اصفهان| تخصیص آب برای کشت تابستانه ضرر کشاورزان و محیط زیست را کاهش می‌دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
اصفهان| تخصیص آب برای کشت تابستانه ضرر کشاورزان و محیط زیست را کاهش می‌دهد

اصفهان| تخصیص آب برای کشت تابستانه ضرر کشاورزان و محیط زیست را کاهش می‌دهد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزان شهرستان اصفهان گفت: برای کاهش ضرر کشاورزان باید آب صیفی یا همان آب تابستانه به کشاورزان داده شود اما این مستلزم این است که شورای هماهنگی زاینده رود برگزار و آب تابستانه مصوب شود.

- اخبار استانها -

حسین محمدرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان درباره بسته شدن آب بعد از کشت غله کشاورزان اصفهانی اظهار داشت: در صحبت‌ها در کمیته 15 نفره قرار شد از 25 خرداد به مرور و با یک شیب ملایم آب بخش کشاورزی کاهش یابد تا اینکه 30 خرداد آب کشاورزی کاملاً قطع شود.

وی افزود: اما با توجه به بارندگی‌های خوبی که در حوضه آب‌خیز کوهرنگ صورت گرفت و بیش از ۲۱۵۰ میلی متر بارندگی، باید آب صیفی یا همان آب تابستانه به کشاورزان داده شود اما این مستلزم این است که شورای هماهنگی زاینده رود برگزار و آب تابستانه مصوب شود.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزان شهرستان اصفهان خاطرنشان کرد: آب مدتی بسته می‌ماند تا کشاورزان کشت غله خود را برداشت کنند و جایگزین آن کشت صیفی یا تابستانه صورت گیرد.

وی تصریح کرد: آب کشت تابستانه باید برای کشاورزان مصوب و به موقع تخصیص داده شود و آب پاییزه غله سال زراعی ۹۸ - ۹۹ را نیز برای کشاورزان حق‌آبه دار حوضه زاینده رود حفظ و در آبان ماه برای آن‌ها رها سازی شود.

محمدرضایی بیان کرد: آب زاینده رود باید دائم باشد، اما با توجه به مصرف آب شرب اصفهان و شهرستان‌های اطراف، برداشت آب برای باغات در ۲ استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری در بالادست رودخانه و جذب آب در سفره‌های زیرزمینی، استفاده صنایع از آب و انتقال آب به یزد، مصرف آب خیلی بالاتر از حد توان زاینده رود است.

وی گفت: این وقفه بین کشت غله با کشت تابستانه تا آماده شدن زمین‌های کشاورزی آب کشاورزی بسته می‌شود و با این بسته شدن آب روزانه نزدیک به ۶ الی ۷ میلیون متر مکعب از مصرف آب کاسته و به حجم سد افزوده می‌شود.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزان شهرستان اصفهان اظهار داشت: زمانی که آب شرب و صنعت تنها عبور داده شود آب کشاورزی ذخیره می‌شود، در حال حاضر کشاورزان در نگهداری از درخت و ینجه و کشت‌های دیگر، نیازمند آب هستند اما به دلیل اینکه کشت تابستان اهمیت بیشتری دارد و باید علی رغم درآمد تنوع کشتی نیز داشته باشند.

وی افزود: این چند سال تنها غله کشت و زمین‌ها قارچی شده و علف‌های هرز زمین‌ها را فرا گرفته و باید تنوع کشت صورت گیرد تا آن‌ها از بین بروند، این خاصیت کشت تابستانه است و می‌تواند قارچی بودن زمین که به دلیل کشت مداوم یک محصول به وجود آمده را از بین ببرد.

محمدرضایی خاطرنشان کرد: باید کشت دیگری انجام گیرد تا آن زمین جوابگو باشد و موادی که گیاه نیاز دارد از بین رفته و با یک تغییر کشت به حالت قبل خود باز می‌گردد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا وضعیت آب اصفهان برای کشاورزان بهبود یافته یا خیر تصریح کرد: سال گذشته سد آبی نداشت و آب غله دیرهنگام و در بهمن‌ماه برای کشت غله داده شد، زمستان فصل کشت غله نبود و این کشت بالاجبار صورت گرفت و کشاورزان با آن آب دیروقت قانع شدند، در صورتی که کشت پاییزه همانطور که از اسمش پیداست باید در نیمه پاییز کشت شود تا محصول خوبی داشته باشد.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزان شهرستان اصفهان بیان کرد: بین ۳۰ تا ۴۰ درصد زمین‌های کشاورزان حق‌آبه دار در سال زراعی ۹۷-۹۸ زیر کشت رفت و با توجه به آبی که در ابتدای سال آمد کشت نسبتا خوبی برداشت می‌شود، البته با کشت تابستانه این کمبود جبران می‌شود که امیدواریم این آب اختصاص یابد تا کشاورزان درآمد خوبی داشته باشند.

وی گفت: بارندگی خوبی در سرشاخه‌های زاینده‌رود صورت گرفته و حدود ۲۱۵۰ میلی متر بارندگی شده و این میزان بارندگی آوردی حدود ۲ میلیارد متر مکعب آب شود و بر اساس میانگین بارندگی بلند مدت که ۱۳۵۰ میلیمتر بارندگی بوده امسال‌ باید هم آب تابستانه و هم آب پاییزه را به موقع و به میزان کافی بدهند.

محمدرضایی اظهار داشت: البته این مستلزم این است که وزارت نیرو آب را کنترل و از برداشت‌های بی‌رویه و غیر مجاز جلوگیری کند تا حق آب محیط زیست داده شود تا حداقل تالاب بین المللی گاوخونی از حالت خشکی در بیاید و مشکلات ریزگرد را نیز کمتر داشته باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، رو کانا نماینده ایالت کالیفرنیا در واکنش به خبر سی ان ان درخصوص بازداشت ۱۷ جاسوس سازمان سیا در ایران در پیامی توئیتری نوشت اگر درست باشد ما به شفاف سازی بیشتر و پاسخ‌های بیشتر درباره اقدامات سازمان سیا در ایران نیاز داریم. هدف سیا چیست؟ ما نباید از هرگونه تغییر رژیم در ایران حمایت کنیم و در عوض باید از سرنگونی مصدق در سال ۱۹۵۳ درس بگیریم.

مصوبات جلسه علنی مجلس

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
تسنیمتسنیم19 ساعت قبل
رئیس پلیس دشتستان از دستگیری با اشاره به دستگیری یکی از بزرگترین بدهکاران مالیاتی بیان کرد: با تلاش ماموران پلیس شخصی که بدهی مالیاتی قابل توجهی داشت در وحدتیه دشتستان دستگیر شد. وی با بیان اینکه فضای دشتستان برای قاچاقچیان مواد مخدر ناامن است افزود: فعالیت شبانه‌روزی و تخصصی نیروی انتظامی در دشتستان سبب شده تخلفات و جرایم در کوتاه‌ترین زمان شناسایی و کشف شود. سرپرست فرماندهی انتظامی شهرستان دشتستان عنوان کرد: باتلاش‌های شبانه روزی مأموران انتظامی در ۴ ماهه نخست امسال میزان کشفیات مواد مخدر در دشتستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۸۴ درصد افزایش یافته است. وی به شهروندان توصیه کرد: هرگونه اخبار و اطلاعات در زمینه تهیه، توزیع، خرید و فروش مواد مخدر را از طریق شماره تلفن ۱۱۰ به پلیس اطلاع دهند. سرهنگ ملکوتی مبارزه با مواد مخدر با رویکرد اجتماعی را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: در راستای اجرای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی، مبارزه با مواد مخدر با افزایش آگاهی مردم به ویژه جوانان با رویکرد اجتماعی و همگانی اجراء می‌شود.

فیلم| بزرگترین خدمت یوکیو آمانو به پرونده هسته‌ای ایران چه بود؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، یوکیو آمانو دیپلماتی که معروف بود به آقای محتاط، در ده سالی که مسئولیت آژانس بین المللی انرژی اتمی را بر عهده داشت، از التهابی بزرگ در پرونده هسته‌ای ایران، کاست. در دوران او بود که پرونده اتهامات قدیمی آمریکا و اسرائیل علیه ایران بسته شد. در این ویدئو درباره بزرگترین گام فعالیت آمانوی فقید در پرونده هسته‌ای ایران سخن گفته شده است. خبر فوت آمانو درحالی دیروز اعلام شد که بلومبرگ ادعا کرد او ۵ روز قبل فوت کرده و البته شب گذشته معاون آمریکایی اش به طور موقت عهده دار مسئولیت هایش شد.

فیلم | دردسر جدید برای ترامپ: افغانستان یک هفته‌ای از کره زمین محو می‌شود!

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
همه ما این مصرع را از کودکی در رادیو و تلویزیون و هیات‌ها و … شنیده‌ایم، به نوعی داستان حماسه کربلا و کربلاییان به وسیله تاریخ نویسان و شاعران با پوست و خون و وجود شیعیان اجین گشته است. یکی از زیباترین این اشعار را محتشم کاشانی نام‌ آورترین شاعر مدیحه‌ سرای شیعه سروده: این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست // این چه شمعیست که جانها همه پروانه اوست هر کجا می‌نگرم رنگ رخش جلوه‌گر است // هر کجا می‌گذرم جلوه مستانه اوست هر کسی میل سوی کرببلایش دارد // من چه دانم که چه سریست به در خانه اوست
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر