مراسم نکوداشت استاد جمشید مشایخی برگزار شد+عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
مراسم نکوداشت استاد جمشید مشایخی برگزار شد+عکس

مراسم نکوداشت استاد جمشید مشایخی برگزار شد+عکس

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
آیین نکوداشت استاد جمشید مشایخی در ۲۷ خرداد ماه در مجموعه آسمان فرهنگستان هنر با حضور خانواده مشایخی و جمعی از اهالی سینما و تئاتر و برخی مسئولین برگزار شد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم نکوداشت زنده یاد استاد مشایخی در مجموعه فرهنگی و هنری آسمان فرهنگستان هنر با حضور خانواده استاد مشایخی و میهمانی از جمله علی نصیریان، مسعود کیمیایی، بهزاد فرهانی، داریوش اسدزاده، سید محمد بهشتی، ایرج راد، علی رضا تابش، محمد حسین حیدریان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر علی رضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر پس از خیر مقدم خدمت میهمانان، مسئولین و همچنین اعضای پیوسته فرهنگستان هنر گفت: استاد مشایخی هنرمندی مردمی، اخلاق مدار و به شدت علاقه مند به ادبیات و فرهنگ و هنر کشورمان بود و به مردم کشورش به شدت عشق می‌ورزید. استاد مشایخی هنرمندی با افتخارات بسیار بزرگ و کارنامه‌ای درخشان در حوزه سینما، تئاتر و تلویزیون بود.

وی افزود: در فرهنگستان هنر، نکوداشت هایی برای بزرگان هنر و پیشکسوتان این حوزه برگزار می‌شود که از طریق گروه‌های تخصصی فرهنگستان هنر به تصویب می‌رسد. تقریبا در اواخر سال گذشته خدمت استاد مشایخی رسیدیم و پیشنهاد شد برنامه بزرگ‌داشتی که برای ایشان در فرهنگستان برگزار شود و ایشان بسیار استقبال کردند. قرار بود این بزرگداشت در اردیبهشت ماه سال جاری در فرهنگستان هنر برگزار شود که متأسفانه به علت درگذشت ناگهانی این استاد عزیز و بزرگ این امکان از ما سلب شد و باعث شد تنوانیم بزرگداشت را با حضور خود شان برگزار کنیم. سپس با خانواده ایشان صحبت شد و قرار شد این مراسم امروز برگزار شود و از یک عمر تلاش و هنری استاد تجلیل و قدردانی شود.

اسماعیلی با اشاره به اینکه رویه فرهنگستان این است که در بزرگداشت‌ها بتواند پژوهشی که درخصوص هنرمندان کشورمان انجام شده است به صورت مکتوب تهیه و منتشر کند، ادامه داد: یکی از برنامه‌های خوبی که در مراسم امروز تدارک دیده شده است معرفی کتاب یادنامه استاد مشایخی است. در این کتاب سبک هنری و همینطور آثار استاد مشایخی مورد بررسی قرار گرفته و در قالب چندین مقاله در این کتاب چاپ و منتشر شده است. همچنین مصاحبه‌های تخصصی و یادداشت‌هایی از هنرمندان بزرگ ما در این مجموعه منتشر شده و مجموعه ارزشمندی است که انشالله امروز رونمایی خواهد شد. در این مجموعه از کمک بنیاد سینمایی فارابی بهره مند بودیم.

سرپرست فرهنگستان هنر گفت: به سفارش فرهنگستان هنر توسط استاد درخشانی نقاشی پرتره از استاد مشایخی کشیده شده است که امروز رونمایی خواهد شد و با کمک بنیاد رودکی قطعات موسیقی توسط استاد نادر مشایخی فرزند گرامی استاد جمشید مشایخی به یاد پدر اجرا خواهد شد. فیلم مستندی که آخرین مصاحبه تخصصی استاد مشایخی می‌باشد و در حدود تقریبا یک ماه قبل از درگذشت ایشان تهیه شده است در ادامه برنامه به نمایش گذاشته می‌شود. سردیس استاد مشایخی که توسط عرب بیگی و به کمک سازمان و زیباسازی شهرداری تهران ساخته شده در این مراسم رونمایی خواهد شد و همینطور از پوستر فیلم‌های سینمایی که استاد مشایخی در دوره‌های مختلف در آن آثار نقش آفرینی کرده‌اند به همراه افتخاراتی که استاد مشایخی کسب کردند نمایشگاهی ایجاد شده است که در انتهای برنامه این نمایشگاه افتتاح خواهد شد.

اسماعیلی در انتهای صحبت هایش گفت: همانطور که صحبت شد در اجرای این برنامه ما از کمک سازمان‌ها و نهادهای مختلفی از جمله خانه سینما، انجمن بازیگران سینمای ایران، بنیاد فرهنگی هنری رودکی، بنیاد سینمایی فارابی، سازمان زیباسازی شهر تهران، ستاد آفرینش‌های هنری نیاوران و روابط عمومی خانه هنرمندان بهره مند شدیم که از آنها تشکر می‌کنیم. همینطور تشکر می‌کنیم از خانواده محترم استاد مشایخی که در طول اجرای برنامه زحمات زیادی کشیدند و همین طور از استاد نادر مشایخی برای اجرای موسیقی در این برنامه تشکر می‌کنیم. از مدیران محترم گروه‌های تخصصی فرهنگستان و اعضای محترم این گروه‌ها که ایده برگزاری این مراسم حاصل جلسات تخصصی آن‌ها بوده و از همکاران محترم که در فرهنگستان هنر نقش بسیار خوبی در آماده‌سازی مراسم داشتند تشکر ویژه‌ای دارم.

در ادامه این مراسم و پس از پخش مستند زنده یاد جمشید مشایخی، سید محمد بهشتی مشاور عالی شورای عالی خانه هنرمندان با ابراز خوشنودی از حضور در جمع فرهیختگان علاقمند به هنرمند بزرگ جناب آقای مشایخی، گفت: ما با تجربه جالبی در عالم معماری معاصر مواجه هستیم که اگر معماران ما به آن توجه کنند کارشان درست می‌شود. بای حافظیه که در دوره معاصر ما ساخته شده، خیلی شیرین و آشناست و عموم مردم این بنا را دوست دارند. انگار این بنا با زبان فارسی با ما صحبت می‌کند و شعری از جنس شعر حافظ را برای ما قرائت می‌کند. این بنا را یک مهندس فرانسوی به نام «آندره گدار» طراحی کرده همان کسی که موزه ملی ایران و دانشگاه تهران را نیز طراحی کرده است. او علاقمند به تاریخ معماری ایران در یک زمانی نسبتا طولانی با آثار کهن معماری ایران مانوس بوده است. سعدیه توسط آقای مهندس محسن فروغی طراحی شده و در این بنا نیز از خیلی از عناصر ایرانی مانند گنبد و کاشی‌کاری و … استفاده کرده با اینکه چیزی که در مقبره حافظ میینیم بی‌سابقه است و در معماری ما نمونه‌ای ندارد ولی ما احساس انس بیشتری با آن می‌کنیم. علت آن این است که آنچنان که آندره گدار انس زیادی با معماری ایرانی را داشت مرحوم محسن فروغی نداشت.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

وی ادامه داد: بنای حافظیه کار معماری است که در اثر انس با معماری ایرانی سازش کوک شده است و تفاوت آن با بنای سعدیه این است. مرحوم مشایخی تقریبا در هر جایی که سخن میگفت از حافظ، مولانا و از ایران و مفاخر آن یاد می‌کرد این‌ها حکایت از آن دارد که او با مظاهر شاخص فرهنگی انس دارد و این انس بیکار نیست. ما در هنرمندان بزرگ و اصیل مان این را می‌بینیم که در اثر این انس، ساز آن‌ها کوک است مهم نیست که در عالم بازیگری چه نقشی را ایفا می‌کنند حتما آن مقش دلنشین می‌شود به خاطر آنکه حتی اگر تمام مهارت هایشان را نیز بکار نبرند چون ساز کوک است حتما با صدای دلنشینی شنیده می‌شود.

عضو پیوسته فرهنگستان هنر در انتها بیان کرد: مرحوم مشایخی از جمله معدود سرمایه‌ها و ثروت‌های سینمایی ما هستند که تقریبا با عمر صنعت سینما همراه بودند و یادگارهای خوبی مرحوم مشایخی از خود باقی گذاشت. ما قرار نیست که عمر نوح داشته باشیم بالاخره هر عمری تمام می‌شود مهم این است که چه چیزی را به یادگار گذاشته باشیم و این یادگار‌ها هستند که عمر را طولانی می‌کند.

