خواستار جنگ نیستیم/ ایرانیها نباید در دام آن بیافتند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سیاسی
خواستار جنگ نیستیم/ ایرانیها نباید در دام آن بیافتند

خواستار جنگ نیستیم/ ایرانیها نباید در دام آن بیافتند

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
وزیر مشاور سعودی در امور خارجه بدون هیچ مدرک و سندی مدعی شد که ایران در پشت حملات روز پنج شنبه به نفتکشها در دریای عمان قرار دارد.

به گزارش افکارنیوز،

«عادل الجبیر» وزیر مشاور سعودی در امور خارجه بار دیگر ادعاهایی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد.

الجبیر به شبکه خبری سی. ان. ان گفت که ایران در پس حملاتی قرار دارد که اخیرا در منطقه رخ داده است.

آمریکا طرحی برای عملیات نظامی علیه ایران ندارد

وی در مصاحبه با «ولف بلیتزر» خبرنگار این شبکه و در پاسخ به احتمال درگیری نظامی بین ایالات متحده آمریکا و ایران ادعا کرد: «فکر می‌کنم که همه در تلاش هستند که از وقوع جنگ جلوگیری کنند، به جز ایران … ما همپیمان آمریکا هستیم و همیشه دوشادوش یکدیگر قرار داریم، ولی فکر نمی‌کنم که آمریکا طرحی برای هیچ گونه عملیات نظامی داشته باشد».

خواستار جنگ با ایران نیستیم

الجبیر با این ادعا که «آمریکا قصد دارد ضامن اقدامات بازدارنده‌ای در منطقه خلیج [فارس] باشد تا از حمله ایران جلوگیری کند»، اظهار داشت: «تنش کنونی بسیار خطرناک است … به وضوح، از طریق فرستادن پیام به ایرانیها گفتیم که هیچ کس خواستار جنگ نیست و ایرانیها نباید در دام آن بیافتند. آمریکا نیز از طریق کشورهای ثالث این اقدام را انجام داد. ما نیز از طریق پیام اعلام کردیم که از منافع خود دفاع خواهیم کرد … ما به هر قیمتی خواستار جلوگیری از [وقوع] جنگ هستیم؛ زیرا در صورت وقوع، همه ضرر خواهند کرد».

این مسئول سعودی ضمن نادیده گرفتن جنایات ائتلاف خود در یمن و کشتار مردم بی‌دفاع این کشور ادامه داد: «ما در تلاشیم تا با استفاده از دیپلماسی و تحریمها ایران را مجاب کنیم تا کار درست را انجام هد و به ایران توضیح دهیم که رفتارش غیر قابل قبول است».

در مسئله نفتکش، با آمریکا اتفاق نظر داریم

الجبیر درباره اینکه «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا، ایران را مسئول انفجارهای اخیر در دو نفتکش در دریای عمان دانسته، اظهار داشت: «هیچ دلیلی نداریم که با وزیر خارجه [آمریکا] اختلاف نظر داشته باشیم. ما با او هم نظر هستیم».

منابع خبری صبح پنجشنبه (۲۳ خرداد/ ۱۳ ژوئن) گزارش‌هایی از وقوع انفجار در دو نفتکش در دریای عمان منتشر کردند. جزئیات منتشر شده از این حادثه حاکی است نفت‌کش «فرونت التر» با پرچم جزایر مارشال و «کوکوکا کاریجس» با پرچم پاناما به ترتیب حامل محموله‌های «اتانول» و «متانول» بوده‌اند.

نفتکش اول مدتی پس از بارگیری در بندر ابوظبی دچار سانحه شد و کشتی دوم از «الجبیل» عربستان راهی سنگاپور بود. وزارت تجارت ژاپن اعلام کرد یکی از نفتکش‌های حادثه‌دیده در دریای عمان حامل «محموله متعلق به ژاپن» بوده‌اند. این حادثه همزمان با سفر «شینزو آبه»، نخست‌وزیر ژاپن به تهران رخ داد.

به گفته برخی کارشناسان، امارات عربی متحده با حمله به نفتکش‌ها علیه ایران توطئه می‌کند. «حزام الحزام» استاد دانشگاه و کارشناس عربستانی مقیم لندن، در این خصوص نوشت: «امارات همچنان امنیت منطقه را پس از هدف قرار گرفتن نفتکش‌ها در دریای عمان به بازی گرفته و آن را به خطر انداخته است و به همین دلیل پیش از حادثه اعلام حالت فوق‌العاده کرده بود. دلیل این کار این است که رضایت آمریکا برای حمله نظامی به ایران و حمایت عمان و پاکستان را جلب کند».

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

الجبیر بدون اشاره به بمباران فرودگاههای یمن و محاصره این کشور طی سالهای اخیر، ادعا کرد: «ایران در انجام چنین کارهایی سابقه دارد. دیدیم که اخیرا به چهار کشتی حمله کردند. دیدیم که از طریق حوثی‌ها (جنبش انصار الله یمن) به سمت پادشاهی سعودی موشک شلیک می‌کنند و لوله‌های نفتی را منهدم می‌کنند».

شلیک بیش از ۲۰۰ موشک به عربستان توسط انصار الله یمن

این مسئول سعودی با طرح این ادعا که ایران، موشک بالستیک در اختیار جنبش انصار الله یمن قرار داده، گفت که نیروهای انصار الله «۲۲۵ موشک به شهرهای عربستان شلیک کرده‌اند».

الجبیر در ادامه ادعاهای خود گفت: «به صورت واضح توضیح دادیم که ایران هسته‌ای، قابل پذیرش نیست و خطری برای منطقه و جهان است. پادشاهی سعودی نیز برای حمایت از منافع خود، تا جایی بتواند فعالیت خواهد کرد».

این در حالی است که خبرگزاری رویترز اوایل فروردین ماه گذشته گزارش داد (+)، بر اساس سندی که رؤیت کرده، «ریک پری» وزیر انرژی آمریکا شش مجوز محرمانه به شرکت‌های آمریکایی برای فروش فناوری هسته‌ای و کمک به عربستان سعودی در این زمینه را تأیید کرده است.

اسفند ۱۳۹۷ نیز گزارش جدیدی از نمایندگان دموکرات در کنگره آمریکا نشان می‌داد که شماری از مقام‌های فعلی و سابق دولت این کشور علی‌رغم مخالفت‌های مکرر اعضای شورای امنیت ملی آمریکا و سایر مقام‌های ارشد کاخ سفید در حال تلاش برای فروش نیروگاه‌های هسته‌ای به عربستان سعودی هستند.

این وزیر سعودی در پایان درباره قصد این کشور برای در اختیار داشتن سلاح هسته‌ای خاطر نشان کرد: «بارها گفته‌ایم که هر آنچه لازم باشد برای حمایت از حکومت خود انجام خواهیم داد … اگر ایرانیها تواناییهای هسته‌ای داشته باشند، پس نباید فکر کرد که سایر کشورها از جمله سعودی تلاش نخواهند کرد این توانایی را به دست آورند».

مسئله سلاح هسته‌ای ایران، در دیدار روز گذشته نخست وزیر ژاپن با حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ایران مطرح شد.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار تأکید کردند: «ما با سلاح هسته‌ای مخالفیم و فتوای شرعی من حرام بودن ساخت سلاح هسته‌ای است اما این را بدانید که اگر ما قصد ساخت سلاح هسته‌ای داشتیم، امریکا هیچ کاری نمی‌توانست بکند و اجازه ندادن امریکا، هیچ مانعی ایجاد نمی‌کرد».

حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه انباشت سلاح هسته‌ای نیز اقدامی خلاف عقل است، خاطرنشان کردند: «آمریکا به هیچ وجه صلاحیت حرف زدن درباره اینکه کدام کشور سلاح هسته‌ای داشته باشد یا نداشته باشد، ندارد زیرا امریکا، چند هزار کلاهک هسته‌ای در انبارهای خود دارد».

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
این تحرکات نگرانی‌های محافل منطقه‌ای در خصوص ارتباط استان غربی عراق با معامله قرن را افزایش می‌دهد. وی تاکید کرد که این تحولات می‌تواند در آینده خاستگاه تشکیل کانون گروه‌های مسلح باشد که در ادامه از الرقه و ادلب و حسکة ودیرالزور به این مناطق کشانده می‌شوند و این اتفاقات می‌تواند دلیلی برای ارتباط عراق با طرح آمریکایی معامله قرن باشد. وی در توضیح بیشتر این طرح آمریکایی گفت که احتمالا غرب عراق به عنوان میهن جایگزین فلسطینیان، سرنوشتی مشابه اردن و کرانه باختری خواهد داشت. نکته عجیب‌تر همزمانی این اتفاقات با زمزمه‌ها و تلاش‌های پشت پرده مطرح شده برای احیای پروژه نیروهای الصحوة و جریان‌های مسلح خودمختار در استان الانبار است که متحد واشنگتن خواهند بود. در سایه این تحولات، نگرانی‌های عمده‌ای در رابطه با ارتباط پروژه آمریکایی در عراق با معامله قرن وجود دارد، چرا که ممکن است استان الانبار بر اساس این پروژه بستر مناسبی برای جایگزین‌های مطرح شده در چارچوب معامله قرن لحاظ شود.

گفت‌وگوی ایرنا با رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر

خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین23 ساعت قبل
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانووستی، «سرگئی ژلزنیاک» عضو کمیته بین الملل دومای روسیه اظهار داشت که اظهارات مقامات ایرانی در مورد آمادگی برای رها کردن تعهدات خود در زمینه معاهده هسته‌ای به علت اقدامات آمریکا کاملا طبیعی است و مقصر پیچیدگی اوضاع در منطقه واشنگتن خواهد بود. ژلزنیاک گفت: اروپا باید به اظهارات ایران نسبت به آمادگی خود برای از سرگیری تحقیقات در زمینه غنی سازی اورانیوم و توقف اجرای تعهدات خود در برجام توجه کند. آمریکا اساسا باعث آسیب پذیر شدن اروپا و در معرض خطر قرار گرفتن شرکای اروپایی خود شده است. وی افزود: این رفتار مخصوص آمریکا است، که دوست دارد در همه مناقشات منطقه‌ای و بین المللی، با منافع گروه‌های سیاسی مختلف مقابله کند، و در مورد پیامدهای ویران کننده اعمال خود فکر نمی‌کند، اکنون زمان آن است که اروپا از نقش یک عروسک آمریکایی بیرون آید. یک سال پس از خروج آمریکا از برجام و عدم پایبندی اروپا به تعهدات برجامی، ایران ۱۸ اردیبهشت امسال اعلام کرد که با توجه به این شرایط مطابق متن برجام در مهلتی ۶۰ روزه برخی تعهدات خود را تا بازگشت اروپا به این توافقنامه جهانی، به حال تعلیق در می‌آورد.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
دونالد ترامپ گفت روزنامه نیویورک تایمز با انتشار گزارشی از کمپین سایبری آمریکا علیه روسیه مرتکب «خیانت واقعی» شده است. ترامپ سپس مسوول نظرسنجی کمپین خود را بابت افشاگری… آن هم نظرسنجی‌های احتمالا ناموجود اخراج کرد. اخیرا هم ترامپ مدعی شد که «من کاری با روسیه نداشتم که به من کمک کردند انتخاب شوم.» توانایی عملکرد ترامپ محل مناقشه است اما اگر توانایی حفظ افکار مخالف در ذهن یک معیار هوش باشد، ترامپ یک نابغه واقعی است. ترامپ چطور این کار را انجام می‌دهد؟ هوش درجه دوم‌ها از درک آن عاجر است. "
ایسناایسنا17 ساعت قبل
نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت نامطلوب راه‌های منتهی به روستاهای حوزه انتخابیه خود گفت: از تردد کامیون در راه‌های منتهی به روستاها جلوگیری شود. به گزارش ایسنا، زهرا سعیدی نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی در جلسه علنی امروز مجلس ضمن این‌که مواضع اخیر رهبر انقلاب در مقابل لفاظی‌ها و تهدیدهای پوشالی ترامپ را مقتدرانه خواند، اظهار کرد: متاسفانه اکنون جاده و راه‌های مواصلاتی با جان مردم سروکار دارد و موجبات تکدر خاطر آنها شده است. وی ادامه داد: اگر اجازه نمی‌دهید و منابع مالی اجازه نمی‌دهد این راه‌ها را تعمیر کنید حداقل راه‌هایی که به روستاهای مختلف منتهی می‌شود و ممکن است محلات را دچار آسیب کند ممنوع‌الکامیون اعلام کنید آن جاده را ببندید تا آن کامیون در آن معابر تردد نکند. همچنین رسیدگی به تخصیص کشت آب بهاره برای کشاورزان مبارکه مورد توجه قرار گیرد. انتهای پیام
جام نیوزجام نیوز18 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیوز، «مقتدی صدر» رئیس جریان صدر عراق برای تکمیل فرآیند تشکیل کابینه عبدالمهدی مهلت ۱۰ روز تعیین کرد. به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، رئیس جریان صدر عراق به عادل عبدالمهدی ۱۰ روز فرصت داد تا تشکیل کابینه خود را تکمیل کند. از سوی دیگر، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق به گروه‌های سیاسی و فراکسیون‌های پارلمانی تا بیستم ماه جاری میلادی مهلت داده است تا اسامی نامزدهای خود برای تصدی چهار پست وزارتی باقی‌مانده را ارائه کنند. هنوز هم درباره نامزدهایی که نخست‌وزیر عراق برای تکمیل کابینه خود به پارلمان پیشنهاد کرده اختلاف‌هایی وجود دارد. جریان‌های سیاسی درباره فالح الفیاض نامزد وزارت کشور و نامزدهای وزارت دفاع و دادگستری اختلاف دارند.

نظرها

اخبار بیشتر