مرگ ۳۷۴۵ موتورسوار در حوادث رانندگی سال گذشته
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اجتماعی
مرگ ۳۷۴۵ موتورسوار در حوادث رانندگی سال گذشته

مرگ ۳۷۴۵ موتورسوار در حوادث رانندگی سال گذشته

ایمناخبرگزاری ایمنا |
در سال گذشته سه هزار و ۷۴۵ موتورسوار در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند. از این تعداد سه هزار و ۶۰۸ نفر مرد و ۱۳۷ نفر زن بودند.

به گزارش ایمنا، اداره کل روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: آمار تلفات موتورسیکلت سواران در سال گذشته، ۲۱٫۸ درصد از کل تلفات حوادث رانندگی را به خود اختصاص داده است.

بیشترین تلفات در استان تهران

براساس آمارهای موجود بیشترین آمار تلفات موتورسواران در سال گذشته به ترتیب مربوط به استان تهران با ۳۸۶، فارس با ۳۲۷، اصفهان با ۲۸۹ و کمترین آن مربوط به ایلام با ۱۲، کهگیلویه و بویراحمد با ۲۲ و اردبیل با ۲۳ فوتی بوده است.

نسبت بالای موتورسواران متوفی در استان گلستان

مطابق آمارهای سال گذشته سهم تلفات موتورسواران در مقایسه با کل تلفات حوادث رانندگی در استان‌های گلستان و هرمزگان رقمی قابل توجه است. در استان گلستان سهم تلفات موتورسوران از کل تلفات ۴۲٫۶ درصد و در استان هرمزگان ۳۶٫۲ درصد بوده است.

ضربه به سر علت اصلی مرگ موتورسواران

آمارها نشان می‌دهد بیشترین علت مرگ موتورسواران ضربه به سر است. این عامل به تنهایی ۵۱٫۶ درصد از مرگ موتورسواران را در سال گذشته به دنبال داشته است که یکهزار و ۹۳۳ نفر از کل تلفات را دربر می‌گیرد.

۱۸تا ۳۹ساله‌ها، بیش از نیمی از کشته‌ها

۵۴٫۶ از کشته‌های موتورسیکلت بین ۱۸ تا ۳۹ سال سن داشته‌اند. تفکیک سنی سایر گروه‌ها به شرح ذیل است:

کمتر از ۱۰ سال ۱٫۵ درصد، ۱۱ تا ۱۷ سال ۱۲ درصد، ۴۰ تا ۴۹ سال ۱۰٫۷ درصد، ۵۰ تا ۵۹ سال ۹٫۲ درصد، ۶۰ سال و بالاتر ۱۱٫۹ درصد. رده سنی یک دهم درصد از تلفات سال گذشته نیز نامعلوم گزارش شده است.

بیشترین تلفات در مسیرهای برون شهری

بیشترین آمار تلفات موتورسواران بر اساس محل فوت در جاده‌های برون شهری اتفاق افتاده است که ۴۴٫۵ درصد از کل تلفات را در برمی گیرد. بعد از آن ۳۸٫۵ درصد در مسیرهای درون شهری، ۱۰٫۸ درصد در مسیرهای روستایی، ۱٫۲ درصد در راه‌های اختصاصی و ۵٫۲ درصد نیز در سایر مسیرها جان خود را از دست داده‌اند.

شغل و میزان تحصیلات تلفات موتورسواران

شغل ۴۱ درصد تلفات موتورسواران در سال گذشته آزاد گزارش شده است که رقمی برابر با یکهزار و ۵۳۵ نفر از کل تلفات است و بیشترین تعداد رادر بر می‌گیرد. مشاغلی همچون کارگران با ۷۵۲ نفر (۲۰٫۱ درصد از کل تلفات) و دانش آموزان با ۴۰۵ نفر (۱۰٫۸ درصد از کل تلفات) به ترتیب بیشترین تلفات موتورسواران را بعد از شغل آزاد داشته‌اند.

از نظر وضعیت تحصیلی نیز بیشترین گروه تلفات با ۲۸۸۶ نفر (۷۷ درصد) تحصیلات زیر دیپلم داشته‌اند. ۱۶٫۲ درصد از کشته شدگان مدرک دیپلم و ۵٫۲ درصد نیز دانشجو بوده و یا مدارک بالای دیپلم داشته‌اند. وضعیت تحصیلی ۵۹ نفر از درگذشتگان (۱٫۶ درصد) نامعلوم گزارش شده است.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

توصیه‌های برای کاهش تلفات موتورسواران

چنانکه ملاحظه می‌شود درصد قابل توجهی از کشته شدگان بر اثر تصادفات موتورسیکلت‌ها را نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دهند. اگرچه بخشی از این آمار می‌تواند ناشی از نوع وسیله نقلیه، هزینه تهیه، هیجان استفاده و … باشد اما در عین حال اقتضائات سنی نوجوانان و جوانان، عدم پایبندی به قوانین و مقررات، انجام حرکات و یارانندگی مخاطره آمیز، عدم استفاده از کلاه ایمنی، حمل بار و مسافر بیش از حد ظرفیت و مجاز و … از جمله دلایل وقوع این تصادفات و تلفات تأثر برانگیز ناشی از آن هستند بنابراین توصیه می‌شود:

۱. حتما از کلاه ایمنی استفاده کنید. ضربه به سر عامل بیش از نیمی از تلفات تصادفات موتورسواران به شمار می‌رود.

۲. از حمل بار به میزان غیرمجاز و یا سوار کردن سرنشین اضافه - خصوصا بدون کلاه - پرهیز کنید.

۳. از راندن در پیاده‌روها و یا در خلاف جهت مسیرهای یکطرفه اکیدا اجتناب کنید.

۴. سعی کنید که از موتور برای کارهای داخل شهری‌تان استفاده کنید. بیشترین تلفات موتورسواران در جاده‌های برون شهری بوده است.

۵. رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی می‌تواند در حفظ سلامت شما بسیار موثر باشد زیرا بسیاری از حوادث در اثر عبور از چراغ قرمز یا عبور از خیابان‌های یک‌طرفه برای موتورسواران رخ می‌دهد.

۶. در زمان وزش باد از عینک یا کلاه‌هایی که حفاظ چشم دارند استفاده کنید.

۷. اگر چراغ راهنما یا چراغ ترمز موتورتان خراب است، هرگز پیش از تعمیر آن شب‌ها از موتور استفاده نکنید

۸. از خوردن، آشامیدن و صحبت کردن با تلفن همراه هنگام موتورسواری جدا خودداری کنید.

۹. از عملیات آکروباتیک نمایشی، ویراژ دادن لابه‌لای خودروها، حرکات و تغییر جهت‌های ناگهانی، ‌ سرعت غیرمجاز در معابر خودداری کنید. افزایش احتمال حوادث و نیز افزایش شدت جراحات و مرگ و میرها نتیجه بی توجهی به نکات ایمنی در راندن است.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب1 روز قبل
پسر میترا استاد امروز پیراهن خود را که به هنگام روبه رو شدن با صحنه قتل مادرش به تن داشت، به دادگاه آورد. وی لحظاتی پیش برای پاسخ به سوالات قاضی در جایگاه قرار گرفت.

شمال کشور خنک‌تر می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
مرتضی ضرابی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود: در نیمه جنوبی و مرکز کشور تغییرات دمایی جدی نخواهیم داشت و افزایش اندک دمای هوا پیش بینی می‌شود. وی گفت: عصر امروز و فردا در جنوب استان سیستان و بلوچستان، ارتفاعات جنوبی و غربی کرمان، بخش‌هایی از استان هرمزگان و جنوب و شرق استان فارس شرایط برای رگبار و رعد و برق مهیا خواهد بود و می‌تواند موجب سیلابی شدن مسیل‌ها و رواناب‌ها شود. ضرابی گفت: وزش باد‌های ۱۲۰ روزه سیستان نیز از دیروز شدت پیدا کرده است و فردا هم شدید خواهد شد و در جاده‌های خراسان جنوبی، شمال سیستان وبلوچستان و مناطق شرقی یزد و استان کرمان خیزش گرد و خاک موجب کاهش دید افقی و اخلال در تردد جاده‌ها می‌شود. کارشناس سازمان هواشناسی همچنین وزش باد و خیزش گرد و غبار را در بخش‌هایی از استان‌های قم، مرکزی، سمنان و جنوب تهران پیش بینی کرد. وی گفت: عصر امروز بارش‌هایی در ارتفاعات البرز مرکزی و در بخش‌هایی از استان‌های تهران، سمنان، مازندران و گلستان خواهیم داشت.

کولر آبی، قاتل آب شرب/ چه کنیم که مصرف کولرهای آبی را پایین بیاوریم؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن حسینی ما در ایران با بحران جدی آب مواجه هستیم. سیل فروردین تاثیری بر ذخایر آب ما نداشته و ما همچنان با کم‌آبی دست‌ و پنجه نرم می‌کنیم. در این میان تابستان شرایط بدتر می‌شود و با آمدن کولر‌های آبی به مدار مصرف، ضرف سه ماه، ‌ دو برابر سد کرج آب مصرف می‌کنیم.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
حسین شهبازی گفت: پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشاندهنده افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها طی برخی ساعات صبح امروز (۳۱ تیر) به دلیل کاهش میزان ناپایداری جوی و ازدیاد تردد خودروها است. او با بیان اینکه با تغییر شرایط جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش میزان ابرناکی و وزش باد شدید به بزرگی بالاتر از ۸ متر بر ثانیه انتظار می‌رود، ادامه داد: از این رو در برخی ساعات احتمال خیزش گرد و خاک و افزایش موقتی غلظت ذرات معلق وجود دارد. شهبازی افزود: با توجه به افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها به ویژه ذرات معلق در بعضی ساعات امروز (۳۱ تیر) وضعیت کیفیت هوای برخی مناطق شهر تهران در آستانه شرایط نامطلوب به‌ویژه برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد. او با اشاره به اینکه به‌تدریج با کاهش میزان ناپایداری جوی در ساعات پایانی امروز و تداوم آن تا فردا (۱ مرداد)، در برخی ساعات صبح شرایط برای افزایش موقتی آلاینده‌ها فراهم می‌شود، گفت: همراه با افزایش میزان ناپایداری جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش ابر و وزش باد انتظار می‌رود. شهبازی در پایان با بیان اینکه کیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته تهران منتهی به ۸ صبح امروز با میانگین ۷۴ در شرایط سالم قرار داشت، اظهار کرد: کیفیت هوای هم اکنون نیز با میانگین ۶۸ همچنان در شرایط سالم است.

سی و دومین دوره مسابقات قرآن نیرو‌های مسلح

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ سی و دومین دوره مسابقات قرآن کریم کارکنان نیرو‌های مسلح باشرکت ۲۲۸ قاری قرآن در ۱۰ رشته قرآنی آغاز به کار کرد. در این دوره از سرباز وظیفه تا نیرو‌های درجه دار حضور دارند و این مسابقات تا سوم مرداد ماه در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی کشور ادامه دارد.
فارسفارس16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا ادیانی در افتتاحیه سی و دومین دوره مسابقات قرآن کریم کارکنان نیروهای مسلح به میزبانی نیروی انتظامی اظهار داشت: خداوند را با همه وجود شکرگزاریم که به ما توفیق میزبانی سی و دومین دوره مسابقات قرآنی کارکنان نیروهای مسلح؛ این رخداد بزرگ معنوی و فرهنگی را مرحمت فرمود. حضور همه قاریان، حافظان و برجستگان قرآنی نیروهای مسلح خیرمقدم و خوشامد عرض می‌کنم، همچنین محضر حجت الاسلام والمسلمین علی سعیدی؛ ریاست دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا و حجت الاسلام والمسلمین حسنی؛ ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ارتش نیز خوشامد می‌گویم. رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا با اشاره به تنوع و گستردگی مأموریت‌های نیروی انتظامی بر اهمیت انس با قرآن توسط سبزپوشان تأکید و بیان کرد: قرائت و حفظ قرآن کریم در نیروهای مسلح مهم است ولی مهم‌تر از این، استحکام درونی کارکنان با توسل به مکتب قرآنی و دینی است. وی ادامه داد: با اعتقاد به خدمتگزاری برای قرآن، آنچه را که در توان داشتیم برای برگزاری سی و دومین دوره از مسابقات قرآنی نیروهای مسلح به کار گرفتیم تا میزبانی شایسته برای حافظان و قاریان قرآنی باشیم. انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

انتخاب «بوریس جانسون» به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا

خبری14 ساعت قبل

واکنش کابل به اظهارات ترامپ درباره حذف افغانستان

خبری15 ساعت قبل

در ستایش اکران فیلم برای نابینایان و کار زیبای حبیب رضایی

خبری16 ساعت قبل

توصیه «فتاح» به رئیس جدید کمیته امداد

تسنیم49 دقیقه قبل

ستارهماهان بغدادی خرید خارجی استقلال در فاز دفاعی را لو داد متعصب استقلالی بمب خارجی و بزرگ استقلال در خط دفاعی را لو داد + عکس

ورزش ۱۱51 دقیقه قبل

با تایید تباس؛ اتلتیکو مادرید رسما از لالیگا درخواست کرده برای گریزمان کارت بازی صادر نشود!

طرفداری56 دقیقه قبل

دیابتی‌ها ورزش هوازی را جدی بگیرند

آفتاب‌نیوز57 دقیقه قبل

اروپا منتظر نتیجه ارزیابی خطرات توسعه شبکه ۵G

ایسنا57 دقیقه قبل

مهلت ترخیص خودروهای دپو شده پایان یافت

تجارت‌نیوز59 دقیقه قبل

تاوان خروج نیروهای اماراتی از یمن برای عربستان/بارسنگینی که بر دوش ریاض گذاشته می‎شود

میزان‌آنلاین59 دقیقه قبل