پشت پرده کاهش قیمت خودرو چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. وانانیوز
  4. اقتصادی
پشت پرده کاهش قیمت خودرو چیست؟

پشت پرده کاهش قیمت خودرو چیست؟

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز |
روند کاهشی قیمت خودرو از هفته گذشته سرعت بیشتری گرفته و گشتی در بازار نشان می‌دهد اکنون نرخ خرید و فروش خودرو به صورت روزانه کاهش می‌یابد و دیگر خبری از سیر صعودی قیمت‌ها نیست.

به گزارش وانانیوز،

روند کاهشی قیمت خودرو از هفته گذشته سرعت بیشتری گرفته و گشتی در بازار نشان می‌دهد اکنون نرخ خرید و فروش خودرو به صورت روزانه کاهش می‌یابد و دیگر خبری از سیر صعودی قیمت‌ها نیست. اخبار بازار خودرو حاکی از آن است که در آخرین روز کاری هفته گذشته قیمت خودروهای داخلی بین دو تا پنج میلیون تومان، مونتاژی‌ها پنج الی ۱۰میلیون تومان و خودروهای وارداتی ۱۰ الی ۲۰میلیون تومان از فاصله صبح تا بعد از ظهر همان روز، کاهش داشته است.

سال گذشته را می‌توان سال افزایش قیمت‌ها از جمله قیمت خودرو نامید. سالی که در آن خودروسازان با استفاده از فضای موجود در بازار ارز، قیمت‌گذاری را به دست گرفتند و به رشد بی‌رویه قیمت خودروها جنبه قانونی دادند. این امر سبب شد خودرو از یک کالای مصرفی به کالای سرمایه‌ای بدل شده و باعث بروز پدیده سفته‌بازی در بازار معاملات شود. در این میان پای فضای مجازی نیز به خرید و فروش خودرو باز شد و دلالان از طریق قیمت‌گذاری‌های عجیب و غریب، آشفتگی بازار را به غوغای سوداگری خودرو بدل کردند. پس از آن بود که با دستور دادستانی، در کنار حذف قیمت مسکن از سایت‌ها، دستور حذف قیمت خودرو نیز صادر شد تا ابزار تبلیغاتی دلالان از دسترس خارج شده و آرامش به بازار خودرو باز گردد. اگر چه در روزهای آغازین این طرح، همچنان قیمت خودرو بالا بود اما با حساس‌شدن معاونت اول ریاست‌جمهوری و مجلس به موضوع قیمت خودرو و تذکرهای پی‌درپی به وزارت صمت در این باره، به نظر می‌رسد گشایش‌هایی در اصلاح قیمت خودرو ایجاد شده است. کارشناسان بازار نیز بر این امر صحه گذاشته و کاهش قیمت کنونی را آغاز یک روند نزولی مداوم ارزیابی می‌کنند.

قیمت خودرو به کف می‌رسد

در ماه‌های گذشته و به دلیل افزایش انتظارات تورمی جامعه و تبدیل‌شدن خودرو به یک کالای سرمایه‌ای، صاحبان خودرو تمایلی به فروش نشان نمی‌دادند، اما اکنون با سیر نزولی قیمت‌ها و نگرانی از ضرر و زیان، فروشندگان به بازار آمده‌اند؛ البته همچنان خبری از خریدار نیست و مردم در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند که این امر سبب بروز رکود در بازار شده است. کاهش قیمت خودرو که به صورت هفتگی رخ می‌داد اکنون فاصله زمانی این تغییر را کمتر کرده و به صورت روزانه و گاه چند ساعته، اتفاق می‌افتد. یک کارشناس صنعت خودرو معتقد است به زودی قیمت خودرو به کف می‌رسد. فربد زاوه در گفت‌وگو با ایسنا افزود: کاهش قیمت خودرو در بازار نتیجه اثرات روانی مسائل سیاسی کشور است و این مورد تأثیر خود را بر قیمت ارز نیز گذاشته است. اما پایداری قیمت‌ها و ادامه این روند به مسائل بسیار زیادی بستگی دارد. او اظهار کرد: ریشه تمامی این اتفاقات خوش‌بینی سیاسی موجود در کشور است و در صورت ادامه شرایط، روال تا چند ماه آینده نیز به همین صورت خواهد بود؛ البته باید گفت رکود سنگین در بازار ایجاد خواهد شد و افراد منتظر کاهش قیمت بیشتر هستند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

پیگیری تخلف قیمت‌گذاری در سازمان حمایت

از سوی دیگر در خبرها آمده بود شرکت کرمان‌موتور در کمتر از یک ماه بعضی از محصولات خود را تا ۴۰میلیون تومان گران کرده است؛ این در حالی‌ست که هیچ تغییری در متغیرهای اصلی اقتصادی از جمله نرخ ارز رخ نداده است. این شرکت نیز در پاسخ اعلام کرد که افزایش قیمت صورت‌گرفته ناشی از افزایش قیمت بیش از ۲۵درصدی نرخ ارز نیمایی، افزایش قیمت خرید قطعات تولید داخل، افزایش هزینه‌های دستمزد و افزایش هزینه‌های حمل بوده است. در همین ارتباط، عضو هیات‌مدیره و معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: در ارتباط با شرکت‌هایی که خارج از ضوابط قیمت‌گذاری به افزایش قیمت محصولات خود اقدام کردند، مکاتبات مرتبط برای اخذ مستندات و مدارک جهت بررسی قیمت تمام‌شده محصولات مربوطه در دست پیگیری است. وحید منایی افزود: با توجه به عضویت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در کمیته خودرو، برای کاهش تنش قیمتی که در ماه‌های اخیر در بازار خودروهای تولید داخل ایجاد شده و دستیابی به تعادل عرضه و تقاضا، تصمیماتی اتخاذ شده که در قالب مصوبات کمیته خودرو اجرایی می‌شود.

سرانجام واردات خودروی دست‌دوم

این روزها بحث آزادسازی واردات خودروهای دست‌دوم به کشور برای تنظیم بازار نیز به موضوعی داغ تبدیل شده است. کارشناسان بازار خودرو از آزادسازی واردات خودروهای سبک نو و کارکرده برای تنظیم بازار داخلی و تعادل قیمت‌ها به‌عنوان گامی برای ایجاد یک بازار رقابتی باثبات یاد می‌کنند. این در حالی‌ست که با ممنوعیت واردات خودرو در ایران، بازار عملا تنها در دست دو خودروساز بزرگ قرار گرفته و خریداران ناچار به انتخاب از میان مدل‌های محدود این شرکت‌ها با قیمت‌های بالا هستند. در این میان اخبار حاکی از آن است که یک محموله از خودروهای کارکرده و دست‌دوم، به گمرک خرمشهر رسیده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مدیرکل گمرک خرمشهر در این باره اظهار کرد: ترخیص خودروی مستعمل در این گمرک ممنوع است و این گمرک موردی از ترخیص چنین خودروهایی نداشته است. علی سلیمانی افزود: این خودروها، دست دوم و برخی هم نو از مبدا کویت بارگیری و به گمرک خرمشهر وارد شده‌اند که پس از انجام تشریفات ترانزیتی از مرزهای پرویزخان، باشماق و مرز افغانستان به خارج از کشور ارسال می‌شوند. او ادامه داد: برخی خودروها نیز که از امارات به گمرک خرمشهر وارد شده‌اند، به مقصد ارمنستان ترانزیت می‌شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مردی لحظاتی قبل از پرواز هواپیما، روی بال آن پرید +فیلم و عکس

اقتصادنیوزاقتصادنیوز22 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، شرکت آزمان ایر در شرح ماجرا گفت: «این مرد که هویت آن مشخص نشده است به سمت هواپیما در باند پرواز می‌رود که در این هنگام خلبان او را می‌بیند. سرعت را کم می‌کند و سپس موتور هواپیما را خاموش می‌کند اما مرد همچنان در اطراف هواپیما سرگردان بود.» این شرکت در ادامه آورده است: «این مرد به یکباره بر روی بال هواپیما پرید و سعی کرد که خود را به کابین برساند. ویدئوی گرفته شده توسط یکی از مسافران از این صحنه نشان می‌دهد که مرد در اطراف بال هواپیما حرکت می‌کند که در این زمان مسافران وحشت زده از خدمه پرواز می‌خواهند که درهای خروج را باز کنند. در یک صحنه دیگر هم مرد روی بال هواپیما است. مقام‌های فرودگاه نیجریه در بیانیه‌ای گفتند که این مرد در بازداشت است و مورد بازجویی قرار گرفته است اما هنوز انگیزه وی از این کار مشخص نیست.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اتفاقی که دیگر تنها یک شایعه نبود و با انتشار یک ویدئو به نام رامبد جوان قوت بیشتری گرفت. اینکه رامبد جوان بعد از حواشی بسیاری که سفرش به کانادا برایش ایجاد کرد دیگر قصد برگشتن به تلویزیون را ندارد و قرار است ساخت برنامه‌ای به نام «نی‌نی و دادا» را در کانادا آغاز کند. این اتفاق با واکنش و انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه بود. بسیاری از آنها از این انتقاد می‌کردند که این کانال با تبلیغات رایگان در برنامه «خندوانه» و به واسطه برند این برنامه رشد پیدا کرده و اکثر دنبال‌کننده‌های آن به خاطر این برنامه عضو آن شده‌اند و استفاده از آن برای کار دیگری که احتمالا هیچ ربطی به برنامه «خندوانه» ندارد اشکال دارد. این اتفاقات و فشاری که شبکه‌های اجتماعی آوردند اما باعث شد تا خیلی زود پست‌های مربوط به «نی‌نی و دادا» از کانال حذف شوند و نام این کانال به «خندوانه و جناب‌خان» تغییر پیدا کند.

