آیا واقعا به دنیا آمدن فرزند رامبد جوان در کانادا موضوع مهمی است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. فرهنگ

آیا واقعا به دنیا آمدن فرزند رامبد جوان در کانادا موضوع مهمی است؟

فراروخبرگزاری فرارو |
اگر منصفانه به برنامه‌هایی که رامبد جوان در سال‌های اخیر اجرا کرده است، نگاه کرده باشیم، به نظر نمی‌رسد که او حرفی زده باشد که حالا بر خلاف آن حرف عملی از او سر بزند. در این نکته که امروزه بسیاری از مردم ما اگر چنین موقعیتی مانند رامبد داشته باشند، از آن استفاده می‌کنند، تردیدی وجود ندارند. حال اگر چنین کاری از ما سر بزند و جایی در گذشته ما از علاقه مان به وطن گفته باشیم، آیا ما کشورمان را دوست نداریم و لایق شنیدن چنان انگ‌هایی هستیم؟

فرارو- آرش عطاری؛ امبد جوان و نگار جواهریان فرزندشان را در کانادا به دنیا می‌آورند تا پاسپورت کانادایی داشته باشد. اما چطور چنین موضوعی-موضوعی شخصی در مورد زندگی دو فرد مشهور- موجب ایجاد چنین موجی در رسانه‌ها و خصوصا شبکه‌های اجتماعی می‌شود. علت چیست؟ آیا خطایی از رامبد جوان سر داده است؟ در چه زمینه‌ای و به چه علتی؟ نقد‌هایی که مردم به او وارد کرده‌اند تا چه حد برگرفته از منطق است و چقدر ناشی از احساسات؟ نقش صدا و سیما در این ماجرا چیست؟ و یک سوال مهم؛ این موضوع اساسا چقدر موضوع مهمی است؟

جوان - صدا و سیما؛ سر باز کردن یک کینه عمومی

ماجرای به دنیا آوردن فرزند در یک کشور خارجی به هیچ وجه نکته تازه‌ای در مورد بازیگر‌ها یا سایر افراد مشهور نیست. درواقع تعداد بسیار زیادی از بازیگران فرزندشان را در کشور‌هایی مانند آمریکا و کانادا به دنیا آورده‌اند، یا در این کشور‌ها اقامت دارند بدون اینکه چنین موجی در مورد آن در شبکه‌های اجتماعی شکل بگیرد و این موضوع صرفا در مواردی خاص مانند سام درخشانی، شیلا خداداد، مهناز افشار و حالا رامبد جوان رخ داده است. این موارد خاص هم هریک به نوعی حاشیه‌هایی داشته‌اند که این حاشیه‌ها موجب هرچه بیشتر پرداختن مردم به موضوع اصلی شد و این افراد بیش از دیگران مورد هجمه مردم قرار گرفتند.

با ملاحظه آنچه که در مورد ماجرای رامبد جوان توئیت شد، نوشته شد یا در خلال برنامه‌های مختلف نظیر ۲۰:۳۰ گفته شد، مشخصا علت اصلی نقدی که به جوان می‌شود، نه فقط ناشی از به دنیا آمدن فرزند یک فرد مشهور در کانادا که به دنیا آمدن فرزند رامبد جوان، با تمامی عملکردش به عنوان یک مجری تلویزیونی و آنچه که در گذشته در قالب برنامه‌های تلویزیونی‌اش گفته، یا به عقیده برخی، شعار آن را داده است.

البته، اگر منصفانه به برنامه‌هایی که رامبد جوان در سال‌های اخیر اجرا کرده است، نگاه کرده باشیم، به نظر نمی‌رسد که او حرفی زده باشد که حالا بر خلاف آن حرف عملی از او سر بزند. در این نکته که امروزه بسیاری از مردم ما اگر چنین موقعیتی مانند رامبد داشته باشند، از آن استفاده می‌کنند، تردیدی وجود ندارند. حال اگر چنین کاری از ما سر بزند و جایی در گذشته ما از علاقه مان به وطن گفته باشیم، آیا ما کشورمان را دوست نداریم و لایق شنیدن چنان انگ‌هایی هستیم؟

در مورد واکنش مردم به ماجرای رامبد، اما سوال دیگر اینجاست که نقش صدا و سیما و سیاست‌هایش در این موضوع چیست؟ بخش قابل توجهی از مردم از سیاست‌های صدا و سیما راضی نیستند. در حقیقت این گروه از مردم صدا و سیما و تصمیماتش را برآمده از خواست عمومی نمی‌دانند و در موارد بسیاری معتقدند که این سازمان صرفا نشان دهنده سلایق بخشی از جامعه بوده و واقعیت کل جامعه را منعکس نمی‌کند. این موضوع باعث می‌شود که کوچکترین موضوع که به صدا و سیما مرتبط است، با واکنش تند و گسترده مردم مواجه شود.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

نظیر ماجرای محمد سرفراز و شهرزاد میرقلی خان. در مورد موضوع رامبد هم باید گفت که سیاست‌های صدا و سیما تا حد بسیار زیادی مجری‌هایش را مجبور می‌کند که خودشان نباشند و کسی که بخواهد خودش باشد به سرنوشت عادل فردوسی‌پور دچار خواهد شد. پس بسیاری از افراد مانند رامبد، در چارچوب صدا و سیما راه رفتن را و در عین حال تریبون پر مخاطب آن را داشتن، به از دست دادن چنین تریبونی ترجیح می‌دهند.

ناعدالتی اجتماعی و عدم تمکن مالی اغلب مردم

مردم کشور از ناعدالتی اجتماعی، از فقر، از رانت، از فساد‌های عجیب و غریب و پر شمار به ستوه آمده‌اند. ضمن اینکه ما اصولا کشور شادی هم نیستیم. چنین مواردی باعث شده است که آستانه تحمل مردم به شدت پائین بیاید و ما نسبت به هر موضوعی شدیدا از خود واکنش نشان بدهیم. درست یا غلط این واقعیتی است که در نبود عدالت‌های اجتماعی، برای مردمی که در حداقل‌های زندگی خود مانده‌اند، مواجهه با برخی از مسائل و هضم یک سری تفاوت‌ها در سطح اقتصادی زندگی افراد با مردم عادی، ولو اینکه از راه نامناسبی هم کسب نشده باشد، موجب ایجاد حساسیت می‌شود. ذکر این نکته از جانب نگارنده، به هیج وجه در ضم ثروت و ثروتمندان نیست که صرفا تلاش می‌کند به ریشه یابی برخی از واکنش‌های هم وطنان در چنین موضوعی بپردازد.

آیا زندگی خصوصی افراد به ما ارتباط دارد؟

در مورد پررنگ شدن ماجرای تولد فرزند جوان در کانادا، ذکر این نکته هم لازم است که رامبد جوان در اینستاگرام هشت میلیون و هفتصد هزار نفر فالوئر دارد. واضح است که هر اتفاقی برای چنین شخصی با این حجم دنبال کننده، چه موجی می‌تواند در جامعه و فضای رسانه ایجاد کند. طبیعتا چنین اشخاصی در مورد آنچه که در زندگی خصوصی‌شان رخ می‌دهد، به شدت باید مراقب باشند. این نکته، جدای از این است که اصولا دخالت و اظهار نظر در مورد زندگی شخصی یک فرد مشهور کار صحیحی است یا خیر. اما حتما باید به این هم پرداخت که افراد مشهور، صرفا، چون مشهورند گناه نکرده‌اند که تا این حد، شخصی‌ترین مسائل زندگی‌شان هم مورد نقد مردم قرار بگیرد.

همه این‌ها به کنار؛ آیا واقعا به دنیا آمدن فرزند رامبد در کانادا اینقدر برای‌مان مهم است؟

آیا واقعا به دنیا آمدن فرزند یک فرد مشهور در کانادا با تمامی جوانب و حواشی‌اش و با تمام سابقه مثبت یا منفی‌ای که آن فرد دارد، برای کشور ما موضوع مهمی است؟ آیا همه ما، مردم، کم گرفتاری و مشکلات در زندگی روزمره خود داریم، که موضوعاتی از این قبیل را آنقدر بزرگ کنیم؟ نقد در مورد آن بنویسیم، توئیت کنیم، با کسانی که می‌شناسیم و نمیشناسیم بحث و جدل کنیم، رگ گردنمان بیرون بزند و به این و آن فحش بدهیم که رامبد جوان برای فرزندش پاسپورت کانادایی بگیرد یا نگیرد؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

وقتی یک فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد!

الفالف1 روز قبل
وقتی یک فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد! گروه فرهنگی الف، ۳۰ تیر ۱۳۹۸، ۱۵:۵۹ ۳۹۸۰۴۳۰۱۳۹رضا زهتابچیان، کارگردان فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» در واکنش به ۵ ماه کش و قوس اکران این فیلم، با انتشار سکانسی کنایه‌آمیز از فیلمش در اینستاگرام، نوشت: وقتی یک فیلم، امنیت ملی را به خطر می‌اندازد!
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
بر اساس این گزارش همه مقدمات تسهیل سفر جانبازان فراهم شده است تا جانبازان بتوانند مناسک حج را به راحتی برگزار کنند. امسال بیش از ۵ هزار جانباز به همراه خانواده شهدا و ایثارگران، به حج تمتع اعزام می‌شوند. بر اساس این گزارش همه مقدمات تسهیل سفر جانبازان فراهم شده است تا جانبازان بتوانند مناسک حج را به راحتی برگزار کنند. امسال بیش از ۵ هزار جانباز به همراه خانواده شهدا و ایثارگران، به حج تمتع اعزام می‌شوند. گفتنی است زمان اعزام کاروان جانبازان ساعت ۴ صبح فردا یکم مردادماه و زمان مراجعت آن نیز یکم شهریور خواهد بود
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
وی افزود: باید بپذیریم که امروزه یکی از اصلی‌ترین نیاز‌های بشر، تامین اجتماعی است چرا که قبل از تولد تا پس از مرگ را در بر می‌گیرد. صادقی فر تاکید کرد: امروزه در دنیا به تامین اجتماعی به عنوان شاخص اصلی تحقق عدالت اجتماعی نگریسته می‌شود، زیرا فلسفه وجودی تامین اجتماعی، گسترش عدالت اجتماعی است و اینکه بتواند از افزایش فقر به ویژه فقر مطلق جلوگیری کند. معون فرهنگی - اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریج کرد: باید مشارکت همه گیر و عام وجود داشته باشد تا ساختار تامین اجتماعی کارایی خودش را نشان دهد. اهداف توسعه هزاره و پایدار نیز هنگامی به وقوع می‌پیوندد که ساختار و نظام‌های تامین اجتماعی در جایگاه واقعی خودش قرار گیرد و در سطح نظام رفاهی کمک کند. ده چالش مهم در حوزه تامین اجتماعیبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ابراهیم صادقی فر در پانزدهمین نشست علمی «دوشنبه‌های فرهنگی و اجتماعی» گفت: هنگامی که سازمان بین المللی کار ILO بحث کار شایسته را مطرح کرد، در کنار حقوق بنیادین کار، اشتغال برای همه و گفت و گوی اجتماعی، یکی از مباحث اصلی اش را حمایت اجتماعی اعلام و ساختار تامین اجتماعی و اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی را ذیل آن تعریف کرد. سخنران پانزدهمین نشست علمی «دوشنبه‌های فرهنگی و اجتماعی» اعلام کرد: ۱۰ چالش در حوزه تامین اجتماعی در کشور‌های مختلف را می‌توان تعیین کرد که بسته به شرایط اقتصادی و اجتماعی، اولویت‌های این چالش‌ها برای هر کشوری متفاوت است. حسام نیکوپور ۱۰ چالش جهانی را پرکردن شکاف پوشش، نابرابری‌ها در طول دوران زندگی، سالمندی جمعیت، اشتغال کارگران جوان، بازار کار و اقتصاد دیجیتال، سلامت و مراقبت‌های بلندمدت، ریسک‌های جدید، شوک‌ها و رویداد‌های جدید، حمایت از کارگران مهاجر، تحولات فناوری و انتظارات عمومی بالاتر برشمرد. وی اظهار کرد: در اغلب کشور‌ها دسترسی به خدمات سلامت، پیشروترین خدمات تامین اجتماعی بوده است، اما در منطقه آسیا و نیز کشورمان، «تحت پوشش تامین اجتماعی قرار داشتن» در اولویت چالش‌ها به شمار می‌آید. وی تاکید کرد: هنگامی که تامین اجتماعی، اشتغال محور است، بنابراین با از بین رفتن اشتغال، تامین اجتماعی دچار مشکل می‌شود. نیک پور سپس به یکی دیگر از چالش‌های جهانی تامین اجتماعی تحت عنوان نابرابری‌ها در طول زندگی اشاره کرد و گفت: در سده اخیر فقر در حال کاهش بوده، اما نابرابری‌ها در حال افزایش بوده و شکاف دستمزد‌ها و شکاف جنسیتی دستمزد هم بیشتر شده است. سخنران این نشست فرهنگی تصریح کرد: ۵۰ درصد از جمعیت جهان، یک درصد ثروت را در اختیار دارند. نیکوپور افزود: پیش بینی می‌شود در سال ۲۱۰۰ میلادی، جمعیت سالمند جهان به ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر برسد. وی، نتیجه‌ای از پژوهش دیگر را مطرح کرد و گفت: ۶۵ درصد دانش آموزان کنونی، در آینده مشاغلی خواهند داشت که الان وجود ندارد و این، نشان دهنده سرعت تحولات بازار کار است. نیکوپور در پایان خاطرنشان کرد: حوداث شغلی در فضای مجازی، کمتر است، اما استرس، افزایش یافته و سلامت روانی، کاهش می‌یابد، زیرا ماهیت کار، از فیزیکی بودن به سمت روحی و روانی بودن در حال تغییر است.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در قالب طرح ملی «مهر بی‌کران» از دهه ولایت و امامت در مساجد و امامزادگان جمعه‌ها بعد از نماز مغرب و عشاء زیارت آل یاسین قرائت می‌شود. بزرگان دین و علما تأکید بسیاری بر قرائت دائمی این زیارت آل یاسین داشته‌اند و از آنجا که مساجد و امامزادگان بهترین پایگاه برای فعالیت‌های دینی است اجرای طرح «مهر بی‌کران» در این روز در دستور کار قرار داده شده است. این طرح، «مهر بی‌کران» نامگذاری شده، زیرا در این زیارت به رحمت واسعه بودن خداوند اشاره شده است که امام زمان (عج) نیز مظهر این مهر و رحمت بی‌کران خداوند هستند.

نظرها

اخبار بیشتر