مطالبه تدوین سند ملی کار شایسته پابرجاست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
مطالبه تدوین سند ملی کار شایسته پابرجاست

مطالبه تدوین سند ملی کار شایسته پابرجاست

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
سندی که از سوی معاونت اشتغال تحت عنوان سند ملی کار شایسته و اشتغال مبتنی بر آن منتشر شده، عملا سندی برای کارشایسته نیست و بهتر بود آن را سند ملی اشتغال می خواندند. عملا بررسی این سند نشان می دهد در ادامه یک سیاست پنج ساله معاونت اشتغال وزارت کار همچنان فرودست سازی نیروی کار را به عنوان مهم ترین عامل اشتغال زایی می داند که البته در عمل نتیجه آن شکست بوده است.

در برنامه چهارم توسعه تاکید شده بود تا سندی در رابطه با کار شایسته منتشر کند تابه حل اختلاف میان کارگران و کارفرمایان بیانجامد، اما این مهم عملا اجرایی نشد. در دولت پیشین اما این سیاست پیگیری شد و از نمایندگان کارگران و کارفرمایان دعوت به عمل آمد و پس از برگزاری چند جلسه نهایتا سندی منتشر شد. در حقیقت در برنامه ششم توسعه دولت موظف به ارائه سند ملی اشتغال شد. اکنون به نظر می‌رسد تصمیم دولتمردان تلفیق دو سند و انتشار یک سند به جای هر دو است.

بررسی این سند بیانگر آن است که کار شایسته تنها در تیتر و قسمت اندکی از مقدمه این سند جای دارد و مساله مورد بحث تنها اشتغال است. هر چند به این رویکرد در حوزه اشتغال هم نقدهای بسیاری وارد است ولی این جا باید پرسید کار شایسته به چه معناست؟ براساس اسناد سازمان جهانی کار، کار شایسته به معنای باز کردن شرایط کار از طریق آزادی تشکل‌ها، اعتصاب و اعتراض قانونی شود و در کنار این تضمین معیشت، جلوگیری از تاخیر در پرداخت مزد، حرکت از اشتغال غیر رسمی به رسمی، منع رسمی کار کودکان و رفع تبعیض جنسیتی از اشتغال. حال آن که در سند اخیر به یکی دو مورد تنها در مقدمه اشاره شده و در جدول سیاست‌ها و اجرا، عملا هیچ کدام مورد بحث قرار نگرفتند. به این اعتبار نمایندگان کارگری این سند را سند کار شایسته نمی‌دانند.

مساله این است که از زمان تحولات در وزارت کار، معاونت اشتغال عملا نشان داده به تشکل های موجود باور ندارد و حتی کارفرمایان هم از این مساله ناراحت هستند. در باور این معاونت تنها اتاق های بازرگانی رسمیت دارند حال آن که در شورای عالی کار کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی به عنوان طرف مقابل کارگران قرار می گیرند و با وجود اختلافات فراوان میان کارگران و آن ها حداقل زبان یکدیگر را متوجه می شود ولی اتاق بازرگانی از زبان دیگری سخن می گوید و اغلب هم بخش های بازرگانی در آن دست بالا را دارند که طرف مقابل کارگران محسوب نمی شوند.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

متاسفانه دیدگاه معاونت اشتغال بر این مبنا است که هر چه کارگران تضعیف شوند، اشتغال بیشتر می‌شود. به همین دلیل طرح هایی چون کارورزی با وجود اعتراضات فراوان به مرحله اجرا می‌رسد ولی با وجود گذشته ماهها از اجرای این طرح هیچ دستاورد ملموسی مشاهده نمی‌شود. حال باید از مسئولان این بخش پرسید چرا با صرف هزینه فراوان سیاسی- اجتماعی طرحی را عملی کردید که خودتان هم از دستاورد آن نمی‌توانید سخنی بگویید و آن را به فراموشی سپردید. باور به اشتغال از طریق فرودست سازی نیروی کار نه تنها در ایران بلکه در کشورهای مختلف نیز شکست خورده به همین دلیل در سوئد و کانادا و کشورهایی از این دست وضعیت اشتغال به مراتب بهتر از پاناما و بنگلادشی است که از اساس نظام اقتصادی آن همه چیز را سپرده به افراد.

به هر روی ادامه این حرکت نیز نتیجه چندانی نخواهد داشت، نمی‌توان با سر و صدای رسانه‌ای و انتخاب تیتر، مدعی تنظیم سندی شد که مبنای دیگر دارد. اکنون شرایط کشور مانند گذشته هم نیست و امکان آزمون و خطای دوباره وجود ندارد به همین دلیل رویکردی که یک بار شکست خورده را نباید دوباره آزمود. نمی‌توان مساله‌ای که در حوزه روابط کارگر و کارفرما است را به حوزه اشتغال سپرد. به این اعتبار چنین سندی مطالبه کارگران را حداقل پاسخ نمی‌دهد و باید همچنان مطالبه تنظیم این سند را با حضور طرفین اجتماعی عنوان کرد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عجیب‌ترین روش جهان برای مشورت و شکار! (+تصاویر و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
اما در این خانواده اعضایی وجود دارند که کمتر شناخته شده‌اند و پذیرش آنکه جز گروه سگ سانان طبقه بندی می‌شوند، مقداری دشوار است! لیکائون پیکتوس یا سگ وحشی آفریقایی یکی از همین موارد کمتر شناخته شده، است که با نام‌های سگ شکار آفریقایی، سگ رنگی آفریقایی، سگ خالدار و … نیز مورد شناسایی قرار می‌گیرد. فک بزرگ سگ وحشی آفریقایی موجب شده تا مهارت بالایی در گوشتخواری داشته باشد و براحتی بزرگ‌ترین قطعات گوشت را پاره کند. خواندنی هایی درباره سگ وحشی آفریقاییاتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) نام این حیوان را جز گونه‌های در خطر انقراض قرار داده است. سگ وحشی آفریقایی می‌تواند با سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند.

فیلم | فرار از ساختمان آتش‌گرفته به شیوه مرد عنکبوتی!

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
لازم به ذکر است که ناآرامی مادر در دوران بارداری صرفا منجر به بیش‌فعالی و یا شیطنت در کودکان نخواهد شد بلکه ممکن است روی اضطراب یا پرخاشگری او اثرگذار باشد. بنابر اظهارات این روانشناس کودک و نوجوان، برخی از متخصصان نیز بر این باورند که نوع تغذیه مادر در دوران بارداری و تغذیه کودک بعد از تولد در رفتار کودکان موثر است، زیرا شکر، کافئین و غذای غیر طبیعی ممکن است موجب فعالیت بیش از حد شود. نمی‌توان این فرضیه را رد کرد اما تغذیه به صورت مقطعی یعنی در بازه مدت زمانی کوتاه یک الی دو روز بر رفتار کودک اثرگذار است و شاید در دراز مدت بر روی غدد درون‌ریز موثر باشد. حتی گاها کودکانی که مضطرب هستند ممکن است برای دفع و بروز اضطراب خود فعالیت‌ زیادی داشته باشند. او در ادامه با بیان اینکه شیطنت با بیش‌فعالی در کودکان متفاوت است، به تشریح خصوصیات کودکان بیش‌فعال پرداخت و افزود: کودکان بیش‌فعال معمولا دچار کمبود توجه هستند یعنی تکالیفشان را رها می‌کنند، نمی‌توانند برای چند دقیقه بر روی کار خاصی متمرکز باشند، حواس‌پرتی به وفور در آنها مشاهده می‌شود؛ این دسته از کودکان معمولا در طبقه کودکان بیش‌فعال با کمبود توجه پایین قرار دارند که نیاز است تحت درمان‌های خاصی قرار گیرند.
قدس آنلاینقدس آنلاین7 ساعت قبل
مدیر فرهنگی معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: امکانات فراهم شده در فضای مجازی و پایگاه اینترنتی حرم مطهر رضوی شرایط زیارت از راه دور را بیش از پیش برای عاشقان بارگاه منور امام هشتم (ع) فراهم کرده است. محمدحسین مروج کاشانی/مدیر فرهنگی معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: امکانات فراهم شده در فضای مجازی و پایگاه اینترنتی حرم مطهر رضوی شرایط زیارت از راه دور را بیش از پیش برای عاشقان بارگاه منور امام هشتم (ع) فراهم کرده است. این مقام مسئول اضافه کرد: هدف از این اقدام ترویج سنت حسنه زیارت از راه دور (با توجه به موضوع معرفت و بصیرت به مقام امام معصوم (ع)) و بهره‌مندی از برنامه‌های حرم مطهر رضوی است. هاشمی تأکید کرد: با این اقدام همه عاشقان و دلدادگان امام هشتم (ع) از طریق فضای مجازی و گوشی‌های تلفن همراه ارتباط معنوی با بارگاه مطهر امام رضا (ع) برقرار کرده و محدودیت حضور مستقیم آنان در ایام ویژه مانند روز زیارتی خاص حضرت رضا (ع) (۲۳ ماه ذی‌القعده) نباید تبدیل به محرومیت از برقراری این ارتباط شود. وی یادآور شد: امکان ثبت زیارت نیابتی هم پیش از این در سامانه‌های اشاره شده راه‌اندازی شده بود و سالانه بیش از ۱۰۰ هزار زیارت به نیابت از عاشقان بارگاه مطهر امام رضا (ع) از طریق این سامانه‌ها انجام می‌شود.

یک مژه خفتن؛ سالار عقیلی

تابناکتابناک1 روز قبل
دارم سخنی با تو و گفتن نتوانموین درد نهان سوز شنفتن نتوانمتو گرم سخن گفتن و از جام نگاهتمن مست چنانم که شتفتن نتوانمشادم به خیال تو چو مهتاب شبانگاهگر دامن وصل تو گرفتن نتوانمبا پرتو ماه آیم و چون سایه دیوارگامی ز سر کوی تو رفتن نتوانمدور از تو من سوخته در دامن شبهاچون شمع سحر یک مژه خفتن نتوانمفریاد ز بی مهریت ای گل که در این باغچون غنچۀ پاییز شکفتن نتوانمای چشم سخنگوی تو بشنو ز نگاهمدارم سخنی با تو و گفتن نتوانم «یک مژه خفتن» یکی از قطعات از آلبوم «نگاه آسمانی» سالار عقیلی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید. «یک مژه خفتن» یکی از قطعات از آلبوم «نگاه آسمانی» سالار عقیلی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

عبدالمالک ریگی در «شبی که ماه کامل شد» + تیزر

ایسناایسنا23 ساعت قبل
تازه‌ترین تیزر فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» با محوریت بازی آرمین رحیمیان در نقش عبدالمالک ریگی منتشر شد. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی فیلم «شبی که ماه کامل شد»، تازه‌ترین تیزر فیلم «شبی که ماه کامل شد» ساخته نرگس آبیار با محوریت بازی آرمین رحیمیان در نقش عبدالمالک ریگی توسط حمید نجفی راد ساخته و منتشر شد. محمدحسین قاسمی تهیه کننده این فیلم سینمایی است و این فیلم‌ تا امروز در میان فیلم‌های اکران، بیشترین آمار مخاطب را به خود اختصاص داده است. الناز شاکردوست، هوتن شکیبا، فرشته صدرعرفایی، پدرام شریفی، فرید سجادی حسینی، امین میری، بانیپال شومون، آرمین رحیمیان و شبنم مقدمی از بازیگران این فیلم سینمایی هستند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر