لاریجانی: تحریم‌ها فرصت مناسبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد کرده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
لاریجانی: تحریم‌ها فرصت مناسبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد کرده است

لاریجانی: تحریم‌ها فرصت مناسبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد کرده است

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رئیس مجلس شورای اسلامی در کشور اراده و سمت‌گیری به سوی کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان است، گفت: تحریم‌ها فرصت مناسبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد کرده است.

- اخبار سیاسی -

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست مدیران و کارمندان شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپی که در سالن مجتمع تجاری‌سازی و فن بازار پارک فناوری پردیس برگزار شد، با ابراز خرسندی از مشاهده تلاش صورت گرفته در بخش فناوری گفت: پیش از این نیز در جریان پیشرفت‌های شما قرار داشتیم و گزارش‌هایی توسط صفاری درباره پیشرفت جوانان فناور ارائه شده بود، اما مشکلات کشور و به هم پیچیدگی‌های وضعیت ما مجالی ایجاد نکرده بود تا اینکه امروز توانستیم از نزدیک این محیط پرنشاط و فناورانه را مشاهده کنیم.

وی خطاب به جوانان فناور حاضر در نشست ادامه داد: این جزء کارهای بدیع کشور است که در آستانه جهش‌های بزرگ هستید و تحریم‌ها هم به شما کمک کرد تا وزارتخانه‌ها دست و دلبازانه از خارج جنس نخرند و رویکردشان حمایت از شما باشد؛ تحریم‌ها فرصت مناسبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد کرده است.

رئیس مجلس تصریح کرد: تردید نکنید در کشور اراده و سمت‌گیری به سوی کمک به شما است، چه در بخش قانونگذاری، چه بودجه‌ریزی یا اجرا، نگاه‌ها به سمت کارها و توانایی‌های شماست.

لاریجانی خطاب به نخبگان کشور یادآور شد: مأیوس نباشید، ممکن است سیستم دیوانی کشور دست‌انداز داشته باشد، اما باید روحیه شما استوار باشد، بنابراین می‌توانید به مجلس پیشنهاد دهید که چطور این دست‌اندازها را از مسیر شما بردارد.

وی اظهار داشت: اراده‌ها در بخش‌های مختلف با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب به سمت کمک به نخبگان است، ضمن اینکه یکی از مسائل در این بخش به قانونی باز می‌گردد که حدود ۱۰ سال از زمان تصویب آن گذشته و ممکن است ملاحظاتی در اجرا پیدا کرده باشیم که اگر برخی از مواد آن اصلاح شود، به نفع این محیط کسب و کار فناورانه است، بنابراین می‌توانید تیمی را برای بررسی این موضوع قرار دهید که به‌طور قطع از آن استقبال خواهیم کرد، چرا که می‌توان این قانون را به‌گونه‌ای تغییر داد که به نفع محیط کسب و کار باشد.

رئیس قوه‌مقننه کشورمان درباره پیشنهاد رئیس پارک فناوری پردیس مبنی بر ایجاد منطقه ویژه اظهار داشت: نمی‌دانم چه خاصیتی در ایجاد منطقه ویژه وجود دارد، چرا که تصویب آن با مشکلاتی همراه است و باید دولت برای آن لایحه بنویسد و به مجلس ارائه دهد تا تصویب شود، بنابراین برای سهولت کار شما پیشنهاد می‌کنم منافعی که در منطقه ویژه وجود دارد، مثل معافیت مالیاتی که در R&D آن را داشتید، پیشنهاد دهید تا در قانون مالیات بر ارزش افزوده لحاظ کنیم، چرا که در وقت طلایی این پیشنهاد قرار دارید، به این دلیل که کلیات آن به تصویب رسیده و جزئیات آن در کمیسیون در حال بررسی است، نکته‌ای که درباره منطقه ویژه مدنظر دارید در آن تعبیه کنید که به‌طور قطع سریع‌تر به نتیجه خواهید رسید.

لاریجانی در ادامه به ستاری پیشنهاد داد که برای بررسی این موضوع نیز تیمی تشکیل دهد.

وی درباره ضرورت توجه به صادرات محصولات حوزه فناوری خاطرنشان کرد: علی‌القاعده باید ضمانت‌هایی برای آن وجود داشته باشد، به همین دلیل اگر روی صندوق ضمانت صادرات کار کنید، آنها هم می‌توانند پوششی برای حمایت از شما ایجاد کنند، ضمن اینکه اگر مشکلی در این بخش وجود داشت، مجلس این آمادگی را دارد که آن را رفع کند.

رئیس مجلس در پاسخ به اظهارنظر یکی از مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان مبنی بر اینکه بودجه تخصیص یافته به حوزه فناوری صفر درصد بوده است، یادآور شد: مجلس ۷۰ میلیون یورو برای حوزه فناوری تصویب کرد که باید سهمی از آن به پارک فناوری پردیس اختصاص داده شود تا نگرانی‌ها در این مورد برطرف شود، ضمن اینکه در مجلس با وجود اینکه برای برداشت از صندوق توسعه ملی تا حدودی ملاحظاتی وجود دارد، چرا که مخالف این هستیم که از اعتبارات آنکه به بخش خصوص اختصاص دارد، نباید به بخش دولتی اختصاص یابد، اما هر سال سهمی از آن را به معاونت فناوری اختصاص می‌دهیم، بنابراین صندوقی که از این طریق برای شما ایجاد شده است، می‌تواند پشتیبان حوزه فناوری باشد.

لاریجانی تأکید کرد: به رغم وجود محدودیت‌های مالی مجلس از این آمادگی برخوردار است که از صندوق توسعه، سهمی را برای کمک به حوزه فناوری کشور اختصاص دهد.

وی خطاب به مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: در حوزه قانونگذاری پیشنهادی را مطرح کردید مبنی بر اینکه سیستمی برای کمک به مجلس ایجاد کرده‌اید که از آن استقبال می‌کنیم، بنابراین در این مورد پروپوزالی ارائه دهید تا کار را فراگیر کند و در این رابطه از نظر و حمایت مردمی نیز استفاده شود.

رئیس مجلس در توصیه به مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان تأکید کرد: تحریم‌ها برای کشور خوب نیست، اما تمام آن نیز خسارت نبوده و منافعی را برای کشور به همراه داشته است، چرا که ما در پی آن تمام راه‌هایی که فشارهای ناشی از تحریم‌ها را کاهش دهد، دنبال خواهیم کرد، ضمن اینکه شرایطی فراهم کرده است تا رویکرد درونی برای توجه به آورده‌های داخلی کشور اعم از نیروی انسانی و منابع طبیعی باشد، کما اینکه اگر در سال‌های گذشته به این مهم توجه می‌شد، در شرایط کنونی در مضیقه نبودیم.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

لاریجانی خطاب به نخبگان حاضر در جلسه افزود: شما نیروی فعال کشور هستید و امید است در این عرصه فعال شوید، ضمن اینکه اگر در قوانین کسب و کار موانعی وجود دارد، آن را تبیین و به مجلس دهید، چه در حوزه قانونگذاری، چه مقررات مربوط به دولت، در آن ورود کرده و امور را برای شما سهل خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: شما هم باید آستین‌ها را بالا بزنید، در بخش‌هایی که کشور با نقص‌های مهمی مواجه است، کمک کنید، فکر و همت خود را متمرکز کنید، کما اینکه کاتالیست‌ها یکی از این مشکلات موجود بوده که به آن اشاره کردید، بنابراین با توجه به اینکه در این حوزه کار کرده‌اید و توفیقاتی به دست آورده‌اید، ما هم از شما حمایت می‌کنیم و اگر بخش‌های دولتی هم پشتیبان شما نباشند، ما حمایت از شما را سرخط می‌آوریم. قانون نیز اینگونه است که اگر تولید داخلی وجود دارد، نباید به سمت واردات کالاهای خارجی بروید، چرا که در این صورت تخلف کرده‌اید، بنابراین در این زمینه اولویت‌ها را در نظر بگیرید.

رئیس قوه‌مقننه با اشاره به حوزه‌هایی که در آنها می‌توان از تولیدات فناورانه استفاده کرد، اظهار داشت: هم‌اکنون می‌توان در حوزه‌هایی همچون تولید قطعات خودرو از کمک شما بهره‌مند شد، کما اینکه با وجود تولید بخش اعظمی از قطعات مورد نیاز این بخش، تعداد محدودی از قطعات حلقه مفقوده کشور شده است که باید روی آن فکر کنید تا زمین‌گیر نباشد. همچنین در حوزه تولید دارو که ۹۷ درصد آن در داخل کشور تولید می‌شود، همان ۳ درصد واردات دارو حدود ۱٫۵ میلیارد دلار هزینه روی دوش کشور می‌گذارد، بنابراین می‌توانید روی این بخش فعال شده و برای آن وقت بگذارید و از وزارت بهداشت و درمان لیست این نوع داروها را بخواهید تا با همتی که دارید بتوانید آنها را تولید کنید.

لاریجانی با تأکید بر اینکه تجهیزات تولید شده در داخل نباید وارد شود، یادآور شد که این موضوع را پیگیری خواهم کرد تا دولت در این حوزه از شرکت‌های دانش‌بنیانی که اقدام به تولید کالاهای اساسی می‌کنند، حمایت کند.

وی ادامه داد: شما می‌توانید لیست این نوع کالاها را از وزارتخانه‌های مختلف بخواهید، کما اینکه وزیر بهداشت و درمان علاقمند به تولید کالاهای ضروری در داخل کشور است، همچنین می‌توان در حوزه‌های صنعت و معدن و کشاورزی نیز به این طریق فعالیت کرد تا واردات این نوع کالاها را بتوانیم کاهش دهیم، ضمن اینکه هم استقلال ایجاد شده ناشی از این اقدام ارزشمند است، بنابراین از آن استقبال می‌کنیم چرا که برای کشور عزت به همراه می‌آورد.

رئیس مجلس افزود: ما باید قبول کنیم بعد از جنگ توجه به شرایط کشور کمتر بود و این درحالی است که باید روی استقلال درونی کشور تمرکز می‌کردیم، اما در شرایط کنونی نیز بخش زیادی از نیروی انسانی جوان آمادگی دارند که توانسته‌اید تقریبا زیرساخت‌ها را برای ایجاد فضای معقول و سنجیده در جهت رونق کسب و کار فراهم کنید، از سوی دیگر باید درخواست‌های دستگاه‌های مختلف در این حوزه را نیز مورد توجه قرار دهید و پل ارتباطی را برقرار کنید تا اطلاعات دقیقی متناسب با نیاز بخش‌های تولیدی کشور در این حوزه به دست آورید.

لاریجانی یادآور شد: اگر در این مسیر نیاز به حمایت مالی داشتید، از طریق صندوق انجام می‌دهیم و اگر کاستی وجود داشت از شما با پشتیبانی مالی حمایت می‌کنیم، ضمن اینکه مشکل اصلی در این مورد منابع مالی نیست، بلکه ارتباطات است که باید به وجود آید، بنابراین به وزرا توصیه می‌کنیم که سازوکاری برای آن فراهم کنند.

وی ادامه داد: ما در حوزه‌های بهداشت و درمان، همچنین نفت و گاز که از اهمیت بسزایی برخوردار است، از شما پشتیبانی می‌کنیم چرا که ما کشوری نفت و گازی هستیم و باید صنعت مهمی در این حوزه ایجاد کنیم تا بخش اعظمی از منابع انسانی به این سمت معطوف شود، از سوی دیگر از معادن بهره لازم را نبرده‌ایم، به همین دلیل قانون لازم برای گسترش استفاده از معادن را ایجاد کردیم و در استان‌ها هم شرایطی را فراهم کردیم که در این مورد تصمیم‌گیری کنند.

رئیس مجلس با تأکید بر اینکه باید در حوزه کشاورزی و استفاده از امکانات موجود تلاش شود، گفت: تردید نکنید ما این نیروی خلاق را ارج می‌نهیم و چه در حوزه قانونگذاری و چه سرمایه‌گذاری از شما حمایت می‌کنیم و امیدواریم در حوزه تولید گام مؤثری بردارید، ضمن اینکه سال آینده سال پرتوفیقی برای شما خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

غول نبردهای آبی - خاکی ارتش آمریکا هم حریف سپاه نشد/ راز پیام دروغ USS Boxer به کاخ سفید +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
تا این که ناگهان پنج شنبه شب، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با خوشحالی ادعا کرد که یک پهپاد ایرانی که به ناو آمریکایی USS Boxer نزدیک شده بود سرنگون شده است. چندین کشور در دنیا مثل استرالیا، اسپانیا، فرانسه و چین از جمله دارندگان این نوع از شناورها به حساب می‌آیند. خدمه استاندارد این ناو در حدود ۱۲۰۰ نفر است و می‌تواند تا حدود ۱۶۸۷ نفر تفنگدار دریایی را نیز با خود حمل کند. این ناو در تاریخ ۱۱ فوریه سال ۱۹۹۵ میلادی وارد خدمت و در مجموع ۸ فروند از این ناوها برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است. ناو USS Boxerاین ناو میتواند علاوه بر قوای مسلح و تجهیزات زرهی، انواع بالگرد‌های ترابری و تهاجمی و نوع عمود پرواز جنگنده نسل پنجم اف ۳۵ را حمل کند.

نفتکش توقیف‌شده انگلیسی استینا ایمپرو

4+
برترین‌هابرترین‌ها16 ساعت قبل
فراروفرارو12 ساعت قبل
فرارو- امیر هاشمی مقدم؛ این روز‌ها رسانه‌های ترکیه پر است از اخباری درباره هزاران گردشگر سرگردان ایرانی در آنتالیا. بر پایه گزارش رسانه‌های ترکیه و نیز سخنان برخی از آژانس‌های ایرانی، بین پنج تا شش هزار نفر ایرانی به این جشنواره رفتند. در هوای گرم و شرجی آنتالیا، گردشگران ایرانی با چمدان‌های‌شان روبروی ورودی محل جشنواره روی زمین نشسته‌اند. هرچند آن‌ها قرار بود جشنواره موسیقی برگزار کنند و نهایتا گفتند به مسافران ایرانی چادر می‌دهیم با چنین شرایطی. اما برخی از مسافران انتظار دارند که همه هزینه سفرشان باز گردانده شود.» البته به نظر نمی‌آید این سخن که گردشگران ایرانی هم مقصر بودند، چندان منطقی باشد.

مکالمات رادیویی ناو جنگی بریتانیا و نیرو‌های سپاه

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
برترین‌ها: روابط عمومی نیروی دریایی سپاه عصر جمعه در اطلاعیه‌ای از توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز خبر داد. در این اطلاعیه آمده است: عصر امروز (جمعه ۲۸ تیر) یک فروند نفتکش انگلیسی با نام «stena impero» هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد. اکنون نوار مکالمه رادیویی ناو جنگی بریتانیا و نیرو‌های سپاه قبل از توقیف انتشار یافته است. در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

فارسی صحبت کردن افسر اطلاعاتی سازمان سیا

برترین‌هابرترین‌ها14 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور14 ساعت قبل
برادر میترا استاد امروز قبل از شروع جلسه سوم دادرسی پرونده جنایی مقتول در خصوص بزرگترین آرزوی خواهرش و میزان دارایی او توضیحاتی ارائه داد. به گزارش نامه نیوز، میترا استاد همسر محمد علی نجفی شهردار سابق تهران و وزیر آموزش و پرورش اسبق کشور هفتم خردادماه در حمام خانه خود در منطقه سعادت آباد تهران با شلیک گلوله کشته شد. محمد علی نجفی ساعاتی پس از این جنایت با معرفی خود به پلیس آگاهی تهران به قتل همسرش اعتراف کرد. نجفی حتی تاکید داشت که پیش از این درگیری خونین چندین مرتبه به میترا استاد پیشنهاد جدایی و طلاق با پرداخت تمام حق و حقوق را داده است، ولی مقتوله عنوان کرده که حاضر به جدایی نیست. مسعود استاد در مورد میزان دارایی‌هایی شخصی میترا استاد گفت: خواهرم هیچ سرمایه‌ای نداشت و هیچ سرمایه‌ای از او باقی نمانده است.

نظرها

اخبار بیشتر