ارتباط تحرکات غرب عراق با «معامله قرن» چیست/ آمریکایی‌ها از عشایر الانبار چه می‌خواهند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
ارتباط تحرکات غرب عراق با «معامله قرن» چیست/ آمریکایی‌ها از عشایر الانبار چه می‌خواهند؟

ارتباط تحرکات غرب عراق با «معامله قرن» چیست/ آمریکایی‌ها از عشایر الانبار چه می‌خواهند؟

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
این طرح آمریکایی علاوه بر تحریک عشایر منطقه غرب عراق، شامل ایجاد یک مسیر بین المللی بین بغداد- الانبار به امان پایتخت اردن می‌شود که این اقدام با هماهنگی مستقیم با سرویس‌ جاسوسی اردن انجام می‌شود.

سرویس جهان مشرق - استان الانبار عراق طی ماه‌های اخیر شاهد تحولاتی است که نشان می‌دهد آمریکا تلاش برای احیای مجدد پروژه نیروهای الصحوة در این کشور به بهانه خطرات ناشی از گسترش احتمالی گروه تروریستی داعش را آغاز کرده است. این تحرکات نگرانی‌های محافل منطقه‌ای در خصوص ارتباط استان غربی عراق با معامله قرن را افزایش می‌دهد.

ارتباط تحرکات غرب عراق با «معامله قرن» چیست/ آمریکایی‌ها از عشایر الانبار چه می‌خواهند؟ - 2

اواخر ماه می‌گذشته بود که باقر الزبیدی وزیر امور مالی اسبق عراق و یکی از رهبران سابق شورای عالی اسلامی این کشور از نقش احتمالی عراق در پیشبرد معامله قرن توسط آمریکا خبر داد و گفت که استان‌های غربی عراق هدف جولان نیروهای آمریکایی شده است.

وی تاکید کرد که این تحولات می‌تواند در آینده خاستگاه تشکیل کانون گروه‌های مسلح باشد که در ادامه از الرقه و ادلب و حسکة ودیرالزور به این مناطق کشانده می‌شوند و این اتفاقات می‌تواند دلیلی برای ارتباط عراق با طرح آمریکایی معامله قرن باشد.

ارتباط تحرکات غرب عراق با «معامله قرن» چیست/ آمریکایی‌ها از عشایر الانبار چه می‌خواهند؟ - 5

نکته عجیب‌تر همزمانی این اتفاقات با زمزمه‌ها و تلاش‌های پشت پرده مطرح شده برای احیای پروژه نیروهای الصحوة و جریان‌های مسلح خودمختار در استان الانبار است که متحد واشنگتن خواهند بود.

منابع میدانی مطلع از این تلاش‌ها اعلام می‌کنند که این تلاش‌ها بعد از سفر محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق به آمریکا در آوریل گذشته آغاز شده است. الحلبوسی در این سفر از ضرورت حضور نیروهای آمریکایی در عراق به عنوان تضمینی برای ثبات این کشور خبر داده و مدعی شد که خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از عراق در شرایط کنونی به نفع گروه‌های تروریستی خواهد بود.

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

ارتباط تحرکات غرب عراق با «معامله قرن» چیست/ آمریکایی‌ها از عشایر الانبار چه می‌خواهند؟ - 9

محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق

این منابع از نقش برجسته رئیس پارلمان عراق در این تحرکات و دیدارها خبر داده و گفته‌اند که وی که پیش از این، نماینده مردم از این بخش بوده، به دنبال ایجاد یک رژیم سیاسی خاص در این منطقه است. او ارتباطات گسترده‌ای با رهبران عشایر و قضات و فرماندهان محلی پلیس و شورای استانداری دارد و همه از او حمایت می‌کنند.

سفر ناگهانی و اعلام نشده الحلبوسی به اردن و امارات و دیدار وی با عبدالله دوم پادشاه اردن و محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی را نیز می‌توان در این راستا ارزیابی کرد.

ارتباط تحرکات غرب عراق با «معامله قرن» چیست/ آمریکایی‌ها از عشایر الانبار چه می‌خواهند؟ - 13

الحلبوسی و پمپئو

وی در گفتگو با الاخبار تاکید کرد که امان از چندین سال پیش به دنبال اجرای این پروژه بوده و ورود داعش به منطقه را فرصت مناسبی برای اجرای این طرح می‌دانست، اما ورود عشایر منطقه به نیروهای الحشد الشعبی این فرصت را از اردن گرفت.

در سایه این تحولات، نگرانی‌های عمده‌ای در رابطه با ارتباط پروژه آمریکایی در عراق با معامله قرن وجود دارد، چرا که ممکن است استان الانبار بر اساس این پروژه بستر مناسبی برای جایگزین‌های مطرح شده در چارچوب معامله قرن لحاظ شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها