افق‌های جدید در درمان بیماری‌های تخریب میلین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
افق‌های جدید در درمان بیماری‌های تخریب میلین

افق‌های جدید در درمان بیماری‌های تخریب میلین

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یافته‌های اخیر پژوهشگران پژوهشگاه رویان می‌تواند افق‌های جدید در درمان بیماری‌های تخریب میلین ایجاد کند.

به گزارش ایسنا، تولید پیش‌ساز های الیگودندروسیت- سلول‌های گلیال که مسئول ایجاد غلاف میلین پیرامون سلول‌های عصبی در دستگاه عصبی مرکزی هستند- فرصت مناسبی برای درمان بیماری‌های تخریب میلین، مانند ام. اس و ضایعات نخاعی فراهم می‌کند.

یکی از روش‌هایی جدید تولید سلول‌های تمایز یافته، باز برنامه ریزی سلول‌های بالغ است به نحوی که به سلول بالغ و تمایز یافته دیگری تبدیل شوند بدون آن که سلول پیش سازی به عنوان واسطه تولید شود.

به منظور تولید سلول‌های الیگودندروسیت به روش بازبرنامه‌ریزی، دکتر جوان، لیلا زارع، دکتر حسین بهاروند و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تربیت مدرس، از یک مهارکننده هیستونداستیلاز به نام Trichostatin A استفاده کردند که کروماتین (رشته حاوی اطلاعات ژنتیکی بدون پروتئین‌هایی که آن را متراکم می‌کنند) را آزاد کرده امکان رونویسی از ژن‌های خاموش را فراهم می‌کند.

در این پژوهش سلول‌های آستروسیت (نوع دیگری از سلول‌های گلیال) انسانی و موشی به مدت ۱۲ ساعت در معرض Trichostatin A قرار گرفتند؛ سپس شکل ظاهری و ویژگی‌های سلول‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

خبری: تازه ترین اخبار پزشکی

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Iranian Journal of Pharmaceutical Research به چاپ رسیده است، نشان داد هر دو گروه آستروسیتهای انسانی و موشی شکل ظاهری و خصوصیات ژنی سلول ‌هایالیگودندروسیت را نشان می‌دهند.

پس از انتقال سلوهای باز برنامه ریزی شده به محیط کشت اختصاصی سلول‌های الیگودندروسیت، سلول‌های به الیگودندروسیت‌های بالغ تمایزیافته نشانگرهای الیگودندروسیت‌های بالغ را بیان کردند.

نتایج این پژوهش نشان داد می‌توان از Trichostatin A به عنوان بازبرنامه‌ریزی کننده آستروسیتها به الیگودندروسیت‌ها استفاده کرد. این یافته می‌تواند افق‌های جدید در درمان بیماری‌های تخریب میلین ایجاد کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.
الفالف1 روز قبل
به گزارش تسنیم؛ صحت و سلامت بدن به‌میزان زیادی به سلامت کبد شما بستگی دارد چرا که در مبانی طب سنتی، کبد از اندام‌های رئیسه بدن محسوب می‌شود که کارکردهای متعددی را به‌عهده دارد. تغذیه نامناسب و عدم رعایت موارد حفظ‌الصحه می‌تواند سلامت کبد را تهدید کند مثلا مصرف مداوم آب یخ و خوراکی‌هایی مانند بستنی‌ می‌تواند منجر به «کبد چرب» شود و حتی در صورت عدم درمان مناسب، منجر به سیروز کبدی و از کار افتادن این عضو حیاتی بدن شود. در طب نوین، درمان نارسایی‌هایی کبدی و سیروز کبدی از درمان‌های صعب‌العلاج محسوب می‌شود و بسیاری از بیماران کبدی حتی پس از طی کردن مراحل طولانی درمانی خود با استفاده از داروهای شیمیایی، موفق به بازیابی مجدد سلامت کبد خود نمی‌شوند و بر اساس آمار وزارت بهداشت، مرگ‌ومیر ناشی از عوارض کبدی در صدر آمار مرگ‌ومیر کشورمان قرار دارد. اما بر اساس آموزه‌های طب سنتی، دستورالعمل‌های ساده‌ای برای مراقبت از کبد وجود دارد که رعایت این تدابیر و دستورالعمل‌ها می‌تواند سلامت کبد شما را تضمین کند. رعایت این موارد سلامت کبد شما را تضمین می‌کند: پرهیز از مصرف آب یخ به‌ویژه در زمان‌هایی که دمای بدن بالاتر از حد طبیعی است مانند زمان خروج از حمام یا پس از فعالیت‌های سنگین ورزشی و بدنی پرهیز از مصرف آب میان غذا و یک ساعت قبل و بعد از صرف غذا جویدن کامل لقمه‌های غذا و پرهیز از سریع خوردن اجتناب از مصرف روغن‌های مایع تراریخته موجود در بازار و جایگزینی آنها با روغن‌های سالمی مانند روغن زیتون، روغن کنجد، روغن ارده کنجد، روغن شحم گاوی، روغن دنبه و روغن زرد پرهیز از مصرف نوشابه‌‌های گازدار و خیلی سرد پرهیز از مصرف بی‌رویه بستنی‌ها به‌ویژه بستنی‌های صنعتی اجتناب از مصرف مواد غذایی فراوری‌شده صنعتی حاوی مواد نگهدارنده‌‌ای مانند «بنزوات سدیم» پرهیز از مصرف فست‌فودها و مواد کمپوتی و کنسروی اجتناب از مصرف مواد غذایی لزج مانند ماکارونی صنعتی، لازانیا و پنیر پیتزا مزمزه مقداری نمک در ابتدا و انتهای غذا پرهیز از پرخوری و درهم‌خوری.
ایلناایلنا11 ساعت قبل
با حضور وزیر بهداشت، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه، معاون اجرایی پلیس راهور، معاونین بهداشت و درمان وزارت بهداشت، نمایندگانی از وزارت کشور و راه و شهرسازی، قوه قضاییه و رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، نشست بررسی سند ملی سلامت و امنیت ترافیک برگزار شد. به گزارش ایلنا، سعید نمکی در این نشست اظهار داشت: نمی‌توانیم از مرگ و میر ناشی از حوادث و سوانح در کنار بیماری‌های غیرواگیر غفلت کنیم و به دلیل آمار بالای جان باختن بر اثر پرفشاری خون، امسال با این اولویت اقدامات پیشگیرانه را در قالب طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور اجرا کردیم. نمکی یادآور شد: در نظر گرفتن نقش آموزش، ایمنی خودروها و جاده‌ها، پلیس راهور و انتقال مصدومان به مراکز درمانی در حوادث و سوانح بسیار مهم است که باید برای آنها برنامه ریزی داشته باشیم و امیدواریم که تهیه و تصویب سند ملی سلامت و امنیت ترافیک به عنوان یک کار بزرگ ملی و بین بخشی را به سرانجام برسانیم. تهیه سند ملی سلامت و امنیت ترافیک با مشارکت همه دستگاه‌های درگیر، میسر می‌شودوزیر بهداشت اظهار داشت: بهترین مدل برای تهیه این سند ملی، اقدامی است که برای تهیه سند نظام مراقبت‌های اجتماعی دانش آموزی یا نماد کردیم چون در آن سند، تمام دستگاه‌های مربوطه با مشارکت همدیگر، اقدام به تهیه یک سند ملی کردند و نقش هر دستگاه مشخص شد. وی با اشاره به تهیه سند ملی سلامت و امنیت ترافیک در مرحله مقدماتی، گفت: انتظار داریم این سند برای بررسی بیشتر به سازمان برنامه و بودجه ارائه شده و پس از آن با مشارکت همه دستگاه‌های درگیر، تکمیل و برای تصویب به هیات دولت، مجلس شورای اسلامی یا شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ارسال شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
در اثر ترکیب آمونیاک موجود در ادرار با کلر آب استخر، ماده‌ی شیمیایی‌ای به نام کلرامین به وجود می‌آید. آب استخر را نخوریدآب استخر را هرگز نبلعید. اگر زخمی روی بدن تان دارید از شنا در استخر پرهیز کنیدبعضی افراد به اشتباه تصور می‌کنند شنا در آب حاوی کلر یا نمک به ضدعفونی یا تمیز شدن زخم کمک می‌کند. کدر بودن آب به معنای اشکال در سیستم تصفیه و یا نامناسب بودن مقدار pH یا کلر آب استخر است. اگر با ورود به استخر متوجه بوی شدیدی شدید، یعنی آب استخر آلوده است.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشالتهاب یا عفونت پروستات ممکن است توسط عفونت باکتریایی که از جریان خون یا مجرای ادراری وارد پروستات می‌شود به طور ناگهانی بروز کند. علائمالتهاب مزمن پروستات باعث بروز علائم شبه آنفلوانزا، درد در ناحیه کمر، اطراف ران و بین کیسه بیضه و مقعد می‌گردد. علائم التهاب مزمن پروستات مشابه التهاب پروستات حاد است و ممکن است با ترشحات آبکی از آلت تناسلی و خون در منی همراه باشد. این ترکیبات با اتصال به گیرنده‌های موجود در غده پروستات به کاهش خطر سرطان پروستات کمک می‌کنند. عصاره گرده چاودار به جهت داشتن برخی اسید‌های چرب، پروتئین و ترکیبات شبه هورمونی در درمان التهاب پروستات و هیپرپلازی پروستات مفید شناخته شده است.
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
پزشکان و متخصصان سلامت در گزارش جامعی تاکید کردند که ضروری است دولت‌ها و مراکز ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی تدابیری را برای جلوگیری از مرگ زود هنگام مبتلایان به بیماری‌های روان اتخاذ کنند. مبتلایان به اختلالات روان دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های متابولیک قلبی از قبیل دیابت و سکته مغزی هستند. همچنین بیماری‌های روان می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های جسمی را افزایش داده و بیماری‌های جسمی خود خطر بیماری‌های روان را تشدید می‌کنند. بعلاوه چاقی یا دیابت خطر ابتلا به بیماری‌های روان را افزایش داده و بالعکس. به طور مثال بسیاری از داروهای مورد استفاده در درمان بیماری‌های روان از جمله داروهای افسردگی بر متابولیسم و سلامت قلب تاثیر منفی می‌گذارد.

نظرها

اخبار بیشتر