آغاز رقابت داوطلبان در نوبت صبح آزمون کارشناسی ارشد ۹۸
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اجتماعی

آغاز رقابت داوطلبان در نوبت صبح آزمون کارشناسی ارشد ۹۸

تابناکخبرگزاری تابناک |

آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی دولتی و غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی در صبح جمعه ۲۴ خرداد ۲۷۳ هزار و ۳۱۰ داوطلب در ۳۶ کدرشته آغاز شد.

به گزارش مهر، آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ به همراه اولین مرحله المپیاد علمی دانشجویی کشور در ۶ گروه آموزشی و ۱۳۱ کدرشته برای تمامی دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی با حضور ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب در روزهای ۲۳ و ۲۴ خرداد ۹۸ برگزار می‌شود.

در آزمون صبح پنجشنبه ۲۳ خرداد ۲۹۹ هزار و ۵۶۴ داوطلب در ۳۲ کدرشته، در بعدازظهر پنجشنبه ۲۳ خرداد ۸۲ هزار و ۶۷۸ داوطلب در ۶۳ کدرشته و در صبح جمعه ۲۴ خرداد ۲۷۳ هزار و ۳۱۰ داوطلب در ۳۶ کدرشته به رقابت پرداختند.

از تعداد ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب این آزمون تعداد ۳۰۸ هزار و ۵۴ نفر معادل ۵۰٫۱۰ درصد داوطلبان زن و تعداد ۳۰۶ هزار و ۸۲۹ نفر معادل ۴۹٫۹۰ درصد داوطلبان مرد هستند.

تعداد داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ نسبت به آمار داوطلبان سال ۹۷ این آزمون ۱۲۱ هزار و ۵۰۲ نفر کمتر است.

در گروه علوم انسانی ۳۸۵ هزار و ۶۴۰ داوطلب در ۴۵ کدرشته، در گروه علوم پایه ۳۳ هزار و ۶۷۸ داوطلب در ۱۷ کدرشته، در گروه فنی و مهندسی ۱۳۰ هزار و ۴۰۶ داوطلب در ۲۴ کدرشته، در گروه کشاورزی و منابع طبیعی ۱۷ هزار و ۸۵۱ داوطلب در ۲۳ کدرشته، در گروه هنر ۴۵ هزار و ۹۱۳ داوطلب در ۱۳ کدرشته و در گروه دامپزشکی یک هزار و ۳۹۵ داوطلب در ۹ کدرشته به رقابت می‌پردازند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

از میان ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب شرکت کننده، تعداد ۴۰ هزار و ۶۶۹ داوطلب نیز در کدرشته‌های دوم (شناور) شرکت کرده‌اند که با توجه به مجموع داوطلبان در کدرشته‌های اول و کدرشته‌های شناور در مجموع تعداد ۶۵۵ هزار و ۵۵۲ کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ صادر شده است.

کارنامه نتایج اولیه در نیمه دوم تیرماه منتشر می‌شود و دفترچه راهنمای انتخاب رشته پس از انتشار کارنامه در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. مجازین به انتخاب رشته می‌توانند در تیرماه نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ در اواخر شهریورماه اعلام می‌شود و ظرفیت پذیرش در مجموع همه دانشگاه‌ها حدود ۳۵۰ هزار نفر است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور5 ساعت قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.
مهرمهر15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی فرمانداری کرمان، به منظور بررسی مسائل و مشکلات کمبود آب شرب شهر کرمان جلسه‌ای با حضور مدیران آب و فاضلاب شهری، برق، راه و شهرسازی و اهالی تعدادی از محلات کرمان به ریاست علی بابایی فرماندار کرمان برگزار شد. بابایی افزود: آب هیچکدام از انشعابات شهر کرمان بسته نشده است و دلیل قطعی آب در برخی نقاط کمبود آب است. وی گفت: با بالا رفتن دما، کولرهای آبی زیادی روشن می‌شود و همین سبب مصرف بیشتر آب می‌شود. فرماندار کرمان اضافه کرد: حتی به منازلی که خارج از محدوده قانونی شهر احداث شده‌اند هم به صورت سیار آبرسانی می‌شود اما حل مشکل کمبود آب مشارکت، همکاری و صبوری بیشتر مردم را می‌طلبد. صرفه جویی بیشتر می‌تواند تا حد زیادی خلأ کمبود آب را جبران کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین30 دقیقه قبل
وی ادامه داد: امروز (۶ تیرماه) همراه با افزایش تابش نور خورشید، غلظت آلاینده ازن افزایش می‌یابد و احتمال می‌رود بین ساعات ۱۳ الی ۱۸ ششمین روز از تابستان ۹۸ غلظت این آلاینده به بیشترین مقدار برسد. مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزود: طبق نتایج پیش‌بینی کیفیت هوا، با احتمال افزایش موقتی غلظت برخی آلاینده‌ها از جمله ذرات معلق و آلاینده ازن طی بعضی ساعات امروز (۶ تیرماه) وضعیت کیفیت هوای بیشتر مناطق شهر تهران در شرایط نامطلوب به ویژه برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت. وی تاکید کرد: با توجه به شرایط جوی احتمال می‌رود طی برخی ساعات هفتمین روز از تیر ۹۸ افزایش موقتی در غلظت ذرات معلق مشاهده شود و وضعیت کیفیت هوای بیشتر مناطق پایتخت در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گیرد. این کارشناس شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه گفت: دمای تهران تا روز پایانی هفته روند افزایشی خواهد داشت. شهبازی در پایان با بیان اینکه میانگین کیفیت هوای تهران طی ۲۴ ساعت گذشته ۹۵ و هوا در شرایط سالم بود، اظهارکرد: این شاخص هم‌اکنون ۸۸ و هوا در شرایط سالم است.
تسنیمتسنیم18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، یوسف خدادادی ظهر امروز در جلسه کانون موسسات داوری با اصناف، مشاورین املاک و خودرو در اردبیل اظهار داشت: به منظور بررسی راهکارهای بهره‌مندی بیشتر از ظرفیت نهاد داوری بایدضوابط در این حوزه رعایت شود که درج مراجعه به نهاد داوری در تنظیم مبایعه نامه‌ها و قراردادهای مالی شرط استفاده از مزیت نهاد داوری است. وی با اشاره به اهمیت و مزایای استفاده از نهاد داوری گفت: شرط برخورداری از مزایای نهاد داوری اضافه کردن بند مراجعه به این نهاد در زمان تنظیم قراردادهای مالی و مبایه نامه‌ها به ویژه در مشاورین املاک و خودرو است. خدادادی با تاکید بر لزوم استعلام مشاورین املاک از منابع طبیعی، شهرداری، جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی قبل از تنظیم قرارداد بیان کرد: باید نوع زمین از حیث مرتع، کشاورزی، تغییر کاربری، حومه بودن و غیره احراز شود تا پس از تنظیم قرارداد طرفین با مشکلی روبه‌رو نباشند. معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل از تشکیل کمیته بازرسی و نظارت بر مشاورین املاک خبر داد و گفت: این کمیته ضمن برخورد با مشاورین املاک غیرمجاز با هر گونه موارد تخلف در مشاورین املاک دارای مجوز نیز طبق قانون برخورد می‌کند. وی از راه‌اندازی شعبه واحد مصالحه در اتحادیه مشاورین املاک به منظور حل و فصل اختلافات قبل از مراجعه به محاکم قضایی خبر داد و افزود: ۲۷ موسسه داوری در استان راه‌اندازی شده و آماده ارایه خدمت به مراجعه‌کنندگان هستند.

نظرها

اخبار بیشتر