شرایط سر بریدن خروس و رای جالب یک قاضی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
شرایط سر بریدن خروس و رای جالب یک قاضی

شرایط سر بریدن خروس و رای جالب یک قاضی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
رئیس قوه قضاییه فراخوان داده است هر کسی درباره اصلاح عملکرد این قوه، پیشنهاد دارد، بنویسد. یکی از پیشنهادها، راحت و روان نویسی احکام و آرای دادگاه هاست. برخی از قضات به اندازه ای احکام و آرای خود را با عبارات سخت و مغلق حقوقی و فقهی همراه می کنند که فهم معنی رای دادگاه، از عهده مخاطبان رای که طرفین پرونده هستند، خارج است.

در یک پرونده فسخ پیش فروش آپارتمان، رایی در شعبه … دادگاه حقوقی تهران در ۱۳۹۳/۰۸/۲۶ صادر شده است که فهمیدن بخشهایی از آن، بسیار مشکل است. مثلا در این رای قاضی بیان داشته: «وجود خیار برای فروشنده مأذون، مانع انتقال توسط خریدار نیست …در عقد بیع وجود خیار فسخ برای متبایعین با وجود اجلی برای تسلیم مبیع یا تأدیه ثمن (به طور تمثیلی) مانع انتقال نمی‌شود … حال سؤال اینست با توجه به فسخ قرارداد حقوق من له الخیار خوانده اول و دوم چه می‌شود در این فرض مشهور فقهاء قدیم و جدید اعتقاد دارند چون تصرف در زمان خیار و تصرف غابن صحیح و لازم است و لذا موجبی برای تزلزل عقد اولیه وجود ندارد و قبل از ظهور حق فسخ برای خوانده ردیف اول (فروشنده اولیه) خیار فعلیت نداشته و تصرف اولیه موجب فسخ قرارداد خواهان نمی‌شود در این وضعیت مبیع در حکم تلف (تلف حکمی) بوده و من له الخیار باید بدل عین را یوم الفسخ از خریدار اول (خوانده ردیف دوم) بگیرد …»

در نهایت، پس از این استدلال پیچیده و فنی، قاضی به سادگی رای داده است: «فلذا دادگاه …. حکم بر الزام خوانده ردیف اول (قائم مقام قانونی ۱- اخذ پایانکار ۲- صورتمجلس تفکیکی ۳- انتقال سند رسمی واحد مورد ترافع ۴- تحویل یکدستگاه آپارتمان واقع در طبقه دوم شرقی (سوم عرفی) به انضمام پارکینگ و انباری متعلقه از پلاک ثبتی … بخش ۱۱ تهران و کلیه خسارات دادرسی و حق الوکاله در حق خواهان صادر و اعلام می‌دارد.»

در خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

پیشنهاد:

نقل شده شخصی می‌خواست خروس سرببرد، بلد نبود به طریق شرعی، حیوان را سر ببرد. به پسرش گفت برو به پیشنماز مسجد بگو پدرم می‌پرسد چطور خروس را سر ببرم که حرام نشود؟ پسر رفت و به پیشنماز مسجد رسید که بر سر سجاده بود، سئوال پدر را بازگو کرد. پیشنماز گفت: «احبار اربعه مقطوع تا ذبح شرعی محصول شود.» پسر نزد پدر بازگشت. پدر پرسید پیشنماز چه جواب داد؟ پسر گفت: پاسخی نداد. بر سر سجاده بود و دعا می‌خواند.

همانطور که در بخش نهایی این رای، قاضی به سادگی درباره تعیین تکلیف پرونده رای داده بود، بهتر بود در مسیر استدلال و گردش پرونده هم روان نوشتن و قابل فهم عامه بودن آرا را در نظر می‌داشت تا ضمن اطلاع طرفهای دعوا از محتوای استدلال، از تکرار موارد مشابه در جامعه پیشگیری شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
اظهار نظر برخی از سلبریتی‌های دغدغه‌مند در حوزه مسائل اجتماعی موجب تهییج افکار عمومی و نادیده گرفتن فعالیت مدران و مسئولان شده است. نامه یکی از بازیگران مطرح سینما به اعضای شورای شهر تهران و دعوت آن‌ها به چالش زباله گردی موجب واکنش‌های متفاوتی شد. فخاری بیان کرد: در شورای شهر تهران نشست‌های متعددی درباره راهکارهای مقابله با زباله گردی برگزار شده و برای آن نیز کمیته‌ای تشکیل شده است، اما باید به این نکته توجه کرد که حل مشکل زباله گردی نیاز به تصمیم همه جانبه دارد. وی با اشاره به نقش سازمان مدیریت پسماند ادامه داد: دیگر بازو برای حل مشکل زباله گردی بازنگری در جمع آوری پسماند از سوی سازمان مدیریت پسماند است که برنامه‌ای مشخص برای دریافت پسماند خشک و جمع آوری پسماندتر وجود داشته باشد. وی تأکید کرد: بخشی از راه حل از بین بردن زباله گردی در مدیریت شهری است و بخش دیگر آن این است که از ظرفیت سلبریتی‌ها در راه درست آن استفاده شود.

واکنش جالب رئیسی به شعار ابراهیم بت شکن + فیلم

رکنارکنا14 ساعت قبل
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در همایش ائمه جمعه سراسر کشور واکنش جالبی به شعار ابراهیم بت شکن نشان داد. رئیس دستگاه قضا پس از شعار ابراهیم بت شکن که توسط حاضران سرداده شد، گفت: بت شکن رهبر معظم انقلاب است و ما سرباز ایشان هستیم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

تقدیر رئیس پلیس از مأمور حادثه پارک پلیس

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
برترین‌ها: با دستور فرمانده ناجا، رئیس پلیس پایتخت از عملکرد شایسته مأموران سر کلانتری چهارم در برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی پارک پلیس قدردانی کرد. پیشتر ویدیویی از برخورد پلیس با دختری در پارک پلیس تهران در فضای مجازی منتشر شد که با واکنش‌های مختلفی از سوی مسئولان و افکار عمومی مواجه شد. پلیس در توضیح این ماجرا اطلاعیه‌ای صادر کرد و در عین اشاره به اینکه اگر تخلفی در رفتار مأموران بوده باشد با آنها برخورد می‌شود «هنجارشکنی و اعتراض جمعی از شهروندان به رفتارهای دختر یادشده و دوستانش، همچنین تعرض آنها به مأموران پلیس» را علت برخورد با آنان برشمرد. وی اضافه کرد: در قضیه پارک پلیس تهران، موضوع را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدیم که مامور ما در چارچوب قانون، وظیفه قانونی خود را انجام داده که از او تقدیر کردیم. ویدئویی از حادثه پارک تهرانپارس که واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت را مشاهده کنید: در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید

فیلم/ باور کنید اینجا آمریکاست!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل

ماندگاری هوای گرم در بیشتر مناطق

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
امروز در بخش‌هایی از جنوب و جنوب شرق، ناپایداری جو به شکل رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شودمعصومه احمدی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ افزود: این شرایط تقریبا تا سه روز آینده ادامه دارد و در دیگر مناطق کشور جوی آرام و پایدار حاکم است. وی گفت: هوای گرم تابستانی نیز در بیشتر مناطق کشور ماندگار خواهد بود و وزش باد ۱۲۰ روزه همچنان در بخش‌هایی از شرق کشور به ویژه در منطقه زابل می‌تواند به خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا منجر شود. کارشناس هواشناسی افزود: در بخش‌هایی از مرکز کشور از جمله در مناطقی از جنوب استان‌های تهران، قم، مرکزی، جنوب استان سمنان، یزد و اصفهان در ساعات بعد از ظهر وزش باد شدید پیش رو داریم. وی گفت: امروز آسمان تهران صاف و همراه با وزش باد است و دما در گرم‌ترین ساعت به ۴۰ تا ۴۱ درجه می‌رسد.

دمای بالای ۴۰ درجه برای نیمی از کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیر سرکرده در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما، افزود: استقرار هوای بسیار گرم همچنان در چند روز آینده ادامه خواهد داشت و البته در برخی نواحی جنوب شرقی و سواحل دریای خزر شاهد بارش‌های بسیار خفیف و پراکنده خواهیم بود. کارشناس هواشناسی افزود: در نواحی شرقی و در شمال سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های زابل، زهک و هیرمند وزش باد ۱۲۰ روزه موجب افزایش گرد و خاک و کاهش کیفیت دید می‌شود. سرکرده گفت: آسمان تهران امروز صاف است و دمای آن در گرمترین زمان به ۴۱ درجه سانتی گراد می‌رسد.

نظرها

اخبار بیشتر