شرق) می‌گوید سایت شرق، روزانه حدود ۵۰ هزار مراجعه‌کننده داشته و زمانی که تصمیم پولی شدن سایت روزنامه را گرفتند تصور می‌کردند در بدترین حالت دست‌کم ۳۰ درصد از این تعداد مراجع، نسخه الکترونیک را خریداری کنند؛ اما این اتفاق نیفتاد. با گذشت حدود یک‌سال از تصمیم فروش نسخه اینترنتی دو روزنامه شرق و اعتماد نگاهی به عایدی مالی این وب‌سایت‌ها و نیز چشم‌انداز آن برای مدیران این نشریات داشته‌ایم. مهدی رحمانیان (مدیرمسئول روزنامه شرق) می‌گوید سایت شرق، روزانه حدود ۵۰ هزار مراجع داشته و زمانی که تصمیم پولی شدن سایت روزنامه را گرفتند تصور می‌کردند در بدترین حالت دست‌کم ۳۰ درصد از این تعداد مراجع، نسخه الکترونیک را خریداری کنند؛ اما این اتفاق نیفتاد. نقد و نظرهای متعددی در روزهای نخست پولی شدن سایت روزنامه شرق و سپس اعتماد پیرامون این موضوع منتشر شد با این‌همه این دو روزنامه به فروش آنلاین خود ادامه دادند و تب انتقادها هم فروکش کرد. نگاه‌مان این بود نه اینکه خودمان به سوی حذف نسخه چاپی برویم.
شاناشانا16 ساعت قبل
البته یکی دیگر از عواملی که تصمیم‌گیری را برای اوپک و متحدانش دشوار می‌کند، افزایش مستمر تولید نفت شیل در آمریکا و تأمین تقاضای جهانی با این نفت است. تولید نفت آمریکا در ماه مارس امسال حدود ۱۹ درصد نسبت به ماه مارس پارسال افزایش یافت. روشن است که استمرار افزایش تولید نفت آمریکا، فشار بر اوپک و متحدانش را برای کاهش صادرات خود برای حفظ قیمت نفت در سطح کنونی، بیشتر می‌کند. یک چیز روشن است؛ صنعت نفت آمریکا که سود بسیاری از توافق اوپک و متحدانش به دست آورده، مشتاقانه در انتظار این است که دوباره این اتفاق بیفتد. زیرا اگر این اتفاق محقق نشود، جهش تولید نفت آمریکا در چند سال اخیر ممکن است یک شبه تبدیل به سقوط شود.

نظرها

اخبار بیشتر