جست‌وجویی برای یافتن امیرهای ایرانی حامی فردوسی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
جست‌وجویی برای یافتن امیرهای ایرانی حامی فردوسی

جست‌وجویی برای یافتن امیرهای ایرانی حامی فردوسی

مهرخبرگزاری مهر |
سیدی همانند یک کارآگاه سخت کوش و خستگی ناپذیر می‌خواهد هویت امیر یا امیرهای ایرانی را که هم از نظر سیاسی و هم به ویژه از نظر مالی پشتیبان فردوسی بوده‌اند، پیدا کند. کتاب او خواندنی است.

خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ: بهمن بازرگانی، پژوهشگر حوزه فلسفه و زیبایی شناسی و نویسنده کتاب‌هایی چون «ماتریس زیبایی: پست مدرنیسم و زیبایی»، «نقد پلورالیستی»، «پارادایم کثرت گرا: امیدها و بیم‌ها» و «زمان بازیافته: خاطرات سیاسی بهمن بازرگانی» در یادداشت کوتاهی به معرفی کتاب «پنج گفتار در زمان و زندگانی فردوسی» نوشته مهدی سیدی پرداخته است. این کتاب در سال گذشته (۱۳۹۷) با شمارگان پانصد نسخه، ۳۱۸ صفحه و بهای ۴۰ هزار تومان توسط نشر نی در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

جست‌وجویی برای یافتن امیرهای ایرانی حامی فردوسی - 2

درباره کتاب «پنج گفتار: در زمان و زندگانی فردوسی» نوشته مهدی سیدی، ویرایش دکتر محمد دهقانی: کتاب شامل پنج گفتار است در ٣١٨ صفحه. کتاب را که شروع به خواندن می‌کنی متوجه می‌شوی که مهدی سیدی با پژوهش در تاریخ قرن‌های چهارم و پنجم هجری کلیشه‌های رایج درباره رابطه فردوسی با سلطان محمود غزنوی را با بهره گیری از روش بینارشته‌ای ادبی- تاریخی به پرسش کشیده است. او همانند یک خبرنگار داده‌های مربوط به رقیب‌ها و دشمن‌های بالقوه و بالفعل سلطان محمود را در طیف وسیعی شامل شاه‌ها و امیرهای سامانی و صفاری و آل زیار و قراختایی‌ها از یک سو و نیز وضعیت خلیفه بغداد نشین و خلیفه فاطمی مصر و اینکه هر یک از آنها در موضع ضعف و قوت در اجرای کدام سیاست‌ها می‌کوشیدند، با استناد به مدارک تاریخی و نیز با غربال کردن داده‌های موجود و جدا کردن داده‌های سره و ناسره در روشن کردن رابطه فردوسی و سلطان محمود کوشیده است.

خبری: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

حتا آنجا که به جهت فقدان مدارک به حدس متوسل می‌شود حدس او به توجه به جمیع جهات مجاب کننده است. سیدی در دو گفتار نخست کتاب به طور پیگیر و همانند یک کارآگاه سخت کوش و خستگی ناپذیر می‌خواهد هویت امیر یا امیرهای ایرانی را که هم از نظر سیاسی و هم به ویژه از نظر مالی پشتیبان فردوسی بوده‌اند، پیدا کند. کتاب او مجاب کننده است و خواندنی.

تیراژ کتاب (فقط پانصد نسخه) ناراحت کننده است. چه بر سر بازار کتاب و کتابخوان‌های علاقه‌مند به شعر و ادبیات و فردوسی و تاریخ و میهن ما رفته است که نشر نی تعداد نسخه‌های چاپ نخست کتاب را تا به این حد اندک وارد بازار کرده است؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عبدالمالک ریگی در «شبی که ماه کامل شد» + تیزر

ایسناایسنا2 روز قبل
تازه‌ترین تیزر فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» با محوریت بازی آرمین رحیمیان در نقش عبدالمالک ریگی منتشر شد. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی فیلم «شبی که ماه کامل شد»، تازه‌ترین تیزر فیلم «شبی که ماه کامل شد» ساخته نرگس آبیار با محوریت بازی آرمین رحیمیان در نقش عبدالمالک ریگی توسط حمید نجفی راد ساخته و منتشر شد. محمدحسین قاسمی تهیه کننده این فیلم سینمایی است و این فیلم‌ تا امروز در میان فیلم‌های اکران، بیشترین آمار مخاطب را به خود اختصاص داده است. الناز شاکردوست، هوتن شکیبا، فرشته صدرعرفایی، پدرام شریفی، فرید سجادی حسینی، امین میری، بانیپال شومون، آرمین رحیمیان و شبنم مقدمی از بازیگران این فیلم سینمایی هستند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴انتهای پیام

فیلم | اعدام و صدها سال زندان آیا باعث ریشه‌کنی فساد شد؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بزرگترین پرونده، پرونده بانک سرمایه بوده که شبکه مفسدین داشته. ابرفسادی با پول معلمان بازنشسته، ۱۴ هزار میلیارد تومان اختلاس و ۳۱ متهم. سلاطین قیر، پتروشیمی، سکه، کاغذ و مافیای دلار محاکمه شدند. سلطان قیر و سلطان سکه برای جرم‌های‌شان بالای دار رفتند. صدها سال حکم اعدام صادر شده اما ابراهیم فیاض می‌گوید هنوز افکار عمومی باور ندارند با فساد برخورد ریشه‌ای شده است.

وقتی یک فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد!

الفالف1 روز قبل
وقتی یک فیلم امنیت ملی را به خطر می‌اندازد! گروه فرهنگی الف، ۳۰ تیر ۱۳۹۸، ۱۵:۵۹ ۳۹۸۰۴۳۰۱۳۹رضا زهتابچیان، کارگردان فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» در واکنش به ۵ ماه کش و قوس اکران این فیلم، با انتشار سکانسی کنایه‌آمیز از فیلمش در اینستاگرام، نوشت: وقتی یک فیلم، امنیت ملی را به خطر می‌اندازد!

عجیب‌ترین روش جهان برای مشورت و شکار! (+تصاویر و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اما در این خانواده اعضایی وجود دارند که کمتر شناخته شده‌اند و پذیرش آنکه جز گروه سگ سانان طبقه بندی می‌شوند، مقداری دشوار است! لیکائون پیکتوس یا سگ وحشی آفریقایی یکی از همین موارد کمتر شناخته شده، است که با نام‌های سگ شکار آفریقایی، سگ رنگی آفریقایی، سگ خالدار و … نیز مورد شناسایی قرار می‌گیرد. فک بزرگ سگ وحشی آفریقایی موجب شده تا مهارت بالایی در گوشتخواری داشته باشد و براحتی بزرگ‌ترین قطعات گوشت را پاره کند. خواندنی هایی درباره سگ وحشی آفریقاییاتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) نام این حیوان را جز گونه‌های در خطر انقراض قرار داده است. سگ وحشی آفریقایی می‌تواند با سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند.

فیلم | فرار از ساختمان آتش‌گرفته به شیوه مرد عنکبوتی!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

نمایشگاه حقوق بشر آمریکایی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر