کتاب «فصل فیروزه» در کتابخانه عمومی ولی‌عصر (عج) نقد و بررسی شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
کتاب «فصل فیروزه» در کتابخانه عمومی ولی‌عصر (عج) نقد و بررسی شد

کتاب «فصل فیروزه» در کتابخانه عمومی ولی‌عصر (عج) نقد و بررسی شد

نشست نقد و بررسی کتاب «فصل فیروزه» نوشته محبوبه زارع با حضور نویسنده اثر و جمعی از علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی در کتابخانه عمومی ولی‌عصر(عج) ورامین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، نشست نقد و بررسی کتاب «فصل فیروزه» (یکی از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی) روز شنبه بیست و پنجم خردادماه به همت لیلا فاطمی کلشی، کتابدار کتابخانه عمومی ولی‌عصر (عج) با حضور محبوبه زارع، نویسنده اثر، رحیم مخدومی منتقد، محمد رضا شرفی خبوشان کارشناس مجری، محمد رضا کریمی رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان ورامین و جمعی از علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی همزمان با برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی به میزبانی کتابخانه عمومی ولی‌عصر (عج) ورامین برگزار شد.

کتاب «فصل فیروزه» در کتابخانه عمومی ولی‌عصر (عج) نقد و بررسی شد - 2

در این نشست ابتدا محمدرضا شرفی خبوشان نویسنده ادبیات داستانی به معرفی نویسنده و منتقد اثر پرداخت.

شرفی در معرفی رحیم مخدومی (منتقد این نشست) گفت: وی از نویسندگان مطرح ادبیات مقاومت و اهل ورامین است؛ رحیم مخدومی علاوه بر نویسندگی در کار داوری و دبیری جشنواره‌های متعدد مشارکت دارد؛ از آثار مهم وی عبارتند از: یار کجاست؟ جنگ پا برهنه‌ها، چت مقدس نرگس و مجموعه داستانی مالک خیبر. همینطور استاد مخدومی برنده جوایزی چون جایزه معتبر شهید حبیب غنی پور، جایزه کتاب دفاع مقدس و جشنواره کتاب معلم بوده‌اند.

شرفی در معرفی نویسنده افزود: محبوبه زارع اهل یزد متولد سال ۱۳۵۸ دارای مدرک لیسانس در رشته ریاضی و دانشجوی دکترای تفسیر تطبیقی هستند. وی آثار متعددی در حوزه‌های داستانی، دینی، دفاع مقدس، جنگ نرم به رشته تحریر درآورده‌اند و همچنین دارای آثار مختلف تحقیق و پژوهشی هستند.

سپس شرفی از نویسنده خواست تا بخش هایی از کتاب را برای حضار بازخوانی کند.

رحیم مخدومی در ادامه این نشست با اشاره به طرح جلد و نام کتاب گفت: نام و طرح روی جلد آمیزه‌ای است از باورهای دینی اسلامی و ایرانی است؛ چرا که فیروزه سنگی است که در میان ایرانیان مسلمان دارای ارزش خاصی است و به نوعی هم جنبه دینی و اسلامی را القا می‌کند و هم به نوعی یاد آور هنر و فرهنگ ایرانی است.

کتاب «فصل فیروزه» در کتابخانه عمومی ولی‌عصر (عج) نقد و بررسی شد - 8

وی افزود: این کتاب عنوان خوبی دارد چرا که رنگ فیروزه برای مسلمانان یادآور مکان‌های مذهبی و آرامبخش است و طراح جلد نیز به خوبی مفهوم داستان را درک کرده است.

مخدومی گفت: حجم کم کتاب این امکان را برای مخاطب فراهم می‌کند تا در فرصتی یک روزه کتاب را مطالعه کند.

سپس به محتوای اثر اشاره کرد و گفت: در این کتاب دو داستان عشق به طور موازی مطرح است؛ عشق دختری از دین زرتشت به پسری فیروزه تراش که در داستان به دین مبین اسلام روی آوردند و علاقه حضرت معصومه به برادرشان امام رضا (ع).

وی رعایت کردن جوانب احتیاط درباره ارائه گزارشی از زندگی حضرت معصومه (س) و بیان روایات موجود و معتبر از زندگی آن بزرگوار را از نقاط قوت کتاب دانست و گفت: با توجه به اینکه نکات کمی در مورد زندگی آن عزیز وجود دارد اما نویسنده سعی کرده تمام جوانب درستی این روایات را در داستان مورد استفاده قرار دهد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

مخدومی همچنین تصریح کرد: وجود عشق الهی و عشق زمینی و قرار دادن این دو مقوله از قدیمی‌ترین عناصر موجود در داستان‌های عرفانی است؛ فصل فیروزه در واقع می‌تواند نوعی داستان عرفانی شمرده شود.

نویسنده کتاب «یارکجاست» در ادامه سخنانش به بیان نقاط ضعف کتاب پرداخت و گفت: استحاله یکباره دختر زرتشتی در داستان و متمایل شدن ایشان به دین اسلام و مجاور شدن در حرم حضرت معصومه (س) دارای کمی نکات مبهم است. برای چنین تغییر و تحولی باید مخاطب را از ابتدای داستان آماده کرد.

مخدومی کتاب «فصل فیروزه» را اثری قابل قبول در حوزه مذهبی عنوان کرد و گفت: نوشتن داستان‌های مذهبی بسیار کار سخت و پیچیده‌ای است چون نویسنده باید کتابها و روایات معتبر زیادی را در این حوزه مطالعه کند و به نوعی خودش به حیطه مذهبی اشراف داشته باشد تا احیانا نکات غلطی درباره زندگی ائمه و معصومین (ع) نگاشته نشود.

محبوبه زارع نویسنده کتاب «فصل فیروزه» نیز در این نشست با معرفی کتابش گفت: این اثر اولین کتابم با تلفیق تاریخ و تخیل است. این اثر داستان زندگی دختری به نام «سیندخت» است که با تاریخ حضرت معصومه (س) تلاقی پیدا می‌کند و حقیقت عشق در ولایت جستجو می‌شود.

کتاب «فصل فیروزه» در کتابخانه عمومی ولی‌عصر (عج) نقد و بررسی شد - 18

زارع افزودد: در این داستان دو عشق به صورت موازی پیش می‌رود یک بخش عشق زمینی و بخش دیگر عشق آسمانی است.

وی افزود: تلفیق دو داستان موازی در یک کتاب که برگرفته از تاریخ اسلام و تخیل و هنر پردازش داستانی است، کار آسانی نبود. اما در مجموع به خاطر ارادت قلبی که به ساحت مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) دارم و همچنین با مطالعه در تاریخ اهل بیت (ع)، نقش پررنگ ایشان را در خلق داستانی با محوریت عرفان و عشق دیدم؛ ضمن آنکه همیشه در نظر داشتم کاری متفاوت برای آن بانوی مطهر انجام دهم و احساس می‌کنم تغییر سبک ادبی من در نوشتن ادبیات دینی با همین اثر اتفاق افتاده است. هرچند «فصل فیروزه» حق مطلب را آن طوری که شایسته است، ادا نکرده اما برای نقطه شروع از آن راضی هستم و لبخند حضرت را بر این اثر احساس می‌کنم.

گفتنی است نشست نقد و بررسی کتاب «فصل فیروزه» با برگزاری آیین جشن امضا، اهدای لوح سپاس و هدیه از سوی اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان ورامین به نویسنده، منتقد به کارخود پایان داد.

کتاب «فصل فیروزه» در کتابخانه عمومی ولی‌عصر (عج) نقد و بررسی شد - 22کتاب «فصل فیروزه» در کتابخانه عمومی ولی‌عصر (عج) نقد و بررسی شد - 23کتاب «فصل فیروزه» در کتابخانه عمومی ولی‌عصر (عج) نقد و بررسی شد - 24

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | دردسر جدید برای ترامپ: افغانستان یک هفته‌ای از کره زمین محو می‌شود!

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
همه ما این مصرع را از کودکی در رادیو و تلویزیون و هیات‌ها و … شنیده‌ایم، به نوعی داستان حماسه کربلا و کربلاییان به وسیله تاریخ نویسان و شاعران با پوست و خون و وجود شیعیان اجین گشته است. یکی از زیباترین این اشعار را محتشم کاشانی نام‌ آورترین شاعر مدیحه‌ سرای شیعه سروده: این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست // این چه شمعیست که جانها همه پروانه اوست هر کجا می‌نگرم رنگ رخش جلوه‌گر است // هر کجا می‌گذرم جلوه مستانه اوست هر کسی میل سوی کرببلایش دارد // من چه دانم که چه سریست به در خانه اوست
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ دکتر احمد موسوی شوشتری در سال ۱۳۳۷ در شهر سامرا متولد و در سال ۱۳۵۵ از دبیرستان علوی تهران دانش آموخته شد. وی در سال ۱۳۵۵ در مقطع کارشناسی مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر پذیرفته شد و در سال ۱۳۶۳ مقطع کارشناسی را به پایان رساند و در سال ۱۳۶۶ در مقطع کارشناسی ارشد دانش آموخته شد. در سال ۱۳۶۶ به عنوان عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر مشغول به کار شد. دکتر موسوی شوشتری مقطع دکتری خود را در سال ۱۳۷۵ در دانشگاه لیدز انگلستان به پایان رساند. دانشگاه صنعتی امیرکبیر این ضایعه را به جامعه علمی تسلیت می‌گوید.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مزدک میرزایی گزارشگر ورزشی صداوسیما از ایران رفت. یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار عصرایران تایید کرد که مزدک میرزایی با ترک صداوسیما، به خارج از کشور رفته است. وی افزود: مزدک میرزایی قصد دارد با یکی از رسانه‌های خارجی همکاری کند. او ادامه داد: با شناختی که از روحیات مزدک دارم بعید نیست او به سرعت به کشور بازگردد. خبر رفتن مزدک میرزایی از ایران از دوشنبه شب منتشر شد و یکی از روزنامه نگاران ورزشی ایرانی مقیم خارج از کشور نیز با انتشار تویتی به مزدک میرزایی خوش آمد گفت.

فیلم | دقت و تیز گوشی حیرت‌انگیز یک رهبر ارکستر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟
تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
براساس بندهای این بخشنامه؛ امور مربوط به پژوهانه اعضای هیأت علمی برعهده پژوهشگاه است و مرجع بررسی و تشخیص ضرورت و صلاحیت راه‌اندازی نشریه، معاونت‌های موضوعی هستند. پایش و اعتبارسنجی نشریات علمی، صدور و لغو مجوز و امور زیرساختی نشریات علمی نیز برعهده پژوهشگاه است. در این بخشنامه تأکید شده است: امور تألیف کتب درسی برعهده معاونت‌های موضوعی است، اما تألیف کتب علمی غیردرسی برعهده پژوهشگاه خواهد بود. براساس بندهای این بخشنامه؛ تأسیس و عضویت در انجمن‌های علمی اساتید برعهده معاونت‌های موضوعی است. همچنین تمامی امور رساله‌ها و پایان‌نامه‌های دانشجویی برعهده معاونت‌های موضوعی بوده و امور مربوط به مسابقات علمی برعهده باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان است.
ایسناایسنا29 دقیقه قبل
دومین «سه‌شنبه‌های فرهنگی کتابخانه و موزه وزیری یزد وابسته به آستان قدس رضوی» با رونمایی از نسخ خطی آثار شعرای یزدی بویژه شعرای آیینی در این گنجینه برگزار شد. به گزارش خبرنگار ایسنا، «مجید جوایان‌زاده» مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد طی سخنانی در این مراسم با اشاره به این که آثار بسیاری از شاعران و نویسندگان ایرانی در معرض دست‌برد هستند، گفت: شهر یزد به لحاظ فرهنگی، شهری سرمایه‌دار محسوب می‌شود لذا طبیعی است که سارقان فرهنگی از دیوار این سرمایه بالا روند. وی با تاکید بر شناسایی و حفاظت از این سرمایه‌ها، افزود: البته از طرفی نیز ضروری است که مردم داخل استان نیز مصرف‌کننده این ذخایر فرهنگی باشند. وی با اشاره به اولویت چاپ آثار چاپ نشده در سالجاری، اظهار کرد: در همین راستا آثار مختلفی را برای چاپ طبقه‌بندی کردیم و گروه‌های مختلفی را در اولویت قرار داده‌ایم، البته کتاب‌های سفرهای شهری در این زمینه در اولویت قرار دارند. گفتنی است؛ در این مراسم که با ایراد سخن «محمدرضا ملک ثابت» رییس کتابخانه وزیری نیز همراه بود، از نسخ خطی آثار برخی از شعرای یزدی رونمایی شد.

نظرها

اخبار بیشتر