صنعت عسلویه پاسخگوی تامین حداقل انتظارات نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی

صنعت عسلویه پاسخگوی تامین حداقل انتظارات نیست

ایرناخبرگزاری ایرنا |
بوشهر-ایرنا- رئیس دانشگاه خلیج فارس گفت: صنایع عسلویه در تحقق حداقل انتظارات مبنی بر رعایت اصول حیاتی و زیست محیطی با صنعت دچار چالش بوده و در این زمینه صنعت در تامین حداقل انتظارات مردم نیز پاسخگو نیست.

عبدالمجید مصلح روز دوشنبه در ششمین نشست‌های مکتب بوشهر با عنوان مسئولیت اجتماعی شرکتی نسبت به جوامع محلی افزود: پدیده صنعتی عسلویه ناشی از مشکل حکمرانی در منطقه‌ای صنعتی بدون طی مراحل قانونی در مرحله نخست راه اندازی و رعایت نکردن الزام‌های زیست محیطی و بویژه بی توجهی به پیامدهای تجمعی آلایندگی صنایع است.

وی یادآور شد: در این مرحله هیچ چیز جز افکار عمومی و توسعه مطالبه‌گری اجتماعی کار ساز نمی‌شود.

مصلح اظهار داشت: ساز و کارهای قانونی و اداری به دلیل نبود استقرار یک نظام یکپارچه مدیریتی و حکمرانی تاکنون کارایی لازم در این زمینه را نداشته است.

وی گفت: این سطح از مسئولیت اگر رعایت نشود اصل موجودیت و ادامه حیات شرکت با چالش مواجه می‌شود زیرا این مساله به سلامت و مسائل حیاتی انسان‌ها ارتباط مستقیم دارد.

وی بیان کرد: در هیچ جای دنیا صنعتی ایجاد نمی‌شود مگر اینکه الزام‌های حیاتی آنها به صورت تمام و کمال رعایت شده باشد.

مصلح ادامه داد: سطح دوم مسئولیت اجتماعی ارزیابی پیامدهای زیستی و اجتماعی طرح‌ها و جبران پیامدهاست که در تمامی کشورهای توسعه یافته ارزیابی از پیامدهای استقرار شرکتها وجود دارد.

وی افزود: در این زمینه ارزیابی‌ها مشخص می‌کنند که چه زیان‌هایی از محل تأسیس شرکت‌ها در محیط پیرامونی ایجاد با چه مدلی می‌توان به جبران آن اقدام کرد.

مصلح تاکید کرد: یک شرکت بدون رعایت الزام‌های قانونی مانند ایمنی، محیط زیست و مسائل اجتماعی قابلیت استقرار در یک منطقه را ندارد.

خبری: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

وی گفت: شرکت‌ها قبل از انجام هر کاری باید پیوست‌های زیست محیطی، اجتماعی و سلامت را ارائه و بر مبنای آن نسبت به ایفای مسئولیت اجتماعی اقدام کنند.

مصلح افزود: شرکتی که در قبال سلامت، حوزه‌های زیستی و محیط پیرامونی عمل نکند به نوعی حق ادامه نیز حیات ندارد.

یک پژوهشگر اجتماعی نیز گفت: از بعد جامعه شناسی مسئولیت اجتماعی شرکتی به اهمیت جایگاه ذینفعان خارجی شرکت‌ها (محیط زیست و جوامع محلی) به مطالعه روابط قدرت، پیامدهای فعالیت شرکت‌ها تا واقعیت‌های اجتماعی نوظهور در جوامع محلی مانند ناپایداری اجتماعی، توسعه نامتوازن، مساله سلامت و امنیت، توسعه سیاسی و تشکل‌های مدنی مجاور می‌پردازد.

مهتا بذرافکن بیان کرد: به طور کلی در حوزه مسئولیت اجتماعی ۲ رویکرد فایده انگارانه و نقادانه و هنجاری است.

وی گفت: رویکرد نخست به طور سنتی در حیطه مدیریت و اقتصاد مطرح و ابزاری است که به رویکرد منفعت محور به دیدگاه سهامداران مشهور است.

بذر افکن افزود: در رویکرد دوم به عنوان رویکرد منتقدانه و هنجاری نه تنها سهامداران بلکه تمام ذی نفعان از جمله ذی نفعان خارجی که محیط زیست و جوامع محلی هستند نیز باید از فعالیت شرکت‌ها سود ببرند.

۷۲۱۲/ ۶۰۴۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری22 ساعت قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸

خط تولید باتری‌های لیتیومی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ شرکت صبا باتری در راستای ماموریت اصلی خود که همانا توسعه سیستم‌های ذخیره ساز پیشرفته انرژی است‏، با نگاه راهبردی به جریان توسعه صنعت حمل و نقل الکتریکی به عنوان یک کلان روند صنعتی در سطح بین المللی و با درک نیاز استراتژیک این صنعت به انواع باتری‌های پرانرژی، در سال ۱۳۹۳، به راه اندازی نخستین صنعت تحقیقاتی تولیدی باتری‌های لیتیومی در کشور، از طریق انتقال و اکتساب دانش فنی تولید باتری‌های لیتیومی در انواع سیلندری و تخت اقدام کرده است.

یه سوال از بچه‌های بالاشهر و پایین‌شهر: آرزوتون چیه؟

مهرمهر16 ساعت قبل

مروری بر پرونده‌های مفاسد اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
از پرونده ابربدهکار بانکی، سلطان سکه، متهمان بانک سرمایه، تخلفات پتروشیمی‌ها و موسسات مالی غیرمجاز تا اخلال در بازار دارو که در یکسال اخیر اتفاق افتاده را، بررسی می‌کنیم. آنطور که سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرده تا مرداد سال ۹۸ برای بیش از ۹۰۰ پرونده در تهران و شهرستان‌ها، حکم صادر شده است. پرونده تخلفات پتروشیمی‌ها هم از دیگر پرونده‌های مهمی است که با تشکیل جلسات دادرسی متعدد، رسیدگی‌ها همچنان ادامه دارد. رسیدگی به تخلفات موسسات مالی غیرمجاز، پرونده پرسرو صدای شاندیز و پیگیری اخلال ارزی از دیگر پرونده‌های یکسال اخیر است. در ماه‌های گذشته هم اخلال در بازار گوشت و دارو رسیدگی شد که هنوز در پرونده شبنم نعمت زاده با تخلفات دارویی، حکمی صادر نشده است.

فیلم | آتش دوباره به جان پلاسکو افتاد

همشهریهمشهری23 ساعت قبل
وی با تاکید بر اینکه محل حادثه در ضلع شرقی پلاسکو قدیم واقع شده بود گفت: ساختمان محل آتش سوزی در گذشته گاراژ بوده و مغازه‌هایی در کنار آن وجود داشت. در طبقه بالایی این ساختمان که بیش از ١٠٠٠ متر وسعت داشت، چندین باب مغازه دچار اتش سوزی شده که انبارها و مغازهها کاربری تولید و نگهداری لباس داشتند و وسعت آتش سوزی حدود ٢٥٠متر بود. سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: در ابتدا شعله زیادی از پنجره‌ها بیرون می‌زد اما بعد از مدتی با تلاش آتش نشانان شدت آن کاهش یافت. در ادامه نیز با توجه به اینکه آتش به شیروانی‌ها هم سرایت کرده بود عملیات را ادامه دادند تا آتش به طور کامل اطفاء شود. به گفته وی این عملیات مصدومی نداشته است.

افزایش غلظت آلایندگی هوا در شهرهای صنعتی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
آقای اصغری در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ با اشاره به افزایش آلایندگی به گروه‌های حساس توصیه کرد که از سفر‌های غیر ضرور خودداری کنند. وی با اشاره به ورود موج بارشی از شمال غرب به کشور، گفت: این موج بارشی فردا سراسر نیمه غربی کشور از جمله آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، همدان، ​مرکزی، قزوین، البرز، زنجان و تهران را با بارش‌های موقتی روبرو می‌کند. اصغری همچنین این بارش‌ها را برای فردا در استان‌های اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، شمال استان فارس و بوشهر به صورت موقتی پیش بینی کرد که با ورود به نیمه شرقی، این سامانه ضعیف می‌شود. کارشناس هواشناسی افزود: هفته آینده کاهش دما را پیش رو داریم.

نظرها

اخبار بیشتر