چرا کتاب در اولویت «اوج» نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. فرهنگ
چرا کتاب در اولویت «اوج» نیست

چرا کتاب در اولویت «اوج» نیست

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
اسمش را گذاشتند؛ «شب شاعر»... با رضا اسماعیلی هم شروع کردند. خلیل عمرانی هم در آن مراسم حضور داشت، قرار بود دومین نفری که برایش بزرگداشت می‌گیرند، خلیل عمرانی باشد که عمرش کفاف نداد.

به گزارش مشرق، «ببینید کتاب در اولویت برنامه‌های ما نیست!» این حرف برای کسانی که در حوزه کتاب و ادبیات فعالیت می‌کنند، حرف جدیدی نیست. برای من که چندین سال است در حوزه کتاب و ادبیات فعالیت می‌کنم، رصد کردن کار سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی هم زیرمجموعه همین فعالیت‌ها می‌شود. مطمئنا نهادهای فرهنگی زیاد داریم، اما اینکه بخواهند به کتاب یا حتی نویسندگان و شاعران در این اوضاع و احوال کتاب و نشر توجه کنند، خب تعداد اندکی می‌شوند. یا به عبارتی دیگر، کمتر نهادی را می‌بینیم که کتاب برایش مهم باشد. یا برای شاعر و نویسنده بزرگداشت بگیرند آن هم در زمان زنده بودن‌شان.

سال ۹۲ اولین بزرگداشت‌شان را شروع کردند، اسمش را گذاشتند؛ «شب شاعر» … با رضا اسماعیلی هم شروع کردند. خلیل عمرانی هم در آن مراسم حضور داشت، قرار بود دومین نفری که برایش بزرگداشت می‌گیرند، خلیل عمرانی باشد که عمرش کفاف نداد. یوسفعلی میرشکاک، امیری اسفندقه، محدثی‌خراسانی و خیلی‌های دیگر به نوبت در این لیست قرار گرفتند و در روز بزرگداشت‌شان، تقدیر شدند و حرف‌هایی را شنیدند و درددل‌هایی را گفتند که شاید برای اولین بار بود که اتفاق می‌افتاد.

این اتفاق و بزرگداشت‌ها توسط حسین قرایی و در سازمان فرهنگی و رسانه‌ای اوج انجام گرفت. کاری که از سال ۹۲ شروع شده و در حال حاضر کم و بیش ادامه دارد. شاید بگویید چه اهمیتی دارد، گفتن از کتاب و بزرگداشت گرفتن برای شاعران و نویسندگان؟ نکته مهمی که در این اتفاق اوج وجود داشت، توجه به کسانی است که شاید خیلی‌ها فراموش‌شان کرده باشند، کتاب‌هایشان را نخوانده باشند، اما همین دورهمی کوچک و خودمانی که جمعی از دوستان نویسنده و شاعر جمع می‌شدند و محور صحبت می‌شوند؛ یعنی هنوز وجود دارند و برای مخاطبان‌شان عزیز و مهم هستند.

همان‌طور که پیش‌تر گفتم، این کار خوب اوج از سال ۹۲ شروع شد و تقریبا تا اوایل سال گذشته به صورت مرتب برگزار می‌شد اما حالا به هر دلیلی که شاید کمبود بودجه اصلی‌ترین آن باشد، برگزاری‌اش با تاخیر همراه شده است و گاهی هم مخاطب این برنامه به این نتیجه می‌رسد که شاید دیگر قرار نیست چنین بزرگداشت‌های خوبی برگزار شود!

یادم می‌آید که گفت‌وگویی با حسین قرایی داشتم و از او درباره بازخورد «شب شاعر» پرسیدم و او گفت: «برای آقای زکریا اخلاقی بزرگداشتی گرفتیم، وقتی آقای زکریا اخلاقی در دیدار شعرا با رهبری می‌خواستند شعر بخوانند آقا فرمودند: «من خبرهای برنامه پاسداشت شما را دنبال می‌کردم. همین برای من کافی است که ایشان این موضوع را دنبال می‌کنند.» ارزش افزوده این جلسات بازخوانی یک عمر فعالیت هنری هنرمند و شاعری بود که رسانه‌ها کمتر سراغ او رفته بودند و تجمیع این خاطرات، بخشی از تاریخ ادبیات و شعر معاصر را شکل می‌داد. این را هم نباید از قلم انداخت که برگزاری این بزرگداشت‌ها مهم بود و هست، اما باز هم می‌شود گفت که توجه به کتاب به صورت تخصصی در هیچ کجای این سازمان عریض و طویل دیده نشده است. خانه مستند، خانه طراحان، مرکز ماوا، خانه فیلم داستانی، سازمان کودک و نوجوان و مرکز هنرهای نمایشی از زیرمجموعه‌های این سازمان هستند. از طرفی دیگر می‌گویند، سازمان اوج تمرکز و بودجه‌اش را برای فیلم و سریال و موسیقی و توجه به کتاب به سازمان دیگری سپرده است. طبیعتا جدا کردن کتاب از هنرهای دیگر خودش بحث مفصل و زیادی را می‌طلبد که بازگو کردنش در این مطلب نیست اما وقتی یک موسسه در زمینه فیلم و سریال، بودجه‌های هنگفتی اختصاص می‌دهد و حتی توانمند است در زمینه پوستر و گرافیک، دیوارنگاره‌های شهر را تا سرحد یک رسانه مستقل، تبدیل به برند کند چرا برای فعالیت در حوزه کتاب کم می‌گذارد؟ البته نه در حد بزرگداشت گرفتن که آن را هم تقریبا نیمه‌تعطیل کرده‌اند!

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

توجه به کتاب در مدیوم رسانه‌های تصویری نشان داده است که چقدر می‌تواند برای ورود مردم و خرید کتاب تاثیرگذار باشد. اتفاقی که برای کتاب «دختر شینا» یا کتاب‌هایی که در برنامه «خندوانه» معرفی می‌شدند، افتاد نشان می‌دهد که مردم چه در قالب مسابقه کتابخوانی و چه در قالب معرفی کتاب، اگر این معرفی صورت بگیرد، حتما کتاب را می‌خرند و می‌خوانند. باید به کسانی که کتاب را در همان وجه کتابی‌اش می‌بینند و می‌گویند که کتاب از مجموعه کارهای این سازمان باید حذف شود، گفت: «شما در قالب همان هنری که در حال تولید هستید و کلی هم برایش بودجه و اعتبار می‌گذارید، برنامه تلویزیونی‌ای را تدارک ببینید که توجه ویژه‌اش به کتاب باشد یا اینکه مستندی را بسازید که کتاب را برای مردم جذاب‌تر کند یا حتی معرفی کتاب‌ها را در قالب ویدئو با حضور کسانی که مردم دوست‌شان دارند، بسازید. یا می‌شود برای یک بار هم که شده دیوارنگاره‌ای را برای فضای کتاب و کتابخوانی طراحی کرد.» همه اینها نکاتی است که می‌شود توجه کرد، اما به راحتی از کنارش می‌گذریم و حرف‌مان هم این می‌شود که «ببینید کتاب در اولویت برنامه‌های ما نیست…!»

*عاطفه جعفری / فرهیختگان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.

نقدی به وضع مد و لباس

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
یکی از نقد‌های جدی به وضعیت فرهنگی امروزمان موضوع مد و لباس است؛ حوزه‌ای که به نظر می‌آید رهای رهاستنقدی به وضع مد و لباسنقدی به وضع مد و لباسبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ یکی از نقد‌های جدی به وضعیت فرهنگی امروزمان درد و دل‌های مشترک بین مردم، تولیدکنندگان، کارشناسان، پژوهشگران و طراحان مد و لباس درباره حوزه‌ای است که به نظر می‌آید رهای رهاست. یکی از گلایه‌های جدی اغلب زنان جامعه که می‌خواهند در فضای عمومی با پوششی امن و مطابق با عقایدشان حاضر شوند و از طرفی به قانون هم احترام بگذارند این است که گشتیم نبود، نگردید نیست.

جشن دانش آموختگی

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل

دوازده مینیاتور؛ روشن محمدکولیف

تابناکتابناک12 ساعت قبل
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
محیا اسناوندی که تحربه بازی در سریال روزهای بهتر، نامه آخر، دستت را به من بده و فیلم سینمایی دم سرخ‌ها و همچنین اجرای صبح بخیر را داشته است، راهی خانه بخت شد. سرویس عکس و فلیم فردا: محیا اسناوندی که تحربه بازی در سریال روزهای بهتر، نامه آخر، دستت را به من بده و فیلم سینمایی دم سرخ‌ها و همچنین اجرای صبح بخیر را داشته است، راهی خانه بخت شد. بیوگرافی محیا اسناوندیمحیا اسناوندی متولد ۲۵ اردیبهشت ۱۳۶۹ در تهران، مجری استفارغ التحصیل فوق لیسانس رشته میکروبیولوژی می‌باشد، فعالیت خود را با مجری‌گری گروه کودک و نوجوان شروع کرد و حالا مجری، گوینده و بازیگر می‌باشدفعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۸۸ وقتی ۱۹ ساله بود با گروه اجتماعی شبکه تهران شروع کرد و یکسال بعد در سال ۸۹ وارد گروه کودک و نوجوان همین شبکه شداجرای برنامه مشترک خانوم اسناوندی به همراه مژده لواسانی در برنامه سه نقطه که اولین تجربه کاریش بود، باعث دیده شدنش شد سپس بعد از سال ۹۴ مجری‌گری برنامه شاخص و موفق بچه‌های مردم و سپس ترانه باران را نیز برعهده گرفتمحیا اسناوندی تیر ۹۸ خبر ازدواج خود را با متن زیر رسانه‌ای کرد: ورود شکوهمندانت به هستی من؛ عقد بستگی قلب و جسم و روحمون، دلبرانه‌ترین روز تاریخ زندگیم، مقارن شد با روز میلاد حضرت دلبر…. چشم بد دور که هم جانی و هم جانانی …همسرشان مجتبی کشاورز تهیه کننده برنامه‌های تلویزیونی می‌باشد

موسیقی متن فیلم پنج انگشت؛ برنارد هرمن

تابناکتابناک15 ساعت قبل
فیلم سینمایی «پنج انگشت / ۵Fingers» به کارگردانی جوزف ال. منکیه‌ویچ محصول سال ۱۹۵۲ کمپانی فاکس قرن بیستم است. در این فیلم جاسوسی، جیمز میسون، دانیل داریو، مایکل رنی، والتر همپدن، اسکار کارلویز، جان ونگراف، آلفرد زیسلر، ایوان تریسولت، کانستنتین شین، لرنس دابکین، لستر متیوز، مایکل پتی، نستور پایوا، ریچارد لو، اتو والدیس و استنلی لوگن مقابل دوربین نوربرت برودین بازی کردند. برنارد هرمن موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این فیلم می‌بینید و می‌شنوید.

نظرها

اخبار بیشتر