توضیح ربیعی درباره گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی برای واردات دارو

الفالف1 روز قبل
توضیح ربیعی درباره گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی برای واردات داروگروه اقتصادی الف، ۳۱ تیر ۱۳۹۸، ۲۲:۰۱ ۳۹۸۰۴۳۱۲۲۷تکذیب گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی برای واردات دارو علی ربیعی سخنگوی دولت در رابطه با خبر گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی برای واردات دارو توضیحاتی ارائه داد.

ظریف: با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم

فارسفارس1 روز قبل
وزیر امور خارجه ایران اقدامات آمریکا تحت عنوان «تحریم» را تروریسم اقتصادی خواند و تصریح کرد: ما با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم. وی با بیان اینکه فقط واژه «تروریسم» را جستجو کنید، اظهار داشت: من معنی «تروریسم» را در لغتنامه به شما خواهم گفت. ظریف اضافه کرد: نیاز داریم که از واژه تروریسم (به جای تحریم) استفاده کنیم. به گزارش فارس، وی تصریح کرد: این تروریسم اقتصادی است، خالص و ساده و نیاز داریم که دائم آن را تکرار کنیم. ظریف در پایان تصریح کرد: ما با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم.
انتخابانتخاب1 روز قبل
قیمت روز پژو پارس با کاهش سه میلیونی روبرو شده و حالا با قیمت ۹۱ میلیون تومان فروخته می‌شود. دنا معمولی که دیروز دو میلیون تومان ارزان شده بود، امروز یک قدم به عقب برگشته و با افزایش یک میلیون تومانی نسبت به روز گذشته روی ۱۰۹ میلیون تومان ایستاده است. در طرف مقابل امروز دنا پلاس توربو دو میلیون تومان ارزش خود را از دست داده و با قیمت ۱۶۵ میلیون تومان فروخته می‌شود. قیمت این محصول دیروز حدود ۱۶۰ میلیون تومان بود و فروشنده‌ها امروز به ۱۵۳ میلیون تومان راضی شده‌اند که نشان‌دهنده کاهش هفت میلیون تومانی قیمت این محصول در یک روز است. قیمت روز پژو ۲۰۷ دنده‌ای در بازار ۱۱۸ میلیون تومان است که یک میلیون تومان کمتر از روز گذشته است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
یک خودرو در شهر اربیل مرکز کردستان عراق توقف می‌کند و بیش از ۶ کارگر ایرانی به سمتش هجوم می‌برند. ساخت و ساز در اربیل رونق دارداکثر کارگران ایرانی با ویزای یک ماهه توریستی از مرزهای ایران خارج شده و وارد کردستان عراق می‌شوند. کارگران ایرانی پس از ۲۸ روز برای استراحت به خانه بازمی‌گردند … پس از یک هفته استراحت این چرخه همچنان تکرار می‌شود. در جنوب یکی از اتوبان‌های شلوغ اربیل یک تاجرعراقی- کرد، ساختمان‌‌هایش را به مسافرخانه‌های ارزان تبدیل کرده تا اقامتگاه مناسبی برای کارگران ایرانی باشد. مقامات عراق نیز اعلام کرده‌اند که هنوز از حرکت کارگران ایران به عراق نگران نیستند.

نظرها

اخبار بیشتر