مراسم نکوداشت استاد جمشید مشایخی برگزار شد+عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
مراسم نکوداشت استاد جمشید مشایخی برگزار شد+عکس

مراسم نکوداشت استاد جمشید مشایخی برگزار شد+عکس

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
آیین نکوداشت استاد جمشید مشایخی در ۲۷ خرداد ماه در مجموعه آسمان فرهنگستان هنر با حضور خانواده مشایخی و جمعی از اهالی سینما و تئاتر و برخی مسئولین برگزار شد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم نکوداشت زنده یاد استاد مشایخی در مجموعه فرهنگی و هنری آسمان فرهنگستان هنر با حضور خانواده استاد مشایخی و میهمانی از جمله علی نصیریان، مسعود کیمیایی، بهزاد فرهانی، داریوش اسدزاده، سید محمد بهشتی، ایرج راد، علی رضا تابش، محمد حسین حیدریان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر علی رضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر پس از خیر مقدم خدمت میهمانان، مسئولین و همچنین اعضای پیوسته فرهنگستان هنر گفت: استاد مشایخی هنرمندی مردمی، اخلاق مدار و به شدت علاقه مند به ادبیات و فرهنگ و هنر کشورمان بود و به مردم کشورش به شدت عشق می‌ورزید. استاد مشایخی هنرمندی با افتخارات بسیار بزرگ و کارنامه‌ای درخشان در حوزه سینما، تئاتر و تلویزیون بود.

وی افزود: در فرهنگستان هنر، نکوداشت هایی برای بزرگان هنر و پیشکسوتان این حوزه برگزار می‌شود که از طریق گروه‌های تخصصی فرهنگستان هنر به تصویب می‌رسد. تقریبا در اواخر سال گذشته خدمت استاد مشایخی رسیدیم و پیشنهاد شد برنامه بزرگ‌داشتی که برای ایشان در فرهنگستان برگزار شود و ایشان بسیار استقبال کردند. قرار بود این بزرگداشت در اردیبهشت ماه سال جاری در فرهنگستان هنر برگزار شود که متأسفانه به علت درگذشت ناگهانی این استاد عزیز و بزرگ این امکان از ما سلب شد و باعث شد تنوانیم بزرگداشت را با حضور خود شان برگزار کنیم. سپس با خانواده ایشان صحبت شد و قرار شد این مراسم امروز برگزار شود و از یک عمر تلاش و هنری استاد تجلیل و قدردانی شود.

اسماعیلی با اشاره به اینکه رویه فرهنگستان این است که در بزرگداشت‌ها بتواند پژوهشی که درخصوص هنرمندان کشورمان انجام شده است به صورت مکتوب تهیه و منتشر کند، ادامه داد: یکی از برنامه‌های خوبی که در مراسم امروز تدارک دیده شده است معرفی کتاب یادنامه استاد مشایخی است. در این کتاب سبک هنری و همینطور آثار استاد مشایخی مورد بررسی قرار گرفته و در قالب چندین مقاله در این کتاب چاپ و منتشر شده است. همچنین مصاحبه‌های تخصصی و یادداشت‌هایی از هنرمندان بزرگ ما در این مجموعه منتشر شده و مجموعه ارزشمندی است که انشالله امروز رونمایی خواهد شد. در این مجموعه از کمک بنیاد سینمایی فارابی بهره مند بودیم.

سرپرست فرهنگستان هنر گفت: به سفارش فرهنگستان هنر توسط استاد درخشانی نقاشی پرتره از استاد مشایخی کشیده شده است که امروز رونمایی خواهد شد و با کمک بنیاد رودکی قطعات موسیقی توسط استاد نادر مشایخی فرزند گرامی استاد جمشید مشایخی به یاد پدر اجرا خواهد شد. فیلم مستندی که آخرین مصاحبه تخصصی استاد مشایخی می‌باشد و در حدود تقریبا یک ماه قبل از درگذشت ایشان تهیه شده است در ادامه برنامه به نمایش گذاشته می‌شود. سردیس استاد مشایخی که توسط عرب بیگی و به کمک سازمان و زیباسازی شهرداری تهران ساخته شده در این مراسم رونمایی خواهد شد و همینطور از پوستر فیلم‌های سینمایی که استاد مشایخی در دوره‌های مختلف در آن آثار نقش آفرینی کرده‌اند به همراه افتخاراتی که استاد مشایخی کسب کردند نمایشگاهی ایجاد شده است که در انتهای برنامه این نمایشگاه افتتاح خواهد شد.

اسماعیلی در انتهای صحبت هایش گفت: همانطور که صحبت شد در اجرای این برنامه ما از کمک سازمان‌ها و نهادهای مختلفی از جمله خانه سینما، انجمن بازیگران سینمای ایران، بنیاد فرهنگی هنری رودکی، بنیاد سینمایی فارابی، سازمان زیباسازی شهر تهران، ستاد آفرینش‌های هنری نیاوران و روابط عمومی خانه هنرمندان بهره مند شدیم که از آنها تشکر می‌کنیم. همینطور تشکر می‌کنیم از خانواده محترم استاد مشایخی که در طول اجرای برنامه زحمات زیادی کشیدند و همین طور از استاد نادر مشایخی برای اجرای موسیقی در این برنامه تشکر می‌کنیم. از مدیران محترم گروه‌های تخصصی فرهنگستان و اعضای محترم این گروه‌ها که ایده برگزاری این مراسم حاصل جلسات تخصصی آن‌ها بوده و از همکاران محترم که در فرهنگستان هنر نقش بسیار خوبی در آماده‌سازی مراسم داشتند تشکر ویژه‌ای دارم.

در ادامه این مراسم و پس از پخش مستند زنده یاد جمشید مشایخی، سید محمد بهشتی مشاور عالی شورای عالی خانه هنرمندان با ابراز خوشنودی از حضور در جمع فرهیختگان علاقمند به هنرمند بزرگ جناب آقای مشایخی، گفت: ما با تجربه جالبی در عالم معماری معاصر مواجه هستیم که اگر معماران ما به آن توجه کنند کارشان درست می‌شود. بای حافظیه که در دوره معاصر ما ساخته شده، خیلی شیرین و آشناست و عموم مردم این بنا را دوست دارند. انگار این بنا با زبان فارسی با ما صحبت می‌کند و شعری از جنس شعر حافظ را برای ما قرائت می‌کند. این بنا را یک مهندس فرانسوی به نام «آندره گدار» طراحی کرده همان کسی که موزه ملی ایران و دانشگاه تهران را نیز طراحی کرده است. او علاقمند به تاریخ معماری ایران در یک زمانی نسبتا طولانی با آثار کهن معماری ایران مانوس بوده است. سعدیه توسط آقای مهندس محسن فروغی طراحی شده و در این بنا نیز از خیلی از عناصر ایرانی مانند گنبد و کاشی‌کاری و … استفاده کرده با اینکه چیزی که در مقبره حافظ میینیم بی‌سابقه است و در معماری ما نمونه‌ای ندارد ولی ما احساس انس بیشتری با آن می‌کنیم. علت آن این است که آنچنان که آندره گدار انس زیادی با معماری ایرانی را داشت مرحوم محسن فروغی نداشت.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

وی ادامه داد: بنای حافظیه کار معماری است که در اثر انس با معماری ایرانی سازش کوک شده است و تفاوت آن با بنای سعدیه این است. مرحوم مشایخی تقریبا در هر جایی که سخن میگفت از حافظ، مولانا و از ایران و مفاخر آن یاد می‌کرد این‌ها حکایت از آن دارد که او با مظاهر شاخص فرهنگی انس دارد و این انس بیکار نیست. ما در هنرمندان بزرگ و اصیل مان این را می‌بینیم که در اثر این انس، ساز آن‌ها کوک است مهم نیست که در عالم بازیگری چه نقشی را ایفا می‌کنند حتما آن مقش دلنشین می‌شود به خاطر آنکه حتی اگر تمام مهارت هایشان را نیز بکار نبرند چون ساز کوک است حتما با صدای دلنشینی شنیده می‌شود.

عضو پیوسته فرهنگستان هنر در انتها بیان کرد: مرحوم مشایخی از جمله معدود سرمایه‌ها و ثروت‌های سینمایی ما هستند که تقریبا با عمر صنعت سینما همراه بودند و یادگارهای خوبی مرحوم مشایخی از خود باقی گذاشت. ما قرار نیست که عمر نوح داشته باشیم بالاخره هر عمری تمام می‌شود مهم این است که چه چیزی را به یادگار گذاشته باشیم و این یادگار‌ها هستند که عمر را طولانی می‌کند.

دقایقی بعد مسعود کیمیایی که سه در سه فیلم سینمایی با جمشید مشایخی همکاری کرده، سخنانی را درباره استاد مشایخی بیان کرد: من با بازیگر توانا، جمشید مشایخی که هیچ وقت نمی‌توانم بگویم رفته است. ۳ فیلم کار کردم و در فیلم سرب رابطه خیلی نزدیکی با ایشان پیدا کردم.

کیمیایی: افتخار می‌کنم ۳ فیلم را با ایشان کار کردم.

کارگردان فیلم سینمایی «گوزن‌ها» ادامه داد: جمشید مشایخی لایه‌های زیادی با اخلاق‌های متفاوت داشت. لایه هایی که شعر بواو کهن مردی را می‌شناخت و با توانایی بسیار نظریات خود را بیان می‌کرد. در فیلم سرب با ایشان به محله‌های پایین تهران رفتم با هم قدم میزدیم. هردو آن دیوارها و آن کوچه‌ها را می‌شناختیم. من زیاد نمی‌توانم راجع به دوستانی که هستند و جسمشان رفته حرف بزنم حالم خوب نمی‌شود اما راجع به جمشید مشایخی تنها همین را می‌توانند بگویم که افتخار می‌کنم ۳ فیلم را با ایشان کار کردم مشایخی جزء افتخارات سینمای ایران است.

در ادامه مراسم ایرج راد عضو گروه تخصصی نمایش و ادبیات فرهنگستان هنر با بیان اینکه جمشید مشایخی هنوز هم بین ما است، گفت: استاد مشایخی هر بار که به روی صحنه می‌آمد، بر روی صحنه دست می‌کشید و خاک صحنه را می‌بوسید. استاد مشایخی صحنه را مکان مقدسی می‌دانست مکانی برای عبادت، جایی که بالاترین مقام را در جهت ارتباط با تماشاگر خود دارد. او با عشق بر روی صحنه می‌آمد و عاشق صحنه بود.

وی ادامه داد: بازی بر روی صحنه و بازی جلوی دوربین فیلم برداری با بازی که در زندگی وجود دارد کاملا متفاوت است و اگر در زندگی بازی می‌کنیم به دلیل آن است که واقعیات را بپوشانیم اما بر روی صحنه بازی می‌کنیم تا حقیقت و واقعیت را بیان کنیم و تا بتوانیم در جسم و جان تماشاگر تاثیر گذار باشیم. جمشید مشایخی از تئاتر آغاز کرد. تئاتری که بسیار دشوار است و باید ملالت‌های بسیار کشید و زحمات بسیاری را انجام داد و به تمرین‌های سخت تن داد. مطالعه و تحقیق کرد تا بتوان نقشی را ارائه داد که نقشی متفاوت با بازی زندگی باشد یعنی نقشی که آشکار کننده حقیقت و واقعیت باشد. جمشید مشایخی بر روی صحنه یا جلوی دوربین جذابیت داشت و توجه تماشاگر را به سمت خود و آن واقعیتی می‌کشاند که میخواست بیان کند. هر کسی دارای چنین خصوصیتی نیست مگر آن که عاشق باشد.

ایرج راد با اشاره به اینکه سینمای ایران از خیلی از جهات وامدار هنرمندان تئاتر این مملکت است، افزود: جمشید مشایخی از تئاتر شروع کرد و تجارب خود را به سینما آورد. هنرمندانی که استاد مشایخی یک انسان به تمام معنا والا بود. متاسفانه بعضی اوقات برخی بر اساس حسادت احترامی که باید بگذارند را نمی‌گذارد ولی وقتی آن فرد از میان ما می‌رود رفتارشان تغییر پیدا می‌کند.

پس از رونمایی از پرتره و سردیس جمشید مشایخی و رونمایی از کتاب یادنامه استاد مشایخی، نادر مشایخی با همراهی بخشی از اعضای ارکستر ملی قطعه «افسوس همه عمر دیر رسیدیم» را اجرا کرد.

نادر مشایخی ضمن تشکر از فرهنگستان هنر برای برگزاری مراسم نکوداشت جمشید مشایخی بیان کرد: جمشید مشایخی اوایل سال ۸۰ میلادی به وین آمد و به من گفت: «تو چرا ایرانی بودن را درک نمی‌کنی»

وی ادامه داد: در دو ماهی که پدر در کنار من بود من ایرانی بودن را در سه جمله درک کردم اول ایرانی را نباید تهدید کرد دوم بین ایرانی‌ها نباید تبعیض قائل شد و ایرانی را نباید تحقیر کرد.

در انتهای مراسم از نمایشگاه پوستر آثار سینمایی که زنده یاد جمشید مشایخی در آن‌ها ایفای نقش داشتند، رونمایی شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / ضدعفونی کردن مدارس تهران برای مقابله با کروناویروس

ایسناایسنا8 ساعت قبل
در پی‌شیوع کرونا در برخی از شهرهای ایران از جمله تهران، صبح دوشنبه (۵ اسفند) مدارس عدالت و ۱۵ خرداد در منطقه یک تهران برای مقابله با کروناویروس، در حضور خبرنگاران ضدعفونی شدند. مسئولان سلامت آموزش و پرورش می‌گویند این اقدام از دیروز در مدارس شهر تهران آغاز شده است؛ اما این اقدام در تمام مدارس تهران انجام خواهد شد؟ خبرنگار: فرزاد گمار / تصویربردار و تدوینگر: اسماعیل گلرخ

ببینید | تکذیب فایل صوتی جنجالی در بیمارستان مسیح دانشوری پس شیوع کرونا توسط علی‌اکبر ولایتی

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران تنها رویداد تخصصی حوزه گردشگری داخلی است که در تقویم سازمان جهانی گردشگری (WTO) به ثبت رسیده و با حمایت و حضور وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور و شرکت‌ها و نهادهای مرتبط از تاریخ ۲۳ الی ۲۶ بهمن ۹۸ با هدف ارائه‌ی دستاوردها و آشنایی با توان و نوآوری‌ فعالان صنعت گردشگری کشور و ظرفیت‌ها و زمینه‌های مختلف سفر برای گردشگران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین10 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- امین حیایی، آریا عظیمی‌نژاد، سید بشیر حسینی و رویا نونهالی به عنوان داوران فصل دوم مسابقه عصرجدید شناخته شدند. به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی برنامه عصر جدید، داوران فصل دوم بزرگترین مسابقه استعدادیابی عصرجدید معرفی شدند. امین حیایی، آریا عظیمی‌نژاد، سید بشیر حسینی و رویا نونهالی به عنوان داوران فصل دوم مسابقه عصرجدید شناخته شدند. داوران معرفی شده که در فصل اول عصرجدید نیز شرکت کنندگان را مورد گزینش و ارزیابی قرار داده بودند در فصل جدید از این برنامه برای دومین بار بر کرسی قضاوت نشستند. فصل دوم بزرگترین مسابقه استعدادیابی عصرجدید با اجرا و کارگردانی احسان علیخانی شنبه‌ها و یکشنبه‌های هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ از شبکه سه سیما پخش خواهد شد.
ایرناایرنا11 ساعت قبل
هم‌گناه اولین ساخته مصطفی کیایی برای شبکه نمایش خانگی یکی از پربازیگرترین سریال‌های خانگی است از امروز دوشنبه ۵ اسفندماه در فیلیمو، نماوا و پلتفرم دانلود سلام سینما توزیع شد. فیلمنامه هم‌گناه را محسن کیایی و علی کوچکی نوشته‌اند و مصطفی کیایی در اولین تجربه کارگردانی برای شبکه نمایش خانگی این سریال را ساخته که پخش نسخه فیزیکی سریال در سراسر کشور بر عهده شرکت پخش هنر اول است. در خلاصه داستان هم‌گناه آمده است: خانواده صبوری خانواده‌ای بزرگ و قدیمی است که سال‌ها است در کار صادرات و واردات گل و گیاه است. هم‌گناه یکی از پربازیگرترین سریال‌های نمایش خانگی است که با حضور بازیگرانی چون پرویز پرستویی، هدیه تهرانی، محسن کیایی، مهدی پاکدل، پدرام شریفی و حبیب رضایی در آن ایفای نقش کرده‌اند. هم‌گناه با نقش‌آفرینی هنگامه قاضیانی در نقش لیلا و علی باقری، فروغ قجابگلو، حسین امیدی، شیرین اسماعیلی، مرتضی آقا حسینی، محمد موحدنیا، محمد رسول صفری، آی‌تک جاویدنژاد، با معرفی ساقی حاجی‌پور و فرانک کلانتر در شبکه نمایش خانگی عرضه شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل
شهرام ناظری، خواننده سبک سنتی موفق شد با محمدرضا شجریان، که در بیمارستان بستری است، ملاقات کند. محمدرضا شجریان، خواننده موسیقی سنتی به دلیل بیماری سرطان طی دو روز گذشته دوباره در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان جم بستری شده است. شجریان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری و ممنوع الملاقات است اما شهرام ناظری، خواننده موسیقی سنتی، دوست و همکار این استاد عرصه موسیقی امروز شنبه (۳اسفند) در بیمارستان جم از محمدرضا شجریان عیادت کرد. در این دیدار شهرام ناظری و حمیدرضا عاطفی (معاون اجرایی خانه موسیقی به نمایندگی از این نهاد) با دکتر عباسی (پزشک معالج) و افسانه شجریان (فرزند محمدرضا شجریان) به گفتگو پرداختند.
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
براساس مشاهدات نام نامناسب یک بیماری می‌تواند باعث برانگیختگی جوامع مذهبی، قومی، کشتار غیرضروری حیوانات یا منابع غذایی آنها شود. پس از شیوع ویروس کرونا در دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین، این ویروس اینک با نام علمی جدید خود یا Covid۱۹ شناخته می‌شود. به گزارش عصر ایران به نقل از «اکسپرس»، Covid۱۹ نام چندان شکیلی نیست و از مخفف کلمات لاتین «کرونا ویروس»، «بیماری» و «۲۰۱۹» گرفته شده است. ویروس کرونا نام خود را از کلمه «کرون» به معنای تاج در لاتین گرفته است. پیش از آن بیماری با نام «اید» (AID) یا (acquired immunodeficiency disease) به معنای «بیماری نقص ایمنی» معروف بود.

نظرها

اخبار بیشتر