عیدی: نشاط هنری را به اصفهان برگردانیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اجتماعی
عیدی: نشاط هنری را به اصفهان برگردانیم

عیدی: نشاط هنری را به اصفهان برگردانیم

ایمناخبرگزاری ایمنا |
زمان بی‌وقفه می‌گذرد و گرد پیری بر همه چیز می‌نشید، اما هنر همیشه زنده می‌ماند. هنری که برای نجات جامعه خلق می‌شود. می‌گویند هنرمند سم جامعه را می‌گیرد، روشنی جامعه است و اثرش گویی جاویدان است و به راستی که هر هنرمند شایسته تقدیر است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، محمد عیدی را مدت‌ها است که در دید وبازیدهای فرهنگی، هنری و ورزشی می‌بینیم. خودش می‌گوید: یکی از وظایف ما برای تحقق شهر فرهنگی، توجه به سرمایه‌های نمادین شهر اصفهان است. این سرمایه‌های نمادین می‌توانند ظرفیتی ایجاد کنند که با استفاده از آن می‌توانیم به زنجیره ارزشی از فرهنگ و هنر دست یابیم.

تفاوتی ندارد، هنرمند باشند یا ورزشکار، نقاش باشند یا بازیکن بسکتبال، همه از سرمایه‌های نمادین شهر فرهنگی هستند و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان ارزش آن‌ها را در منش و روششان می‌داند و می‌گوید: بسیاری از این پیشکسوتان گذشته از خلاقیت هنری که دارند؛ دارای منش و روش هنری هستند که در آن حکمتی نهفته است و این حکمت حکایت از این دارد که هنرمندان می‌شنیدند و می‌دیدند. از برکات این دیدن و شنیدن خلاقیت زاید الوصفی است که در هنرشان بیان شده است. برای این که این خلاقیت فرهنگی هنری را تداوم ببخشیم باید این منش‌ها و روش‌ها را زنده نگاه داریم و قابلیت انتقال آن‌ها را به نسل جدید دهیم تا بر پایه این تجارب بتوانند ابداء کنند و به نتایج بهتر و بیشتری برسند.

او نام برداری نقش جهان را به برکت حضور این هنرمندان می‌داند و می‌گوید: اگر اصفهان را با نام‌های جهان شهر اصفهان یا شهر خلاق و فرهنگی می‌نامیم، بخش عمده این نام برداری به عهده هنرمندان، علما و بزرگانی بوده است که هرکدام مکتب و مسلک خاصی را ایجاد کرده‌اند. نمی‌توانیم در شهر اصفهان عنوان مدیر شهری را یدک بکشیم، اما به منابعی که شهر اصفهان را مبین کرده رجوع نکنیم. یکی از این منابع هنرمندان هستند که در هر دوره‌ای به سراغ هنرمندان می‌رویم. مهم این است که بتوانیم توجه به هنرمندان و بازدید از آن‌ها را به یک مسئله اجتماعی تبدیل کنیم و همه شهروندان اصفهان به این نتیجه برسند که باید به این کانون‌های فرهنگی و هنری و فکری رجوع کنند و این مسئله به آیین و رسمی در جامعه اصفهان مانند گذشته تبدیل شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان | اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

معاون شهردار اصفهان در این رابطه ادامه میدهد: یعنی زمانی که استاد ظریفی‌ها و … در خیابان‌ها قدم میزنند کوکان و نوجوانان ما بدانند که فرد مقابلشان چه کسی است. این یک جامعه بالنده و توسعه یافته است که بتواند سرمایه‌های نمادین خود را بشناسد و به آنها افتخار کند و از آنها الگو گیری کند تا جامعه شهری خودش را بسازد. سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری تلاش می‌کند تا برای این سرمایه‌های نمادین بزرگ داشت و مراسم‌های مختلف برگزار کند تا مردم بتوانند بیشتر این افراد را بشناسند و نسبت به آنها حساسیت داشته باشند و از روش و منش آنها استفاده کنند.

عیدی به برگزاری جشنواره کودک و نوجوان اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: اگر می‌خواهیم جشنواره فیلم بین المللی کودکان و نوجوانان را در اصفهان برگزار کنیم باید بدانیم که سینما یک رشته هنری ذو ابعاد است. اگر بتواند خودش را با این زنجیره هنری در اصفهان با تمامی رشته‌ها پیوند دهد، انقلاب عجیب هنری برای پر بار شدن جشنواره فیلم کودک و نوجوان اتفاق خواهد افتاد. فراموش نکینم که در اصفهان گذشته، هنرمندان در اقشار مختلف هنری کنار هم می‌نشستند و گفت‌وگو می‌کردند. استاد فضائلی در کنار استاد کسایی، و ایشان در جوار ارحام صدر و ظریفی می‌نشستند. همین گفت‌وگو موجب ایجاد نشاط هنری در شهر می‌شد. اگر هنرمندان سینما این حلقه زنجیره ارزش را با شاخه‌های دیگر هنر ایجاد کنند به نفع جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان است. علیرضا تابش (دبیر جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان) باتوجه به سوابق هنری و بینش فرهنگی که دارند متوجه اهمیت این موضوع هستند و در مدتی که در اصفهان حضور داشتند با پیشکسوتان هنرهای مختلف دیدار کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | اثر جدید سالار عقیلی با شعر سید عبدالجواد موسوی

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل

واکنش جالب رئیسی به شعار ابراهیم بت شکن + فیلم

رکنارکنا15 ساعت قبل
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در همایش ائمه جمعه سراسر کشور واکنش جالبی به شعار ابراهیم بت شکن نشان داد. رئیس دستگاه قضا پس از شعار ابراهیم بت شکن که توسط حاضران سرداده شد، گفت: بت شکن رهبر معظم انقلاب است و ما سرباز ایشان هستیم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

دمای بالای ۴۰ درجه برای نیمی از کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیر سرکرده در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما، افزود: استقرار هوای بسیار گرم همچنان در چند روز آینده ادامه خواهد داشت و البته در برخی نواحی جنوب شرقی و سواحل دریای خزر شاهد بارش‌های بسیار خفیف و پراکنده خواهیم بود. کارشناس هواشناسی افزود: در نواحی شرقی و در شمال سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های زابل، زهک و هیرمند وزش باد ۱۲۰ روزه موجب افزایش گرد و خاک و کاهش کیفیت دید می‌شود. سرکرده گفت: آسمان تهران امروز صاف است و دمای آن در گرمترین زمان به ۴۱ درجه سانتی گراد می‌رسد.

گفتگو با رئیس صندوق بازنشستگان

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ دکتر سید میعاد صالحی، مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری، با بیان اینکه شفافیت مقدمه فسادستیزی است و فسادستیزی سبب بهره‌وری و کارایی بیشتر می‌شود، گفت: شرکت ملی نفت، شرکت ملی پتروشیمی، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، سازمان توسعه معادن، سازمان تامین اجتماعی، ستاد فرمان امام، بنیاد مستضعفان و سازمان صدا و سیما را به چالش شفاف سازی و اعلام حقوق دعوت می‌کنم.
خبر فوریخبر فوری3 ساعت قبل
عدم پخش مجموعه «گیله‌وا» در موعد مقرر این شائبه را ایجاد کرد که شاید این موضوع به دلیل بازی ستاره اسکندری در سریال باشد. مینی سریال «گیله‌وا» به کارگردانی اردلان عاشوری یکی از تولیدات سازمان هنری رسانه‌ای اوج بوده که بر اساس اطلاع رسانی قبلی قرار بود بعد از پخش سریال گاندو، از شبکه سه سیما پخش شود. با توجه به حواشی پیش‌آمده برای ستاره اسکندری، این طور به نظر می‌رسد که پخش «گیله وا» به دلیل حضور این بازیگر عقب افتاده است. امیر بنان (تهیه‌کننده سریال گیله‌وا) درباره عدم پخش این سریال گفت: نمی‌دانم دلیل پخش نشدن این سریال چه چیزی است. وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا پخش نشدن سریال به حواشی ستاره اسکندری در مدت اخیر مرتبط است، گفت: بعد از پخش نشدن سریال، دلیل آن را پیگیری کردیم ولی مسئله‌ای را به عنوان عامل اصلی به ما اعلام نکرده‌اند.

نخستین نشست ستاد اربعین حسینی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، از بغداد در خصوص برگزاری نخستین نشست ستاد اربعین حسینی به منظور رفع مشکلات زوار … … … …

نظرها

اخبار بیشتر