بخشنامه سازمان بهزیستی کشور درباره منع به‏ کارگیری اقلیت‌‏های دینی خلاف قانون اساسی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
بخشنامه سازمان بهزیستی کشور درباره منع به‏ کارگیری اقلیت‌‏های دینی خلاف قانون اساسی است

بخشنامه سازمان بهزیستی کشور درباره منع به‏ کارگیری اقلیت‌‏های دینی خلاف قانون اساسی است

فارسخبرگزاری فارس |
معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاون حقوقی رئیس جمهور، ایجاد محدودیت در به‏ کارگیری پرسنل از اقلیت ‏های دینی تحت هر عنوان در مهدهای کودک را غیرقانونی و برخلاف قانون اساسی دانست.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی معاونت ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاونت حقوقی رئیس جمهور؛ علی ‏اکبر گرجی ازندریانی معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی، با صدور نامه ‏ای خطاب به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صدور بخشنامۀ شمارۀ ۲۸۰۳۳/۹۸/۹۰۰ به تاریخ ششم خردادماه سال ۹۸ سرپرست دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور مبنی بر ایجاد محدودیت در به‏ کارگیری پرسنل از اقلیت ‏های دینی تحت هر عنوان در مهدهای کودک را غیرقانونی و برخلاف قانون اساسی دانست.

معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی با اشاره به نامۀ شمارۀ ۳۱۰۶۰/۹۸/۷۰۰ به تاریخ دوازدهم خردادماه سال ۹۸ سرپرست دفتر امور کودکان و نوجوانان که متعاقب شکل ‏گیری اعتراضات اجتماعی، خطاب به مدیران کل کشور اعلام صادر شده بود، این توجیه و تفکیک که محدودیت ایجادشده صرفا شامل آموزش‏‌های عمومی و دینی مصوب است و در بخش ‏های دیگر همچون هنرهای تجسمی، ورزش و موسیقی محدودیتی وجود ندارد، را نیز مغایر قانون اساسی و قوانین موضوعه دانست و اعلام کرد عبارت صریح بند ۱۹ این بخشنامه مبنی بر اینکه «به‏کارگیری پرسنل از اقلیت‏های دینی تحت هر عنوان در مهدهای کودک، به ‏غیر از مهدهای مخصوص اقلیت‏های دینی ممنوع می‏باشد»، حتی با وصف نامه اخیر، همچنان غیرقانونی است.

این استاد حقوق عمومی تصریح کرد: «در همین بخشنامه بر «عدم برگزاری دوره‏‌های آموزشی خارج از نظام ارزشی آموزشی و تربیتی مهد‌های کودک» (بند ۲)، «نظارت دقیق بر محتوای آموزشی» (بند ۶)، تأکید شده و لذا با همین ترتیبات هم، هدف توجه به ارزش‏های دینی و مذهبی رسمی قابل تأمین است و منافاتی با به‏ کارگیری پرسنل از اقلیت‏های دینی ندارد. ضمن اینکه حتی وفق بند ۱ ماده ۷ اصلاحیه دستورالعمل تأسیس، اداره و انحلال انواع مهدهای کودک که در مقام بیان شرایط مربیان مهدهای کودک است، صرفا به لزوم «اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان رسمی تصریح‏شده در قانون اساسی» تصریح شده و تفکیک توجیهی مورد اشاره اساسا محمل قانونی ندارد.»

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

گرجی محروم‎کردن افراد متعلق به اقلیت‏‌های دینی رسمی از کار‏ کردن در مهدهای کودک را نقض صریح اصل برابری همۀ شهروندان در قانون و برابر قانون، و مصداق آشکار تبعیض ناروا و مخالف حقوق عمومی قلمداد کرده و افزوده است:

«قانون اساسی حق بر شغل دلخواه را بدون تبعیض برای همۀ افراد ملت، تضمین کرده است و دولت را موظف ساخته است که برای همۀ افراد امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احراز مشاغل ایجاد نماید. بند ۹ اصل ۳، و اصول ۱۹، ۲۰، ۲۲، ۲۸، و ۳۷ قانون اساسی، همچنین مواد ۱، ۷، ۸، ۷۷، و ۷۸ منشور حقوق شهروندی، از صدور و بقای بخشنامۀ مذکور حمایت نمی‏ کند و انتظار می‏ رود به طریق مقتضی، با اعمال نظارت عالیه، بند مذکور در بخشنامه سریعا حذف شود و مراتب اقدام، به اطلاع افکار عمومی نیز رسانده شود.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نیروهای ویژه سپاه را بیشتر بشناسید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

ظریف: با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم

فارسفارس1 روز قبل
وزیر امور خارجه ایران اقدامات آمریکا تحت عنوان «تحریم» را تروریسم اقتصادی خواند و تصریح کرد: ما با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم. وی با بیان اینکه فقط واژه «تروریسم» را جستجو کنید، اظهار داشت: من معنی «تروریسم» را در لغتنامه به شما خواهم گفت. ظریف اضافه کرد: نیاز داریم که از واژه تروریسم (به جای تحریم) استفاده کنیم. به گزارش فارس، وی تصریح کرد: این تروریسم اقتصادی است، خالص و ساده و نیاز داریم که دائم آن را تکرار کنیم. ظریف در پایان تصریح کرد: ما با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم.

فرصت‌های از دست رفته در سرزمین وحی؛

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه منوره، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: نوزده خط اتوبوسرانی برای حمل و نقل زائران ایرانی در داخل شهر مکه مکرمه فعال شده است و در زمان اوج حضور حجاج با۳۰۱ دستگاه اتوبوس جدید، این خدمات افزایش خواهد یافت. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی بیش از سیصد دستگاه اتوبوس ویژه حجاج ایرانی در نوزده خط مشخص، زائران ایرانی را در مکه مکرمه جابجا می‌کنند. به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه منوره، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: نوزده خط اتوبوسرانی برای حمل و نقل زائران ایرانی در داخل شهر مکه مکرمه فعال شده است و در زمان اوج حضور حجاج با۳۰۱ دستگاه اتوبوس جدید، این خدمات افزایش خواهد یافت. مشاهدات خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه النبی حاکیست زائران کشورمان در شهر رسول خدا (ص) بعد از شرکت در نماز جماعت و زیارت اماکن مقدس این شهر معنوی، به مراکز خرید مختلف نیز مراجعه می‌کنند. حجاج ایرانی نیز از دیرباز خرید سوغات از دو شهر مکه و مدینه را به عنوان بخش لازمی از این سفر معنوی در نظر داشته‌اند اما چند سالی است که نگاه متفاوتی در این موضوع وارد شده است. بخش قابل توجهی از حجاج کشورمان متاثر از مشاهده آثار مثبت حمایت از کالای ایرانی بر اشتغال و معیشت فرزندان ایران زمین، نسبت به هرگونه خرید سوغات در سفر حج خودداری می‌کنند. این افراد در مصاحبه با خبرنگاران تاکید دارند که قبل از تشرف به حج، سوغات مورد نظر برای خانواده، اقوام و دوستان را از بازار شهرهای خود تهیه کرده‌اند. این اقدام دو مزیت معقول دارد که جنبه نخست آن اقتصادی و جنبه دوم آن مدیریت زمان برای زیارت و بهره معنوی بیشتر است. نرخ برابری ریال دو کشور ایران و عربستان که متاثر از نرخ دلار است، یکی از دلایل اصلی جنبه اقتصادی ماجراست. مدینه اما به علت کاهش قابل توجه تعداد هتل‌های این شهر که ناشی از تخریب بسیاری از آنها در محوطه جنوبی حرم با هدف توسعه صحن مسجد النبی (ص) صورت گرفته است، روزهای اندکی پذیرای زوار کشورهای مختلف است. به طور معمول ایرانیان حدود پنج تا شش روز در مدینه النبی (ص) توقف دارند و برای خالی شدن هتل‌ها و امکان ورود کاروان‌های بعدی، از مسجد شجره محرم شده و وارد شهر مکه می‌شوند. این توقف کوتاه در مدینه منوره نیز مزید بر علت شده که زائران فرصت بیشتری را برای حضور در حرم نبوی (ص)، گلستان بقیع و دیگر اماکن مقدس شهر پیامبر (ص) اختصاص دهند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
وقتی دشمن مجبور می‌شود «رو» بازی کند، یعنی قدرت جنگ نرم و هوشمند از او سلب شده است. ۳- لابد به خاطر دارید که جان ساورز (عضو سابق تیم مذاکرات هسته‌ای انگلیس) مهر ۹۴ درباره برجام و نرمالیزاسیون چه گفت. آیا از عهدشکنی و لگد زدن آمریکا و انگلیس به برجام، لزوم نرمال شدن و خلع قدرت از خود استخراج می‌شد؟! «ما همه سپاهی و پاسدار هستیم»، به شعاری ملی تبدیل شد؛ تا جایی که برخی عناصر بازیگر در پروژه نرمالیزاسیون، مجبور شدند لباس سپاه بر تن کنند و چفیه بیندازند! رهبر انقلاب اخیرا به استناد انبوه واقعیت‌ها فرمودند «زمان جنگ، به ما نه سلاح می‌دادند، نه حتی امکانات سطح پایین.

اعدام در انتظار جاسوسان دستگیرشده

مهرمهر1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
یک خودرو در شهر اربیل مرکز کردستان عراق توقف می‌کند و بیش از ۶ کارگر ایرانی به سمتش هجوم می‌برند. ساخت و ساز در اربیل رونق دارداکثر کارگران ایرانی با ویزای یک ماهه توریستی از مرزهای ایران خارج شده و وارد کردستان عراق می‌شوند. کارگران ایرانی پس از ۲۸ روز برای استراحت به خانه بازمی‌گردند … پس از یک هفته استراحت این چرخه همچنان تکرار می‌شود. در جنوب یکی از اتوبان‌های شلوغ اربیل یک تاجرعراقی- کرد، ساختمان‌‌هایش را به مسافرخانه‌های ارزان تبدیل کرده تا اقامتگاه مناسبی برای کارگران ایرانی باشد. مقامات عراق نیز اعلام کرده‌اند که هنوز از حرکت کارگران ایران به عراق نگران نیستند.

نظرها

اخبار بیشتر