صادرات ۱۰ هزار تن پسته از رفسنجان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
صادرات ۱۰ هزار تن پسته از رفسنجان

صادرات ۱۰ هزار تن پسته از رفسنجان

فارسخبرگزاری فارس |
مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان از صادرات ۱۰ هزار تن پسته در ۹ ماه گذشته از این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رفسنجان، این شهرستان مهد تولید پسته در جهان بوده اما این سال‌ها شرایط اقلیمی موجب کاهش تولید محصول شده و پسته خندان دیگر خودش را آنگونه که در گذشته نشان می‌داد به کشاورز لبخند نمی‌زند اما این موضوع بهانه‌ای دست کشاورز نداده که محصول را رها کند و ناامید شود.

حتی شهرهایی که مدعی توسعه کشت پسته هستند هم به آوازه رفسنجان در پسته‌کاری نخواهند رسید چرا که از بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ سال پیش پسته کاری در رفسنجان بوده و در ادامه هم خواهد داشت.

کارشناسان جهاد کشاورزی هم راهکارهایی جلوی کشاورز قرار می‌دهند که حداکثر برداشت از سطح زیر کشت داشته باشند.

حسین رضایی مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان در این زمینه اظهار داشت: اگر کشاورزی در حاشیه قرار گرفته به دلیل سیاست‌های اقتصادی کلان کشور بوده که وابستگی به نفت یکی از دلایلی است که با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه از اول مهر ماه سال گذشته تا ۳۱ اردیبهشت امسال ۲۰ هزار تن صادرات پسته در کشور داشتیم، ادامه داد: نزدیک ۱۰ هزار تن از این میزان صادرات از رفسنجان بوده و اگر برنامه‌ریزی خوبی داشته باشیم، می‌توانیم این راهکارهایی که داریم به کل کشور تعمیم دهیم.

رضایی خاطرنشان کرد: با توجه به توسعه کشت پسته در کشور و وضعیت شهرستان ما پیش‌بینی می‌شود تا ۱۰، ۱۵ سال آینده پرچم استان را به استان خراسان بدهیم.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان اضافه کرد: در استان خراسان حدود ۸۰ هزار هکتار باغ‌ریزی جدید شده اما اگر برنامه علمی خوبی اجرا نشود اشتباهات ما را تکرار می‌کنند.

وی تصریح کرد: در رفسنجان باغاتی داریم که هشت، ۹ و ۱۰ تن پسته در هکتار که ۲۰ برابر میانگین کشور است برداشت دارند اگر چه تغییر اقلیم و شرایط هست اما مصرف بهینه آب به‌ویژه آبیاری قطره‌ای و تغذیه مناسب این باغات پرمحصول را متمایز کرده است.

در خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان بیان کرد: بخش خصوصی می‌تواند کمک زیادی به بخش کشاورزی داشته باشد چون بخش دولتی تابع بخشنامه‌ها است.

رضایی در بخش دیگری عنوان کرد: سال گذشته ۲ هزار هکتار به سیستم قطره‌ای مجهز شد و پیش‌بینی می‌شود امسال هم همین حجم اضافه شود چون باغداران گرایش خوبی به این سمت پیدا کرده‌اند.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان یادآور شد: در مجموع ۱۱٫۵ هزار هکتار سطح زیر کشت به آبیاری قطره‌ای مجهز شده است.

وی بر ارتباط بهتر کشاورزان با دانشگاه تأکید کرد و گفت: دانشگاه ظرفیت بالایی دارد هرجا از آن استفاده شد تجربیات موفقی کسب کردیم و با وجود ۸۰ هزار هکتار سطح زیر کشت با کارهای پژوهشی به کمک دانشگاه اتفافات خوبی در بخش کشاورزی می‌تواند رقم بخورد.

ضیاءالدینی رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه ولیعصر (عج) هم با ابراز گله‌مندی از اینکه دانشگاه‌ها را به سمت پژوهش سوق دادند، اظهار کرد: اصلاح را باید از خودمان شروع کنیم و با دید عملیاتی به دانشگاه می‌توان بخشی از مشکلات کشاورزی را برطرف کرد.

وی تصریح کرد: اگر صرفا یک پژوهشگر دانشگاهی در دانشگاه بنشیند و به باغ سر نزند خود یک آفت به شمار می‌رود.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان بیان کرد: ما می‌توانیم در تمام بخش‌هایی که کشاورزی دغدغه دارد کمک کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کاهش قیمت دلاری که دستاورد آن تنها گرانی بود!

مهرمهر1 روز قبل

فیلم | در شهرداری به روی شهردار قفل شد!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه گفت: در بحران سیل سالجاری ۲۴ شرکت بیمه درگیر پرداخت خسارت به سیل زدگان در سه استان گلستان، خوزستان و لرستان شده‌اند. وی گفت: با تلاشی که شرکت‌های بیمه در کشور کردن موفق شدیم بیش از ۹۰ درصد پرونده‌های سیل زدگان را پرداخت خسارت کنیم. سلیمانی ادامه داد: الباقی کسانی که هم درسیل خسارت دریافت نکردن دچار نقص در پرونده بوده و در تلاش هستیم که بزودی مشکل آنها را هم برطرف کنیم. سلیمانی در خصوص خدمات جدید در صنعت بیمه هم گفت: حدود ۲۰ درصد به خدمات و شرکت‌های بیمه برای مردم اضافه شده است که در تلاش هستیم تا پایان سال آن را به ۵۰ درصد برسانیم. وی افزود: تمام تلاش شرکت‌های بیمه در ارتقاع خدمات بهتر به مشتریان است و تلاش مان در آن است تا خدمات بیمه نوین را برای مردم ملموس‌تر کنیم.
تسنیمتسنیم20 ساعت قبل
او افزود: بیش از ۶۰ درصد قطعات پژو ۳۰۱ با استفاده از توان فناوران و دانشمندان ایرانی داخلی سازی شده است. او افزود: شرکت دانش بنیان در این ۲ قسمت وارد شده و در اواخر سال ۹۷ مجموعه‌ها از نظر فناوری بررسی و نمونه هایی تولید ساخته شده است. او افزود: شرکت دانش بنیان مشکلات بخش سخت افزاری و نرم افزاری بخش موتور را حل کرده‌اند و نیاز کشور را برطرف کرده‌اند. استفاده از توان فناوران و دانشمندان در تولید قطعات خودرواو گفت: در صادرات قطعات دانش بنیان هنوز فاصله داریم و وقتی به استاندارهای لازم برسیم می‌توانیم از صادرات صحبت کنیم. مدیرعامل شرکت دانش بنیان افزود: همکاری ما با شرکت ایران خودرو توسعه یافته است و تمام نیازها بدون فوت وقت در اختیار شرکت ایران خودرو قرار داده شده است.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، یدالله صادقی در همایش قدردانی از واحدهای صنعتی و معدنی نمونه استان تهران که عصر امروز در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد افزود: از بزرگترین مشکلات واحدهای تولیدی، تامین سرمایه در گردش است که اغلب این مشکلات از طریق اعتبارات و پرداختی بانک‌ها می‌بایست برطرف شود. وی ادامه داد: به علت مشکلاتی که وجود دارد بانک‌ها موفق به تامین اعتبار به میزان لازم نشدند ولی با پیگیری هایی، قرار شد پرداخت اعتبارات تسهیل شود. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: در حال حاضر باوجود تمامی مشکلات، حدود ۱۷ هزار واحد صنعتی و معدنی در تهران فعالند که می‌بایست به طور جدی از این تولیدکنندگان حمایت شود. صادقی افزود: تامین مواد اولیه بالاخص موادی که به صورت وارداتی در واحدهای تولیدی استفاده می‌شود از دیگر مشکلات واحدهای تولیدی است که می‌بایست تدابیری ویژه‌ای برای ترخیص به موقع کالاهای واحدهای تولیدی از گمرک و تامین مواد اولیه تولیدکنندگان اندیشیده شود. گفتنی است عصر امروز در همایش تقدیر از واحدهای صنعتی و معدنی استان تهران از ۴۹ واحدی که در شاخصه هایی چون تولید، اشتغال، خوش حسابی و صادرات، نمونه بودند و عملکرد بهتری به واحدهای دیگر داشتند قدردانی شد.
انتخابانتخاب15 ساعت قبل
قیمت روز پژو پارس با کاهش سه میلیونی روبرو شده و حالا با قیمت ۹۱ میلیون تومان فروخته می‌شود. دنا معمولی که دیروز دو میلیون تومان ارزان شده بود، امروز یک قدم به عقب برگشته و با افزایش یک میلیون تومانی نسبت به روز گذشته روی ۱۰۹ میلیون تومان ایستاده است. در طرف مقابل امروز دنا پلاس توربو دو میلیون تومان ارزش خود را از دست داده و با قیمت ۱۶۵ میلیون تومان فروخته می‌شود. قیمت این محصول دیروز حدود ۱۶۰ میلیون تومان بود و فروشنده‌ها امروز به ۱۵۳ میلیون تومان راضی شده‌اند که نشان‌دهنده کاهش هفت میلیون تومانی قیمت این محصول در یک روز است. قیمت روز پژو ۲۰۷ دنده‌ای در بازار ۱۱۸ میلیون تومان است که یک میلیون تومان کمتر از روز گذشته است.

نظرها

اخبار بیشتر