حضور زنان به عنوان هیئت نظارت و اجرایی در انتخابات شورایاری‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
حضور زنان به عنوان هیئت نظارت و اجرایی در انتخابات شورایاری‌ها

حضور زنان به عنوان هیئت نظارت و اجرایی در انتخابات شورایاری‌ها

مهرخبرگزاری مهر |
اعضای شورای شهر تهران در جلسه امروز به تبصره الحاقی حضور زنان به عنوان عضو در هیئت نظارت و اجرایی مرکزی منطقه رای مثبت دادند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جریان بررسی آئین نامه اجرایی انتخابات پنجمین دوره شورایاری‌های شهر تهران به پیشنهاد شهربانو امانی، سیدآرش میلانی و زهرا نژاد بهرام تبصره الحاقی مبنی بر اینکه همه ارکان در آئین نامه عدد فرد باشد و حتما زنانی به عنوان عضو در هیئت نظارت و اجرایی مرکزی و منطقه حضور داشته باشند، مطرح و بررسی شد.

امانی در دفاع از پیشنهاد خود گفت: باید برای زنان سهم ویژه‌ای تعریف شود. امروز بانوانی که در شورای شهر عضو هستند بر اساس سهمیه‌ای که تعریف شده بود به شورا راه یافتند و معتقدم باید این رویکرد در انتخابات آتی شورایاریها لحاظ شود.

اما ناهید خداکرمی با این پیشنهاد مخالفت کرد و گفت: من با جنستیی دیدن موضوع مخالف هستم و پیشنهاد رد آن را می‌دهم.

مجید فراهانی در دفاع از این پیشنهاد اعلام کرد: از مهمترین اهداف تشکیل شورایاری‌ها افزایش مشارکت مردم در مدیریت محلات است و می‌توان با این کار بانون بیشتری را به صحنه آورد. برای توانمندسازی بانوان این یکی از تصمیمات خوب است که مانع از ترکیب مردانه شود. معتقدم زنان باید در هیئت نظارت بر اجرای مرکزی و منطقه حضور داشته باشند.

بهاره آذین در مخالفت با این پیشنهاد گفت: من مخالفتی برای حضور بانوان ندارم اما با شیوه اجرای آن مخالف هستم زیرا افرادی که در هیئت نظارت و اجرایی حضور دارند هر کدام نماینده بخشی هستند و تنها کرسی برای بانوان، ستاد هماهنگی شواریاران است و این یعنی ما تنها می‌توانیم در این جایگاه به زنان سهم دهیم.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

ابراهیم امینی که در غیاب محسن هاشمی ریاست جلسه را برعهده داشت گفت: به نظرم اجرایی شدن این موضوع بسیار سخت است و به نظرم توصیه شود که از زنان در هیئت نظارت اجرایی استفاده شود.

در نهایت این پیشنهاد با ۱۲ رای موافق و ۵ رای مخالف به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، در زمان بررسی آئین نامه اجرایی انتخابات شورایاری‌ها تعدد و تنوع پیشنهادات از سوی اعضای شورا بسیار بالا بود. از این رو محسن هاشمی پیشنهاد داد که این موضوع در خارج از صحن توسط ستاد هماهنگی شورایاری‌ها مجددا بررسی شود که با وجود موافق و مخالفانی از این پیشنهاد در نهایت محسن هاشمی پیشنهاد خود را پس گرفت وبا تمدید نیم ساعت جلسه، پیشنهادات اعضا مورد بررسی قرار گرفت که عمده این پیشنهادات از سوی اعضا رد شد. در نهایت پس از کش و قوس‌های فراوان در جلسه علنی امروز آئین نامه اجرایی انتخابات پنجمین دوره فعالیت شورایاری‌ها به تصویب رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تبدیل شدن طلاق در عراق به یک پدیده

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش شبکه تلویزیونی الاتجاه عراق، با توجه به مشکلات زیادی که جامعه عراق از آنها رنج می‌برد در این میان طلاق نیز مانند آتش به جان جامعه عراق افتاده است. نتایج تحقیق شورای عالی قضایی نشان می‌دهد در هر ساعت ۱۰ مورد طلاق در عراق ثبت می‌شود. یک عراقی گفت: "علل افزایش طلاق، بسیار زیاد است اما بیکاری در صدر این علل قرار دارد. اجاره بها نیز بسیار بالاست. «یک عراقی دیگر گفت:» علل طلاق، زیاد است که شرایط اقتصادی و اجتماعی از جمله آنهاست. دادگاه شورای عالی قضایی نیز چند روز پیش اعلام کرد در هر ساعت در عراق ۱۰ طلاق ثبت می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران- «عصر جدید» مسابقه استعداد یابی که احسان علیخانی، آن را برای شبکه سه تلویزیون ساخته است این روزها بسیاری از نگاه‌ها را به سمت خود جلب کرده است. رویا نونهالی، آریا عظیمی نژاد، سیدبشیر حسینی و امین حیایی داوران این برنامه هستند. در آخرین رای گیری این برنامه حدود ۷ میلیون نفر شرکت کرده بودند و نفر برنده حدود ۴ میلیون ۳۰۰ هزار رای آورد. حالا می‌خواهیم در ۹۰ دقیقه گفت‌وگو در مورد این برنامه با هم گفت‌‌وگو کینم. ۱- برنامه عصر جدید را نگاه می‌کنید؟ ۲- نظر شما درباره داورهای این برنامه چیست؟ نظرهای آنها را تخصصی می‌دانید؟ ۳- اگر استعدادی دارید، حاضرید در این برنامه شرکت کنید؟ ۴- مهم‌ترین نقطه قوت و ضعف این برنامه چیست؟ زمان این گفت‌وگو ۹۰ دقیقه است.

کاهش دما در استان‌های ساحلی دریای خزر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرتضی ضرابی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ درباره آخرین وضعیت جوی کشور افزود: هوای گرم غالب نقاط کشور را دربرگرفته و در یکی دو روز آینده نیز ماندگار خواهد بود، اما در استان‌های ساحلی دریای خزر با شمالی شدن سوی جریانات هوا از فردا بعدازظهر شرایط برای کاهش دما در این استان‌ها کاملا مهیا می‌شود و این کاهش دما سه شنبه و بامداد چهارشنبه در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و حتی اردبیل حس می‌شود. وی گفت: رگبار‌های تابستانی عمدتا در ساعات بعدازظهر رخ می‌دهد و شرایط آن در بخش‌های شمالی و غربی استان هرمزگان، جنوب استان کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان و بخش‌های جنوبی و شرقی استان فارس کاملا مهیاست و می‌تواند منجر به سیلابی شدن رودخانه‌ها شود بنابراین توصیه می‌کنیم از توقف در حاشیه رودخانه‌ها خودداری شود. ضرابی گفت: ​ وزش باد‌های ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان کماکان در نوار شرقی کشور حاکم است، به ویژه جنوب خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان را تحت تأثیر قرار می‌دهد به طوری که سرعت وزش باد در زابل و ایرانشهر زیاد شده و به ۱۱۰ کیلومتر در ساعت نیز می‌رسد. کارشناس هواشناسی افزود: پیش بینی می‌کنیم با افزایش سرعت وزش باد در بخش‌هایی از استان‌های قم، مرکزی و جنوب استان تهران در ساعات بعدازظهر کیفیت هوا در این استان‌ها کاهش یابد.
قدس آنلاینقدس آنلاین30 دقیقه قبل
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از کاهش آمار مهاجرت از ایران به سایر کشورها طی سال‌های اخیر خبر داد. به گزارش قدس آنلاین، سورنا ستاری در جمع خبرنگاران در بجنورد گفت: جمهوری اسلامی ایران از آن دسته از کشورهایی است که مهاجرت پذیر و مهاجر فرست نیست و آمارهای بالایی برای مهاجرت نخبگان به کشورهای دیگر وجود ندارد و مهم کیفیت نخبگانی است که می‌روند که در بنیاد ملی نخبگان به این موضوع اهمیت داده شده و بررسی می‌شود. وی در رابطه با رصد مهاجرت، عنوان کرد: در سال‌های اخیر مهاجرت‌ها از ایران کاهش داشته است و خوشبختانه در سه سال گذشته هزار و ۴۰۰ نفر از ۱۰۰ دانشگاه برتر به ایران برگشته‌اند.
مهرمهر2 ساعت قبل
علی حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر به مستمری بگیران و بازنشستگان تأمین اجتماعی اشاره کرد و بیان داشت: طی یک سال گذشته بالغ بر دو هزار میلیارد تومان تعهدات بلند مدت و همچنین مستمری بازنشستگان و… به بازنشستگان تأمین اجتماعی پرداخت شده است. وی به بسته حمایتی تأمین اجتماعی اشاره کرد و افزود: تأمین اجتماعی در راستای کمک به رونق تولید بسته حمایتی تدوین کرده که بر اساس آن کارفرمایانی که بدهی معوقه دارند این جرایم بخشیده می‌شود. حسینی یادآور شد: ۵۰ هزار کارفرما در استان کرمان لیست بیمه‌ای خود را به صورت غیر حضوری تحویل می‌دهند که این آمار ۹۶ درصد را تشکیل می‌دهد لذا این طرح موجب سهولت کار کارفرمایان و صرفه‌جویی در وقت شده است. حسینی گفت: در حال حاضر اداره کل تأمین اجتماعی استان کرمان ۲۶ شعبه اصلی، ۱۶ شعبه اقماری و ۱۲ کارگزاری فعال دارد که به مردم خدمات ارائه می‌کنند. وی در قسمتی از سخنان خود به بیمه شدگان قالیبافی و صنایع دستی اشاره کرد و یادآور شد: در استان بیش از ۱۵ هزار بیمه شده این صنایع وجود دارد.
برنابرنا14 ساعت قبل
دانشمندان طبق تحقیقاتی متوجه شدند که تغییر رنگ بشقاب می‌تواند از پرخوری جلوگیری کرده و در نتیجه باعث کاهش غذای مصرفی توسط افراد شود. به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ دانشمندان طبق تحقیقاتی متوجه شدند که تغییر رنگ بشقاب می‌تواند از پرخوری جلوگیری کرده و در نتیجه باعث کاهش غذای مصرفی توسط افراد شود؛ طبق این تحقیقات پیرامون راه‌های سریع کاهش وزن وقتی شما رنگ بشقابتان را تغییر می‌دهید، توجه شما به این تغییر رنگ جلب شده و میزان غذای کمتری را نوش جان می‌کنید.

نظرها

اخبار بیشتر