دقایقی بعد مسعود کیمیایی که سه در سه فیلم سینمایی با جمشید مشایخی همکاری کرده، سخنانی را درباره استاد مشایخی بیان کرد: من با بازیگر توانا، جمشید مشایخی که هیچ وقت نمی‌توانم بگویم رفته است. ۳ فیلم کار کردم و در فیلم سرب رابطه خیلی نزدیکی با ایشان پیدا کردم.

کیمیایی: افتخار می‌کنم ۳ فیلم را با ایشان کار کردم.

کارگردان فیلم سینمایی «گوزن‌ها» ادامه داد: جمشید مشایخی لایه‌های زیادی با اخلاق‌های متفاوت داشت. لایه هایی که شعر بواو کهن مردی را می‌شناخت و با توانایی بسیار نظریات خود را بیان می‌کرد. در فیلم سرب با ایشان به محله‌های پایین تهران رفتم با هم قدم میزدیم. هردو آن دیوارها و آن کوچه‌ها را می‌شناختیم. من زیاد نمی‌توانم راجع به دوستانی که هستند و جسمشان رفته حرف بزنم حالم خوب نمی‌شود اما راجع به جمشید مشایخی تنها همین را می‌توانند بگویم که افتخار می‌کنم ۳ فیلم را با ایشان کار کردم مشایخی جزء افتخارات سینمای ایران است.

در ادامه مراسم ایرج راد عضو گروه تخصصی نمایش و ادبیات فرهنگستان هنر با بیان اینکه جمشید مشایخی هنوز هم بین ما است، گفت: استاد مشایخی هر بار که به روی صحنه می‌آمد، بر روی صحنه دست می‌کشید و خاک صحنه را می‌بوسید. استاد مشایخی صحنه را مکان مقدسی می‌دانست مکانی برای عبادت، جایی که بالاترین مقام را در جهت ارتباط با تماشاگر خود دارد. او با عشق بر روی صحنه می‌آمد و عاشق صحنه بود.

وی ادامه داد: بازی بر روی صحنه و بازی جلوی دوربین فیلم برداری با بازی که در زندگی وجود دارد کاملا متفاوت است و اگر در زندگی بازی می‌کنیم به دلیل آن است که واقعیات را بپوشانیم اما بر روی صحنه بازی می‌کنیم تا حقیقت و واقعیت را بیان کنیم و تا بتوانیم در جسم و جان تماشاگر تاثیر گذار باشیم. جمشید مشایخی از تئاتر آغاز کرد. تئاتری که بسیار دشوار است و باید ملالت‌های بسیار کشید و زحمات بسیاری را انجام داد و به تمرین‌های سخت تن داد. مطالعه و تحقیق کرد تا بتوان نقشی را ارائه داد که نقشی متفاوت با بازی زندگی باشد یعنی نقشی که آشکار کننده حقیقت و واقعیت باشد. جمشید مشایخی بر روی صحنه یا جلوی دوربین جذابیت داشت و توجه تماشاگر را به سمت خود و آن واقعیتی می‌کشاند که میخواست بیان کند. هر کسی دارای چنین خصوصیتی نیست مگر آن که عاشق باشد.

ایرج راد با اشاره به اینکه سینمای ایران از خیلی از جهات وامدار هنرمندان تئاتر این مملکت است، افزود: جمشید مشایخی از تئاتر شروع کرد و تجارب خود را به سینما آورد. هنرمندانی که استاد مشایخی یک انسان به تمام معنا والا بود. متاسفانه بعضی اوقات برخی بر اساس حسادت احترامی که باید بگذارند را نمی‌گذارد ولی وقتی آن فرد از میان ما می‌رود رفتارشان تغییر پیدا می‌کند.

پس از رونمایی از پرتره و سردیس جمشید مشایخی و رونمایی از کتاب یادنامه استاد مشایخی، نادر مشایخی با همراهی بخشی از اعضای ارکستر ملی قطعه «افسوس همه عمر دیر رسیدیم» را اجرا کرد.

نادر مشایخی ضمن تشکر از فرهنگستان هنر برای برگزاری مراسم نکوداشت جمشید مشایخی بیان کرد: جمشید مشایخی اوایل سال ۸۰ میلادی به وین آمد و به من گفت: «تو چرا ایرانی بودن را درک نمی‌کنی»

وی ادامه داد: در دو ماهی که پدر در کنار من بود من ایرانی بودن را در سه جمله درک کردم اول ایرانی را نباید تهدید کرد دوم بین ایرانی‌ها نباید تبعیض قائل شد و ایرانی را نباید تحقیر کرد.

در انتهای مراسم از نمایشگاه پوستر آثار سینمایی که زنده یاد جمشید مشایخی در آن‌ها ایفای نقش داشتند، رونمایی شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عبدالمالک ریگی در «شبی که ماه کامل شد» + تیزر

ایسناایسنا1 روز قبل
تازه‌ترین تیزر فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» با محوریت بازی آرمین رحیمیان در نقش عبدالمالک ریگی منتشر شد. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی فیلم «شبی که ماه کامل شد»، تازه‌ترین تیزر فیلم «شبی که ماه کامل شد» ساخته نرگس آبیار با محوریت بازی آرمین رحیمیان در نقش عبدالمالک ریگی توسط حمید نجفی راد ساخته و منتشر شد. محمدحسین قاسمی تهیه کننده این فیلم سینمایی است و این فیلم‌ تا امروز در میان فیلم‌های اکران، بیشترین آمار مخاطب را به خود اختصاص داده است. الناز شاکردوست، هوتن شکیبا، فرشته صدرعرفایی، پدرام شریفی، فرید سجادی حسینی، امین میری، بانیپال شومون، آرمین رحیمیان و شبنم مقدمی از بازیگران این فیلم سینمایی هستند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴انتهای پیام

فیلم | اعدام و صدها سال زندان آیا باعث ریشه‌کنی فساد شد؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بزرگترین پرونده، پرونده بانک سرمایه بوده که شبکه مفسدین داشته. ابرفسادی با پول معلمان بازنشسته، ۱۴ هزار میلیارد تومان اختلاس و ۳۱ متهم. سلاطین قیر، پتروشیمی، سکه، کاغذ و مافیای دلار محاکمه شدند. سلطان قیر و سلطان سکه برای جرم‌های‌شان بالای دار رفتند. صدها سال حکم اعدام صادر شده اما ابراهیم فیاض می‌گوید هنوز افکار عمومی باور ندارند با فساد برخورد ریشه‌ای شده است.

عجیب‌ترین روش جهان برای مشورت و شکار! (+تصاویر و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اما در این خانواده اعضایی وجود دارند که کمتر شناخته شده‌اند و پذیرش آنکه جز گروه سگ سانان طبقه بندی می‌شوند، مقداری دشوار است! لیکائون پیکتوس یا سگ وحشی آفریقایی یکی از همین موارد کمتر شناخته شده، است که با نام‌های سگ شکار آفریقایی، سگ رنگی آفریقایی، سگ خالدار و … نیز مورد شناسایی قرار می‌گیرد. فک بزرگ سگ وحشی آفریقایی موجب شده تا مهارت بالایی در گوشتخواری داشته باشد و براحتی بزرگ‌ترین قطعات گوشت را پاره کند. خواندنی هایی درباره سگ وحشی آفریقاییاتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) نام این حیوان را جز گونه‌های در خطر انقراض قرار داده است. سگ وحشی آفریقایی می‌تواند با سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند.

وقتی یک فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد!

الفالف22 ساعت قبل
وقتی یک فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد! گروه فرهنگی الف، ۳۰ تیر ۱۳۹۸، ۱۵:۵۹ ۳۹۸۰۴۳۰۱۳۹رضا زهتابچیان، کارگردان فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» در واکنش به ۵ ماه کش و قوس اکران این فیلم، با انتشار سکانسی کنایه‌آمیز از فیلمش در اینستاگرام، نوشت: وقتی یک فیلم، امنیت ملی را به خطر می‌اندازد!

فیلم | فرار از ساختمان آتش‌گرفته به شیوه مرد عنکبوتی!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

نمایشگاه حقوق بشر آمریکایی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر