فرو ریختن ارگ ۲۰۰۰ ساله در شهر غزنین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سرگرمی
فرو ریختن ارگ ۲۰۰۰ ساله در شهر غزنین

فرو ریختن ارگ ۲۰۰۰ ساله در شهر غزنین

ایسناخبرگزاری ایسنا |
تخریب بخش قابل توجهی از یک ارگ مربوط به قرن ۱۲ میلادی در شهر غزنین موجب افزایش نگرانی‌ها درباره وضعیت میراث فرهنگی و تاریخی افغانستان شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، این ارگ قدیمی با نام «غزنین» شناخته می‌شود در اصل دارای ۳۶ برج بوده است که طی چند وقت اخیر ۱۴ برج آن به سبب چندین دهه جنگ، باران‌های سنگین و سهل‌انگاری تخریب شده‌اند.

این ارگ و دژ تاریخی یکی از چندین محوطه باستانی منحصر در افغانستان از مرکز بودایی پیش از اسلام در دره بامیان تا مناره قرن دوازدهمی جام در منطقه دورافتاده استان غور است که همگی نیازمند فوری محافظت از میراث فرهنگی ارزشمندشان هستند.

مقامات شعر غزنین که سال گذشته در جریان سنگین‌ترین نبردها تقریبا به کنترل نیروهای طالبان درآمده است، اعلام کردند بخش‌هایی از دژ و ارگ تاریخی به سبب بارش سنگین باران فرو ریخته است اما ساکنان بومی معتقدند بی‌توجهی و سهل‌انگاری نیز در تخریب این بنای باستانی نقش داشته است که از آن جمله می‌توان به عدم ساخت کانال برای تغییر مسیر سیلاب از سوی دولت اشاره کرد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

محبوب‌الله رحمانی، مدیر امور فرهنگی و اطلاعاتی شهر غزنین، می‌گوید بارش سنگین و درگیری‌های اخیر موجب فروریختن برج‌ها ارگ شده اما دولت مشغول کار بر روی طرحی بود تا این بنای تاریخی را از تخریب کامل نجات دهد و باستان‌شناسان آلمانی نیز تا سال ۲۰۱۳ مشغول کار در این محوطه بودند.

فرو ریختن برج و باروی ارگ تاریخی غزنین در حالی روی داده است که پیش از این نگرانی‌هایی درباره وضعیت بنای ۹۰۰ ساله منار جام در استان غور نیز مطرح شده که از سال ۲۰۰۲ در فهرست میراث آثار در معرض خطر یونسکو قرار گرفته است.

نبورهای طالبان در جریان به قدرت رسیدن از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰۱ دو مجسمه بودایی را در مرکز استان بامیان افغانستان را منفجر کردند چرا که آنها را بت می‌دانستند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | موزیک ویدئو جدید رضا صادقی با نقش آفرینی رزیتا غفاری

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
درصد زیادی از زمانی که برای انتخاب خانه صرف می‌شود برای بررسی گزینه‌هایی است که اگر در ابتدا اطلاعاتی درباره آنها وجود داشته باشد احتمالا کسی برای بازدید از انها نمی‌رود. با اطلاعات موجود در آدرس بازدیدهای بهتری خواهید داشت زیرا در بررسی اولیه مورد پسند بوده و ارزش بازدید حضوری دارند.

فیلم | انتقاد سردار سلیمانی به نحوه اداره کشور

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
سردار سلیمانی با انتقاد به نحوه اداره کشور گفت: اساس مدیریت در کشور ما بر مبنای شیر لوله نفت است و بودجه کشور و اداره آن را بر مبنای میزان فروش نفت تنظیم می‌کنیم که غلط است.

تکنیک‌های تزیین بشقاب برای غذاهای مختلف

تابناکتابناک1 روز قبل
تزیین بشقاب غذا یا بشقاب آرایی، تکنیک چینش پیش غذا یا غذای اصلی به گونه‌ای جذاب در بشقاب است که فرمی زیبا و اشتیاق برانگیز برای سفارش دهندگان در زمان سرو روی میز غذا داشته باشد. اکنون تکنیک‌های تزیین بشقاب برای غذاهای مختلف به ویژه غذاهایی در دسته غذاهای خاص و گران و در اصطلاح «غذاهای لذیذ / Gourmet Foods» طبقه بندی می‌شود را در تابناک فرا می‌گیرید.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرآنلاین، ساعاتی قبل روابط عمومی منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران اعلام کرد: یک کشتی خارجی حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق توسط گشت‌های شناور سپاه توقیف شد. توقیف شناور خارجی حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق در جنوب جزیره لارک در جزایر خلیج فارس با واکنش نماینده اصلاح طلب مجلس روبرو شد. محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس در توییتی نوشت: «توقیف کشتی حامل سوخت قاچاق در جنوی جزیره لارک توسط گشت‌های شناوری سپاه اقدامی به جا و شایسته تقدیر است، شیوع پدیده قاچاق سوخت به ویژه قاچاق سازمان یافته و در حجم کلان در ماه‌های اخیر بسیار به منافع ملی ما آسیب زده و باید قاطعانه با آن مقابله کرد.»

نظرها

اخبار بیشتر