جابجایی‌های معنادار در آخرین سال مجلس دهم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. سیاسی

جابجایی‌های معنادار در آخرین سال مجلس دهم

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی برای سال پایانی مجلس دهم از اتفاقات مهم چند هفته اخیر مجلس است، امروز نتیجه انتخابات رؤسای چهار کمیسیون تخصصی مجلسی مشخص شد و قرار شد رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جلسات بعد مشخص شود.

آفتاب‌‌نیوز :

تکلیف هیات رئیسه چهار کمیسیون اجتماعی، آموزش و تحقیقات، بهداشت و درمان اقتصادی امروز در حالی مشخص شد که انتخابات هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به دلیل حد نصاب نرسیدن اعضا به جلسات بعدی کمیسیون موکول شد.

حضرتی جایگزین پور ابراهیمی شد

انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی برای سال پایانی مجلس دهم از اتفاقات مهم چند هفته اخیر مجلس است، امروز نتیجه انتخابات رؤسای چهار کمیسیون تخصصی مجلسی مشخص شد و قرار شد رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جلسات بعد مشخص شود.

امروز کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی شاهد یک تغییر بزرگ بود، محمدرضا پور ابراهیمی عضو فراکسیون ولایی نماینده مردم کرمان در مجلس که سه سال ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس را بر عهده داشت، جای خود را به الیاس حضرتی نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی داد. در جریان انتخابات امروز این کیمسیون، «عامر کعبی» نماینده مردم آبادان و «احمد انارکی محمدی» نماینده مردم رفسنجان و انارک هم به ترتیب به عنوان نواب رئیس اول و دوم این کمیسیون انتخاب شدند؛ «سید حسن حسینی شاهرودی» نماینده مردم شاهرود به عنوان سخنگو و «سید تقی کبیری» و «علی اسماعیلی» به عنوان دبیران اول و دوم این کمیسیون انتخاب شدند.

عارف ریاست کمیسیون آموزش را هم از دست داد

محمدرضا عارف که پیش از این و در جریان انتخابات هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی نتوانست رأی لازم را برای ریاست مجلس به دست بیاورد. امروز در انتخابات کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم شرکت نکرد تا محمد مهدی زاهدی عضو فراکسیون ولایی مجلس به کرسی ریاست کمیسیون تکیه بزند. زاهدی در حالی در چهارمین و آخرین انتخابات کمیسیون آموزش و در رقابت با فاطمه سعیدی رئیس این کمیسیون شد که عارف پیش از وی رئیس این کمیسیون بود. این در حالی است که زاهدی در دو سال پیاپی اول و دوم مجلس دهم هم ریاست کمیسیون آموزش و تحقیقات را بر عهده داشت.

امروز همچنین «محمود نگهبان سلامی» و «قاسم احمدی لاشکی» به ترتیب به عنوان نواب اول و دوم انتخاب و «سیدحمایت میرزاده» نیز سخنگوی کمیسیون آموزش شد. همچنین «فریده اولادقباد» و «علیرضا سلیمی» به عنوان دبیران اول و دوم کمیسیون فرهنگی مجلس انتخاب شدند.

نوبخت پس از یکسال به مسند ریاست کمیسیون بهداشت بازگشت

انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم امروز در حالی برگزار شد که «علی نوبخت حقیقی» کرسی ریاست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس را با ۱۴ رأی در اختیار گرفت. «حسینعلی شهریاری» نماینده مردم زاهدان، ریاست این کمیسیون را در سال سوم دوره دهم عهده دار بود؛ نوبخت در سال‌های اول و دوم مجلس دهم نیز رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بود.

خبری: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

امروز همچنین «محمد حسین قربانی» نماینده آستانه اشرفیه و «مرتضی خاتمی» نماینده ایجرود و ماهنشان به عنوان نواب رئیس، «اکبر ترکی» نماینده فریدن و فریدونشهر به عنوان سخنگو، «منوچهر جمالی سوسفی» نماینده رودبار و «احمد حمزه» نماینده کهنوج و فاریاب نیز به عنوان دبیران کمیسیون انتخاب شدند.

عبدالرضا عزیزی درکمیسیون اجتماعی جایگزین سلمان خدادادی شد

بعدازظهر امروز یکشنبه انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس دهم برگزار شد و «عبدالرضا عزیزی» به عنوان رئیس این کمیسیون انتخاب شد؛ پیش از وی «سلمان خدادادی» نماینده مردم ملکان به مدت دو سال در سال‌های سوم و اول رئیس این کمیسیون بود. البته عزیزی در سال دوم مجلس دهم نیز مسند ریاست کمیسیون اجتماعی را بر عهده داشت.

بنابر این گزارش «علی ساری» نماینده اهواز و محمد وحدتی نماینده بستان‌آباد به عنوان نواب رئیس، «ناهید تاج‌الدین» نماینده اصفهان و «روح‌الله بابایی صالح» نماینده آوج به عنوان دبیران کمیسیون انتخاب شدند؛ «جلیل مختار» نماینده آبادان نیز به عنوان سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس تعیین شد.

انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به هفته بعد موکول شد

انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در حالی به هفته بعد موکول شد که چهار عضو این کمیسیون برای رقابت ریاست این کمیسیون اعلام آمادگی کرده بودند.

حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کنونی این کمیسیون و مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم دو نامزد اصلی تکیه بر کرسی ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هستند. علاءالدین بروجردی که در دوره‌های اول تا سوم این دوره مجلس و همچنین دوره‌های هفتم، هشتم، نهم مجلس شورای اسلامی عهده دار این جایگاه بود و مصطفی کواکبیان دو نامزد دیگر ریاست کمیسیون امنیت ملی مجلس بودند که صبح امروز اخباری مبنی بر کناره گیری کواکبیان به نفع فلاحت پیشه و بروجردی به نفع ذوالنوری منتشر شد.

انتخابات برای ریاست کمیسون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در حالی به هفته بعد موکول شد که گفته می‌شود برخی از اعضای این کمیسیون به عمد در جلسه رای گیری حاضر نشده یا با تأخیر به جلسه آمدند. اقدام به آبستراکسیون برخی اعضا موضوع دیگری است که در راهرو‌های مجلس شنیده می‌شد. هرچند برخی اعضا چنین موضوعی را رد می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نظر ظریف در مورد روند غنی‌سازی ایران +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
فارسفارس12 ساعت قبل
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اقدام تعدادی از نمایندگان مجلس برای جمع‌آوری امضا با هدف فشار به قوه قضائیه جهت لغو مجازات محمدرضا خاتمی گفت: این اقدام از روی غلبه احساسات و طرفداری حزبی صورت گرفته است و به همین جهت از جایگاهی برخوردار نیست. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: قطعا امضای این نامه کار دستی نبوده و به منزله دخالت در امور قوا تلقی می‌شود. این اقدام از روی غلبه احساسات و طرفداری حزبی صورت گرفته است و به همین جهت از جایگاهی برخوردار نیست. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه قوه قضاییه حق دارد هر نوع جرمی را مورد بررسی قرار دهد و برای آنها متناسب با قانون حکم صادر کند، خاطرنشان کرد: با نوشتن و امضاء نامه و طومار تحت یک شرایط جوی خاص، حکم دستگاه قضایی نباید تغییر کند. انتهای پیام/

اروپا در وقت اضافه …

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ دو روز پیش بود که خانم موگرینی پیش از آغاز نشست شورای وزرای خارجه اروپا در مصاحبه با خبرنگاران گفت: احتمالا امروز شاهد طولانی‌ترین نشست وزرای خارجه اروپا طی ۵ سال اخیر خواهیم بود و اولین محور این نشست درباره ایران است. جرمی هانت در پاسخ به این سئوال که آیا شما توافق ایران را مرده می‌دانید؟ می‌گوید: معتقدم این توافق هنوز نمرده است. خانم موگرینی هم می‌گوید: توافق ایران در وضعیت سلامت قرار ندارد، اما همچنان زنده است. وزرای امور خارجه اروپا هیچ اشاره‌ای به تعهدات خود در قبال ایران و اینکه این تعهدات انجام نشده، نکردند. به عبارتی، بازی، به وقت اضافه رسیده و اکنون توپ در زمین اروپایی هاست.

کشور در حال جوشیدن از درون به واسطه دل بریدن از بیگانگان

مهرمهر1 روز قبل
رهبر انقلاب در پایان دیدار خود با ائمه جمعه سراسر کشور درباره شکوفایی ایران، فرمودند: به برکت دل بریدن مسئولین و ملت از بیگانگان، کشور در حال جوشیدن از درون است.

سارقانی که از راننده نماینده مجلس سرقت کرده بودند دستگیر شدند+ فیلم لحظه سرقت

رکنارکنا9 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سردار حمید هداوند در تشریح این خبر بیان داشت: با انتشار خبری مبنی بر مصدومیت راننده نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در مواجهه با دو سارق گوشی قاب، تیم هایی از کارگاه کارآگاهان پلیس پایتخت به بررسی موضوع پرداختند. این مقام ارشد انتظامی عنوان داشت: در بررسی‌های انجام شده این دو سارق گوشی قاپ شناسایی شده و لحظاتی قبل در یک عملیات ضربتی از سوی کارآگاهان دستگیر شدند. سردار هداوند تصریح کرد: در تحقیقات انجام شده از متهمان هر دو متهم به جرم خود اعتراف کردند. جانشین رییس پلیس پایتخت در پایان خاطرنشان کرد: متهمان اذعان داشتند که گوشی مسروقه را به یک مالخر اموال مسروقه فروختند که دستگیری این مالخر نیز در دستور کار است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آمریکا سازمان ملل را گروگان گرفته است

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
وی با بیان اینکه آمریکا سازمان‌های بین المللی از جمله «سازمان ملل متحد» را به گروگان گرفته است، گفت: طبق قانونی که در چارچوب مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۷ بین آمریکا و سازمان ملل وضع شده، «بند یازدهم» می‌گوید «هیچ یک از دولت‌های ایالتی، فدرال و محلی آمریکایی حق اخلال در تردد نمایندگان سیاسی و کسانی را که به دعوت سازمان ملل متحد به مقر این سازمان در نیویورک می‌روند ندارند». در دروه قبل هم شاهد بودیم که جمهوری اسلامی نام سفیری را به عنوان نماینده دائم جمهوری اسلامی نزد سازمان ملل اعلام کرد، اما دولت اوباما آن را رد کرد و الان هم محدودیت‌های گسترده‌ای را برای دیپلمات‌های و خبرنگاران ایرانی قائل شده‌اند. این کارشناس سیاست خارجی با اشاره به اینکه این اقدام، تنها نقض قوانین و عرف بین‌المللی از سوی ایالات متحده نیست، گفت: آمریکایی‌ها الان در تهران ۱۶ نهاد اطلاع‌رسانی دارند؛ از جمله «سی. اس» و بسیاری از رسانه‌های دیداری و نوشتاری و حتی سه آژانس عکس در تهران دارند؛ اما در برابر دو خبرنگار «خبرگزاری جمهوری اسلامی» و «خبرگزاری صداوسیما» محدودیت‌های بسیار شدیدی را اعمال کردند. پیش از این محدودیت ۴۰ کیلومتری بود و الان تبدیل به محدودیت یک کیلومتری برای تردد شده است.

نظرها

اخبار بیشتر