توسعه شبکه ۶G چه امکاناتی به همراه خواهد داشت؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دیجیاتو
  4. تکنولوژی
توسعه شبکه ۶G چه امکاناتی به همراه خواهد داشت؟

توسعه شبکه ۶G چه امکاناتی به همراه خواهد داشت؟

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو |

همانطور که شبکه‌های ۵G در حال گسترش هستند، گروهی از محققان در حال آماده کردن زمینه‌های لازم برای فناوری ۶G طی یک دهه آینده هستند. به گفته آن‌ها مهمترین قابلیت شبکه ۶G دیگر تلفن‌های سریع‌تر یا اینترنت‌های بیسیم خانگی نخواهد بود، بلکه این فناوری امکانات بسیار پیشرفته‌تری از جمله دسترسی بیسیم به سیستم‌های هوش مصنوعی با توانایی‌های مغز انسان را فراهم خواهد کرد.

این یکی از جذاب‌ترین یافته‌ها در تحقیقی است که دکتر «تد رپپورت»، یکی از محققان پیشگام در حوزه فناوری‌های بیسیم و تیمش منتشر کرده‌اند. تمرکز این تحقیق استفاده از فرکانس‌های بیسیم ۱۰۰ گیگاهرتز الی سه تراهرتز است. از آنجایی که نسل‌های پیشین شبکه‌های مخابراتی انواع طول موج‌ها از فرکانس‌های رادیویی تا طول موج‌های میلی متری را در اختیار دارند، تنها بازه بی خطر باقی مانده طول موج‌های کوتاهتر از یک میلی متر است. بعد از آن طول موج‌های اپتیکی، اشعه ایکس، گاما و امواج کهکشانی قرار دارند که برای سلامتی انسان مضرند.فناوری ۶G کنترل بیسیم ربات‌ها از طریق سرورهای هوش مصنوعی را ممکن می‌سازد

تیم دکتر رپپورت اعلام کرده با اینکه شبکه‌های ۵G از لحاظ تئوری باید بتوانند دسترسی به سرعت هایی تا سقف صد گیگابیت را ممکن کنند، فناوری‌های متراکم کننده سیگنال کنونی توانایی رسیدن به این سقف را ندارند؛ حتی با استفاده از طول موج‌های میلی متری کنونی که مشابه یک آزادراه ۵۰۰ مسیره عمل می‌کنند. در نتیجه استفاده از فرکانس‌های تراهرتزی دسترسی به پهنای باندی را میسر می‌کند که قادر به جا به جایی مقادیر غیرقابل تصوری از اطلاعات در یک ثانیه خواهد بود.

توسعه شبکه ۶G چه امکاناتی به همراه خواهد داشت؟ - 5

مهمترین آن‌ها قادر ساختن دستگاه‌های بیسیم به جا به جا کردن حجمی از اطلاعات قابل پردازش در لحظه است که با مغز انسان برابری می‌کند. کاربرد اصلی فناوری ۶G این است که این بار پردازشی را به سیستم‌های هوش مصنوعی با قابلیت انسانی منتقل می‌کند. طبق قانون مور، انسان‌ها تا سال ۲۰۳۶ قادر به خرید کامپیوترهایی با قدرت پردازشی مغز انسان به قیمت هزار دلار خواهند بود؛ اما فناوری ۶G دسترسی به این میزان قدرت پردازشی به وسیله هر دستگاهی را بسیار زودتر میسر خواهد کرد.

خبری: اخبار و تازه های علم و تکنولوژی

به گفته این تیم، فرکانس‌های تراهرتزی اولین طیفی هستند که قدرت پردازشی در سطح مغز انسان را به طور بیسیم فراهم خواهند کرد. برای مثال پهپادی را با قابلیت‌های پردازشی بسیار محدود تصور کنید که توسط یک سرور هوش مصنوعی با توانایی‌های بهترین خلبان‌ها هدایت می‌شود. چنین قابلیت هایی هم اکنون هم تحت شبکه ۵G در دسترس هستند اما اپراتورها حتما باید انسان باشند.در ابتدا باید امن بودن این طول موج برای سلامت انسان بررسی شود

دکتر رپپورت عنوان کرده طول موج‌های کوتاه‌تر از یک میلی متر بسیاری از صنایع کنونی را نیز بهبود خواهند داد. از جمله دوربین‌های دید در شب موجی میلی متری، رادارهای پرجزییات و اسکنرهای امنیتی بدن. علاوه بر این فرکانس‌های تراهرتزی مهاجرت از کابل‌های فیبر نوری به فیبر بیسیم برای مراکز تجمیع داده (backhaul) و دیتاسنترها را نیز ممکن می‌کنند.

توسعه شبکه ۶G چه امکاناتی به همراه خواهد داشت؟ - 11

البته هنوز چالش‌های تکنیکی بسیاری برای تبدیل شدن فناوری ۶G از رویا به واقعیت وجود دارند، از جمله کوچک کردن ابعاد تکنولوژی‌های کلیدی مورد نیاز و انجام تحقیقاتی در جهت اثبات بی خطر بودن این فرکانس‌ها برای سلامتی انسان. علاوه بر این، این امواج هم مانند امواج میلی متری نیازمند آنتن‌های کاملا جهت دار هستند. زیرا چنین امواجی خصوصا امواج بالاتر از ۸۰۰ گیگاهرتز، به شدت نسبت به تداخلات اتمسفری حساس هستند.

اما محققان عنوان کرده‌اند این چالش‌ها قابل حل اند، همانگونه که چالش‌های مربوط به موج‌های میلیمتری طی ده سال گذشته حل شدند. دستیابی به فناوری ۶G فواید بسیاری برای کاربران خواهد داشت، از جمله مصرف انرژی بسیار کمتر برای انتقال اطلاعات، کوچکتر شدن دستگاه‌ها به خاطر کاهش سایز آنتن‌ها و ارتباطات با درجه امنیتی نظامی که کار شنود یا دخالت را بسیار دشوار خواهد کرد.

چندی پیش نیز کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا پهنای باند ۹۵ گیگاهرتز تا ۳ تراهرتز را برای انجام تحقیقات و توسعه فناوری ۶G آزاد کرد تا دست شرکت‌های آمریکایی برای ادامه راه باز باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

GXOR، لکسوس لوکس آف‌رود (+عکس)

3+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
تابناکتابناک1 روز قبل
فروش اقساطی خودرو ۹۸ با توجه به اقتصاد کشور، به خوبی و گسترده مورد توجه مردم کشور ایران قرار گرفت. در چند سال اخیر، دو شرکت محبوب ایرانیان، سایپا و ایران خودرو، شروع به فروش اقساطی سایپا و فروش اقساطی ایران خودرو کردند که مردم از این نوع فروش بسیار استقبال می‌کنند. فروش اقساطی ایران خودروقصد شرکت در فروش اقساطی خودرو از شرکت‌های سایپا و ایران خودرو دارم، چه کاری باید انجام دهم؟ شما برای شرکت در فروش اقساطی خودرو، این موارد را می‌توانید انجام دهید. اما راه دوم چیست؟ با کمک شرکت پدیده خودرو تیراژه، که یک شرکت خصوصی در زمینه فروش اقساطی خودرو با سابقه‌ی درخشان بوده و از محصولات سایپا، ایران خودرو، کرمان خودرو، اکثر برند‌های معتبر خارجی و داخلی فعالیت دارد، میتوانید از بهترین شرایط فروش اقساطی خودرو بهرمند شوید. همچنین شما میتوانید تماسی را با کارشناسان فروش این شرکت بگیرید تا بهترین پیشنهادات خودرو اقساطی به شما معرفی کنند. تلفن واحد فروش پدیده خودرو تیراژه: ۷۷۴۸۰۴۸۰-۰۲۱ | ۷۷۱۶۴۸۱۰-۰۲۱فروش اقساطی خودرو سایپاقیمت‌های فروش اقساطی خودرو به صورت فوری و عادی چگونه است؟ فروش فوری اقساطی خودرو که شما در ابتدای ثبت نام، مستلزم به پرداخت پیش پرداخت در مرحله اول هستید و پس از تکمیل ثبت نام همزمان با عقد قرارداد خودروی خود را تحویل گرفته و الباقی مبلغ را به صورت اقساطی پرداخت می‌کنید.

نمایش یک خودروی جدید در ایران (+عکس)

7+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
این سیستم عامل قرار است بتواند حتی روی دستگاه‌های بر پایه اینترنت اشیا و خودروهای هوشمند نیز استفاده شود. هوآوی حالا می‌داند که باید در همه زمینه‌ها خودکفا شود و یکی از مهم‌ترین این زمینه‌ها، سیستم عامل در حوزه ابزارهای قابل حمل است. طبق صحبت‌های ژنگ‌فی، هوآوی علاقه‌مند است تا به صورت ملایم و پله‌پله، وابستگی خود به اندروید را کاهش دهد. این سیستم عامل قرار است بتواند حتی روی دستگاه‌های بر پایه اینترنت اشیا و خودروهای هوشمند نیز استفاده شود. این دقیقا نقطه تلاقی هوآوی به عنوان پشتیبان اصلی و هانگ‌منگ به عنوان یک سیستم عامل خواهد بود.
زومیتزومیت21 ساعت قبل
در پی تقاضای کم و فروش نامناسب، مرسدس بنز قصد دارد به‌زودی تولید پیکاپ کلاس ایکس را متوقف کند. در ابتدا همه‌چیز برای اولین پیکاپ مرسدس بنز یعنی مدل X Class خوب پیش می‌رفت. سال گذشته، فروش مرسدس بنز کلاس ایکس در بازارهای اروپا، استرالیا و آفریقا تنها ۱۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه بود که بسیار پایین‌تر از انتظار است. مرسدس بنز کلاس ایکس تنها در ظاهر یک مرسدس بنز است چراکه این خودرو در زیر پوسته از قوای فنی دقیقا مشابه با نیسان ناوارا استفاده می‌کند. فراخوان مشکلات پیکاپ مرسدس بنز هم باید درنظر گرفته شود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد15 ساعت قبل
سواری تویوتا بر موج خودروهای برقیدنیای اقتصاد: تویوتا‌ بنا دارد تا در همکاری با شرکت خودروسازی «بی‌وای‌دی»، تولید و توسعه خودروهای برقی و باتری‌های آن را آغاز کند. تویوتا برنامه دارد تا همکاری با خودروسازان چینی را توسعه دهد تا به این ترتیب خودروهای برقی مقرون‌ به‌صرفه‌ای را روانه بزرگ‌ترین بازار خودرو در جهان کند. در بیانیه مشترکی که توسط تویوتا و بی‌وای‌دی منتشر شد، آمده است: «برنامه داریم تا خودروهای شاسی‌بلند و سواری‌های برقی را در نیمه نخست دهه ۲۰۲۰ و با برند تویوتا روانه بازار چین کنیم.» درحالی‌که تویوتا بسیار دیرتر از دیگر خودروسازان در اندیشه تولید خودروهای برقی قرار گرفته است، مقامات این شرکت تاکنون همواره اعلام می‌کردند که برنامه‌ای برای تولید خودروهای تمام‌برقی ندارند و ناوگان خودروهای پاک خود را به تولید محصولات هیبریدی اختصاص می‌دهند. با این حال از ماه ژوئن این شرکت ژاپنی درنهایت از قصد خود برای اختصاص نیمی از ناوگان خود به خودروهای برقی تا سال ۲۰۲۵ خبر داد.

نظرها

اخبار بیشتر