درمان افسردگی همسر غارنشین – نظر مشاور خانواده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. وانانیوز
  4. سلامت

درمان افسردگی همسر غارنشین – نظر مشاور خانواده

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز |

به گزارش وانانیوز،

در صورتیکه همسر شما از یک افسردگی رنج ببرد، ممکن است که احساس درماندگی کند، ولی یک سری روش هایی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید به درمان همسر افسرده خودتان بپردازید.فهرستآگاهی خودتان را در مورد افسردگی افزایش دهید.هوشیار باشید.همسر خودتان را تشویق کنید تا به درمان مراجعه کند.یک محیط خانگی حمایت کننده ایجاد کنید.بر روی اهداف کوچک متمرکز شوید.نسبت به علائم هشدار دهنده خودکشی مطلع باشیدبی توجهی راه حل خوبی است؟!

بی توجهی در زمانی که همسرتان با افسردگی مواجه می‌باشد می‌تواند منجر به ایجاد تجربه درماندگی در وی شود.

ممکن است که شما احساس سردرگمی، خسته شدن یا مضمحل شدن پیدا کنید.

شاید این احساس را داشته باشید که تلاش شما برای کمک به همسرتان پذیرفته نشده است، نتیجه معکوسی داشته است یا مورد بی توجهی قرار گرفته است.

حتی ممکن است که در برخی جنبه‌ها، خود شما عامل اصلی افسردگی همسرتان باشید. شما تنها نیستید.

افسردگی یک بیماری منزوی کننده‌ای می‌باشد که می‌تواند تاثیر منفی بر روی روابط داشته باشد و ترک افرادی که دوستشان دارید می‌تواند منجر به ایجاد احساس درماندگی و ترس در شما شود.حالت روانی موجود در افسردگی عمده به صورت:ناراحتی،ناامیدی،دلسردی،یا احساس پستی

توصیف می‌شود، ولی همچنین می‌تواند شامل عصبانیت مداوم باشد.

معمولا فرد عصبی پرخاشگری می‌کند و سایر افراد را سرزنش می‌کند.

طرد شدن اجتماعی و نبود علاقه یا لذت از جمله ویژگی‌های رایج افراد افسرده می‌باشد.

اعضای خانواده متوجه می‌شوند که افراد افسرده هیچ اهمیتی نسبت به لذت بردن نمی‌دهند.

همه این عوامل می‌توانند منجر به سخت‌تر شدن کمک به یک همسر افسرده شوند. ولی حمایت شما اهمیت زیادی دارد. شما نمی‌توانید افسردگی همسرتان را درمان کنید، ولی می‌توانید به همسرتان کمک کنید که در مسیر بهبود قرار بگیرد.آیا همسر شما احساس افسردگی می کند؟

آگاهی خودتان را در مورد افسردگی افزایش دهید

در حالیکه ویژگی اصلی مربوط به اختلال افسردگی عمده عبارت از حداقل یک دوره دو هفته‌ای می‌باشد که در طول آن فرد دچار حالت افسردگی می‌شود یا علاقه و لذت قبلی را از دست می‌دهد، ولی افسردگی یک بیماری ایستا و ساکن نمی‌باشد.

افراد افسرده می‌توانند روزهای بسیار شادی داشته باشند، حتی می‌توانند چند روز پشت سر هم شاد باشند.

این حالت خوشی آنها فقط با صورت گرفتن یک حالت روانی افسرده قابل توجه دیگری از بین می‌رود. حالت افسردگی دارای فراز و نشیب‌های زیادی می‌باشد که همواره توسط افراد مورد علاقه قابل تشخیص نمی‌باشد.افسردگی می تواند شامل علائم زیر باشد:احساس ناراحتی، ترس یا ناامیدیتغییرات در اشتها (شامل کاهش یا افزایش وزن)اختلالات خوابی (خوابیدن خیلی زیاد یا خیلی کم)از دست دادن علاقه و لذت مربوط به فعالیت‌های نرمالخستگی (حتی وظایف کوچکی که نیاز به زمان اضافی دارند)اضطراب و بی قراریپرخاشگری و عصبانیتاحساس بی ارزش بودن یا گناه کار بودن (شامل تفکر در مورد اتفاقات گذشته)مشکلات تفکر، تمرکز یا تصمیم گیریتفکرات مکرر در مورد مرگ که شامل تفکرات خودکشی هم می‌باشدعلائم فیزیکی غیرقابل توضیح

شناخت بیماری همسر افسرده گام اولیه است

اولین مرحله مهم در کمک به همسرتان عبارت از شناخت بیماری می‌باشد. علائم مربوط به افسردگی می‌توانند متغیر باشند و در طول زمان تغییر کنند.

شما می‌توانید در مورد افسردگی مطالعه کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر با یک متخصص مشورت کنید، ولی بهترین روش برای شناخت نحوه احساس شدن افسردگی توسط همسرتان عبارت از پرسیدن سوالات بدون انتها و استفاده از روش گوش دادن همدلانه می‌باشد.هوشیار باشید

شاید این احساس را داشته باشید که بهترین روشی که می‌تواند مفید باشد، عبارت از بهترین درمان در دسترس موجود در منطقه خودتان، پیدا کردن گروه‌های حامی، یا صحبت کردن با سایر افرادی باشد که با افسردگی مواجه می‌باشند که در نتیجه آن بتوانید روشهای موثر را یاد بگیرید، ولی بهترین کاری که در اغلب مواقع می‌توانید برای همسرتان انجام بدهید عبارت از بودن در کنار وی می‌باشد.

شما پاسخ همه سوال‌ها را نمی‌دانید و این یک مورد معمولی می‌باشد، ولی کاری که می‌توانید انجام بدهید عبارت از نشستن و گوش دادن می‌باشد.

شما می‌توانید دست همسرتان را بگیرید، وی را در بغل بگیرید و در کنارش باشد.جملات تشویقی و محرک

شما می‌توانید با جمله‌های تشویق کننده به وی پاسخ بدهید که عبارتند از:کارهای مفیدی را که می‌توانم انجام بدهم را به من بگوییدشما برای من اهمیت داریدمن فقط به خاطر شما در اینجا هستمهمراه با یکدیگر از این وضعیت خلاص خواهیم شدهمسر خودتان را تشویق کنید که به درمان مراجعه کند

در مورد اکثر افراد افسره، علائم موجود آنقدر شدید می‌باشند که می‌توانند در فعالیت‌های روزمره:همانند کار،مدرسه،فعالیت‌های اجتماعیو یا روابط

موجود منجر به ایجاد مشکلات قابل توجهی شوند.

با این وجود، ممکن است که سایر افراد متوجه افسردگی خودشان نشوند.

ممکن است که آنها نسبت به علائم افسردگی نامطلع باشند و احساس کنند که علائم موجود در آنها عبارت از مواردی هستند که باید تحمل کنند.

در اغلب مواقع افراد احساس می‌کنند که استحقاق شرایط بهتری را دارند، ولی افسردگی بدون استفاده از درمان، به کندی بهبود خواهد یافت.

شما با ترغیب کردن همسرتان به درمان و بودن در کنار وی در جلسات درمانی می‌توانید به وی کمک کنید.

همسر خودتان را تشویق کنید که به درمان مراجعه کند- مشاور کوبه همسرتان کمک کنید که با انجام دادن موارد زیر به درمان دست پیدا کند:علائمی را که متوجه شدید را با وی به اشتراک بگذاریدنگرانی خودتان را بیان کنیدتمایل خودتان را به کمک بیان کنید که شامل داشتن ملاقات و آمادگی برای ملاقات می‌باشدمواردی را که در رابطه با افسردگی یاد گرفته‌اید را به وی بیان کنیدیک محیط خانگی حمایت کننده‌ای ایجاد کنید

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار پزشکی

نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید عبارت از این است که افسردگی همسرشما تقصیر هیچ شخصی نمی‌باشد. هر چند که شما نمی‌توانید آن را رفع کنید، ولی حمایت شما به همسرتان کمک خواهد کرد تا بتواند با لحظات مشکل مقابله کند.تغییر سبک زندگی و تغذیه

تغییرات در سبک زندگی می‌تواند تفاوت قابل توجهی را در طول فرآیند درمانی ایجاد کند. به دلیل اینکه افسردگی می‌تواند انرژی یک فرد را از بین ببرد و بر روی خواب و اشتهای فرد تاثیرگذار باشد، به همین دلیل صورت دادن انتخاب‌های درست برای افراد افسرده مشکل می‌باشد.شما می توانید به همسر افسرده خودتان کمک کنید تا:

بر روی تغذیه سالم متمرکز شود.

همراه با همسرتان مشغول برنامه ریزی و پخت وعده‌های غذایی سالم شوید تا وی را به انتخاب‌های غذایی بهتر تشویق کنید

همراه با یکدیگر ورزش کنید.

ورزش روزمره می‌تواند منجر به بهبود وضعیت روانی شما شود.

برای یک پیاده روی روزمره یا دوچرخه سواری برنامه ریزی کنید تا همسر خودتان را تشویق کنید که دوباره ورزش کند.

به همسر خودتان کمک کنید تا فرآیند درمانی را ادامه دهد.

در صورت امکان همراه با یکدیگر به جلسات درمانی بروید و در اتاق انتظار بشینید. مراحل اول روان درمانی می‌تواند خسته کننده باشد.

ولی حمایت کردن می‌تواند به وی کمک کند تا به جلسات درمانی ادامه دهد.

یک محیط دارای استرس پایین را ایجاد کنید.

انجام دادن کارهای روتین می‌تواند به افراد افسرده کمک کند تا زندگی روزمره خودش را کنترل کند.

یک برنامه روزانه را برای مدیریت وعده‌های غذایی، تجویزهای دارویی و کارهای عادی و روزمره در نظر بگیرید.

همراه با یکدیگر برنامه ریزی کنید.

افسردگی می‌تواند منجر به از بین رفتن علاقه مربوط به فعالیت‌های لذت بخش شود.

به همین دلیل افراد افسرده از برخی تعاملات اجتماعی اجتناب می‌کنند. یک روز خاصی را در هفته برای کرایه کردن یک فیلم، رفتن به پیاده روی، یا انجام بازی‌های تخته‌ای اختصاص بدهید.

برای اجتماعی کردن مجدد همسر خودتان از کارهای کوچک شروع کنید.

انرژی مثبتی به وی بدهید. زمانی که افراد احساس ناامیدی می‌کنند، تمایل دارند تا با خشونت و حالت عصبی نسبت به خودشان قضاوت داشته باشند.

حتما نقاط قوت و حوزه‌های پیشرفت را به همسرتان یادآوری کنید تا پیشرفت خودش را متوجه شود.

بر روی اهداف کوچک متمرکز شوید

افراد افسرده احساس فشار می‌کنند. زمانی که یک فرد دچار افسردگی شدیدی می‌شود، حتی بیرون آمدن از تخت می‌تواند یک وظیفه بزرگ و سختی برای وی باشد.

شما از طریق تنظیم اهداف کوچک و تایید دستاوردهای روزمره می‌توانید به همسر خودتان کمک کنید.

وظایف بزرگ (برای مثال، پیدا کردن یک شغل جدید) را به وظایف کوچک (برای مثال، به روز کردن رزومه، نوشتن روی پاکت نامه، موارد قابل تحقیق) تقسیم کنید تا بتوانید به همسرتان کمک کنید که اقدامات کوچکی را به منظور برگشت به فعالیت‌های روزمره نرمال انجام بدهد.

برای افرادی که هر روزه برای بیرون آمدن از تخت خواب مشکل دارند، بر روی بیدار شدن، دوش گرفتن و خوردن وعده غذایی سالم متمرکز شوید.

احتمالا همسر شما در نتیجه درمان بهبود خواهد یافت، ولی شما در زمانی که بر روی موارد افسرده کننده کار می‌کنید، نیاز به تمرین شکیبایی و شناخت خواهید داشت.

نسبت به علائم خودکشی مطلع باشید

همواره در طول افسردگی عمده ریسک مربوط به خودکشی افزایش می‌یابد. شناخت علائم خودکشی و کمک‌های بالینی فوری اهمیت زیادی دارند که عبارتند از:صحبت کردن در مورد خودکشیتهیه کردن ابزارهای خودکشی، همانند خرید اسلحه یا جمع آوری کردن قرص‌هاتغییرات روانی حدی – داشتن حالت روانی بسیار خوب در یک روز و داشتن افسردگی عمیق در روز بعدیاجتناب کردن از فعالیت‌های اجتماعیمشغول شدن به تفکرات خودکشیتغییرات قابل توجه در سطح ناامیدیمشغول شدن در تفکرات خودکشیتغییرات قابل توجه در فعالیت‌های روزمره عادیاحساس غرق شدن در ناامیدیانجام دادن رفتارهای ریسکی یا خود مخرب همانند سوء مصرف دارو یا الکل یا رانندگی بدون احتیاطدوری کردن از وابستگانانجام دادن کارها به صورت نامنظمگفتن خداحافظرشد تغییرات شخصی

مراقبت کردن از همسر افسرده یک وظیفه عاطفی برای مراقب می‌باشد.

تمرین مراقبت از خود و افزایش شبکه حمایت از خود در طول زمان اهمیت زیادی دارد.مشاور کومرکز مشاوره روانشناسی و مشاوره آنلاینروانشناسی فردی به منظور شناخت هر چه بیشتر فرد و شخصیت شناسی و خودشناسی به منظور درمان اختلالاتراه‌های درمانی افسردگی در دوره نوجوانی، جوانی و میانسالی و افسردگی فصلی و دوره‌ای همچون دوره کنکور و زایمان و بارداریاسترس و اضطراب ناشی از رفتارها و امتحانات و یا بروز مشکلات خانوادگی و اجتماعی و حتی شغلیدرمان و تشخیص انواع وسواس نظری و علمی و روش‌های درمان آن پیش از بروز مشکل در خانواده و یا انزوا فردیروش‌های نوین درمانی بیماری دوقطبی در روان پزشکی و روان شناسی با رویکردهای مختلف درمانی بدون دارو و دارو درمانی به منظور درمان اسکیزوفرنیدرمان ترس و فوبیا از جمعیت، جامعه گریزی، حیوانات، ترس از ازتفاع، فوبیا اجتماعی، فوبیا محیط محصور و غیرهرفعاختلال ارتباطی و رفتاری بین خانواده و نوجوان و یا ارتباطی فرد با اجتماعی با هیپنوتراپی و روان درمانی تخصصی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
عوامل موثر بر ایجاد بیماریهای دستگاه تناسلی زنان، شامل طیف وسیعی از عوامل است که برخی ژنتیکی یا فامیلی است اما برخی در طول زندگی بر سلامت دستگاه تناسلی اثر می‌گذارد. در نواحی مرطوب ومناطق گرم که بدن سریع عرق می‌کند، لباس زیر باید سریع تعویض شود، چون رطوبت، رشد میکروبها و قارچها را سرعت می‌بخشد، پس لازم است دستگاه تناسلی پس از هربار شستشو، حتما خشک شود تا زمینه حضور عوامل بیماریزا فراهم نشود. شرایط فیزیکی و شیمیایی محیط کارشرایط فیزیکی و شیمیایی محیط کار می‌تواند بر سلامت دستگاه تناسلی اثر مضر داشته باشد، از جمله این عوامل، اشعه ایکس‏، گازهای شیمیایی و درجه حرارت بالاست که در صورت مواجه طولانی مدت می‌تواند باعث ناتوانی جنسی و ناباروری یا ایجاد ناهنجاریهای مادرزادی شوند. اختلالات و بیماریهای شایع دستگاه تناسلیاختلالات دستگاه تناسلی زنان ممکن است جزئی یا جدی و شدید باشند اما غالبا موجب اضطراب و ناراحتی می‌شوند؛ اختلالات خوشخیم زنان، علائم و نشانه‌های متنوعی را نشان می‌دهند که بر حسب گروههای سنی مختلف، متفاوت هستند. دلایل خونریزی غیرطبیعی از واژنخونریزی غیرطبیعی واژینال می‌تواند به خاطر شرایط زنان و دیگر مشکلات پزشکی باشد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
به گزارش مشرق، در صورت نوشیدن آب در زمان‌های نامناسب، همین آب خوردن می‌تواند زمینه ابتلای شما به انواع بیماری‌ها از جمله بیماری‌های گوارشی، قلبی و کلیوی را فراهم کند! برای نحوه نوشیدن آب، میزان و زمان مصرف آن در منابع طب سنتی و منابع روایی، دستورات موکدی آمده است. با وجود اینکه مصرف به اندازه آب آشامیدنی سالم برای سلامت انسان لازم است، اما در صورت نوشیدن بیش از حد آب یا نوشیدن آب در زمان‌های نامناسب همین آب خوردن می‌تواند زمینه ابتلای شما به انواع بیماری‌ها از جمله بیماری‌های گوارشی، قلبی و کلیوی را فراهم کند! در ادامه به زمان‌های ممنوع برای نوشیدن آب اشاره شده است: بین غذا خوردن و تا یک ساعت پیش و بعد از آن در حالت خالی بودن معده (صبح ناشتا) نوشیدن آب سرد به مقدار زیاد نوشیدن آب یخ در هوای بسیار گرم بعد از حرکات ورزشی شدید بعد از نزدیکی جنسی بعد از استحمام بین خواب و بعد از خواب نوشیدن آب گرم بعد از غذای شور نوشیدن آب سرد بعد از خوردن غذای شیرین بعد از خوردن میوه مخصوصا میوه‌های مرطوب
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
اندازه دور کمر اما شاخص تکمیلی است. اندازه دور کمراندازه دور کمر، فاکتور سنجش سلامتی از طریق سنجش چربی دور کمر است. دور کمر را درست بالای استخوان لگن، در حالی که ایستاده‌اید، متر روی پوست شما فشار و کشیدگی ایجاد نمی‌کند، متر حالت شل ندارد و نفس خود را بیرون داده‌اید، اندازه بگیرید. راهکاری سالم برای کاهش وزناگر قصد لاغر شدن و کاهش وزن دارید، باید از خرید مناسب شروع کنید. «رژیمی خرید کردن» خرید بیشتر سبزیجات، میوه‌ها، مواد لبنی کم‌چرب، نان‌های سبوس‌دار، روغن‌های مفید، پاستای قهوه‌ای، حبوبات، ماهی و تخم مرغ را شامل می‌شود.
موجموج5 ساعت قبل
وزیر بهداشت افزود: تحقیقات در تمام دنیا عاملی مهم در افزایش توان ملی و تاب آوری اقتصادی محسوب می‌شود. در سال گذشته، چین ۳۲ درصد، کره جنوبی ۱۸ درصد و آمریکا نیز ۹ درصد بودجه‌های پژوهشی خود را افزایش داده‌اند. نمکی افزود: بودجه پژوهشی آمریکا بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵، سالانه به ۵۰۰ میلیارد دلار رسیده که دو سوم آن را بخش خصوصی تقبل کرده است. *افزایش ۷۰ درصدی بودجه شرکت‌های دانش بنیاننمکی تاکید کرد: در سال گذشته در سازمان برنامه و بودجه، سعی ما براین بود که بودجه ۹۸ شرکت‌های دانش بنیان را ۷۰ درصد افزایش دهیم و در این خصوص پافشاری کردیم تا این اقدام انجام شود. بنابراین سعی ما بر حمایت بیشتر از حوزه تحقیقات و طرح‌های پژوهشی در حوزه علوم پزشکی است.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
مراکز متعددی هستند که خدمات تعیین جنسیت قبل از بارداری را با استفاده از رژیم‌های غذایی خاص به زوج‌ها ارایه می‌دهند این مراکز همگی تحت عنوان تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری فعالیت می‌کنند، رژیم‌های غذایی و روش‌های مختلفی را با درصد‌های تضمینی به کسانی که خواهان پسر یا دختر هستند ارائه می‌دهند و اگر همان جنسیت مورد نظر نباشد، آن‌ها را در زمره درصد باقیمانده محسوب می‌کنند. دکتر محمد مهدی آخوندی مؤسس انجمن جنین شناسی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما این‌ها را تبلیغات گمراه کننده عنوان کرد و گفت: موضوع انتخاب جنسیت جنین موضوع مهمی است که افراد به دلایل مختلف پزشکی و اجتماعی به آن می‌پردازند. بدین ترتیب که جنین شناس یکی از سلول‌های جنینی را در روز سوم لقاح آزمایشگاهی از جنین خارج کرده و با بررسی آن، بطور قطعی امکان تعیین سلامت و جنسیت جنین فراهم می‌کند. دکتر آخوندی افزود: این روش نیازی به جداسازی اسپرم ندارد و با بررسی جنسیت جنین، قبل از انتقال به رحم، امکان تشخیص جنین با جنسیت خاص فراهم شده و جنین مورد نظر به رحم منتقل می‌شود و بدین ترتیب از وقوع احتمالی یک بیماری ژنتیکی وابسته به جنس پیش گیری می‌شود. همچنین فاطمه اسدی منش متخصص زنان و نازایی با بیان اینکه باید از همه گیرشدن تعیین جنسیت در کشور جلوگیری کرد گفت: این یک مسأله فرهنگی است، این روش در همه جای دنیا برای جلوگیری از انتقال بیماری‌های ژنتیکی جنسیتی استفاده می‌شود و از این روش برای تعیین دختر و پسر بودن جنین به دلخواه والدین استفاده نمی‌شود.

افتتاح مرکز درمان فوق تخصصی سرطان در تهران

مهرمهر5 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر