‌قفل صادرات قطب مبل ایران به اروپا گشوده می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
‌قفل صادرات قطب مبل ایران به اروپا گشوده می‌شود؟

‌قفل صادرات قطب مبل ایران به اروپا گشوده می‌شود؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
چند سالی است که کارخانجات تولید مبل در خوی با گسترش و توسعه کمی و کیفی مبل‌های تولیدی خود را به سایر نقاط کشور می‌فرستند و این امر خوی را به پایلوت تولید مبل در کشور تبدیل کرده است‌؟

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، صنعت مبلمان در سراسر جهان به‌عنوان یکی از سودده‌ترین صنایع کوچک و زودبازده شناخته می‌شود، ارزش تولیدات جهانی این صنعت در سال۲۰۱۵ حدود ۴۳۷ میلیارد دلار و ارزش تجارت بین المللی آن ۱۴۷ میلیارد دلار بوده است، سهم آسیا از این بازار جهانی ۳۰ درصد است که ۲۰ درصد از این میزان متعلق به کشور چین است و تنها ۲ درصد از سهم بازار، متعلق به کشور ایران است.

۵۰ واحد فعال تولید مبل و ۱۵۰۰ واحد صنفی تولیدی در شهرک‌های صنعتی آذربایجان غربی مشغول به فعالیت هستند، با توجه به نزدیکی این استان به مرز ترکیه جذابیت‌های ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاران این کشور در زمینه سرمایه‌گذاری در صنعت مبل ایجاد شده ‌و با ساخت شهرک صنعتی مبل در خوی، آذربایجان غربی به قطب نخست تولید مبل در کشور تبدیل‌ شده است.

شهرک صنعتی شهرستان خوی با تولید سالانه بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ دست مبل قطب مهم تولید این محصول در شمال غرب کشور است و با تکمیل زنجیره تولید مبل در شهرستان مبل خوی در آستانه تبدیل‌ شدن به یک برند ملی است.

خوی قطب تولید مبل در کشور

سالانه بیش از ۱۰۰۰۰۰ دست مبل در این شهرستان تولید می‌شود، ۷۵ درصد شهرک صنعتی خوی را صنعت مبل به خود اختصاص داده ‌و این امر این شهرستان را در زمره قطب‌های تولید مبل کشور قرار داده است، استفاده از ابزارآلات به‌روز، نیروی کار ماهر، طراحی‌های متناسب با نیاز بازار و رنگ‌آمیزی آن در داخل شهرستان باعث شده محصولات تولیدی در این واحدهای صنعتی شرایط رقابت‌پذیری با سایر محصولات مشابه در بازارهای جهانی را داشته باشند.

با توجه به ظرفیت‌های موجود درزمینه تولید مبلمان و صنایع وابسته به آن و استقرار این واحدها در شهرک صنعتی شهرستان خوی، طرح توسعه آنها با ایجاد خوشه صنعتی در نظر گرفته‌ شده تا با توسعه آن به‌صورت شهرک تخصصی فعالیت خود را ادامه دهند، ایجاد خوشه صنعتی مبل در شهرستان می‌تواند علاوه بر متمرکز کردن تولید در واحدهای تولید مبلمان، منجر به ایجاد رونق صادرات، ایجاد اشتغال پایدار و ارزآوری مناسب در استان شود.

تولید مبل خوی سالانه بیش از ۲۵۰۰ میلیارد ریال ارزآوری دارد

مدیر شهرک صنعتی خوی دراین‌باره می‌گوید: در این شهرک ۵۰ واحد تولید مبل فعال است که سالانه بیش از ۱۰۰ هزار دست انواع مبل تولید و به بازارهای مبل داخل و خارج عرضه می‌شود.

عادل حسنلو بابیان اینکه واحدهای تولید مبل در این شهرک سالانه بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال چرخه و گردش مالی دارند می‌افزاید: در سال‌های گذشته برخی از واحدهای تولیدی مبلمان شهرستان خوی با مشارکت سرمایه‌گذارانی از ترکیه راه‌اندازی شده بودند که هم‌اکنون استقلال خود را در امر تولید به‌دست آورده‌اند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

این مسئول بابیان اینکه شهرک صنعتی خوی یکی از شهرک‌های صنعتی فعال آذربایجان غربی است، ادامه می‌دهد: ۱۱۹ واحد فعال در این شهرک مستقر هستند که از این تعداد ۵۰ واحد را واحد مبل‌سازی تشکیل می‌دهد.

مدیر شرکت شهرک صنعتی خوی بابیان اینکه شاهد اشتغال ۲ هزار و ۳۰۰ نفر در بخش صنعت مبل خوی هستیم، می‌افزاید: در سایر بخش‌های صنعتی نیز ۷۰۰ نفر مشغول فعالیت هستند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت این شهرستان می‌گوید: با راه‌اندازیواحدهای تولید یراق‌آلات و ابزار مبل از خروج بیش از یک‌میلیون دلار ارز از کشورمان جلوگیری شده است.

ایرج مرندی می‌افزاید: محصول تولیدشده در این واحدها به کشورهای عراق، افغانستان، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صادر می‌شود.

اشتغال در سایه صنعت مبل خوی

مدیرعامل گروه صنعتی شهرستان خوی می‌گوید: در این شهرستان دو هزار و ۳۰۰نفر به‌صورت مستقیم و بیش از ۵۰۰۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم در بخش مبل در کارخانه‌های تولیدی مبل ایپک یولی، باریش، هدف و آرام اشتغال‌زایی دارند.

بهرام حسینی بابیان اینکه شهرک صنعتی مبل خوی بیش از ۸۰ درصد نیازهای استان و ۲۰ درصد نیازهای کشور به محصول مبل را تأمین کرده و تحولی در حوزه تولید در منطقه ایفا می‌کند می‌افزاید: مبل‌های تولیدی در خوی به کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان، عراق و نخجوان صادر می‌شود.

مدیرعامل گروه صنعتی شهرستان خوی می‌گوید: در این شهرستان دو هزار و ۳۰۰نفر به‌صورت مستقیم و بیش از ۵۰۰۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم در بخش مبل در کارخانه‌های تولیدی مبل ایپک یولی، باریش، هدف و آرام اشتغال‌زایی دارند.

بهرام حسینی بابیان اینکه شهرک صنعتی مبل خوی بیش از ۸۰ درصد نیازهای استان و ۲۰ درصد نیازهای کشور به محصول مبل را تأمین کرده و تحولی در حوزه تولید در منطقه ایفا می‌کند می‌افزاید: مبل‌های تولیدی در خوی به کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان، عراق و نخجوان صادر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تمامی مراحل ساخت مواد اولیه مبل اعم از پارچه، اسفنج، چوب چندلایه، نئوپان و اجزا و قطعات در داخل کارخانه تولید می‌شود، می‌گوید: با تولید مواد اولیه مبل در داخل کشور علاوه بر اینکه از خروج ارز از کشور جلوگیری می‌شود، به خودکفایی اقتصادی در تولید مبل دست‌یافته‌ایم.

تولید 100 هزار تن عسل در آذربایجان غربی؛ خوی باز هم در استان رکورد دار شد دارا بودن مرزهای مشترک استان با سایر کشورها، می‌تواند نتایج مثبتی را درزمینه توسعه صادرات، انتقال فناوری، ایجاد ارزش‌افزوده کالا و ارزآوری به همراه داشته باشد.

گزارش از راضیه محمودپور

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی برای «مش قربونعلی»

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
میلاد گودرزی: «مش قربونعلی» پیرمردی با تحصیلات پنجم ابتدایی که ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی گرفته است و شرکت «ماشین‌سازی تبریز» در سال ۹۷ به قیمت کارشناسی سال ۹۴ به «مش قربونعلی» واگذار می‌شود!

روند کاهشی در بازار طلا و ارز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
انتخابانتخاب1 روز قبل
وی اضافه کرد: عرضه کننده بزرگ در بازار، بانک مرکزی است. آن موقع که دلار به ۱۹ هزارتومان رسید، نشات گرفته از مدیریت وقت بانک سیف بود، الان هم که روند منظم و کاهشی است، باید اعتبارش را به رئیس جدید بانک مرکزی داد. بانک مرکزی در واقع توانسته بازار تقاضا را کنترل کند. این فعال اقتصادی تاکید کرد: قاعدتا اگر این مدیریت بانک مرکزی، ۱۰۰ درصد اعمال شود و سایر دستگاه‌ها با بانک مرکزی هماهنگ شوند، و در اقتصاد بحث شفافیت از طرف بانک‌ها و وزارت اقتصاد دنبال شود، دلار بیشتر از این هم جا دارد پایین بیاید. در حقیقت، هر چقدر فاصله بین نرخ‌های ارز کمتر شود، تنش‌های بازار کمتر می‌شود.
الفالف1 روز قبل
نشریه‌ی «هیل» وابسته به کنگره‌ی آمریکا در گزارشی با عنوان «واقعیات دهشتناک جنگ با ایران» می‌نویسد گرچه جنگ احتمالی آمریکا با ایران طولانی نخواهد بود، اما تبعات کوتاه مدت و دراز مدت آن برای منافع آمریکا «ویرانگر» است. بسیاری از موشک‌ها توسط سیستم‌های ضد موشک آمریکا سرنگون می‌شوند اما تعداد زیادی نیز به هدف برخورد کرده و خساراتی محدود به بار می‌آورند. پایگاه‌های نظامی در بندرعباس و بوشهر در خلیج فارس، جاسک و چابهار در خارج از خلیج فارس، هدف حملات موشکی قرار می‌گیرند. توانایی‌های نظامی ایران به سرعت کاهش می‌یابد. تعداد زیادی از کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس نیز از حمله‌ی سایبری به زیرساخت‌های نفتی خود خبر می‌دهند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ابراهیم محمد ولی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۵۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۴ میلیون تومان و نیم سکه ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان به فروش رسید. همچنین ربع سکه یک میلیون و ۳۱۰ هزار تومان و سکه گرمی نیز ۹۵۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است. وی ادامه داد: کاهش نرخ ارز در بازار‌های داخلی سبب کاهش قیمت طلا و سکه در بازار شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۰ هزار تومان معامله شده است. محمد ولی بابیان اینکه هر انس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت ۱۴۱۴ دلار و یک سنت عرضه شده است، ادامه داد: امروز هر مثقال طلا نیز در بازار‌های داخلی با قیمت ۱ میلیون و ۷۳۳ هزار تومان به فروش رسیده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، دقایقی پیش در یک حادثه عجیب راننده سواری خودروی پراید به علت نامعلومی با خودروی خود وارد جمعیتی از مردم در محوطه تفرجگاهی چشمه اعلای دماوند شد و شماری از آنان را زیر گرفت. طبق مشاهده شاهدان عینی در این حادثه، دست کم ۵ نفر مجروح شدند که اورژانس دماوند با اعزام آمبولانس و تکنسین‌های خود به مجروحان امدادرسانی کرد. ماموران انتظامی در حال بررسی موضوع هستند و گفته می‌شود که راننده پراید از صحنه حادثه متواری شده است.

نظرها

اخبار بیشتر